توضیح باشگاه فولاد برای انتخاب نماد «پلنگ»
۹۴۵۳۰۱
۱۱ دی ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۳
۱۰۴۷۶
باشگاه فولاد خوزستان درباره انتخاب پلنگ به عنوان نماد خود، توضیحاتی ارائه داد تا فلسفه این تصمیم مشخص شود.

سایت باشگاه فولاد خوزستان: در راستای مسئولیت‌های اجتماعی و رسالت‌های زیست محیطی شرکت فولاد خوزستان و همچنین هماهنگی و همگانی کردن حفاظت از زیست بوم کشور و در جهت حمایت از باقیمانده نسل پلنگ ایرانی در کشور و به خصوص استان خوزستان، باشگاه فرهنگی ورزشی فولاد خوزستان از این گونه‌ی در حال انقراض، اعلام حمایت کرده و پلنگ خوزستان را با توجه به خصوصیات شجاعت، جرأت، زیرکی و دفاع از قلمرو خود به‌عنوان نماد باشگاه انتخاب کرده است. تلاش باشگاه فولاد خوزستان در جهت ترغیب و همراهی ارگان‌ها و مردم عزیز استان و کشور برای فراهم‌سازی زمینه‌های حفاظت از پلنگ خوزستان در موارد ذیل خواهد بود:

کمک به ارتقای سطح کیفی زندگی و حفاظت از پلنگ خوزستان با افزایش شناخت مردم و هواداران، همراهی با ارگان‌های ذی‌ربط جهت سازماندهی زیستگاه‌های موجود و برنامه‌های ترویجی آن‌ها در استان خوزستان، اطلاع‌رسانی و ترویج فرهنگ زیست محیطی، کمک به فرهنگ‌سازی و آموزش مردم در مناطقی که زیستگاه این سنبل در استان خوزستان می‌باشد و فرهنگ‌سازی جلوگیری از شکار غیرمجاز آن یا نگهداری پلنگ در مناطقی خارج از زیستگاه اصلی آن در استان خوزستان از اهداف دیگر این باشگاه با معرفی این نماد می‌باشد.

زیستگاه این نماد در استان خوزستان و در رشته کوه‌های زاگرس میانی می‌باشد. این حیوان در مناطق صخره‌ای شمال خوزستان زندگی می‌کند. جمعیت اینگونه در فهرست سرخ IUCN در رده خطر انقراض قرار دارد.

یاد کردن از پلنگ در ادبیات کهن ایرانی نیز به چشم می‌خورد. برای مثال در رباعیات مسعود سعد سلمان مشاهده می‌کنیم:

«با همت باز باش و با کبر پلنگ زیبا به گه شکار و پیروز به جنگ»

بدیهی است دیگر گونه‌های جانوری نیز در استان خوزستان مورد بررسی قرار گرفتند، مانند گاومیش، مار شاخدار، اسب، باز و دیگر گونه‌ها، ولی صرف اینکه یک گونه جانوری در یک کشور، استان یا سرزمین زیست نماید، دلیل بر انتخاب نخواهد بود. واضح است گونه‌های جانوری اخیر در جمعیت‌های زیاد در استان خوزستان یافت می‌شوند و پلنگ خوزستان در رشته کوه‌های زاگرس میانی و شمال خوزستان گونه‌ای روبه انقراض است. همان‌گونه که تنوع جانوری در ایران بسیار زیاد بود، ولی در مسابقات جام جهانی برای حمایت از یوزپلنگ ایرانی که این گونه نیز در خطر انقراض می‌باشد این نماد به‌عنوان سمبل تیم ملی ایران رونمایی شد.

از دیگر مثال‌ها در این رابطه می‌توان به انتخاب گاندو برای تیم ذوب‌آهن اصفهان اشاره کرد که حتی در استان اصفهان هم زیستگاهی ندارد، ولی در رسالت‌های زیست محیطی و فرهنگی باشگاه‌ها ایجاب می‌کند که در انتخاب این‌گونه نماد‌ها فلسفه‌های زیست محیطی را نیز لحاظ قرار دهند.

در پایان متذکر می‌گردد نمادی که برای یک باشگاه انتخاب می‌شود نبایستی توسط هواداران تیم‌های حریف بالاخص در بازی‌های خارج از خانه مورد تمسخر و بی‌حرمتی قرار گیرد و توجه داشته باشیم که بهتر است منبعد به‌عنوان پلنگ‌های خوزستان شهره شویم تا مارها، اسب‌ها، گاومیش‌ها، باز‌ها یا فلامینگوها.

لازم به ذکر است که شعار‌های هواداری توسط تیم‌های حریف چنانچه با تمسخر نماد‌های باشگاه همراه شود می‌تواند در روحیه قهرمانان داخل زمین تأثیرات بسیار منفی ایجاد کند. در همین راستا بایستی تلاش شود که بازیکنان ما را با لقب‌های شایسته‌ای مورد خطاب قرار دهند و با این روش از سوء استفاده‌های احتمالی در استادیوم‌های کشور جلوگیری کنیم.

قاعدتاً واژه پلنگ‌های خوزستان، واژه‌ای است که حتی می‌تواند در شعار‌های حماسی هواداران به‌عنوان ابزاری برای معرفی نماد غروز، تعصب، بالانشینی و زیرکی جایگاه ویژه‌ای پیدا کند.

برچسب ها:
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
05:14 - 1398/10/12
در زبان عربی به پلنگ فهد گفته می شود از این پس به مردان فولادین فهود الاهواز
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج