واکنش به انتشار فایل صوتی عباسی علیه کیمیایی
۹۵۲۵۸۱
۰۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۵
۵۲۹۹
مطابق آیین‎نامه‎ شورای پروانه ساخت در سازمان سینمایی کشور، هر فرد ایرانی می‎تواند با رعایت موازین و مقررات فیلم بسازد و این هیچ ربطی به کسب اجازه از‌سوی نهاد‌ها یا افراد غیر‌سینمایی ندارد و طبعا هر‌گونه ممانعت از فیلم‌سازی افراد یا آن‌ها را رهینِ «منتِ» خود دانستن، آشکارا رفتاری غیر‌قانونی و غیر‌اخلاقی است.

فرارو: به‌دنبال انتشار فایل صوتی آقای حسن عباسی علیه مسعود کیمیایی، توضیحات زیر به‌نظر ضروری می‌آید. پیش از هر توضیحی لازم است بخشی از این فایل صوتی را به عنوان مقدمه و بهانه نگارش این یادداشت، پیش روی خوانندگان محترم پیاده و مکتوب کنم.

واکنش به انتشار فایل صوتی عباسی علیه کیمیایی

ایشان در این فایل می‌فرمایند:

«مسعود کیمیایی! همین مسعود کیمیایی! که الان بلند شده گفته که من فیلمم را از جشنواره فجر می‌کشم بیرون. این اومد تو دفتر من نشست... تو دفتر من! برای قضیه فیلم خودش. ته قضیه فیلمش، وقتی اومد نشست تو دفتر من... خودش الان می‌دونه، به گوشش می‎‌رسه ... اومد گفت: (با لحنی تمسخر‌آمیز) این بهروز رو ... نمی‌شه یه کاری کرد؟ (خنده حضار‌).

اگرچه نمی‎توان از لحن تمسخرآمیز و موضع بالای آقای عباسی خطاب به یک فیلم‌ساز پیش‌کسوت به‌راحتی گذشت.

چگونه می‎شود آقای عباسی که نه فعالیت و تجربه‌ سینمایی داشته و نه جایگاهی که مشخصا مرتبط با سینما باشد و نه حتی نظریه‌پردازی در حوزه سینما، بتواند در هیئت داوران یک جشنواره ملی حضور داشته باشد؟ مگر به توصیه فلان نهاد و بهمان مقام! اگرچه آموخته‎ایم این شیوه‎ای رایج در چینش داوران جشنواره است، اما بپذیریم «ریاست هیئت داوران» به‌راستی جامه‌ای نیست که بر قامت غیر‌سینمایی آقای عباسی دوخته شود. اگر غیر از این باشد حتما آقای عباسی از‌سوی دبیر وقت جشنواره، آقای مهدی مسعود‌شاهی حکم گرفته‎اند و می‎توانند برای روشن‌شدن اذهان عمومی آن را منتشر کنند تا بنده و دیگران از اشتباه به در‎آییم‌. [لازم به توضیح است که آقای اسدالله نیک‌نژاد به‌دلیل فشار مطبوعات دست‌راستی پیش از شروع داوری ناچار به استعفا شد].

2- ایشان گفته‎اند: «من فیلم جناب‌عالی (مسعود کیمیایی) رو آوردم بالا...». آقای عباسی! شما فیلم جرم، ساخته آقای مسعود کیمیایی را بالا نیاورده‎‌اید. آن دوره، پنج داور دیگر هم داشت و تا جایی که از جلسات داوری یادم هست، در جمع اهل سینما شما بسیار مأخوذ به حیا نشان می‎دادید و برخلاف این روزها، چندان حرف نمی‌زدید. خدا رحمت کند علی معلم را که برای اعتبار‌بخشیدن به جشنواره بیست‌و‌نهم فجر و هیئت داوری، پیشنهاد داد جایزه بهترین فیلم به «جرم»، ساخته مسعود کیمیایی، اهدا شود. بماند که من هم یک بدهی تاریخی (به‌دلیل قدر‌ندیدن برخی از آثارش و از‌جمله فیلم سرب) به مسعود کیمیایی داشتم و حالا فرصت را غنیمت می‎‌دیدم برای تمجید و اظهار ارادتم به او. سایر داوران هم پیشنهاد مرحوم علی معلم را پذیرفتند و فیلم جرم «بالا» آمد!

حالا که این را گفتم، بد نیست به یک نکته دیگر هم در جلسات داوری آن سال اشاره کنم. حقیقت آن است که در شروع جلسات داوری، یک نگرانی از پیش با من بود و آن اینکه آقای حسن عباسی نسبت به سینمای اصغر فرهادی واکنش تندی دارد و احتمال آن می‎رود با فیلم «جدایی نادر از سیمین» مخالفت‎های جدی بکند. گویا ایشان پیش‌تر به شوخی یا جدی فیلمِ درباره الی را نماد و نشانه‎ای از اسلامِ لیبرالی دانسته بود.

این بحث با جمله‌ جهانگیر الماسی تکمیل شد که گفت: در هیچ فیلمی در سینمای ایران ندیده این میزان احترام به قرآن مجید را؛ آن‌قدر که اصفر فرهادی در جدایی‌... چنین کرده و حرمتِ قرآن را پاس داشته است. احتمالا فیلم جدایی... باید به آقای عباسی نشان داده باشد که تقسیم‌بندی نشانه‌شناسانه‎ او، اکنون شیوه‎ای ناکارآمد در ارزش‌گذاری یک پدیده هنری است.

این‌چنین بود که «جدایی نادر از سیمین» پیش از هر جایزه جهانی دیگر، جایزه بهترین فیلم‌نامه و بهترین کارگردانی را از داوران آن سال دریافت کرد.

3- ایشان گفته‎اند: «‌ما به امثال تو توی این مملکت شرایط را دادیم که تونستی جلو بیای...».

مطابق آیین‎نامه‎ شورای پروانه ساخت در سازمان سینمایی کشور، هر فرد ایرانی می‎تواند با رعایت موازین و مقررات فیلم بسازد و این هیچ ربطی به کسب اجازه از‌سوی نهادها یا افراد غیر‌سینمایی ندارد و طبعا هر‌گونه ممانعت از فیلم‌سازی افراد یا آنها را رهینِ «منتِ» خود دانستن، آشکارا رفتاری غیر‌قانونی و غیر‌اخلاقی است.

مسعود کیمیایی فیلم‌ساز معترض سال‌های پیش از انقلاب است. نیازی به برشمردن فیلم‌های او نیست و بسیاری از ایرانیان آثارش را دیده‎اند. از سر اتفاق، آن چیزی که به او «شرایط می دهد تا بتواند جلو بیاید»، فیلم‎های پیش از انقلاب او هستند (برای مثال سفر سنگ که برخی از منتقدان مدعی‌اند به گونه‌ای پیش‌بینی انقلاب بوده) و نه ادعاهای این و آن.

انتشار یافته: 22
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
15:41 - 1398/11/01
از کجا کارشناسی فیلم و سینما گرفته این اقا تا حالا چند تا فیلم هنری دیده
Iran, Islamic Republic of
15:52 - 1398/11/01
دمت گرم عباسیرو له وردی ریختی تو اب گوشت
پاسخ ها
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۱۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۱
تو این مملکت لازم نیست مدرک داشته
باشی اگر توصیه ای از جای داشته باشی
کفایت می کند
خ
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۵۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۱
آفرین .
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۳۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۱
مثل اینکه همه جات ازعباسی سوخته هاخخخخخخ
Iran, Islamic Republic of
15:57 - 1398/11/01
کاملا صحبتای اقای عباسی درسته درست
درود برشرفت
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۰۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۱
تا شرف از نظرتون چی باشه
سانسور بی سانسور
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۳۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۱
کدوم شرف؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
17:15 - 1398/11/01
هنرمندان که الکوشان وپیرو این آقای کارگردان،هستند، بفرمایند آثار ایشان چرا به خز شماها مخاطب و طرفدار ایرانی ندارد.
Iran, Islamic Republic of
18:16 - 1398/11/01
این کشور متعلق به تمام مردم ایران از هر کیش و مرا می است و کسی حق ندارد کشور را به نفع یک جریان مصادره کنه،!
Iran, Islamic Republic of
18:21 - 1398/11/01
اولا که عباسی نه آقای عباسی و بعد چقدر هم دفتر من دفتر من میکنه دفتر ندیده
Iran, Islamic Republic of
18:21 - 1398/11/01
اولا که عباسی نه آقای عباسی و بعد چقدر هم دفتر من دفتر من میکنه دفتر ندیده
Iran, Islamic Republic of
18:56 - 1398/11/01
عباسی یک هوچیگر بی‌معنی و دهن‌لق و بی‌ادب است
Iran, Islamic Republic of
19:18 - 1398/11/01
عباسی من جای تو بودم ، هیچ کاری جز خودکشی نداشتم ! ویرانه بودی ،اما از هستی ساقطت کرد .
Iran, Islamic Republic of
20:04 - 1398/11/01
عباسی درست میگه و باید اضافه کرد کیمیائی یک کلاش به تمام معناست
Iran, Islamic Republic of
20:53 - 1398/11/01
وقتی کیمیایی اومد پیشت و گردنشو کج کرد که واسه بهروز وثوقی یه کاری بکنی که برگرده ، بهش میگفتی بهت حال دادم دیگه پررو نشو ! خخخ
آخه تو اندازه این حرفا نیستی! تو فیلم کیمیایی رو بالا نیاوردی بلکه با رای دادن به فیلم کیمیایی خودتو بالا آوردی ، جوری که الان میگی اونموقع رئیس بودی و بعد از حال دادن به کیمیایی دنبال کار بهروز بودی! آقای عباسی شما نه رییس بودی و نه فیلمی رو بالا آوردی . تو فقط یه خالی بندی که گند بالا آوردی !
Iran, Islamic Republic of
00:04 - 1398/11/02
عباسی نوش جان کر ی یقه سفید
Iran, Islamic Republic of
10:53 - 1398/11/02
حسن عباسی درست ميگه
دست همرو رو میکنه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج