ادعای انگلیس برای توجیه حضور سفیرش در تجمع
۹۴۹۷۹۹
۲۴ دی ۱۳۹۸ - ۰۱:۱۱
۷۰۳۷
معاون وزیر امور خارجه انگلیس دوشنبه شب با صدور بیانیه ای ادعا کرد که در جریان ملاقات با سفیر کشورمان در لندن مراتب ناخرسندی و اعتراض این کشور را در رابطه با دستگیری راب مک‌ایر سفیر انگلیس در تهران اعلام کرده است.

ایرنا: معاون وزیر امور خارجه انگلیس دوشنبه شب با صدور بیانیه ای ادعا کرد که در جریان ملاقات با سفیر کشورمان در لندن مراتب ناخرسندی و اعتراض این کشور را در رابطه با دستگیری راب مک‌ایر سفیر انگلیس در تهران اعلام کرده است.

در حالی که شواهد نشان می دهد راب مک‌ایر سفیر انگلیس در تهران در تجمع غیر قانونی مقابل دانشگاه امیرکبیر و هم زمان با سردادن شعارهای ساختار شکن حضور داشته؛ اندرو موریسون ادعا کرد که دستگیری سفیر انگلیس نقض آشکار قوانین بین المللی است.

وی افزود: این مهم است که ایران متوجه باشد برای ما این موضوع تا چه اندازه‌ای جدی است.

سفیر انگلیس در تهران که در تجمع شنبه شب گذشته در مقابل دانشگاه امیرکبیر حاضر شده بود، برای مدت کوتاهی بازداشت شد.

مرکز اطلاع رسانی و ارتباطات نیروی انتظامی بامداد دوشنبه در این رابطه اعلام کرد: ساعت ۱۸:۳۵ روز شنبه سفیر کشور انگلستان به همراه فرد دیگری با حضور در میان تجمع کنندگان مقابل دانشگاه امیر کبیر تهران از تجمع کنندگانی که در حال سر دادن شعارهای ساختار شکنانه بودند، فیلمبرداری می‌کرد.

با هوشیاری ماموران پلیس امنیت ناجا، سفیر انگلیس شناسایی و به صورت نامحسوس تحت نظر قرار گرفت و در ساعت ۱۹:۱۰ دستگیر و پس از اقدامات اولیه قانونی به نماینده وزارت امور خارجه تحویل شد.

لازم به ذکر است، فرد همراه با سفیر انگلیس با مشاهده این صحنه اقدام به فرار کرد و به سفارت انگلستان پناه برد.
سفیر انگلیس در تهران همچنین بعد از ظهر یکشنبه به دلیل رفتار نامتعارف و حضور در تجمعات غیرقانونی توسط دستیار وزیر امور خارجه و مدیرکل اروپا به وزارت امور خارجه فراخوانده شد.

در این احضار، مراتب اعتراض رسمی جمهوری اسلامی ایران به سفیر و دولت انگلیس ابلاغ شد

در این دیدار به مک‌ایر یادآوری شد که حضور سفرای خارجی در تجمعات غیرقانونی هیچ تناسبی با مسئولیت‌های ایشان به عنوان نماینده سیاسی کشور متبوع خود ندارد و مخالف مفاد کنوانسیون ۱۹۶۱ روابط دیپلماتیک وین است و دولت انگلیس باید در این خصوص توضیح دهد.

لازم به یادآوری است کنوانسیون وین درباره روابط کنسولی تصریح کرده است: کلیه اشخاصی که از مزایا و مصونیت‌ ها بهره‌مند می‌باشند بدون آن که به مزایا و مصونیت‌ های آنان لطمه‌ای وارد آید مکلفند قوانین و مقررات دولت‌پذیرنده را محترم شمرده و از مداخله در امور داخلی آن دولت خودداری کنند.

با این حال معاون وزیر امور خارجه انگلیس بدون اشاره به اقدام غیر قابل توجیه سفیر این کشور در تهران عنوان کرد: در جریان ملاقات با حمید بعیدی نژاد، عنوان کردم که این اتفاق نباید دوباره تکرار شود.

موریسون خواستار ضمانت جان کارکنان سفارت این کشور در تهران شده و ادعا کرده است که دولت لندن تلاش می کند تا مسیر گفت‌وگو را به عنوان بهترین راه برای حل اختلافات میان دو کشور حفظ کند.

معاون وزیر امور خارجه انگلیس همچنین «اهمیت تحقیق کامل و شفاف» درباره علت سقوط هواپیمای اوکراینی در آسمان تهران را مورد تاکید قرار داد و مدعی شد: از بین رفتن جان مردم در این سانحه یک فاجعه است و ما به مردم ایران که در سوگ از دنیا رفتگان هستند، تسلیت می‌گوییم.

برچسب ها:
انتشار یافته: 22
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
01:40 - 1398/10/24
اینهمه از این روباه خنجر از پشت خوردیم بس نیست اروپا که باما نیست انگلیس هم نباشه اصلا برای چی سفیر تو ایران داشته باشه وقتی نفعی برای مملکت نداره و فقط دردسر سازه؟؟؟!!سفارنش رو تعطیل کنید تمام هنجارشکنان چندماه اخیر هم یا از اونجا ساپورت میشند یا به سفارت انگلیس پناه میبرند شده لانه فسادوفتنه دولت محترم تعطیل کنید سفارت فتنه ساز انگلیس رو
Romania
01:46 - 1398/10/24
کار غیر قانونی؟ شرکت در تجمع غیر قانونیه؟ کجای قانون اینو نوشته؟
Iran, Islamic Republic of
01:46 - 1398/10/24
پ چطور گفتین بازداشتی نداریم چطور شد ک فقط اینو دستگیر کردین و ازادش کردین .
تا کی دروغ
Iran, Islamic Republic of
03:06 - 1398/10/24
در این شرایط حساس کنونی فقط باید اتحاد ملی داشته باشیم والسلام وگرنه ایران را سوریه خواهند کرذ
Iran, Islamic Republic of
03:17 - 1398/10/24
شما غلط زیادی کردید مردم شریف وسرفراز ایران نیازی به همدردی روباه پیرندارند
Iran, Islamic Republic of
04:20 - 1398/10/24
بزودی با خروج از اتحادیه اروپا بریتانیا تحریم مستقلی علیه ایران اعمال خواهد کرد در پاسخ به شلیک به هواپیمای مسافربری اوکراین
Iran, Islamic Republic of
06:00 - 1398/10/24
روباه پیر مکار
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۴۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۹
کلا دنیا نابود بشه فقط فلسطین سوریه یمن افقانستان لبنان آخی بمیرم برا این کشور ها چقد دانشمند مخترع وپیشرفت اقتصادی و علمی دارن ای خداااااااتتتتتتتا گوش کن
Iran, Islamic Republic of
06:37 - 1398/10/24
شما غلط میکنید تسلیت می‌گویید،،در امور داخلی ایران دخالت و جاسوسی نکنید و سر آخور خود به تمرگیید،،
Iran, Islamic Republic of
06:59 - 1398/10/24
مطلبی که باعث تعجب است سایرکشورها مثل آمریکا اگر نخواهند حتی وزیرامورخارجه ماراهم؟ به کشورشان راه نمی‌دهندو لی درکشورما، درمخیله شورای محترم عالی امنیت ملی، یاو زارت امورخارجه ما نمی گنجد که شبکه های معاندیاسفیرانگلیس که برای امنیت ملی کشورما مضرهستند وبایدازکشور اخراج شوند نمیشوند، جدٱ آقایان چقدرسینه چاک حقوق بشرند یا اینکه بفکر امنیت خانواده یافرزندانشان درخارج ازکشورهستند؟!
Iran, Islamic Republic of
07:11 - 1398/10/24
بهتراست وزیر امور خارجه محترم بریتانیا در حفظ جان مردم ایرلند که سالهاست مورد بی مهری مقامات انگلیس قرار می گیرند فکر کنند از قدیم گفتند چراغی که به خانه رواست به مسجد حرم پس اگر نیاز است بدیم کشک بساوند تا دنبال رو اربابشان امریکا نروند
United Arab Emirates
07:39 - 1398/10/24
انگلیس نوکر بی چون وچرای امریکاست واقعا از این کشور هایی که نقش مترسک رو دارند حالم به هم میخوره
Iran, Islamic Republic of
09:16 - 1398/10/24
واقعا چه آدمهایی هستند اگه یک ایرانی اینکار را انجام میداد میگفتین تروریسم و حال میخواهند هرکاری بکنند کسی چیزی نگه ولی باید قاطع محاکمه بشه وبعد اخراجش کنند وسلام.
Iran, Islamic Republic of
11:32 - 1398/10/24
ازنیروی ناجامتشکرم.
Iran, Islamic Republic of
11:34 - 1398/10/24
چرا فیلم سفیر در تظاهرات را نشان نمی دهید و فقط به حرف پرسنده میکنید حالا با این چگونه باید باور کنیم.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۳۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۴
خود انگلیس تائید کرده، بازم میگین دروغ!؟ :|
Iran, Islamic Republic of
12:01 - 1398/10/24
عجب رویی هم دارن!
دلشون میخواد هر کاری که خواستن بکنن هیچکسم ازشون نپرسه! البته این عادت انگلیسی هاست
Iran, Islamic Republic of
16:31 - 1398/10/24
این روباه پیر و نوچه هاش کی می خوان دست از سر ما بردارن رو خدا میدونه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج