اثرگذاری تغییر نرخ بنزین بر بازار مسکن چقدر است؟
۹۴۶۵۳۵
۱۵ دی ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۱
۹۳۱۳ 
بسیاری افراد تصور می‌کنند به میزان افزایش نرخ بنزین، قیمت سایر کالا‌ها از جمله مسکن نیز باید رشد کند؛ در حالی که بنزین سهم مشخصی از سبد خانوار دارد و شوک افزایش نرخ سوخت بر بازار‌ها فقط یک بار رخ می‌دهد.

ایسنا: یک کارشناس با بیان این‌که شاخص‌های ماهانه در بازار مسکن قابل اتکا نیست، گفت: بسیاری افراد تصور می‌کنند به میزان افزایش نرخ بنزین، قیمت سایر کالاها از جمله مسکن نیز باید رشد کند؛ در حالی که بنزین سهم مشخصی از سبد خانوار دارد و شوک افزایش نرخ سوخت بر بازارها فقط یک بار رخ می دهد.

مهدی سلطان‌محمدی اظهار کرد: با تغییر نرخ بنزین، فرضیه‌ای به جامعه القا شد که گویی قیمت همه‌ی کالاها به همان میزان بالا می‌رود و شاهد تورم غیر قابل کنترل خواهیم بود. متاسفانه بعضی اقتصاددانان هم این موضوع را مطرح کردند در حالی که فرضیه‌ی درستی نبود.

وی افزود: بنزین سهم مشخصی از سبد خانوار را شامل می‌شود و به لحاظ منطقی می‌توان پیش‌بینی کرد که اثر افزایش قیمت بر همه‌ی بازارها از جمله بازار مسکن ناچیز باشد و همین اتفاق هم افتاد. افزایش قیمت بنزین به ۳۰۰۰ تومان تاثیر ۲ تا ۳ درصد در در شاخص تورم ایجاد کرد که برای یک بار اتفاق می‌افتد و محو می‌شود.

این کارشناس بازار مسکن با بیان این‌که بسیاری از مالکان از رونق ایجاد شده در آذرماه استفاده کرده و واحدهای خود را به فروش رساندند گفت: ادراک و برداشت بخشی از جامعه این بود که ما با یک تورم افسارگسیخته پس از تغییر قیمت سوخت مواجه می‌شویم و این باعث شد که خریداران به صرافت بیافتند که قبل از گران شدن، خرید خود را انجام دهند. بعضی فروشندگان هم که فکر می‌کردند بازار به سمت رکود می‌رود از این رونق استفاده کردند و واحد خود را فروختند. این باعث شد که حجم معاملات بالا برود و قیمت‌ها مقداری اندکی افزایش یابد اما به نظر من این شرایط پایدار نخواهد بود و این‌طور نیست که دوباره شاهد رشد غیرقابل کنترل قیمت‌ها باشیم.

سلطان محمدی تصریح کرد: چشم‌انداز بازار مسکن به لحاظ قیمت‌های اسمی، قوی نیست؛ مگر این‌که تورم را لحاظ کنیم. ما در تحلیل‌ها بحث تورم را خارج می‌کنیم و قیمت‌های حقیقی را در نظر می‌گیریم.

رشد قیمت در منطقه ۱ ناشی تغییر ترکیب بازار بود

وی درباره افزایش ۳۴ درصدی ماهیانه قیمت مسکن در منطقه یک تهران گفت: اولا تعداد معاملاتی که در منطقه یک انجام می‌شود خیلی بالا نیست، ‌ لذا مقایسه قیمت در دو ماه مختلف نمی‌تواند ملاک باشد. از سوی دیگر تغییر ترکیب واحدهای فروش رفته باید مدنظر قرار گیرد. مشکل آماری که مراکز ارایه می‌دهند این است که اثر تغییر قیمت را در نظر نمی‌گیرد و میانگین را ملاک قرار می‌دهند. حال آن‌که در یک ماه ممکن است واحدهای ضعیف‌تر فروش رود و در ماه بعد واحدهای مرغوب‌تر فروخته شود. این به معنای افزایش قیمت نیست بلکه ناشی از تغییر سبد قیمت‌های بازار بوده است.

این کارشناس بازار مسکن ادامه داد: در اکثر کشورهای جهان اثر کیفیت را در تغییر شاخص قیمت لحاظ می‌کنند و در تحلیل خود، واحد فروش رفته را به واحد استاندارد تبدیل می‌کنند. بدین صورت که بر اساس امکاناتی که واحدها دارند قیمت را تعدیل می‌کنند. ولی در شاخص‌های ایران قیمت میانگین لحاظ می‌شود و به همین دلیل ممکن است در شاخص‌های ماهیانه نویزهایی را شاهد باشیم. تفاوت قیمت واحدها در منطقه یک تهران خیلی بالاست و از قضا فروشندگانی که در بازار مسکن منطقه یک فعالیت می‌کنند فروشندگان تحلیل‌گری هستند. بسیاری از این افراد برداشتشان این بود که در این شرایط باید بفروشند و با توجه به این‌که واحدهای مرغوب به فروش رفت در شاخص کلی قیمت تاثیر گذاشت.

به گفته سلطان محمدی، در بازار مسکن قضاوت روی شاخص‌های ماهیانه چندان قابل اتکا نیست و شاخص‌های سه ماهه خروجی بهتری ارایه می‌دهد.

آذرماه ۱۳۹۸ میانگین قیمت مسکن شهر تهران به ۱۳ میلیون و ۴۷۴ هزار تومان در هر متر مربع رسید که نسبت به ماه آبان ۶.۸ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۳۹.۹ درصد افزایش یافت. این اولین رشد قابل توجه ماهانه از اردیبهشت ماه امسال تا کنون بوده است. بر اساس اعلام دفتر مسکن هم‌چنین در آذرماه ۱۳۹۸ تعداد ۹۶۶۴ قرارداد خرید و فروش مسکن در تهران به امضا رسیده که نسبت به ماه قبل ۱۳۷ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۳۹ درصد افزایش نشان می دهد.

انتشار یافته: 9
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
10:58 - 1398/10/15
بنزین حیج وقت به گرا نی مسکن ارتباط ندارد چون که درز مان آقا.ی ا حمدی نژاد بنزین گران شدو مسکن گران نشد بلکه مسکن مهر که شروشد ارزان تر هم شد/_وسلام
Iran, Islamic Republic of
11:00 - 1398/10/15
اقای پرفسور بنزین روی همه چیز اثر دارد
Iran, Islamic Republic of
11:04 - 1398/10/15
قیمت مسکن آنچنان از آذر سال 96 رؤیائی است که افزایش قیمت هیچ کالائی نمی تواند آنرا افزایش دهد! اخیراً عده ای از املاکیان کلاش و دلال برای ایجاد هیجان در مسکن اقدام به خرید ملک در شهرکهای اطراف تهران نمودند تا خریداران را گول زده و آنان را ترغیب به خرید ملک با قیمتهای رؤیائی نمایند تا سود باد آورده بدست بیاورند ولی به کاهدان زدند! تمامی خانه هائی که از سال 96 بفروش نرفته همچنان خالی و تا قیمتها واقعی نشود فروش نخواهند رفت!
Iran, Islamic Republic of
11:06 - 1398/10/15
موقعی میتوان گفت مسکن میتواند از افزایش قیمت کالاهای دیگر تأثیر میپذیرد که قیمت آن واقعی شود!
قیمت واقعی مسکن همان قیمتهای سال 86 است اگر واقعی شود می توان گفت که می تواند از افزایش کالاهای دیگر تأثیر می پذیرد!!!!
Iran, Islamic Republic of
11:11 - 1398/10/15
با چه اعتماد به نفسی این دروغها رو تکرار می کنید؟! هنوز نفهمیدید که مردم با این اراجیف نمی تونید مردمو گول بزنید؟!
اون رفیقات و املاکی های کلاش که رفتن اون خونه ها رو خریدن دیگه سرمایشونو از دست دادن و نمی تونن تبدیل به پول کنن و با یکصدم قیمت خرید هم نتونن ملکشونو بفروش! اگه تو امتحان نکردی بکن تا نتیجه شو ببینی و دیگه اراجیف نبافی که و تو امثال تو باعث ویرانی مسکن شدید!!!
Iran, Islamic Republic of
11:11 - 1398/10/15
با چه اعتماد به نفسی این دروغها رو تکرار می کنید؟! هنوز نفهمیدید که مردم با این اراجیف نمی تونید مردمو گول بزنید؟!
اون رفیقات و املاکی های کلاش که رفتن اون خونه ها رو خریدن دیگه سرمایشونو از دست دادن و نمی تونن تبدیل به پول کنن و با یکصدم قیمت خرید هم نتونن ملکشونو بفروش! اگه تو امتحان نکردی بکن تا نتیجه شو ببینی و دیگه اراجیف نبافی که و تو امثال تو باعث ویرانی مسکن شدید!!!
Iran, Islamic Republic of
13:00 - 1398/10/15
اراجیف از خودت نباف کی پول داره با این قیمتا خونه بخره
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج