خدا را شکر، خبر استعفای مقامات تکذیب شد!
۹۴۹۵۵۵
۲۳ دی ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۲
۲۰۰۳۰
شب گذشته، خبر استعفای برخی مقامات در نهادهای مختلف در واکنش به اتفاقات مربوط به انهدام هواپیمای اکراینی در فضای مجازی منتشر و بلافاصله خبر همه موارد منتشر شده تکذیب و از این بابت نگرانی وجود ندارد و مردم با اعتماد کامل، منتظر بهتر شدن امور خواهند بود.

تابناک: شب گذشته، خبر استعفای برخی مقامات در نهادهای مختلف در واکنش به اتفاقات مربوط به انهدام هواپیمای اکراینی در فضای مجازی منتشر و بلافاصله خبر همه موارد منتشر شده تکذیب و از این بابت نگرانی وجود ندارد و مردم با اعتماد کامل، منتظر بهتر شدن امور خواهند بود.

طبیعی است همان طور که حق اعتراض برای مردم در ایران فقط در مصاحبه‌ها و صرفا در روی کاغذ مطرح می‌شود، استعفا و برکناری به خاطر ناکارآمدی و یا قصور نیز به همان ترتیب، فقط در مصاحبه‌های مقامات و روی کاغذ مطرح می‌شود و در عالم عمل، حتی خبرش هم در کسری از ثانیه تکذیب می‌شود.

به گزارش «تابناک»؛ استعفا، کناره گیری یا برکناری از یک مسئولیت به خاطر قصور و یا ناکارآمدی در یک حادثه یا اتفاق یا یک فرایند، به خودی خود اصالت و ارزشی ندارد. این کار از آنجا اهمیت می‌یابد که پیامی را به افکار عمومی منتقل می‌کند؛ پیامی که بر این موضوع دلالت می‌کند که حاکمیت به حساسیت‌های افکار عمومی حساس است. پیام این است که حاکمیت در پی تقابل با افکار عمومی نیست. این پیغام را به جامعه مخابره می‌کند که مسئولان یا حاکمیت خود با این وجدان جمعی جامعه همراهند و خود را از آن جدا نمی‌دانند.

ممکن است برخی مدعی شوند، شاید طرفداران بقای یک یا چند مسئول مقصر در یک حادثه در مسئولیت یا مسئولیت شان، از طرفداران استعفا یا برکناری آنان بیشتر باشند، اما بحث در اینجا در مورد قصوری است که وجدان عمومی را جریحه دار کرده است؛ بحث در مورد تقابل مردم درباره طرفداری یا عدم طرفداری از یک مسئول نیست. چه بسا برخی از مردم هم که روان آن‌ها از یک حادثه، پریشان شده باشد، در هنگام تقابل سیاسی، خود را در زمره طرفداران یک یا چند مسئولیت مقصر در یک حادثه خود را قرار بدهند.

ممکن است مجموعه تصور کند که عدم استعفا یا برکناری، خدمت به آن مسئول است و پیش فرض شان این باشد که نمی‌شود با یک اشتباه، خدمت سالیان سال یک مسئول را نادیده گرفت؛ شاید یکی از مهم‌ترین مسائل در این باره، همین پیش فرض اشتباه در باره مسئولیت و مسئولان است. فردی که به کاری گمارده می‌شود، در هر مسئولیتی در رده‌های پایین یا بالا، وظیفه اولیه اش درست انجام دادن کار و یا بهره ور کردن سیستم زیر مجموعه اش است؛ اصالتا انتساب افراد برای کارآمدی است و این وظیفه است و نه لزوما خدمت. اگر کسی کارآمدی نداشته باشد که اصولا نباید به مسئولیتی منصوب شود؛ بنابراین، خدمت چندین ساله هر فرد در هر مسئولیتی وظیفه اوست. هر فردی هر چقدر هم مجموعه اش کارآمد باشد، وظیفه اش را انجام داده و در برابر هر قصوری مسئول است؛ لذا شاید مسئولان قبل از هر مساله دیگری، باید این پیش فرض را در ذهنشان پاک کنند که خدمت مسئولان وظیفه است و امتیازی برای آن محسوب نمی‌شود.

نکته دیگر این که در جامعه ما به ویژه از استعفا لزوما، ضعف، برداشت می‌شود و به همین خاطر است که مسئولان به ندرت استعفا می‌دهند و استعفا‌هایی که در ایران شاهد آن بوده ایم، یا به دلیل جلوگیری از برکناری توسط مافوق بوده، یا شرایط به گونه‌ای پیش رفته که مسئول مورد نظر دیگر در آن پست احساس راحتی نکرده و ترجیح داده که استعفا دهد؛ اما حقیقت امر این است که استعفای مسئولین در همه سطوح، نسبت به قصور یا تقصیر در حوادثی که به ویژه افکار عمومی را متاثر کرده است، اصالتا مسئولیت پذیری است؛ اینکه یک مسئول بپذیرد ناشی از اهمال حتی غیر عامدانه وی، خللی بر مردم یا کشورش وارد شده و او حتی با همین یک اشتباه، دیگر صلاحیت ادامه مسئولیت را ندارد، لزوما نشانه ضعف نیست، بلکه این مساله از مسئولیت پذیری و پاسخگو بودن یک مقام یا مسئول ناشی می‌شود. این استعفا یا برکناری را نباید نابودی فرد تلقی کرد، بلکه تلنگر و هشداری است که در امور بعدی که در هر حیطه‌ای به او می‌سپارند، بیش از هر زمان دیگری مسئولیت پذیر باشد و اهمال حتی غیر عامدانه هم از او سر نزند.

مساله دیگر این همان دانستن شخصیت‌های نظام سیاسی کشور با شخصیت نظام سیاسی کشور است. در بسیاری از اوقات مشاهده می‌شود، افراد برای بقا در مسئولیت‌های خود، شخصیت خود را به گونه‌ای به اصل نظام سیاسی گره می‌زنند که گویی مقصر بودن آنان در یک مساله، مقصر دانستن کلیت نظام سیاسی است و درخواست برای استعفا یا برکناری او خلل جبران ناپذیری به نظام سیاسی کشور وارد می‌کند. در حالی که اتفاقا و کاملا بر عکس، مسئولین یک کشور باید آگاهانه عملکرد خود را از کلیت نظام سیاسی کشور جدا بدانند و مطمئن باشند در صورت استعفا یا کناره گیری آنان در هنگام قصور یا ناکارآمدی، گردی بر دامان نظام سیاسی نخواهد نشست.

یک نظام سیاسی در مسیر اداره کشور، طبیعتا با ضعف‌ها و خطا‌هایی مواجه می‌شود که در کمترین زمان لازم است ضعف‌ها را اصلاح کند و به راه خودش ادامه دهد، بنا نیست نظام سیاسی، اشتباه اشخاص و مسئولانش را مکررا بر دوش بکشد تا جایی که آن خطا‌ها آنقدر سنگین شود که نظام سیاسی را از ادامه حرکت بازدارد.

گاهی هم برخی ادعا می‌کنند، در صورت استعفا یا برکناری مسئولان در نهاد‌های مختلف، جایگزین‌های مناسبی برای آنان وجود ندارد که البته این ادعایی نیست که خریداری داشته باشد. چرا زمانی که ما فردی از مسئولان را مثلا در اثر فوت یا شهادت از دست می‌دهیم، بلافاصله جانشینی برای او می‌گذاریم که هم سنگ اوست؟ آیا فقط در زمان استعفا یا برکناری جانشین برای او پیدا نمی‌شود؟ بله ممکن است به دلیل عدم گردش واقعی نخبگان در قدرت، در کوتاه مدت، آن هم در مورد مسئولینی که شاید تعداد آنان به تعداد انگشتان یک دست هم نباشد، خللی به وجود آید، ولی این مساله کوتاه مدت است و روزی باید گردش واقعی نخبگان در قدرت، شروع شود تا این نگرانی برطرف شود.

به هر روی امروز هم با توجه به تکذیبیه‌های شب گذشته در مورد استعفای برخی مقامات در نهاد‌های مختلف، مسئولان با قدرت به کار خود ادامه خواهند داد. شاید روزی فرا برسد که مسئولانی که به نوعی در کار خود قصور دارند، بپذیرند با قدرت کار خود را ادامه ندهند.

برچسب ها:
انتشار یافته: 37
در انتظار بررسی:0
United Arab Emirates
12:45 - 1398/10/23
درد و بلای مردم تو فرق سر مسئولین
پاسخ ها
یک ایرانی
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۱۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
الهی امین
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۴۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
سری که در آن مغز و فکر و شعور نباشد سر نیست
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۴۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
اونی که باید استعفا کنه خیلی محکم مستحکم سرجاش نشسته و نظاره گر بدبختی مردمه و دنبال آزادی فلسطین و سوریس
Iran, Islamic Republic of
12:48 - 1398/10/23
استعفا که هیچی شد. مراسم تقدیر از مسئولان این اشتباه جزئی کی برگزار میشه؟
پاسخ ها
صمدممد
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۴۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
دیروز تو مجلس توسط نمایندگان مان که ما رای داده بودیم انجام شد .
Iran, Islamic Republic of
12:51 - 1398/10/23
مسولین پوست کلفت تر از ان هستن که فکر میکنید.
Iran, Islamic Republic of
12:51 - 1398/10/23
خدا را شکر که مسئولان خوب ما خبر استعفای بعضی از آنها تکذیب شد مردم دیشب تاصبح نخوابیدن فقط دست به دعا شدن که خبر تکذیب بشه که الحمدوالله شد چون مملکت بدون همین مسولان فلج تر میشوند ای کاش میمردن دسته جمعی بهتر بود ملت شریف وولایتمدار ایران از دستشون خلاص شوند شاید چند نفر خوب بیان فکری بحال مملکت کنند کلیدم کجایی
Iran, Islamic Republic of
12:53 - 1398/10/23
می خوان برن شنوایی سنجی مسولین
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۰۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
اینا هیچ وقت این صندلی رو ول نمیکنن الکی هم هی می‌کن استعفا استعفا
Iran, Islamic Republic of
12:55 - 1398/10/23
یک فاجعه اتفاق افتاده اما هیچ کس احساس مسئولیت یا مقصر بودن نمیکنه و نه کسی حاضر به استعفا میشه و نه کسی رو برکنار میکنن!!!
Iran, Islamic Republic of
12:56 - 1398/10/23
این میز ریاست مگر چی داره که دل کندن ازش اینقدر سخته؟؟؟؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۱۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
پول ، قدرت ، در ضمن احتياج به عقل و شعورم نيست !!
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۴۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
خودشان که حاظر نیستند دل بکنند با زور هم هم نمی توان آنها را از این میز وصلی ها جدا کرد یک اجماع جهانی هم نمی تواند
Iran, Islamic Republic of
12:57 - 1398/10/23
تصور کن این اشتباه رو ارتش کرده بود چندتا ارتش رو اعدام میکردند
پاسخ ها
بدون نام
Turkey
۱۳:۳۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
مشکل اصلی جامعه ما : حرف مفت زن‌ها بیشمارند!!!
سارای
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۳۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
ارتش همیشه مهجور بوده و هست
رضا
-
۱۵:۰۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
ارتش فقط تمرین رژه میکنه
Iran, Islamic Republic of
13:02 - 1398/10/23
دنیا فهمید که اینا با موشک زدن، مسئواین نماهای ما نمی دونستن
بزودی میفهمین که چه خبره
تک تکتون استعفا میکنین
Iran, Islamic Republic of
13:02 - 1398/10/23
افکار عمومی نه افکار خصوصی
Iran, Islamic Republic of
13:07 - 1398/10/23
استیعفا شهامت میخواهد و کرامت
اینها به این سادگی از قوت باد آورده دست نمیکشند
Iran, Islamic Republic of
13:13 - 1398/10/23
روز قیامت هم با همین میزهای وزارتتون محشور بشید.
پاسخ ها
بی نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۴۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
آمین
United Kingdom
13:41 - 1398/10/23
استعف مال کشورهای دیگه است، خدا رو شکر که کسی استعفا نمیده و ما باز این مسئولینی که جانشان را فدای مردم میکنند خواهیم داشت،آفرین بمونید و بیشتر هم اشتباه کنید کسی نه ناراحت میشه و نه انتقاد میکنه، مملکت مال شماست و مردم هم مال شما هستند!!!
Iran, Islamic Republic of
13:49 - 1398/10/23
اصولا تو این مملکت مسئولی استعفا نمی دهد یا برکنار نمی شود بلکه برای کم کردن فشار افکار عمومی از شغل پایین به شغل بالاتر ارتقاء می یابد !!!!!!!!قانون بی حیایی و بی شرمی!!!!!
Iran, Islamic Republic of
13:49 - 1398/10/23
استعفا.وای.وای.قدرت قدرت.تازه یک روزی هم به آنها پاداش میدهند.خخخ
Iran, Islamic Republic of
14:08 - 1398/10/23
شما میگویی استعفا.اینجا تکلیف.تکلیف چه میشود.در پیشگاه خدا چه پاسخ باید داد!پست و مقام را رها کنند.
Iran, Islamic Republic of
14:23 - 1398/10/23
مسئولیت شغل راحتیه پول وقدرت خودش میاد بازخواست هم نمیشی مغزت هم اکبند میمونه به مدرک تحصیلی ورزومه کاری هم احتیاج نداره فقط چند گرم رانت میخاد
Iran, Islamic Republic of
14:27 - 1398/10/23
مسئولان در این مملکت مثل سلول سرطانی میمونن و ریشه میزنن و نمیشه کندشون هر کس نظرش غیر این باشه جیره خورشونه
Iran, Islamic Republic of
14:30 - 1398/10/23
معلومه خودتم ازاون مفت خور هاهستی که خوشحالی از اینکه استعفا ندادن
Iran, Islamic Republic of
14:39 - 1398/10/23
ضمن تشکر ، امیدواریم که استعفاء مقصرین حادثه بصورت جمعی محقق شود.
Iran, Islamic Republic of
15:05 - 1398/10/23
استعفا درکشور ما یعنی سمت بدون دردسر بعدی پس معنی لغتی آن رادر کتاب دهخدا اشتباست
Iran, Islamic Republic of
15:08 - 1398/10/23
اگه چاره داشتن ای پست و مقاما رو تا توی قبر خودشون هم میبردن
خیلی رو دارن والله هر کشور دیگه ای بود لااقل صدتا مسولولش از رو سیاهی استفعا میداد
Iran, Islamic Republic of
15:40 - 1398/10/23
وقتی خودشون ميدونند که این فاجعه عمدی بوده و نهایت گندش در میاد که باید محاکمه شوند، پس چرا باید به خودشون زحمت کنارگیری بدهند؟! صبر می کنند و تا لحظات آخر از قدرت لذت می برند!
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج