سین می‌کنی، جواب بده دوست عزیز!
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
لاله زار مال_1
اپیلاسیون نانا 1
ادیب_1
لاله زار مال_3
اپیلاسیون نانا 3
ادیب_3
اپیلاسیون نانا 4
لاله زار مال_4
ادیب_4
ادیب_2
لاله زار مال_2
اپیلاسیون نانا 2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۹۵۸۸۰۸
۱۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۰
۱۸۳۰۰
دوست عزیزی که پیامت را "سین" می‌کنی، می‌خونی، اما جواب نمی‌دی، خیلی بی‌فرهنگی! این جمله و جمله‌های مشابه عصبانیتی است که برخی افراد در شرایطی که پیام‌شان از سوی دوست و همکلاسی، قوم و خویش، همکار و مدیر، استاد و مربی و ... بی‌پاسخ مانده است، بروز می‌دهند.

خبرگزاری ایسنا: دوست عزیزی که پیامت را "سین" می‌کنی، می‌خونی، اما جواب نمی‌دی، خیلی بی‌فرهنگی!

این جمله و جمله‌های مشابه عصبانیتی است که برخی افراد در شرایطی که پیام‌شان از سوی دوست و همکلاسی، قوم و خویش، همکار و مدیر، استاد و مربی و ... بی‌پاسخ مانده است، بروز می‌دهند. در پیام‌رسان‌های پرکاربردی مثل واتس‌آپ یا تلگرام این قابلیت وجود دارد که اگر برای کسی پیامی می‌فرستید، مطمئن بشوید که او پیام را دریافت کرده، دیده و خوانده است. معمولا تیک آبی نشانه دیده شدن یا به اصطلاح «سین‌شدن» (Seen) پیام است.

سین می‌کنی، جواب بده!

این قابلیت، معضلاتی هم ایجاد کرده است. برای مثال اگر فرد مقابل پیام شما را دید و همان موقع جواب نداد یا کلاً از هر پاسخی اجتناب کرد یا نتوانست، ممکن است از او ناراحت شوید. ناراحت و دلخوری عده‌ای به حدی است که این موضوع را مستقیم یا غیر مستقیم مطرح می‌کنند و معمولاً دوستی را که پیام‌شان را با تأخیر جواب داده است، بی‌فرهنگ و ضد اجتماعی می‌خوانند.

آیا این افراد حق دارند عصبانی بشوند از اینکه مخاطبشان پیام آن‌ها را بی‌جواب گذاشته یا به محض مشاهده پیام، جواب نداده است؟ چنین فردی را باید بی‌فرهنگ بدانیم؟

دوران گردش اطلاعات

برای پاسخ به این پرسش‌ها، امین رفیعی‌پور - متخصص روان‌شناسی سلامت- ضمن تأکید بر ضرورت فرهنگ‌سازی درباره نحوه استفاده از فناوری‌های جدید از جمله پیام‌رسان‌های اینترنتی، می‌گوید: بهتر و شایسته‌تر است به همه پیام‎هایی که دریافت می‌کنیم جواب بدهیم، آن هم به‌موقع. اما ممکن است همیشه شرایط جواب دادن وجود نداشته باشد. ممکن است فرد فراموش کند یا به دلیل جایگاه و موقعیتی که دارد، مشغله زیادی داشته باشد و امکان پاسخ به‌موقع به پیام‌های دریافتی نداشته باشد.

این روان‌شناس با اشاره به اینکه باید برای استفاده از اینترنت، فضای مجازی و پیام‌رسان‌ها زمینه‌سازی و فرهنگ‌سازی کنیم، به ایسنا می‌گوید: در دوره‌ای هستیم که حجم اطلاعات منتقل‌شده از طریق پیام‌رسان‌ها به حدی بالاست که گاه نمی‌توانیم همه آن‌ها را بخوانیم و جواب دهیم. حتی در برخی مواقع و مناسبت‌ها مثل عید نوروز، ممکن است صد‌ها پیام دریافت کنیم و اگر قرار باشد همه این‌ها را همزمان و بلافاصله جواب بدهیم، امکان دارد به زندگی خصوصی و کاری مان آسیب برسد.

با این اوصاف، نمی‌توانیم به راحتی درباره کسانی که پیام ما را جواب نداده‌اند، یا به‌موقع و بلافاصله بعد از دیدن آن، پاسخ نداده‌اند، انگ بی‌فرهنگ بودن بزنیم. بهتر است از قضاوت عجولانه بپرهیزیم. خودمان را جای طرف مقابل بگذاریم. جایگاه و موقعیت او را در نظر بگیریم و امکان این را بدهیم که شاید او به دلیل مشغله بالا نتوانسته پیام ما را پاسخ دهد.

البته قابل انکار نیست که عده‌ای هم به دلیل اهمال و کوتاهی پیام مخاطب خود را پاسخ نمی‌دهند، اما بیشتر افراد قصد بی‌احترامی ندارند بلکه جایگاه و موقعیت آن‌ها مانع این می‌شود که پیام‌های دریافتی خود را به‌موقع پاسخ دهند. به هر حال قضاوت درباره دیگران ساده نیست.

سین می‌کنی، جواب بده!

افرادی که از دوست و نزدیکان خود به دلیل جواب ندادن پیام‌هایشان دلخور می‌شوند چه کنند؟

بهترین کار این است که صادقانه و با اقتدار ناراحتی خود را از نحوه مواجهه فرد مقابل مطرح کنند. بنا به گفته رفیعی‌پور، افرادی که از پاسخ ندادن به‌موقع به پیام‌هایشان دلخور می‌شوند؛ قطعاً باید به‌طور مستقیم، به صداقت و صراحت ناراحتی خود را ابراز کند و از فرد مقابل دلیل اینکه پیام او را می‌خواند، اما با تأخیر جواب می‌دهد، جویا شود. البته گاه لازم است فردی که از این موضوع رنج می‌برد و از جواب با تأخیر دیگران ناراحت می‌شود؛ دلیل ناراحتی را در خود جست‎وجو کند. شاید میزان حساسیت او خیلی بالاست یا از نبود اعتماد به‌نفس کافی رنج می‎برد.

این روان‌شناس تأکید دارد: توصیه می‌شود، ضمن برنامه‌ریزی برای کار‌ها و امور شخصی، در فرصت‌هایی مناسب به پیام‌های دریافتی پاسخ داده شود. ضمن اینکه می‌توانیم پیام‌ها را دسته‌بندی و از مهمترین‌ها شروع کنیم. به هر حال نباید فراموش کنیم کسی که پیامی برایمان فرستاده، حس و خواسته‌ای داشته و بهتر است که پیام او را در اولین فرصت جواب بدهیم.

در این باره محمدرضا ایمانی -روان‌شناس و متخصص رفتارشناسی- نیز با بیان این نکته که هر فردی برنامه‌ریزی‌هایی برای زندگی خود دارد و در طول روز ساعاتی را برای استراحت، ساعاتی را برای کار و امور شخصی در نظر می‌گیرد، به ایسنا توضیح می‌دهد که قطعاً زندگی انسان‌ها به گوشی موبایل یا دریافت و ارسال پیام خلاصه نمی‌شود، بنابراین نه تنها دوستان، بلکه حتی اعضای خانواده هم نمی‌توانند انتظار داشته باشند که حتما به همه پیام‌های آن‌ها پاسخ داده شود. باید بپذیریم که هر کسی زندگی خود را دارد و ارتباطات کنونی به حدی گسترده است که گاه مدیریت و هدایت این ارتباطات متنوع بالاتر از حد توان زندگی اجتماعی ما است.

سین می‌کنی، جواب بده!

از سوی دیگر گاهی افراد نیاز دارند، قبل از پاسخ دادن به پیام‌ها درباره آن فکر کنند و گاه تأخیر در پاسخ‌گویی با این هدف است. شاید هم وقتی پیامی برای کسی ارسال می‌کنیم؛ او درگیر مسائل دیگری است. در نتیجه اگر کسی به پیام ما جواب نداد یا با تأخیر جواب داد، لزوما به این معنا نیست که او قصد بی‌احترامی یا توهین دارد. یا فرد بی‌ادبی است. در نتیجه نباید همه مسائل را از زوایه دید خودمان نگاه کنیم بلکه باید خودمان را جای افراد دیگر بگذاریم.

نمی‌توانیم به این دلیل که کسی پیام ما را جواب نداده، او را بی‌فرهنگ بنامیم. هر چند که این اصطلاح، واژه معتبری هم نیست، چون اساساً در جامعه‌شناسی مقوله‌ای به اسم «بی‌فرهنگی» یا «بافرهنگی» نداریم. هر آنچه از انسان‌ها سر می‌زند، در صورت عمومیت پیدا کردن و فراگیر شدن با عنوان فرهنگ از آن یاد می‌شود که در قالب‌های مختلف از جمله آداب و رسوم ظهور و بروز پیدا می‌کند. این رفتار‌ها یا این فرهنگ یا مثبت است و سازنده یا مخرب و منفی. فرهنگی که با قواعد عرفی، ارزش‌های عمومی و هنجار‌های مورد قبول، سازگار باشد، مثبت است و برعکس، فرهنگی که با این‌ها سازگار نباشد و آن‌ها را تضعیف کند، مخرب است و طبیعتاً مشکلاتی را برای جامعه ایجاد می‌کند که در اصطلاح عمومی به آن فرهنگ بد یا منفی می‌گوییم.

انتشار یافته: 22
در انتظار بررسی:5
Iran, Islamic Republic of
13:30 - 1398/11/19
مثل مسئولین که سین میکنند فقط
پاسخ ها
بدون نام
United Kingdom
۱۹:۱۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۹
اون فرق داره مسئولین از طریق سین کردن متوجه وضعیت معیشت ما میشن
Iran, Islamic Republic of
13:58 - 1398/11/19
مثکه خیلی دور و بریاتون آدم حسابی هستن. والا یه گوساله هایی تو این مملکت داریم که کوچکترین بیشعوریشون، سین کردن پیام ها و جواب ندادنشونه.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۳۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۱
نگوووووو
Iran, Islamic Republic of
14:41 - 1398/11/19
متخصصتون یه چیزی رو فراموش کرد!چرا وقت داشت صدها پیامش رو ببینه ولی وقت نداشت جواب بده؟فقط برای دیدنش وقت داشته؟نه خیر.مسئله اینه پیام رو میبینه و بعد میگه اینکه مثلا سوالش برام مهم نیست و رد میشه و میره.
Iran, Islamic Republic of
15:05 - 1398/11/19
سین کردن اما جواب ندادن میتونه دلایل مختلفی داشته باشه از وقت نداشتن ،، متناسب نبودن شرایط و ..... که بهتره درک کنیم طرف مقابل رو اما به جای سلام " س" تایپ کردن واقعا حرکت مضخرفیه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۵۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۹
مزخرف
Iran, Islamic Republic of
15:46 - 1398/11/19
این لوس بازیارو بزارید کنار لطفا
Iran, Islamic Republic of
16:05 - 1398/11/19
هنگامی که پیامی را سین میکنی و جواب نمیدهی مانند گاوی هستی که یونجه در دهان دارد و به نقطه‌ای نامعلوم خیره است
پاسخ ها
حاجی الکی
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۰۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۹
فتبارک الله احسن الخالقین
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۵۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۹
خیلی زشته که جواب نمیدن بعضیا مثلا میخوان کلاس بذارن یا به طرف بی احترامی کنن؛ باید به عقلشون برسه و براشون مثل این بمونه که طرف داره رو در رو باهاشون حرف میزنه، اگر جواب درست و دقیقی ندارن یه جمله کوتاه و مبهم که میتونن بگن؛ یا بله ای !بهش فکر میکنمی! چه میدونم از این قالبها و کلیشهای آماده، در ضمن برای پیامهای مثلا تبریکات نوروزی هم میتونن از این پیامهای آماده داشته باشن
send و respond
کنن برای همه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۳۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۰
عالی خخخ
رهگذر
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۵۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۱
آی خندیدم ... قدرت طنزگویی بالایی داری .. ایول
Iran, Islamic Republic of
16:06 - 1398/11/19
یا نبایدبخونه،،،یابایدجواب بده،،،
Iran, Islamic Republic of
20:39 - 1398/11/19
خوب شاید داره فکر میکنه کمی به جواب میده
United States
21:00 - 1398/11/19
این س نوشتن به جای سلام واقعا چیز مسخره ای است تا بحال دیدین یه انگلیسی زبان بنویسه h؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۵۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۶
اون سین اونی ک شما فک میکنی نیس
Iran, Islamic Republic of
01:46 - 1398/11/20
چه ربطی داره کل مقاله غلط وقتی که سین میشه یعنی خونده اگر مشغله داره نباید پیام باز کنه تمام
Iran, Islamic Republic of
05:42 - 1398/11/20
این اعتماد به نفس لامصب چی هست
وقتی هم طرف مقابل با وقاحت کامل سلام و احوال پرسی ما رو می بینه و جواب نمیده
بازم ما اعتماد به نفس مون کمه؟؟!!!
حتما اون که جواب نمیده اعتماد به نفسش بالاست
Iran, Islamic Republic of
12:34 - 1398/11/20
آخه یه وقت یکی خودش پیام میده بعد که جوابشو میدی، سین میکنه هیچی نمیگه... آدم چی بگه آخه به این آدم
Iran, Islamic Republic of
22:39 - 1398/11/20
بعضیا یه جور پیام میدن که مجبوری باز کنی ببینی چی میگه.خب اگه سوال بی ربط پرسیده باشه یا دری وری گفته باشه چی؟
برای من پیش اومده سوالای شخصی پرسیدن که اصلا دلیلی نداشته جواب بدم یا درخواست نابجایی داشته که صلاح دیدم جواب ندم بهتره
درکل به همه به یه چشم نگاه نکنید
Iran, Islamic Republic of
20:02 - 1399/02/19
برا منم اتفاق افتاده پیام میدم سین میکنه ج نمیده گاهی اوقات اما من شرایط طرفو درک میکنم مثلا با خودم میگم شاید شرایطشو نداشته
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
گروه تولیدی نیلوفر_1
سفیر بار ساقدوش_1
شرکت هوش و دانش سپهر_1
سفیر بار ساقدوش_3
گروه تولیدی نیلوفر_3
شرکت هوش و دانش سپهر_3
گروه تولیدی نیلوفر_4
شرکت هوش و دانش سپهر_4
سفیر بار ساقدوش_4
سفیر بار ساقدوش_2
شرکت هوش و دانش سپهر_2
گروه تولیدی نیلوفر_2
قالیشویی بانو_فوترموبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
دکتر صالحی_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
دندانپزشکی تاج _ فوترموبایل2
تنورستان_فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر
دندانپزشکی تاج _ فوتر2
فنی آتل_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
روانشناسی مرهم_ فوتر
ترجمه زندگی_فوتر
آیلین_تزریق چربی
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
دکتر آزاد خواه_فوتر
دکتر صالحی_فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر
کلینیک النا_فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
روشا فارمسی_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
شفا_فوتر
اورانوس_فوتر2
تدبیرکالا_فوتر
تنورستان_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
پارسیان طب - فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر