صدای خطای انسانی دوم، اسفندماه در می‌آید
۹۵۰۶۵۴
۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۴
۳۵۱۳۹
محسن محمدي معين؛ تحلیلگر و فعال اجتماعی در روزنامه اعتماد نوشت: براي انجام يك كار اداري شخصي از دورترين نقطه شرقي كشور يعني «چابهار» (كه اين روزها با بحران سيل مواجه است)، به «اصلاندوز» در نقطه صفر مرزي با آذربايجان، آمده‌ام و در جريان رويدادهاي سياسي- اجتماعي اين روزهاي شهرهاي اين مسير طولاني به صورت اجمالي قرار گرفتم و يك مساله عجيب توجه مرا جلب كرد كه به نظرم رسيد از بسياري از بحران‌هايي كه با آن دست به گريبان هستيم.

محسن محمدي معين؛ تحلیلگر و فعال اجتماعی در روزنامه اعتماد نوشت: براي انجام يك كار اداري شخصي از دورترين نقطه شرقي كشور يعني «چابهار» (كه اين روزها با بحران سيل مواجه است)، به «اصلاندوز» در نقطه صفر مرزي با آذربايجان، آمده‌ام و در جريان رويدادهاي سياسي- اجتماعي اين روزهاي شهرهاي اين مسير طولاني به صورت اجمالي قرار گرفتم و يك مساله عجيب توجه مرا جلب كرد كه به نظرم رسيد از بسياري از بحران‌هايي كه با آن دست به گريبان هستيم پيچيده‌تر و هراسناك‌تر است فلذا خواستم كه با ارسال اين يادداشت اين موضوع را با شما به مشاركت بگذارم.

رد صلاحيت گسترده كانديداهاي نمايندگي مجلس شوراي اسلامي توسط هيات‌هاي اجرايي و نظارت شوراي نگهبان، شمار قابل توجهي از كساني كه مي‌توانستند در فضاي سرد و مبهم انتخاباتي كشور، موجبات آوردن اقشار مختلف مردم شهرها و روستاها، پاي صندوق‌هاي انتخابات اسفند‌ماه يازدهمين دوره مجلس شوراي اسلامي شوند، را حذف و از صحنه رقابت انتخاباتي خارج كرد.

گستردگي اين حذف تاريخي و بي‌سابقه كه در قالب‌هاي دوره‌هاي قبلي انتخابات كه با عنوان «حذف يك جناح و جريان سياسي» شناخته مي‌شد و قابل تفسير بود، از گستردگي و تعميم بسيار بيشتري برخوردار است به گونه‌اي كه گويي براي نااميد ساختن مردم از نظام جمهوري اسلامي ايران و حق قانوني مردم در تعيين سرنوشت خويش، هيچ اقدام مخربي زيان بارتر از اين حركت، نمي‌توانست صورت گيرد.

به عبارت ديگر، مجريان و ناظران انتخابات با اين «ردصلاحيت گسترده» كه در برخي حوزه‌هاي انتخابيه، نتيجه رقابت از پيش تعيين شده تلقي مي‌شود، اصل مشاركت حداكثري مردم در انتخابات را در جنگ نيابتي، هدف گرفته و در صورتي كه سران قواي كشور جلوي اين حركت ضد مصلحت نظام به فوريت و قاطعيت نايستند، به مراتب شعاع تخريب آن گسترده‌تر و عميق‌تر از منهدم شدن هواپيماي مسافربري اوكرايني خواهد بود.

رد صلاحيت داوطلباني كه اغلب قريب به اتفاق‌شان پيش از اين و تا هم‌اكنون، مسووليت‌ها و مشاغل حساس و قابل توجهي را عهده‌دار بوده‌اند و غالبا با حسن عمل و پاكدستي، اعتماد و توجه قشرهاي مختلف مردم را جلب كرده‌اند و مي‌توانند در فضاي سياسي اجتماعي مناطق مختلف كشور براي ايجاد انگيزه حضور مردم در انتخابات پيش روي، اثربخشي موثر و مثبت داشته باشند. مردم، براي آمدن پاي صندوق‌هاي راي‌گيري اين دوره مجلس شوراي اسلامي، نياز به انگيزه‌هايي قوي‌تر از گذشته دارند و مجلس يازدهم بايد برساخته از آراي شمار قابل توجهي از اقشار و اقوام مناطق مختلف كشور باشد تا با يك حماسه حضور ديگر، به تقويت نقاط مثبت نظام بينجامد.

پرواضح است كه رد صلاحيت گسترده كانديداهاي نمايندگي مجلس شوراي اسلامي توسط هيات‌هاي اجرايي و نظارت، آن هم با عناويني همچون «عدم التزام به اسلام»! براي كساني كه جانباز انقلاب و دفاع مقدس هستند و از كارنامه مردمي مثبتي برخوردارند، كور سوي اميد مردم به تاييد راي‌شان در تعيين سرنوشت خويش را تبديل به يأس مي‌نمايد.

مي‌توان اين تعبير را به كار برد كه اقدام خلاف مصلحت رد صلاحيت گسترده كانديداهاي نمايندگي مجلس شوراي اسلامي به مثابه «خطاي انساني» هيات‌هاي اجرايي و نظارت انتخابات در هدف‌گيري موشكي است جهت شليك به قلب مشاركت حداكثري مردم در انتخابات كه اگر مسوولان عاليرتبه نظام، جلوي شليك آن را «امروز» نگيرند قطعا صدور اطلاعيه‌ها و ايراد سخنراني و انجام مصاحبه‌ها‌ي رسانه‌اي در توجيه اين «خطاي انساني غيرسيستماتيك» قابل پذيرش نخواهد بود.

برچسب ها:
انتشار یافته: 20
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
10:09 - 1398/10/26
حالت خوبه؟
نگران نباش، هیچی نمیشه فک فامیلت رای نیارن
Iran, Islamic Republic of
10:17 - 1398/10/26
چقدر هم که نمایندگان به فکر هستند
Iran, Islamic Republic of
10:22 - 1398/10/26
شماها فقط میخواهید مردم را پای صندوق های رای بکشید.بعد که خرتان از روی پل گذشت .... .با احساسات مردم بازی نکنید.
Iran, Islamic Republic of
10:31 - 1398/10/26
... رد صلاحیت داماد روحانی منظور ت هست؟ ؟؟
Iran, Islamic Republic of
10:35 - 1398/10/26
همه رد صلاحیت شدها یه ریگی به کفش دارن مثل همین آقای مطهری ...
Iran, Islamic Republic of
10:39 - 1398/10/26
هر دم از این باغ بری میرسد مسیولین بی لیاقت
Iran, Islamic Republic of
10:42 - 1398/10/26
داداش نگران نباش بعضی از این نماینده ها تو این مجلس پیر شدند از جوانی تو مجلس بودند البته بعضی از آنها هنوز هستند و خواهند ماند باید یک کم جا خالی بشه برای فرزندان اینها
Iran, Islamic Republic of
11:11 - 1398/10/26
کدمشان اعتماد مردم را جلب کردند؟
Iran, Islamic Republic of
11:15 - 1398/10/26
یعنی بخاطر این مصلحت که مردم بیشتری پای صندق بیان باید هر کس و ناکسی رو تایید کرد
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۱۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۶
حالا این نمایندههای فعلی توی این دوره چه گلی به سرمان ریختند به غیر نا بسا مانی طبقاتی فقر و گرانی انشا ءالله ظهور امام زمان معلوم میشه حق وناحق
Iran, Islamic Republic of
11:30 - 1398/10/26
رد صلاحیت دو تن از نمایندگان شهر ما به حق و به جا بود
Iran, Islamic Republic of
11:30 - 1398/10/26
شما لازم نکرده تحلیل کنی
Iran, Islamic Republic of
11:38 - 1398/10/26
آب گل آلود شد میخوان ماهی بگیرند انتخابات
Iran, Islamic Republic of
11:40 - 1398/10/26
آره خداییش خیلی زحمت کشیدن ...
Iran, Islamic Republic of
11:47 - 1398/10/26
با روزنامه اعتماد قرارداد دارید
Iran, Islamic Republic of
11:56 - 1398/10/26
اتفاقا تازه اولین باری بود که شورای نگهبان به وظیفعش درست عمل کرد.
Iran, Islamic Republic of
13:31 - 1398/10/26
این نظر شخصی شماست آقای محمدی چرا به همه ی مردم تعمیمش میدید .
Iran, Islamic Republic of
14:26 - 1398/10/26
انشالله که همین روال در کاندیدهای ریاست جمهوری هم انجام شود. وظیفه این شورا دقیقا همین است که ته شناسنامه این افراد را در اورد. تا مردم با چشم بسته رای ندهند
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج