تحلیل عبدی از واکنش‌ها به شهادت سردار
۹۶۰۱۷۷
۲۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۳
۷۲۴۶
چندان روی این حساب نکنید که درباره سردار سلیمانی تبلیغ می‌شده یا نه. امثال من که اصلا تلویزیون نگاه نمی‌کنیم و می‌دانیم که تبلیغات اثری منفی دارد، ولی در درون خود و از شیوه‌های دیگر می‌دانیم راجع به چه کسی و چگونه صحبت می‌کنیم.

پایگاه خبری جماران: همزمان با چهلمین روز شهادت سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی، یک تحلیلگر سیاسی ضمن تحلیل چرایی حضور کم سابقه مردم در تشییع پیکر سردار سلیمانی، گفت: سردار سلیمانی شخصیت محبوبی بود و ایراداتی که نسبت به خیلی افرادی گرفته می‌شود که در ساختار هم هستند در مورد ایشان وجود نداشت.

او با بیان اینکه تبلیغات تلویزیون اثری منفی دارد، گفت: به نظرم همین که مردم تا همان اندازه جایگاه، رفتار و گفتار سردار سلیمانی را می دیدند برای اینکه با او حس ارتباطی پیدا کنند کفایت می کرد.

اگرچه کمیّت حاضران در مراسم تشییع سردار سلیمانی در تاریخ معاصر کم سابقه محسوب می شود، اما تنوع این سوگواران نیز به همان نسبت نکته قابل ملاحظه ای بود. این تکثر را چگونه تحلیل می کنید؟ عناصر شخصیت حقیقی شهید سلیمانی چه نقشی در خلق این رخداد داشت؟

در مورد کمیت و کیفیت حضور در مراسم تشییع سردار سلیمانی می توان گفت که این حضور ترکیبی از سه عامل بود. یکی اقدام ایالات متحده آمریکا که اقدامی غیرقانونی و به معنای دقیق تروریسم دولتی بود و هیچکس در دنیا آن را نمی پذیرفت. صرف اینکه بگویند تروریست را کشته‌ایم و این قبیل حرف ها قابل قبول نبوده و حتی بخش عمده ای از مردم ایالات متحده آمریکا نیز چنین مسأله ای را قبول ندارند.

بنابراین این‌گونه نیست که مانند هدف قرار دادن بن‌لادن همه از این اقدام حمایت کنند. از این رو، چنین اقدامی محکوم بوده و برای کشور و مردمی مانند ایران محکومیت بیشتر و برجسته‌تری داشته است. در توضیح دلیل دوم به نظر می رسد که این اقدام پیامی بود برای آمادگی آمریکا در آغاز به جنگ و تنها راهی که مردم می توانستند نشان دهند که این پیام را نمی پذیرند و با آن مقابله می‌کنند حضور عمومی بود و مردم به شکل کاملا غریزی متوجه شدند که باید حضور خیابانی داشته باشند.

سومین عامل هم به شخصیت سردار سلیمانی باز می گشت. ایشان شخصیت محبوبی بود و ایراداتی که نسبت به خیلی افرادی گرفته می‌شود که در ساختار هم هستند در مورد ایشان وجود نداشت. بعضا حتی معکوس هم بود. بنابراین به نظرم ترکیب این سه عامل بود که باعث چنین واکنشی از سوی مردم شد.

جامعه ایران کمتر از 5 سال بود که به صورت جدی با نقش سردار سلیمانی آشنا شده بود؛ تبلیغات روی چهره ایشان نیز هیچگاه در صدا و سیما به صورت جدی و پررنگ صورت نگرفت و در شبکه های اجتماعی هم نوعا مبلغان ایشان جریان حزب اللهی و ارزشی بودند. اما چرا اقبال عمومی به ایشان تا این اندازه وسعت دارد؟

به نظرم پیش فرض این سوال شما اشکال دارد. «تبلیغات» به خودی خود نمی تواند کسی را بالا یا پایین ببرد. وقتی زمینه وجود نداشته باشد تبلیغ مثبت اثری منفی خواهد گذاشت و بر عکس. تبلیغ باید با واقعیت بیرونی توام باشد و اگر واقعیت بیرونی وجود داشته باشد تبلیغ را اثربخش‌تر و آن را تشدید می کند. اما نمی تواند واقعیت را بسازد. بنابراین چندان روی این حساب نکنید که درباره سردار سلیمانی تبلیغ می شده یا نه. امثال من که اصلا تلویزیون نگاه نمی کنیم و می دانیم که تبلیغات اثری منفی دارد ولی در درون خود و از شیوه‌های دیگر می‌دانیم راجع به چه کسی و چگونه صحبت می کنیم. بنابراین به نظرم همین که مردم تا همان اندازه جایگاه، رفتار و گفتار سردار سلیمانی را می دیدند برای اینکه با او حس ارتباطی پیدا کنند کفایت می کرد. معتقدم مردم در این موارد خوب می فهمند که مسائل چگونه است. تبلیغات رادیو و تلویزیون سازنده نیستند مگر اینکه توام با واقعیت باشند.

آیا می‌توان گفت که تبدیل شهید سلیمانی به قهرمان، محصول دوران تفوق گفتمان «امنیت محور» در ایران و منطقه و به عنوان یک حافظ امنیت ملی است؟

اصلا فکر نمی کنم این امر محصول پیشی گرفتن گفتمان امنیت محور باشد. شاید این هم تاحدی حساسیت در مردم ایجاد کرده باشد ولی عامل اصلی نیست. اساسا با اینکه سردار سلیمانی در حوزه جنگ و امنیت کار می کند ولی نگاهی امنیت محور نداشت. به همین دلیل می بینیم که ایشان در حوزه سیاست داخلی بسیار متفاوت از دیگرانی که خود را او نزدیک معرفی می‌کنند، حرف می زد کسانی که نظامی بوده و یا درصددند تا نگاه امنیتی را حاکم کنند. سردار سلیمانی نه تنها در حوزه سیاست داخلی چنین نگاهی نداشت. بلکه در حوزه فرهنگ نیز چنین نبود. حتی مواردی را نمی بینید که او بخواهد دیگران را مجاب کند که امنیت محوری را بپذیرند.

به نظر شما این نماد ملی چه کارکردها و آثاری در نسل های کنونی و آینده ایران خواهد داشت؟

خیلی کارکردها می‌توانست داشته باشد. اما متاسفانه این برخوردی که برخی از منسوبان به حکومت با سرمایه‌های نمادین می‌کنند همه آنها را مستهلک می‌کند. زیرا به شکل نادرستی از آنها بهره برداری می‌کنند و سرمایه ها را مانند سرمایه‌های دیگر می سوزانند و این را هم در آخر به همین سرنوشت دچار می‌کنند. هر چند امیدوارم چنین نشود. در این میان برخورد خانواده سردار سلیمانی و درخواست آزادی کسی که تصویر او را پاره کرده بود نشان از درک درست این خانواده از نحوه برخورد با این نماد است.

انتشار یافته: 9
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
13:33 - 1398/11/23
مردم به شکل کاملا غریزی متوجه شدند که باید حضور خیابانی داشته باشند. دقیقا همینطوره. و به شکل کاملا غریزی هم یکدیگر را زیر دست و پا له کردند. به شکل کاملا غریزی. به همین علت در برگه فوت آنها در کرمان علت مرگ را واکنش های حیوانی نوشته بودند که گزارشش هم در همه رسانه ها منتشر شد.
Iran, Islamic Republic of
13:34 - 1398/11/23
اگه خود عبدی هم زمانی رحلت کنه،ببینم نسخه پیچی برای خوش چقدر تشیع کننده جمع میکنه.
Iran, Islamic Republic of
13:41 - 1398/11/23
همین مونده بودامثال شماهادرباره سردار سلیمانی نظربدیدشمانه سردارشناختید ونه ملت ایرانراتحلیلهای سمابیشتربدردغرب میخوردتاایران
Iran, Islamic Republic of
13:50 - 1398/11/23
عباس عبدی چی میگه شیعه دانا میفهمد ولاغیر
پیمایش زبان با توان آزادی مفت ومجانی بدون قید وشرط
تاکرات ترا مبرد
Iran, Islamic Republic of
13:51 - 1398/11/23
آقای عبدی ببین ملت چقدر ارادت نسبت سردار سلیمانی داره و چقدر از شماها نفرت.کنکاش کنید علت آنرا.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۲۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۳
ملت ازاصلاح طلبان واقعی هیچ نفرتی ندارند
نفرت مردم ازاصولگرایان است، وکلاشانی که ثروت این کشور راغارت کردند، وسودی هم نداشتند...
Iran, Islamic Republic of
14:05 - 1398/11/23
اسم امسال عید را سال مهربانی ورافت انتخاب کنید
Iran, Islamic Republic of
20:56 - 1398/11/23
اصلا این آقا کیه و در چه سطحیه ؟ فوق لیسانس یک ساعته ؟ شما چرا اصلا تلویزیون تماشا نمی کنید؟یا شبکه های ایران را تماشا نمی کنید؟پس از کجا از اتفاقات و مسایل دنیا آگاه میشی و تحلیل و تفسیر می کنی؟ پس تصاویر تشعیع سردار را از کجا دیدی؟ چون اگه ماهواره هم نگاه کنید اونها که کل مراسم و حضور بی سابقه ملت در تاریخ حداقل معاصر را برای محبوبیت یک شخصیت کامل نشان نمی دهد.پس از همین مرحله اول حرفهاتون متناقض است و بیخود آسمون و ریسمون به هم نبافید و منور الفکر بودن را به رخ نکشید که چیزی بجز .....؟؟؟!!! بارتون نیست. خواهشن سردار را برای مردم و عاشقانش بگذارید و به جنگ تصاحب قدرت خودتون برسید. فاصله خیلی خیلی خیلی زیادی بین شیوه و عقاید مردم کف خیابون و شماست. دست از استفاده از اسم حاج قاسم ما بردارید ماها خیلی خیلی کوچکتر از اونیم که بتونیم عقاید و رفتار و اخلاق حاج قاسم رو تحلیل کنید. خواهشن برای مصاحبه خود نمایی و... یه موضوع دیگه انتخاب فرمایید. سیر از حال گشنه خبر نداره...
Iran, Islamic Republic of
21:54 - 1398/11/23
چون سردار یک رو بیشتر نداشت. مثل بعضی‌ ها دو سه رو نبود . حزب بادی نبود
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج