پشت‌ پرده کنسرو‌های ماهی ۷ هزار تومانی
۹۵۴۲۴۱
۰۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۹
۱۴۵۶۹
در جــاده گلبهار، وانت بار‌هایی که به فروش کنسروماهی مشغولند، به فاصله چند کیلومتری از هم متوقف‌انـد و پلاکارد‌های بزرگی روی هر کدام از آن‌ها نصب شده که رویشان این جمله به چشم می‌خورد: «تن ماهی ۷ هزارتومان».

روزنامه خراسان: در جــاده گلبهار، وانت بارهایی که به فروش کنسروماهی مشغولند، به فاصله چند کیلومتری از هم متوقف‌انـد و پلاکاردهای بزرگی روی هر کدام از آن‌ها نصب شده که رویشان این جمله به چشم می‌خورد: «تن ماهی 7 هزارتومان».

در این محل، در حالی کنسرو ماهی 180گرمی به قیمت 7هزار تومان فروخته می‌شود که روی قوطی‌ها، قیمت کنسرو 11 تا 14هزارتومان بر اساس برند و کارخانه تولیدی، درج شده است.

از آن جا که تفاوت قیمت روی کالا و قیمت فروش این کنسروها، کمی عجیب است، برای بررسی موضوع، به‌همراه بازرسان سازمان صمت سراغ یکی از وانت‌ها می‌رویم. تعداد زیادی کنسرو ماهی با نام و برندهای ناشناخته، درون وانت چیده شده و هر از گاهی راننده خودرویی که قیمت پایین کنسروها توجهش را جلب کرده، توقف و خرید می‌کند. بدون این که خودمان را معرفی کنیم، چند کنسرو می‌خریم و توضیح می‌دهیم برای تکمیل جنس سوپر مارکت‌مان در شهر، تعداد زیادی کنسرو می‌خواهیم و قیمت آخر کنسروها چند است؟ بعد از کمی چک و چانه، فروشنده قبول می‌کند قیمت هر کنسرو را تا 5هزار تومان هم پایین بیاورد. وقتی بیشتر تخفیف می‌خواهیم، فاکتوری از جیبش بیرون می‌آورد که براساس آن، قیمت خرید هر کنسرو از یکی از کلی فروشی‌های شهر، 4500 تومان درج شده؛ یعنی حدود 10هزارتومان تفاوت قیمت بین چیزی که روی کالا درج شده و چیزی که فروخته می‌شود.

نشانی کلی فروشی مذکـور را می‌گیریم و در ادامه بررسی‌هایمان، از صاحبان وانت بارهای بعدی که کنار جاده به فروش همین کنسروها مشغولند، محل خریدشان را می‌پرسیم و هر کدام، یک منطقه از شهر را اعلام می‌کنند؛ انگار موجی از کنسرو ماهی‌ با قیمت‌های غیرواقعی وارد شهر شده.

از آن جا که هم اکنون، قیمت هر کنسروماهی 180گرمی درجه‌یک با برند معتبر، بین 13 تا 15 هزارتومان است و قیمت هر کنسروماهی 180 گرمی درجه دو و سه، حدود 8-7هزارتومان، درباره کنسروهای حاشیه جاده، این سوال پیش می‌آید که این‌ها درجه یک هستند یا درجه دو؟ اگر درجه یک‌اند و قیمتِ روی کنسرو حاکی از کیفیت است، پس این تخفیف عجیب برای فروش به چه دلیل است؟ اگر درجه دو است، چرا قیمت درجه‌یک بر آن درج شده؟ و اصولا وزن واقعی و کیفیت این کنسروها، چگونه است؟

برای پاسخ به این سوالات، چند نمونه خریداری شده را به سازمان صمت منتقل می‌کنیم. هم کم‌فروشی، هم تخفیف کاذب و هم گران فروشی.

«مهدی مقدسی» کارشناس دفتر نظارت و بازرسی سازمان صمت، توضیح می‌دهد: «طبق بررسی‌های مقدماتی، در فروش این کنسروها که تولیدی 10 کارخانه مختلف واقع در بندرعباس و بندرامیرآباد است، کم‌فروشی، تخفیف کاذب و گران فروشی اتفاق افتــاده. در حالی که باید وزن محتوای خالص کنسرو، به گواه عددی که روی جعبه درج شده، 180 گرم باشد، کل وزن هر کنسرو با ظرف 160گرم بود. ضمن این که وقتی محصولی با قیمت 4500تومان به فروش می‌رسد، نشان دهنده این است که قیمت تمام شده تولید این کنسرو برای کارخانه همین بوده و قیمت 11 یا 14هزارتومانِ درج شده، غیرواقعی است.

این می‌تواند یک شگرد تبلیغاتی باشد که یک قیمت غیرواقعی روی یک کالا درج شود اما در فروش، اصطلاحا این قیمت را بشکنند و به‌ دلیل یک تخفیف دروغین، مشتری را فریب دهند. برای این که کارخانه تولید کننده این کنسروها، خارج از استان خراسان قرار دارد، ما پیگیری‌هایی از طریق سازمان صمت و سازمان حمایت از حقوق مصرف کننده استان مربوط، اولا برای آزمایش روی محتوای کنسرو و ثانیا برای کشف دلایل عرضه این محصولات با چنین قیمت‌هایی را شروع کرده‌ایم و این استعلام‌ها و نامه‌نگاری‌ها برای برخورد قاطع با تولیدکنندگان این کنسروها همچنان ادامه دارد، اما به دلیل خارج از استان بودنِ این کارخانجات، روند پیگیری‌ها زمان‌بر است.»

وی در ادامه، درباره گران فروشی این کنسروها هم می‌گوید: «بازرسان ما در بازرسی ها، مبنا را قیمت فاکتور خرید قرار می‌دهند و درصد سود تعریف شده را به این مبلغ اضافه می‌کنند و اگر کالا با مبلغی بالاتر از این رقم فروخته شده باشد، گران فروشی محرز می‌شود. با این نوع محاسبه، فارغ از کم‌فروشی و تخفیف دروغین، فروشندگان کنسرو جاده گلبهار، مرتکب گران فروشی هم شدند و کنسروی را که باید به قیمت 5100 تومان به فروش برسد، هفت هزارتومان می‌فروختند که در ادامه بابت تمام این موارد، با کارخانه تولید کننده برخورد خواهد شد.» متعاقبا، جزئیات به‌دست آمده از آزمایش‌های انجام شده روی این کنسروها و نتیجه پیگیری‌های بازرسان سازمان صمت استان، در گزارشی اعلام خواهد شد.

انتشار یافته: 33
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
13:36 - 1398/11/06
باز جای شکرش باقیه که فاسد و دور ریختنی نبوده


هر چند همه موارد بالا جرم هستش
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۱۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
اگر تحقیقات کامل بشه احتمالا مواد داخل کنسرو دور
ریختنی هم باشند خدا میداند.
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۲۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
خدا رو شکر گوشت الاغ نبوده
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۲۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
توی اروپا از یه آدامس جویده شده ۵ هزار ساله، تا شماره شناسنامه طرفو درآوردن! بعد وزارت صمت فقط جعبه کنسرو را وزن کرده و فهمیده وزنش کمتر از روی جعبه است ۲۰ گرم! بقیه مسائل رو هم حدس زدن. چون کارخانه در شهرستان است نتیجه گیری زمانبر است! انگار از کره مریخ میخوان نمونه بیارن! حالا برو ببین چقدر بودجه یامفت میگیرن و چه دم و دستگاهی دارن!!!!!!
Iran, Islamic Republic of
13:41 - 1398/11/06
متاسفانه بعلت بی توجهی سازمان های نظارتی یاتبانی باتولید۹۰درصدکالاقیمت فروش کاذب روی آن درج شده!!این یک تقلب است اماکسی توجه ندارد
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۵۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
مشکل مصرف کننده ها همین موارده که گفتین بی توجهی بی لیاقتی مدیران دردرج قیمت وانقضا
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۳۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۸
اون دفعه زیتون پرورده گرفتم دقیقا حجمش نصف شده بود دیگه کم فروشی هم جرم هست و گناهی بزرگ
Iran, Islamic Republic of
13:41 - 1398/11/06
بعضی هاشون تاریخ گذشته هستن اتیکت عوض میکنن ارزون میدن که زود فروش برن
Iran, Islamic Republic of
13:44 - 1398/11/06
فکر کردم میخواید از جنبه بهداشتی بررسی کنید. دوست داره ارزان بده. هرکس جنسش را به قیمت مناسب به مردم داد شما پدرش را در میارید
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۱۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
یه ضرب المثل هست میگه گربه هم برای رضای خدا موش نمیگیره
جعفر
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۰۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
شما هیچ گالای خارجی دیدید که دروی ان درج قیمت داشته باشد اینها همه از درج قیمن کاذب وگران بروی این گالاها است مثل رب گوجه وکنسرف رب درج قیمت دارد 17000 تومان در فروشگاهای بزرگ وارزانگده تخفیف می خورد 8800 تومان درواقع قیمت خرید کارخانه است 6500 تومان مقصر اصلی خوده وزارت صمع است عاقبت ایجاد فروشگاه بزرگ همین است این قیمتها گاوبندی بین کارخانه دار و فروشگاهای بزرگ است که با پدید امدن این فروشگاها 4 میلیون نفر ازمغازهای کوچک تا سه سال دیگر بی کار می شوند
Iran, Islamic Republic of
13:47 - 1398/11/06
کاش من هم اونجا بودم چند تایی میخریدم
Iran, Islamic Republic of
13:47 - 1398/11/06
چرندیات طرف رو دیدین؟؟؟ 12 درصد از وزنش کم بشه قیمت اش 150% کاهش پیدا میکنه!!!
Iran, Islamic Republic of
14:01 - 1398/11/06
این داستان سالهای زیادی مطرح میشه......د.........داخل فروشگاهها دزدی النی میکنن......قیمت روی تابلو یه چیز......پای صندوق چیز دیگری......
Iran, Islamic Republic of
14:20 - 1398/11/06
موضوع به این مهمی را میگید راه دور هست و زمان بر است، آقا بلند شید برید کارتون رو درست انجام بدید ، راه دور یعنی چی؟
Iran, Islamic Republic of
14:25 - 1398/11/06
نظارت صفره قیمت الکی ک میزنن هیچ تاریخ تولید و انقضا هم الکی تر میزنن خدا میدونه چی به خورد مردم میدن
Iran, Islamic Republic of
14:43 - 1398/11/06
از این موارد کم نیست دیروز به تاریخ 5 بهمن در محدوده امام حسین تهران وانتی پنیر لیقوان کیلویی 19000 هزار تومن رو داشت می فروخت والا مشتریاش هم بودند برا خرید
Iran, Islamic Republic of
14:46 - 1398/11/06
آدم از دستتون دیونه میشه میخواد جیغ بزنه آخه از خدا بی خبر کنسرو ماهی با اون حجم کمش 10 تا 15 هزار تومن آخه آدم چی بگه فقط میگن تورم پایین اومده با این قیمتهای نجومیشون ای خدا باعث و بانیش و لعنت کنه
Romania
15:10 - 1398/11/06
عزیزم اون کنسروها تاریخ مصرف گذشته هستند تعدادی مال سالها قبل است اتیکت آن را عوض کردن بجای معدوم کردن بخورد مردم میدن
Iran, Islamic Republic of
15:13 - 1398/11/06
وزارت صمت افتخار هم میکنه!!! من خودم کارخانه رب داشتم بدلیل اینکه اکثر کارخانه های بزرگ زد و بند دارند و همین کارها را به راحتی انجام می دهند کسی هم جلو آنها را نمیگیره؛ بیچاره شدیم! فقط با تولیدکنندههای کوچک برخورد می شود.
Iran, Islamic Republic of
15:25 - 1398/11/06
خب آخه مسئول به اصطلاح محترم
وقتی جرم و خطا مشخص و محرز شده،چرا اسم اون کارخونه و برند خطا کار عنوان نمیشه؟!!
این چه سبک رسیدگی هست آخه
حتما فوقش یه جریمه هم شاملش میشه و بعد همچنان جیب مردم رو مورد تاراج قرار میدن و مجدد یه جریمه دیگه و این گردونه کماکان ادامه خواهد داشت!!!!
عجبا از چنین برخوردهایی
Iran, Islamic Republic of
16:51 - 1398/11/06
چندتا برای ما میخرید حالا نه اینکه بقیه کنسروها وزن واقعی قیمت واقعی دارن
Iran, Islamic Republic of
17:13 - 1398/11/06
همون دیگه وقتی میگن باید خلاق باشین خودتون درامدتونو ببرین بالا و دروفگویی رو رواج میدن انتظار دیگه ای داشتین
Iran, Islamic Republic of
18:03 - 1398/11/06
مملکت بی صاحب همینه کی به کیه بی وجدانها کنسرو 4 هزارتومانی را بیکباره 4 برابر کردن وحالا اینطور سر مردم کلاه میذارن سازمان حمایت هم مرده
Iran, Islamic Republic of
18:31 - 1398/11/06
اصلا منطقی نبود ...من قانع نشدم
Iran, Islamic Republic of
20:26 - 1398/11/06
این آخربی شرمی بی شرفی اقتصادکثیف ومسئولین حرام خوار شاغل درصنف شیلات وغیره هست چطورمیشودکه مملکتی که چهارطرف توش آب وماهی هست یک قوطی کنسرورایک خانواده معمولی ومستضعف نتوانددرسبدغذائیش بگنجاند؟این راهم به این گزارش برترینهااظافه کنیدکه اکثراین تنهاکه درسوپرهاومارکتهاباقیمت بین ۸۰۰۰تا۱۲۰۰۰میفروشنداکثراداخلش آب وروغن مایع هست وآن مقدارکم گوشت داخلش هم ماهی های مانده پرورشی وبه اصطلاح ماهی جوبی هست نه تن ماهی دریای آزاد.
Iran, Islamic Republic of
20:34 - 1398/11/06
هر دم از این باغ بری میرسد
Iran, Islamic Republic of
22:12 - 1398/11/06
وقتی تخم مرغ می خری و میبینی که تاریخش برای چندماه آینده هستش،یعنی خانم مرغه قرار بوده تازه شش ماه بعد تخم کنه و از الان پیش فروش شده !!!!!!! اینا که دیگه چیزی نیست
Iran, Islamic Republic of
23:22 - 1398/11/06
چجوری وقتی 20 گرم از وزنش کم بشه قیمتش باید 5100 بشه؟...بنظر این گزارش یه زد و بند درون گروهیه و خراب کردن بازار رقیبه تا دلسوزی برای ملت...
Iran, Islamic Republic of
02:02 - 1398/11/07
وقتی ۹۰نماینده خاطی داریم بین۳۵۰نفر کنسرو ولکن بابا اون مسئله انحرافیه
Iran, Islamic Republic of
03:18 - 1398/11/07
مملکت اگر حساب رس داشته باشدو‌‌ باسواد
بجای گرانی بنزین همان مبلغ تفاوت را از
بغل تن ماهی وامساله در بیاره نه‌‌بنزین که
باعث نون و درآمد مردم بشه
Iran, Islamic Republic of
14:07 - 1398/11/07
گوشت کوسه بدمزه هست بالاخره شکم مابایدپربشه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج