مصرف لبنیات کشور، یک سوم میزان استاندارد است
۹۴۳۳۶۰
۰۶ دی ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۴
۷۲۰۰ 
مشاور انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی ایران گفت: در کشور ما همیشه به جای هزینه برای پیشگیری به دنبال ساخت بیمارستان‌های بیشتر و افزودن تعداد تخت‌های بیمارستانی هستیم، به عبارت دیگر سیستم کشور ما سیستم بیمار محور است.

خبرگزاری ایلنا: مشاور انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی ایران گفت: در کشور ما همیشه به جای هزینه برای پیشگیری به دنبال ساخت بیمارستان‌های بیشتر و افزودن تعداد تخت‌های بیمارستانی هستیم، به عبارت دیگر سیستم کشور ما سیستم بیمار محور است.

حسین چمنی با اشاره به اهمیت مصرف لبنیات در حفظ سلامت دستگاه گوارش و اسکلت افراد جامعه، اظهار کرد: سرانه مناسب مصرف لبنیات برای حفظ سلامت افرد 270 کیلوگرم است در حالی که در خوش‌بینانه‌ترین حالت سرانه مصرف این مواد سودمند در کشور ما یک سوم مصرف استاندارد است.

وی ادامه داد: مرکز آمار ایران به عنوان یک مرجع رسمی، میزان تولید شیر در کشور را 6.7 میلیون تن در سال و وزارت جهاد کشاورزی میزان آن را 10 میلیون تن اعلام کرده‌اند، در حالی که میزان جذب شیر برای تولید مواد لبنی در صنایع حداکثر 8 میلیون تن است.

چمنی بر این اساس میزان مصرف سرانه لبنیات در کشور را 80 کیلوگرم برآورد کرد.

وی در توضیح برآورد میزان سرانه مصرف لبنی،‌ گفت: اگر میزان تولید شیر در کشور به ازای هر نفر را حداکثر 100 کیلوگرم در نظر بگیریم، 20 درصد آن از چرخه مصرف داخلی خارج می‌شود.

به گفته چمنی؛ از 100 کیلوگرم شیر تولیدی به ازای هر نفر 10 درصد آن صادر، 5 درصد مصرف گوساله‌ها و 5 درصد ضایعات است. در نهایت 80 کیلوگرم آن تبدیل به محصولات لبنی شده و مورد مصرف مردم قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به فاصله مصرف استاندارد لبنیات در ایران و جهان، اظهار کرد: این فاصله فقط یک عدد نیست و می‌تواند فاجعه بزرگی را برای مردم کشورمان رقم بزند.

چمنی اضافه کرد: بخش عمده‌ای از کلسیم استخوان باید از مواد غذایی به طور عمده شیر تامین شود. کمبود مصرف شیر به معنی جامعه با اسکلت بندی ضعیف و شکننده است، ضمن اینکه کاهش مصرف شیر بر سلامت دستگاه گوارش نیز موثر است.

وی با تاکید بر اینکه روند پیری جمعیت کشور آغاز شده است، ‌افزود: در آینده نه چندان دور 26 میلیون نفر سالمندان در کشور خواهیم داشت که در صورت عدم توجه به سلامت آن‌ها تعداد قابل توجهی زمین‌گیر خواهند شد.

چمنی اضافه کرد: برای هر فرد زمین‌گیر حداقل یک نفر نیرو مراقب نیاز خواهد بود، به عبارت دیگر بخشی از جمعیت فعال کشور درگیر مشکلات سلامت افراد سالمند می‌شوند که به معنی تحمیل هزینه بالا به کشور است.

این کارشناس معتقد است؛ با یک دهم از هزینه‌ای که در آینده صرف نگهداری از سالمندان زمین‌گیر می‌شود می‌توان از این مشکل در آینده جلوگیری کرد.

چمنی افزود: هر چند با یارانه مخالف هستم، اما توصیه می‌کنم برای افرایش مصرف سرانه شیر یارانه پرداخت شود چراکه مصرف شیر در کشوری که رو به سالمندی است دیگر یک انتخاب نیست بلکه اضطرار است.

وی یادآور شد: در بسیاری از کشورها برای پیشگیری از بیماری‌ها اسکلتی، افزایش مصرف شیر و لبنیات یارانه اختصاص داده می‌شود یا با سازوکارهای دیگر مصرف این مواد غذایی مهم را افزایش می‌دهند.

چمنی با تاکید بر اینکه شیر مدرسه هدفمندترین یارانه‌ای است که دولت می‌تواند در این حوزه پرداخت کند، افزود: توزیع شیر مدارس در کشورهای توسعه یافته 100 سال سابقه دارد در حالی که در کشور ما این طرح همیشه با مشکل روبه‌رو بوده و حدود یک دهه است تقریبا متوقف شده است.

مشاور انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی ایران با بیان اینکه افزیش سرانه مصرف لبنیات در برنامه پنجم و ششم توسعه آمده است، اظهار کرد: به رغم تاکید بر افزایش مصرف شیر و لبنیات در برنامه‌های پنجم و ششم توسعه، به دلیل نبود متولی برای اجرای آن هیچگاه افزایش مصرف این مواد مغذی در کشور اتفاق نیفتاده است.

چمنی عوامل دیگر مانند تورم و کاهش توان اقتصادی مردم را بر کاهش مصرف لبنیات موثر دانست.

برچسب ها:
انتشار یافته: 17
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
09:02 - 1398/10/06
اکثر مشاورین اتاق اصناف تبلیغات چی کارخانجات و شرکتها هستن و پول گزافی میگیرن تا از راههای مختلف باعث فروش بشن.اخه شیر وایتکس دار چه نفعی داره برا بدن
Iran, Islamic Republic of
09:11 - 1398/10/06
از برکت شما ها به صفر میرسه.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۴۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۶
در اینده سو تغذیه خودش را نشان خواهد داد
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۴۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۶
در اینده سو تغذیه خودش را نشان خواهد داد
Iran, Islamic Republic of
09:12 - 1398/10/06
ی کم ديگه برنامه ریزی درست و حساب شده داشته باشید از اينم بدتر ميشه
Iran, Islamic Republic of
09:22 - 1398/10/06
باید پولی باشد تا مردم بتوانند لبنیاتی را که هر هفته به انحاء مختلف گران میشود را بخرند!!!!!! اولویت مردم نان و برنج است.
Germany
09:28 - 1398/10/06
مردم پول ندارن نون بخورن تو دنبال لبنیاتی برادر
Iran, Islamic Republic of
10:16 - 1398/10/06
لبنیات خیلی خیلی گران است توان خرید نداریم
Iran, Islamic Republic of
10:16 - 1398/10/06
مرد حسابی حالا کم مصرف میکنیم قیمتها رو به اسمان کشیده .ماست ۷۰۰۰ هزاری شده ۱۷۰۰۰هزار تومان .اگه استانداردو رعایت کنیم که اولا لبنیات تو کشور ما مثل طلا میشه و نایاب .دوما باید همون ماست و باید ۴۰۰۰۰ هزار تومان بخریم...
Iran, Islamic Republic of
10:34 - 1398/10/06
و درامد ما یک دهم خارجی ها .....
Iran, Islamic Republic of
11:24 - 1398/10/06
مصرف همه ضروریات سالم کم شده چه برسه به این شیرها
United Arab Emirates
12:52 - 1398/10/06
ارزونش کنید تا مردم استفاده کننن ، به کجا رسیدیم که مردم توان خرید چیزای ساده رو هم ندارن
Iran, Islamic Republic of
12:57 - 1398/10/06
مردم از گور بابای مسوولین بیارن بخورن پولشو کجا بود
France
14:10 - 1398/10/06
بجاش ازبرکت بنزینهای غیراستاندارد هوای سالم داریم
Iran, Islamic Republic of
10:40 - 1398/10/14
مردم را نابودکردیدبا این گرانی که بار آورد دید.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج