قتل روزانه سه نفر ایرانی با سلاح سرد!
۹۵۸۹
۰۳ مهر ۱۳۹۰ - ۱۵:۲۲
۲۴۱۵۰ 
پزشکی قانونی اعلام کرد
به نظر می‌رسد با اطلاع‌رسانی مناسب‌تر و افزایش حساسیت‌ها، کسب مهارت کنترل خشم و توجه به آموزه‌های دینی و فرهنگی تا حد زیادی بتوان از وقوع این حوادث که بعضا با عوارض جبران‌ناپذیری برای افراد همراه است، جلوگیری کرد.
معاون پزشکی و آزمایشگاهی سازمان پزشکی قانونی گفت: آمار قتلهای ناشی از سلاح سرد از 401 مورد در 4 ماهه سال گذشته با 21 درصد کاهش به 317 نفر در چهارماه نخست امسال رسید که 265 نفر از این آمار مرد و 52 نفر زن بوده‌اند.

دکتر عبدالرزاق برزگر با بیان اینکه پرونده‌های ارجاعی به سازمان پزشکی قانونی با موضوع نزاع چهار ماهه اول امسال 232هزار و 26 نفر بوده است گفت: که این آمار نسبت به 236هزار و 401 موردی که در زمان مشابه سال گذشته روی داده است، دو درصد کاهش را نشان می‌دهد.

وی در تشریح دلایل کاهش آمار قتلهای ناشی از سلاح سرد گفت: به نظر می‌رسد عزم جدی قوه قضائیه در برخورد با این گونه موارد و رسیدگی خارج از نوبت پرونده‌ها، کاهش زمان رسیدگی به این نوع پرونده‌ها، قاطعیت در صدور احکام و اجرای حکم در ملاعام، برنامه‌های نیروی انتظامی در برخورد با اراذل و اوباش و همچنین حساسیت خوب رسانه‌ها در این خصوص و ارائه آموزشها، هشدارهای مناسبی بوده‌اند که نتیجه آن در کاهش آمار موارد مرگ ناشی از سلاح سرد دیده می‌شود.
 
برزگر در مورد علل وقوع نزاع اظهارداشت: درباره انگیزه‌های قبلی از ارتکاب به این جرائم اگر چه آمار دقیقی موجود نیست اما بر اساس شواهد بخش عمده‌ای از نزاعها بدون برنامه‌ریزی قبلی و به دنبال عصبانیت ناگهانی و بدون توجه به عوارض و عواقب آن صورت می گیرد. بنابراین به نظر می‌رسد با اطلاع‌رسانی مناسب‌تر و افزایش حساسیت‌ها، کسب مهارت کنترل خشم و توجه به آموزه‌های دینی و فرهنگی تا حد زیادی بتوان از وقوع این حوادث که بعضا با عوارض جبران‌ناپذیری برای افراد همراه است، جلوگیری کرد.
 
معاون پزشکی و آزماشگاهی سازمان پزشکی قانونی با ضروری دانستن تداوم کاهش قتلهای ناشی از سلاح سرد گفت: به نظر می‌رسد تداوم این امر مستلزم تصویب قوانین بازدارنده درباره حمل و فروش سلاح سرد و ادامه اقدامات مناسبی است که از سوی مراجع قضائی و انتظامی در حال انجام است.

منبع: مهر

باز نشر: مجله اینترنتی Bartarinha.ir

برترین مجله اینترنتی ایران


انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج