واکنش وزارت خارجه به اقدام سه کشور اروپایی
۹۵۰۰۶۱
۲۴ دی ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۷
۱۵۰۵۳ 
سخنگوی وزارت خارجه آغاز فرآیند حل و فصل اختلافات در برجام از سوی 3 کشور اروپایی را اقدامی انفعالی و از موضع ضعف برشمرد و تصریح کرد: به بدعهدی و اقدامات غیرسازنده 3 کشور اروپایی با جدیت و قاطعیت پاسخ می‌دهیم.

خبرگزاری فارس: سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص بیانیه سه کشور اروپایی مبنی بر آغاز فرآیند حل و فصل اختلافات در برجام توسط این سه کشور به خبرنگاران گفت: ابتدا این توضیح لازم است که اقدام سه کشور اروپایی یک اقدام کاملا انفعالی و از موضع ضعف به شمار می‌رود. فرآیند حل و فصل اختلافات در برجام را جمهوری اسلامی ایران از یک سال و اندی پیش و با ارسال نامه‌های رسمی از سوی وزیر امور خارجه کشورمان به هماهنگ کننده کمیسیون مشترک برجام آغاز کرده و لذا نه به لحاظ فرآیندی و نه به لحاظ عملی اتفاق جدیدی نیفتاده است.

موسوی گفت: واقعیت آن است که به دنبال اعلام خروج غیرقانونی آمریکا از برجام و بازگشت تحریم های این کشور که بایستی وفق برجام لغو می شدند، برجام در یک وضعیت عدم توازن و ناپایدار قرار گرفت. در نتیجه جمهوری اسلامی ایران وفق بند 36 برجام با آغاز فرآیند حل و فصل اختلافات، مساله را به کمیسیون مشترک برجام ارجاع داد و این کمیسیون در جلساتی که برای رسیدگی به درخواست ایران برگزار شد، چه در سطح مدیران سیاسی و چه در سطح وزرا، با اجماع و تاکید همه طرف های برجام مبنی بر اینکه سبب اصلی وضعیت بغرنج کنونی، خروج غیرقانونی آمریکا از برجام است، راه حل هایی را برای جبران این وضعیت تصویب کرد. اما متاسفانه در مدت یکسال طرف های اروپایی برجام به رغم تعهداتی که هم در برجام داشتند و هم صراحتا و به طور رسمی پس از خروج آمریکا از برجام در جلسات کمیسیون مشترک برعهده گرفتند، نتوانستند اقدامی ملموس و جدی برای ایفای تعهدات خود صورت دهند و به همین سبب نیز، کشورمان از مقررات پیش بینی شده در بندهای 26 و 36 برجام استفاده کرده و اجرای بخشی از تعهدات هسته ای خود را طی پنج گام با فواصل زمانی قابل ملاحظه متوقف کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: در حقیقت اعلام آغاز فرآیند حل و فصل اختلافات و فعال کردن بند 36 برجام از سوی طرف های اروپایی در فضایی مطرح می شود که این بند از مدتها پیش توسط جمهوری اسلامی ایران مورد استناد قرار گرفته است و وضعیت جدیدی ایجاد نخواهد شد. البته چنانچه اروپایی‌ها – که در بیانیه خود مدعی هستند این اقدام را با حسن نیت و با هدف حفظ برجام صورت داده اند- به جای تلاش برای ایفای تعهدات خود و بهره مند کردن ایران از آثار لغو تحریم‌ها وفق پیوست دو برجام، به تداوم مسیر وادادگی در برابر آمریکا ادامه دهند و یا بخواهند از فرآیند حل و فصل اختلافات در کمیسیون مشترک برجام سوءاستفاده کنند، باید خود را برای پذیرش تبعات آن نیز آماده کنند که این تبعات قبلا به آنان از طرق مقتضی گوشزد شده است.

وی گفت: جمهوری اسلامی ایران همانند گذشته آمادگی کامل دارد با هرگونه حسن نیت و تلاش سازنده برای حفظ این توافق مهم بین المللی با نهایت حسن نیت روبرو شود و در این مسیر از هر ابتکار عمل سازنده ای حمایت به عمل آورد. در مقابل، بار دیگر برای همگان، خصوصا برای سه کشور اروپایی طرف برجام، روشن می سازد که به هرگونه بدعهدی، سوءنیت و اقدامات غیرسازنده با جدیت و قاطعیت به طور مناسب پاسخ خواهد داد.

انتشار یافته: 10
در انتظار بررسی:0
United Arab Emirates
17:19 - 1398/10/24
چه اصراری این دولت دارد که ما ب نگرانی خارج از منافع ملی ایران همکاری داشته باشیم بهترست وزارتخارجه از این وادادگی خارج شود
Iran, Islamic Republic of
17:19 - 1398/10/24
بله شما همیشه آمادگی کامل دارید مملکت بر باد بدیت
Iran, Islamic Republic of
17:35 - 1398/10/24
خدابه همه رحم کنه....انشالله
Iran, Islamic Republic of
17:35 - 1398/10/24
مملکت را از همان اول شروع برجام روحانی و تیم جاسوسی او بر باد داد
Iran, Islamic Republic of
17:39 - 1398/10/24
سر شما کلاه گذاشتند و شما هم سر مردم کلاهی گشاتر گذاشتید.اقای عراقچی اگه راس میگی بیا الان از برجام دفاع کن
Iran, Islamic Republic of
17:40 - 1398/10/24
کلید اقای روحانی را به قفل برجام بزنید خدا را چه دیدید شاید باز شد
Iran, Islamic Republic of
17:40 - 1398/10/24
نتیجه بی تدبیری می شود این
United States
17:57 - 1398/10/24
نتیجه دیپلماسی منفعل ومنزوی وزارت خارجه باعث این جسارت اروپاییها شده
آبروی برا ایران نمونده که پاسخ قاطع بدید شما با سیاست ترس جرات اخراج سفیر انگلیس که تخلفش محرز ندارید پس لطفا شعار مضحکه ندید که حال مردم از بیانیه های شما بهم میخوره
پاسخ ها
پدرام
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۲۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۴
من بامواضع شما موافقم
Iran, Islamic Republic of
22:24 - 1398/10/24
مردمباحضوردرانتخابات مجلس تودهنی محکمی به دشمنی فرانسه انگلیس وامریکا وآلمان وجربان غرب زده داخل خواهنددادتاکاردشمن درداخل انجام ندهند
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج