توضیحات جالب برادر داداشی بعد از قصاص
۹۶۳۱
۰۴ مهر ۱۳۹۰ - ۱۰:۳۷
۱۹۷۵۴ 
من هر وقت از خیابانی عبور می‌کردم و مردم مرا می‌دیدند، می‌گفتند که نباید قاتل روح‌الله را ببخشیم. همه آنها ماجرای این جنایت هولناک را دنبال کرده‌اند و در جریان جزئیات آن بودند و برای همین همیشه می گفتند که علیرضا، یک قهرمان و سرمایه یک مملکت را به قتل رساند و باید برای درس عبرت هم که شده به مجازات عملش برسد.
 علی داداشی در مصاحبه با همشهری سرنخ از ناگفته ها درباره اینکه چرا قاتل را نبخشیدند، می گوید:
آیا در بین اعضای خانواده، کسی بود که نظرش چیزی جز قصاص باشد.
نه. البته در اینجا باید به یک نکته مهم اشاره کنم. من و اعضای خانواده‌ام تنها مدعیان این پرونده نیستیم. ما تنها بخشی از هزاران نفر بودیم که خواهان قصاص قاتل بودیم. برای من هیچ اهمیتی نداشت که او زنده می ماند یا حکمش اجرا می شد، چون حتی با قصاصش هم، برادر من زنده نمی‌شد. من فقط خواسته مردم را اجرا کردم.

*چطور شما از خواسته مردم باخبر شدید؟
من هر وقت از خیابانی عبور می‌کردم و مردم مرا می‌دیدند، می‌گفتند که نباید قاتل روح‌الله را ببخشیم. همه آنها ماجرای این جنایت هولناک را دنبال کرده‌اند و در جریان جزئیات آن بودند و برای همین همیشه می گفتند که علیرضا، یک قهرمان و سرمایه یک مملکت را به قتل رساند و باید برای درس عبرت هم که شده به مجازات عملش برسد.

*دلیل شما و اعضای خانواده‌تان برای قصاص چه بود؟
علیرضا نه فقط برادرم را که همه خانواده‌ام را کشت. خواهر‌های من بعد از جنایت حال و روز بدی دارند و تنها زمانی که می‌توانند داغ روح‌الله را فراموش کنند، زمانی است که قرص‌های مسکن مصرف می‌کنند تا بتواند بخوابند.

آنها هنوز مرگ برادرم را باور ندارند. نه روزشان معلوم است و نه شبشان . چون زندگی برایشان بدون برادرم معنا ندارد. قصاص یک جوان دردی را از اندوه بزرگ ما دوا نمی کند.ما با قصاص هیچ کس خوشحال نمی شویم حتی قاتل برادرم اما اگر حکم اجرا نشود و این مراحل قانونی طی نشود، آن وقت ممکن است این مسئله تبعات منفی به دنبال داشته باشد. شما از من پرسیدید دلایل تان برای قصاص چیست؟ من هم این دلایل را می‌گویم و خود مردم باید قضاوت کنند که دلایل من منطقی است یا خیر! یکی از همدستان قاتل برادرم، 2 سال قبل دست به سرقت مسلحانه زد.

اگر آن سال شکات پرونده او را نمی‌بخشیدند، ‌او شب حادثه همراه قاتل برادرم نمی‌بود و بی‌شک این جنایت رخ نمی‌داد. این نشان می‌دهد که اینگونه مجرمان هیچ وقت از رضایت شکات درس عبرت نمی‌گیرند وگرنه الان همدست برادرم به اتهام مشارکت در نزاع منجر به قتل، پشت میله‌های زندان نبود. الان اگر قاتل برادرم بخشیده شود، به نظرتان فردا که آزاد شد ممکن نیست مرتکب جرمی بزرگتر شود؟ اصلاً چه کسی می‌تواند تضمین کند که این اتفاق نمی‌افتد؟

علیرضا (قاتل)، هیچ وقت از شما درخواست بخشش نکرد؟
در تمام این دو ماهی که او و همدستشانش بازداشت شدند، حتی یک بار هم ابراز پشیمانی و طلب بخشش نکردند. یک زمانی دعوا رخ می‌دهد و یکی توی گوش شخصی سیلی می‌زند و بعد صد بار از او معذرت‌خواهی می‌کند. اما آنها در دادگاه ابراز پشیمانی نکردند و به راحتی جزئیات ماجرا را تعریف کردند. ماجرایی که یک ملت را دغدار کرد. برای همین بخشش قاتل برادرم به نظر من و اعضای خانواده‌ام کار درستی نبود.

آیا برای بخشش قاتل با خانواده‌تان جلسه‌ای هم گذاشتید؟
شاید باورتان نشود اما از بعد از محاکمه قاتل برادرم در دادگاه خانواده‌ام با من ارتباطشان را قطع کردند تا نکند یک زمانی من از آنها درخواست کنم که قاتل روح‌الله را ببخشند. خیلی‌ها ماجرای اصلی این جنایت را نمی‌دانند، قاتلان در دو مرحله به روح‌الله حمله کردند اینهایی که می‌گویم طبق اعترافات متهم و حقایقی است که در صحنه جنایت دیده شد اما هرگز به گوش مردم نرسید.

وقتی رو‌‌ح‌الله بعد از اصابت چاقو به گلویش، روی زمین زانو زد و داشت می‌افتاد. آنها باز هم به او حمله کردند. در برگه پزشکی قانونی نوشته شده که اثرات مشت و لگد روی سر و صورت رو‌ح‌الله دیده شده. این یعنی به برادرم ناجوانمردانه حمله شده بود. قاتل برادرم بعد از اینکه از ماجرای قتل باخبر شده بود به جای اینکه خودش را معرفی کند، نقش فرار طرح کرده و می‌خواسته به خارج از کشور بگریزد و همه اینها نشان می‌دهد که او اصلاً قصد دلجویی و عذر‌خواهی از خانواده ما را نداشت.

گفتید که هر وقت مردم در کوچه خیابان شما را می‌بینند درباره قتل روح‌الله حرف می‌زنند، در بین آنها کسانی هم بودند که از شما بخواهند قاتل را ببخشید؟
خیلی کم. می‌گفتند ببخش تا نام برادرت بزرگ شود. اما من به آنها می‌گفتم اگر آنها پس از درگیری و مجروح کردن برادرم در  صحنه می‌ماندند و کمک می‌کردند و او را به بیمارستان می‌رساندند،‌ حتی در صورتی که او در بیمارستان فوت می‌کرد، 80 درصد امکان داشت که قاتل را ببخشیم. چراکه رسم مردانگی این است که اگر کسی به زمین افتاد دیگری، دست از درگیری با او بردارد و بهش کمک کند. اما قاتل برادرم در حق او رسم مردانگی را به جا نیاورد و ما نباید به او رضایت دهیم.

*برای مراسم قصاص، تصمیم و برنامه خاصی داشتید؟
ما اصلاً از قصاص یک نفر خوشحال نمی‌شویم که بخواهیم برایش برنامه‌ریزی کنیم. ما با مشورت با اعضای خانواده‌ام صلاح دانستیم که حتی اجرای حکمم هم بهتر است برعهده پلیس یا مقامات قضایی باشد چراکه هدف ما از اجرای حکم، عبرت گرفتن افراد از این پرونده بود.

منبع: همشهری آنلاین

باز نشر: مجله اینترنتی Bartarinha.ir

برترین مجله اینترنتی ایران


مطالب مرتبط
انتشار یافته: 11
در انتظار بررسی:1
Iran, Islamic Republic of
09:28 - 1390/07/06
قاتل باید قصاص بشه،یعنی چه که ببخشید؟!!!یک آدم متجاوز و وحشی آزاد باشه توی اجتماع!
Iran, Islamic Republic of
12:35 - 1390/07/06
اگه ابراز پشمیانی می کرد باید بخشیده میشد چون رسم مردانگی هم همینه اول این که جوون بود دوم این که هر موجودی حق زندگی داره ولی به شرطی که ابراز پشیمانی میکرد خدا داداشی رو هم بیمارزه همین طور قاتلش رو
Iran, Islamic Republic of
14:25 - 1390/07/06
ایول به داداشش خیلی قشنگ توضیح داده.بدبختی اینه یه عده ای میان میگن که باید ببخشی!!کیو باید بخشید؟!کسی که قهرمان جهان و یه پهلوون واقعی رو کشته!؟!متاسفم برای کسایی که واسه یه قاتل دلسوز شدن.
شادی روح پهلوان روح الله داداشی صلوات
Iran, Islamic Republic of
14:42 - 1390/07/06
آقای علیرضا چرا چرند میگی داداش
بخشش یعنی غلط کرد چاقو دستش گرفت خربزه خورده پای لرزش هم وایسه .
Iran, Islamic Republic of
03:16 - 1390/07/07
همه از روی احساس حرف میزنن.چیو ببخشید؟؟؟بابا عقل تو کلتون نیست چاقو تو جیب پسر 17ساله چیکار میکنه؟؟؟باید بگردن هرکی با خودش قمه حمل میکنه اعدام کنن!!!!مگه خیار میخوای پوست بکنی؟؟؟چاقو رو صاف فرو کرده تو گلو 1آدم!!!اصلا به داداشی خدا بیامرز کار ندارم فکر کنید از عزیزترین اعضا خانوادتون باشه اونوقت میبخشید؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
11:39 - 1390/07/07
سلام
ممنون از پستتون
اقای داداشی خودش خیلی قشنگ توضیح داده
انشاءلله خدا هممون رو به راه راست هدایت کنه
Iran, Islamic Republic of
12:25 - 1390/07/07
این چیزا چی بود که از بنده خدا می پرسید به نظر من حتی اگه میرسوندش به بیمارستان وحتی اگه داداشی نمیمورد باید اعدام می شد چه برسه به حالا ادم دیگه احساس امنیت نمیکنه یه دقیقه خانوادش رو بفرسته بیرون
Iran, Islamic Republic of
11:54 - 1390/07/08
به نظر من کسی که جرات میکنه به یه پهلوان حمله کنه و با چاقو بزنه بکشش خیلی راحت 4روز دیگه توی روز روشن به زناهم حمله میکنه همون بهتر که این یاغی رو قصاص کردن
اقا علی دم شما گرم ایشالاه روح پهلوان داداشی در ارامش باشه
Iran, Islamic Republic of
22:55 - 1390/07/08
همچین آدمی اگه زنده بمونه،به خودش می نازه که من قویترین مرد ایران رو کشتم ،چه برسه به بقیه.اگه قصاص نمی شد،هیچ تضمینی وجود نداشت که باز جنایت نکنه.در ضمن بخشیدن زمانی معنی داره که گناهکار اظهار پشیمونی بکنه و به غلط کردن بیفته،وقتی خودش نخواسته که بخشیده بشه،پس دیگه حجت تمومه.
Iran, Islamic Republic of
13:23 - 1390/07/11
با ههمه این حرفا دلم براش سوخت بچه بود
Iran, Islamic Republic of
11:04 - 1390/12/19
خدا بیامورزه دادشی رو . دادشی اگه دادشی بود اگه لوتی بود اگه ورزش کار بود ... تو دعوا میگوفت من اشتباه کردم و کوتا میومد نه اینکه درگیر بشه به منجرب به ... بشه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج