انتقاد شدید نماینده تهران از مجمع درباره FATF
۹۶۰۷۳۰
۲۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۰
۸۰۲۶
نماینده اصلاح‌طلب مردم تهران گفت: در قانون گفته شده مجمع تشخیص باید راجع به اختلاف بین مجلس و شورای نگهبان اظهارنظر کند، معنی آن این نیست که مصوبات را همینطور تا ظهور حضرت مهدی(عج) بلاتکلیف بگذارند بلکه معنی آن این است که بالاخره ظرف یک هفته یا ۱۰ روز جواب دهند و مشکل مملکت را حل کنند.

خبرگزاری ایلنا: نماینده اصلاح‌طلب مردم تهران گفت: در قانون گفته شده مجمع تشخیص باید راجع به اختلاف بین مجلس و شورای نگهبان اظهارنظر کند، معنی آن این نیست که مصوبات را همینطور تا ظهور حضرت مهدی(عج) بلاتکلیف بگذارند بلکه معنی آن این است که بالاخره ظرف یک هفته یا ۱۰ روز جواب دهند و مشکل مملکت را حل کنند.

عبدالرضا هاشم‌زایی  در پاسخ به این سوال که چرا مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره پیوستن یا نپیوستن ایران به لوایح زیرمجموعه FATF تصمیم‌گیری نکرد؟ گفت: تنها این مورد نیست بلکه به نظر من مجمع تشخیص الان خلاف آنچه در وظایفش در قانون پیش‌بینی شده عمل می‌کند. فلسفه وجودی مجمع تشخیص این بوده است که بین مجلس و شورای نگهبان اگر اختلافی درباره یک مصوبه پیش آمد و مجلس بر نظر خود اصرار داشت ورود پیدا کند تا کشور در بن‌بست نماند. در این صورت آن مصوبه به مجمع تشخیص می‌رود و این مجمع هم یا می‌تواند نظر مجلس را تایید کند یا نظر شورای نگهبان را.

نماینده اصلاح‌طلب مردم تهران تاکید کرد: مدتی است که مجمع تشخیص مصلحت نظام فراتر از این وظیفه عمل می‌کند و حتی بعضی از مصوبات مجلس را با سیاست‌های کلی تطبیق می‌دهد در صورتی که در قانون اساسی سیاست‌های کلی مطرح نیست. در قانون اساسی همچنین شورای نگهبان نیز باید مصوبات مجلس را از نظر انطباق با شرع و قانون اساسی مورد بررسی قرار دهد و مجمع تشخیص نیز در نهایت باید اختلاف بین مجلس و شورای نگهبان را برطرف کند.

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها گفت: FATF در چهار لایحه در مجلس تصویب شد و به شورای نگهبان رفت و مجددا به مجلس بازگشت و نمایندگان بر برخی از مصوبات خود اصرار ورزیدند، این مصوبات سپس به مجمع تشخیص مصلحت نظام رفت. مجمع تشخیص زمان مشخص نکرده است بلکه در قانون گفته شده مجمع تشخیص باید راجع به اختلاف بین مجلس و شورای نگهبان اظهارنظر کند، معنی آن این نیست که مصوبات را همینطور تا ظهور حضرت مهدی(عج) بلاتکلیف بگذارند بلکه معنی آن این است که بالاخره ظرف یک هفته یا ۱۰ روز جواب دهند و مشکل مملکت را حل کنند.

عضو فراکسیون امید مجلس خاطرنشان کرد: ماندن این لوایح در مجمع تشخیص و اظهارنظر نکردن درباره آن خلاف منافع ملی بود. ما در نهایت با برجام توانستیم تا حدودی اجماع بین‌المللی را حاصل و تحریم‌ها را بشکنیم. در داخل مقداری اجازه ندادیم که مزایای برجام در دنیا و ایران استفاده شود و پس از آن هم که این فرد نامتعادل برای ریاست جمهوری آمریکا انتخاب شد باعث شد که برجام الان به این شکل در آید.

عضو فراکسیون شفاف‌سازی اقتصاد و انضباط مالی تاکید کرد: ما الان با اصناف مختلف که جلسه داریم که می‌گویند اگر FATF تصویب نشود و به لیست سیاه برویم همین اندک تعاملات و معاملات و صادرات و واردات هم که با بعضی واحدهای مالی در دنیا داریم را از دست می‌دهیم. ما جزو سازمان ملل و یک کشور متمدن هستیم پس ببینیم چند کشور عضو این مجمع نیستند. تعدادشان به اندازه انگشتان دست است. بعضی از این‌ها که عضو FATF نیستند اصلا دولت مستقر ندارند. مخالفان FATF بیایند و کلاس درس بگذارند و مردم و افکار عمومی را اقناع و ما موافقان FATF را توجیه کنند. این همه شبکه تلویزیونی داریم مردم را توجیه کنند.

وی در پاسخ به این سوال که چرا به صراحت نامی از مخالفان این لوایح در مجمع تشخیص و سایر نهادهای انتصابی برده نمی‌شود و تنها به این بسنده می‌کنند که اکثریت اعضای مجمع مخالف هستند؟ گفت: این‌ها نشان داده‌اند که مخالف دولت‌ها هستند، نه تنها دولت روحانی، دولت قبلی هم همینطور وگرنه می‌بینیم که آقایان در این مجامع انتصابی به این شکل با این قبیل مصوبات مخالفت می‌کنند.

هاشم‌زایی گفت: در مجلس ۲۹۰ نفر از نمایندگان مردم هستند، بارها هم روی این مسائل بحث شده است. بالاخره اکثریت نمایندگان به این مصوبات رای داده‌اند. چه کارشناسانی در اختیار اعضای مجمع هستند؟ همان کارشناسان را به ما نیز معرفی کنند. کارشناسانی که در اختیار دولت و مجلس هستند مگر همان‌هایی نیستند که در اختیار اعضای مجمع هم هستند؟

نماینده اصلاح‌طلب مردم تهران در پاسخ به این سوال که چرا در گذشته و در دولت‌ نهم و دهم با این لوایح مخالفت نمی‌شد؟ گفت: یکدفعه می‌بینیم ۵۰۰ اما‌م‌جمعه در کل کشور با یک موضوع مخالفت می‌کنند، این یعنی سازماندهی شده است. خطبه‌ها را که نگاه می‌کنید می‌بینید که به یکباره موجی علیه یک اقدام مثل برجام یا FATF راه می‌افتد. همین آقایانی که در مجمع نیز همفکر هستند قاعدتا همان‌ها مخالفت می‌کنند.

عضو کیمسیون امور داخلی کشور و شوراها گفت: بنده به عنوان نماینده مردم از مجمع تشخیص می‌خواهم که آن کارشناسانی که به این آقایان مشورت می‌دهند و باعث می‌شود که این نظرات را بدهند به مجلس معرفی کنند تا یک جلسه بگذاریم شاید ما هم اقناع شویم و افکار عمومی هم راضی شود. مساله این است که هرکسی با سلیقه خودش منافع ملی کشور را تعریف می‌کند، درصورتی که ما اگر منافع ملی کشور را در نظر بگیریم این مسائل و مشکلات پیش نمی‌آید.

عضو فراکسیون امید مجلس در پاسخ به این سوال که چقدر مهم است که تصمیم‌گیران نهایی این موضوع مسئولیت تصمیم خود را بپذیرند؟ گفت: یک عده همواره از معیشت مردم صحبت می‌کنند و دولت‌های مختلف را به‌خاطر معیشت مردم می‌کوبند. مگر کسی هست که معیشت مردم برایش بی‌اهمیت باشد؟ بنده معتقدم که نگه داشتن لوایحی همچون FATF و کارشکنی در اجرای برجام مخالف معیشت مردم است.

وی افزود: طی این چهل سال ارزش پول ملی در برابر ارزهای خارجی دوهزار برابر تضعیف شده است. حال اگر با هیچ بانکی به‌خاطر مسائل FATF نتوانیم مبادله مالی داشته باشیم این چه شعاری است که برای معیشت مردم می‌دهند؟ چگونه مشکل معیشت مردم حل شود؟ مسائل اقتصادی که با فرمان و دستور و خطبه حل نمی‌شود.

هاشم‌زایی در پاسخ به این سوال که علت مخالفت برخی را با این لوایح را در چه می‌بینید و آیا مخالفت با دولت روحانی می‌تواند عامل محرک این مخالفت‌ها باشد؟ گفت: در درازمدت و میان مدت یک عده نمی‌خواهند مسائل کشور به وسیله دولتی که منتخب خودشان نیست حل شود. تندروها چه در مجمع تشخیص و چه در جاهای مختلف با دولت‌ها زاویه دارند. حتی با دولت اول احمدی‌نژاد که منتخب خود همین آقایان بود در اواخرش مساله پیدا کردند به نحوی که دولت دومش را منحرف نامیدند.

نماینده اصلاح‌طلب مردم تهران گفت: بنابراین من فکر می‌کنم کسی نباشد که مقداری اطلاعات و کارهای سیاسی و اجرایی در کشور انجام داده باشد و نداند که تحریم به ضرر اقتصاد ما بود ولی همین‌ها می‌گویند تحریم فرصت است و باعث شده که ما پیشرفت کنیم. آخر پیشرفتی که نتواند مشکلات معیشتی و توسعه‌ای کشور را حل کند بیشتر به درد بایگانی می‌خورد.

وی درباره کارشناسانی که به نهادهای مختلفی در کشور مشاوره می‌دهند گفت: کارشناسی که به مجلس و دولت و مجمع و جاهای دیگر مشاوره می‌دهند باید نظر کارشناسی خود را بگوید. متاسفانه نادری از کارشناسان می‌بینند طرف مقابل‌شان میلش چیست تا بر اساس میل او نظر کارشناسی دهند که این به نظر من خیلی خطرناک است. به نظر من مخالفت با FATF و برجام بیشتر جنبه سیاسی دارد و نظر‌ها نظر کارشناسی نیست چون هیچ کارشناسی منافع کشور خود را به‌خاطر مسائل سیاسی فدا نمی‌کند.

هاشم‌زایی گفت:‌ کسانی که مخالفت می‌کنند نظرات کارشناسی خیلی برایشان مهم نیست. کمتر کارشناسی در دنیا و ایران پیدا می‌شود که بر خلاف نظر کارشناسی خود حرف بزند چون چنین فردی دیگر واقعا خیلی مایه شرمساری است. متاسفانه همه این‌ها به مسائل جناحی و و سیاسی برمی‌گردد.

انتشار یافته: 42
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
09:01 - 1398/11/25
کور خوندی اقای به اصطلاح نماینده.
Iran, Islamic Republic of
09:04 - 1398/11/25
نظرایشان راقبول دارم
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۲۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۵
نظرشان را درباره موضوع معیشت قبول ندارم
Iran, Islamic Republic of
09:05 - 1398/11/25
خدا حافظی کن دیگه شما بر کرسی سبز تکیه نمیزنی
Iran, Islamic Republic of
09:07 - 1398/11/25
برجام چه اثرمثبتی داشت که با تصویب این موضوع چه سودی دارد ...
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۳۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۵
برجام خیلی دستاورد داشت در سال ۹۵ که برجام انجام شد همه چیز روی روال افتاده بود ولی برای بعضیها خوشایند نبود و ان را بهم زدند حالا ببین وضع مملکت را امام زمان (عج) اگر نظری نکند خدا میداند چی به سر این ملت میاید با نظر این نماینده محترم موافقم.
همشهری
Spain
۱۰:۰۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۵
منو شما که از سیاست وقانون سر در نمیاریم نباید اینطور برخورد کنیم
@
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۱۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۵
بیش از 4 سال کشور رو معطل برجام نافرجام کردن 2 سال هم معطل اروپاییها شدن و کشور رو تعطیل کردن این 2 سال آخر هم چپو راست میگن fatf!!!! ...
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۲۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۵
اگر برجام در همین مدت هم نبود الان اوضاع خیلی وخیم تر بود . کاش تحقیق میکردی که چه کسان و عواملی نگذاشتن برجام به سرانجام برسه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۲۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۵
اگر بعد از تصویب برجام با چند شرکت بزرگ امریکایی قراداد می بستن و سرمایه گذاری کلان میکردن روسای همین شرکتها که نفوذ زیادی در دولت امریکا دارن جلوی ترامپ عوضی ایستادگی میکردن اما وقتی امریکاییها دیدن که از برجام بیشتر چین و روسیه سود بردن فوری خارج شدن . اندکی تحقیق و تفکر
بدون نام
-
۱۰:۳۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۵
تو اصلا می دونی برجام چی هست؟!!!
benam
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۴۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۵
دراینموردباید بشتر تامل کرد.
سید
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۰۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۵
اثرش این بود وقتی امریکا از برجام امد بیرون .پول ملی بی ارزش شد.
Iran, Islamic Republic of
09:08 - 1398/11/25
برادر داد زدن شما فایدای نداره مشکل قدرت طلبی یه عده است مردم کیلو چند
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۲۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۵
افرین
Iran, Islamic Republic of
09:13 - 1398/11/25
آقای محترم چندین کشور هستند که fatf نپیوسته اند و هیچ مشکلی براشون ایجاد نشده.
پاسخ ها
اجبار
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۳۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۵
میشه اسم ببری.فقط ونزوئلا است که وضع ماهم داره مثه اونا میشه
شاهین
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۴۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۵
امان از جهل
بدون نام
United Arab Emirates
۱۱:۲۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۵
کره شمالی
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۵۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۵
پاکستان هم پیوست
Iran, Islamic Republic of
09:14 - 1398/11/25
امیدوارم جز نماینده هایی باشی ک رد صلاحیت شدن
شرتون رو از سر مردم کم کنید .
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۴۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۵
واقعا ایده اش انحراف دارد
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۴۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۵
شما که این نظرهای بی منطق را میدهید جز همان افراد تندرو ی هستید که وضع مملکت را به شکل در اوردید خدا وند شمارا هدایت کند
Iran, Islamic Republic of
09:16 - 1398/11/25
تصویب لوایح استعماری بضرر منافع ملت و مردم است مثل برجام ننگین &&&&&&&&&&&&&
پاسخ ها
همشهری
Spain
۱۰:۱۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۵
نه هموطن من اگر تصویب بشه .پردهها کنار میره و دستان کاسبان تحریم رو میشه ،یکسال مردم را تو حول و ولا نگهداشتند نباید اینقدر ساده باشیم
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۵۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۵
ازش چه میدونی به ما هم بگو
Iran, Islamic Republic of
09:17 - 1398/11/25
چرا تا الان صدات در نمیومد
Iran, Islamic Republic of
09:40 - 1398/11/25
تنها راهش اینه که یه شواری دیگه برای نظارت بر مجمع تشخیص مصلحت درست بشه و اگر اونهم درست کار نکرد یه شورای دیگه برای اون
پاسخ ها
همشهری
Spain
۱۰:۱۵ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۵
همین مجمع برای هفت پشتمان بسه .همینو هم کاش نمیداشتیم .تا حالا چه گلی بسر ملت زدن .هرکه را کنار زدن یا انقضای خدمت داشته وارد مجمع شده
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۲۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۵
ننگین کسانی هستند که نگذاشتن برجام ثمر دهد ...از روز اول نابودش کردن ..کیهان و کاسبان تحریم و دلواپسان دور از مردم
Iran, Islamic Republic of
09:43 - 1398/11/25
اف ای تی اف نهادی بین المللی اما غیر متعارف است که مصوباتش غیر الزام آور است و نمیتواند هیچ کشوری را محصور کند
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۴۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۲۵
درسته لاک پشت ها هم پرواز نمیکنن
Iran, Islamic Republic of
09:44 - 1398/11/25
چرا دنبال تصویب لوایه هستین؟! با موندن در برجام یل تصویب fATFوCFT کشور از تحریم در نمیاد.فقط خود تحریمیه. کل کشور وصل کردین به این اراجیف بجاش دنبال کار ملت باشین چنتا کار خونه بزنید. نقدینگی کشور داره بالا میره.
Iran, Islamic Republic of
09:55 - 1398/11/25
چهار سال است خاموش بود امروز هم متاسفانه ثابت کرد ای کاش وارد مجلس نشده بود
Iran, Islamic Republic of
10:02 - 1398/11/25
امیدوارم روزی نیاید که آرزوی چنین روزهایی را بخوریم و متاسفانه چنین بنظر میرسد. برای آن تعدادی که متاسفانه فقط از منابعی فقط دنباله روی میکنند گاهاً منافع شخصی شان را هم نادیده میگیرند چه برسد به ملی. با این کنار گذاشتن نماینده هایی مثل شما با آینده نگران هستم.
Iran, Islamic Republic of
10:05 - 1398/11/25
دیگه آخره دولت و مجلسه تو این مدت هیچ کاری نکردن گیر دادن به برجامو FATF تو این مدت که شما غیر افراطی ها به (اصطلاح خودتون) ک هم مجلس و هم دولتو داشتین چیکار کردین واسه معیشت و اقتصاد مردم
Iran, Islamic Republic of
10:10 - 1398/11/25
وقتی ترامپ و پمپؤ می گن ایران باید اجرا کنه و خیلی از داخل ها هم‌نوا می شن چرا؟ چه منافعی داره اجرای اون
Iran, Islamic Republic of
12:16 - 1398/11/25
برجام رو امریکا نکذاشت به سرانجام برسه،در ضمن کسانی که ازمایش موشکی رو به برجام گره میزنند اب تو اسیاب دشمن میریزند،کشور بدون تجهیزات نظامی یعنی عراق،سوریه لیبی،
Iran, Islamic Republic of
15:25 - 1398/11/25
مجلس و مجمع رو تعطیل کنیم ببینیم اقایان نماز جمعه چه دستوری می فرما یند همون ملاک عمل باشه ...واقعا باعث تاسفه.
Iran, Islamic Republic of
15:26 - 1398/11/25
درود و صد مرحبا برشما جناب هاشم زائی ،آنهائی که ایران ،ایران ووای مردم می کنند به خدا پناه ببرندچون غیراز منافع جناحی حتی
به بهای ازبین رفتن وازهم پاشیدن زندگی مردم وایران عزیز به چیز
دیگری نمیاندیشند.
Iran, Islamic Republic of
21:30 - 1398/11/25
ظاهرا قول داده که این قدرناراحت
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج