فواید بازی‌های رایانه‌ای برای سالمندان!
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ریزخور_1
سفیر بار ساقدوش_1
کلاسینو_1
لاله زار مال_1
اپیلاسیون نانا 1
لاله زار مال_3
اپیلاسیون نانا 3
کلاسینو_3
سفیر بار ساقدوش_3
ریزخور_3
ریزخور_4
سفیر بار ساقدوش_4
کلاسینو_4
لاله زار مال_4
اپیلاسیون نانا 4
کلاسینو_2
لاله زار مال_2
اپیلاسیون نانا 2
سفیر بار ساقدوش_2
ریزخور_2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۹۶۳۵۲۰
۲۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۵
۲۱۵۵
بررسی‌های اخیر روان‌شناسان از تاثیرات مثبت برخی بازی‌های موبایلی و رایانه‌ای روی روان سالمندان خبر می‌دهند

برترین‌ها: در شرایطی که هر روز متخصصان درباره عوارض بازی‌های رایانه‌ای و استفاده افراطی از گوشی در کودکان و نوجوانان هشدار می‌دهند، برخی بررسی‌های دیگر تاییدکننده تاثیر مثبت برخی از این بازی‌ها روی روان سالمندان هستند. اما وقتی از فواید بازی‌ها صحبت می‌کنیم، منظورمان چیست و این‌که بازی‌های مناسب برای این منظور چیست؟

فواید بازی‌های رایانه‌ای برای سالمندان

سر پیری، برو سراغ بازی‌های رایانه‌ای!

بازی‌های روی گوشی یا بازی‌های رایانه‌ای هر چند درصورت استفاده افراطی برای افراد در هر سن و سالی مضر هستند، اما بررسی محققان نشان می‌دهد این بازی‌ها به شرط آن‌که هوشمندانه انتخاب شوند و به اندازه مورد استفاده قرار بگیرند، می‌توانند به صورتی ویژه برای برخی گروه‌ها از جمله سالمندان فوایدی به همراه داشته باشند. برخی از فوایدی که این بازی‌ها برای این گروه سنی به همراه دارند، عبارت اند از:

بهبود سرعت واکنش

با افزایش سن، به صورت معمول سرعت واکنش افراد کاهش می‌یابد. این کاهش سرعت واکنش در برخی موقعیت‌ها مانند رانندگی می‌تواند خطراتی به دنبال داشته باشد. بررسی‌ها نشان می‌دهد بازی‌هایی که نیازمند تصمیم‌گیری سریع و نشان دادن واکنش در زمانی کوتاه است، می‌تواند کمک کند تا سرعت واکنش سالمندان تا حدی بهبود یابد.

تقویت توانایی‌های شناختی

برخی بازی‌ها می‌تواند به سالمندان کمک کند تا توانایی‌های شناختی، چون قضاوت، تصمیم‌گیری و البته حافظه خود را بهبود بخشند. نتایج یکی از مطالعات در این زمینه که توسط محققان دانشگاه ایلینویز انجام شده، نشان می‌دهد بازی‌های رایانه‌ای استراتژیک می‌تواند به تقویت تفکر انتقادی در سالمندان کمک کند.

افزایش اعتماد به نفس

با توجه به سرعت رشد بالای فناوری‌های جدید به ویژه تغییرات سریع تلفن‌های همراه، بسیاری از سالمندان به این تغییرات احساس خوبی نداشته و اعتماد به نفس کافی برای استفاده از این فناوری‌ها را ندارند. بررسی‌ها نشان می‌دهد بازی با تلفن همراه یکی از راه‌هایی است که می‌تواند اعتماد به نفس سالمندان در زمان استفاده از گوشی‌های جدید را بهبود ببخشد و احساس ناتوانی آن‌ها در قبال فناوری‌های جدید را کاهش دهد.

احساس نزدیکی بیشتر به نسل جدید

سر پیری، برو سراغ بازی‌های رایانه‌ای!

اصطلاح شکاف نسل‌ها را زیاد شنیده‌ایم. واقعیت این است که فاصله بین نسل‌ها موضوعی ساده و تک‌وجهی نیست و برای کم کردن فاصله بین نسل‌ها نسخه ساده‌ای وجود ندارد. اما به‌رغم همه پیچیدگی‌ها، برخی بررسی‌ها نشان می‌دهد سالمندانی که اهل بازی با تلفن همراه هستند، می‌توانند راحت‌تر با نسل جدید رابطه برقرار کنند شاید، چون به این ترتیب موضوع مشترکی برای صحبت کردن پیدا می‌کنند.

بهبود روحیه و کاهش افسردگی

سر پیری، برو سراغ بازی‌های رایانه‌ای!

تحرک سالمندان نسبت به افراد جوان‌تر محدودتر بوده و همین موضوع هم باعث می‌شود، برخی از آنان به ویژه در فصول سرد سال به واسطه محصور شدن در خانه، حوصله‌شان سر برود و البته احساس ناخوشایندی درباره شرایط خود داشته باشند. در مطالعه‌ای که توسط محققان دانشگاه کارولینای شمالی انجام شده است، مشخص شد سالمندانی که بازی‌های رایانه‌ای انجام می‌دهند، حال خوش بیشتری دارند و علایم افسردگی کمتری را تجربه می‌کنند. مطالعه دیگری از محققان دانشگاه کالیفرنیا نشان می‌دهد که حتی برخی بازی‌های رایانه‌ای می‌توانند در درمان افسردگی در سالمندان کاربرد داشته باشند.

کاهش احتمال ابتلا به آلزایمر

سر پیری، برو سراغ بازی‌های رایانه‌ای!

بررسی‌های محققان دانشگاه کالیفرنیا نشان می‌دهد بازی‌هایی که توانایی‌های شناختی سالمندان را بهبود می‌بخشد، می‌تواند نقشی پیشگیرانه در بروز آلزایمر داشته باشد. البته توجه داشته باشید که هر بازی نمی‌تواند چنین تاثیری داشته باشد، بلکه باید بازی هوشمندانه انتخاب شود.

چند پیشنهاد برای پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها

حالا یک سوال مهم مطرح می‌شود که سالمندان برای بهره بردن از فواید این موضوع، بهتر است به سراغ چه بازی‌هایی بروند؟ در ادامه به تعدادی از آن‌ها اشاره خواهد شد.

سودوکو: این بازی در نسخه‌های مختلفی در دسترس است. جدای از سرگرمی، این بازی می‌تواند ذهن افراد را فعال نگه دارد و برخی توانایی‌های شناختی را در آن‌ها تقویت کند.

ساخت کلمات: بازی‌های ساخت کلمات، چه به صورت ساخت کلمه با گروهی از حروف یا به صورت حدس کلمه بر مبنای چند سرنخ، از بازی‌های محبوبی است که می‌تواند فوایدی برای سالمندان داشته باشد. تقویت توانایی‌های شناختی، چون استدلال، تقویت حافظه و سرگرم شدن از جمله فوایدی است که این بازی‌ها می‌توانند به دنبال داشته باشند.

بلوک‌های خانه‌سازی یا تتریس: موفقیت در این بازی‌ها، وابستگی زیادی با سرعت عمل بالا در افراد دارد. علاوه بر بهبود سرعت واکنش، بخشی از توانایی‌های شناختی با این بازی می‌تواند تقویت شود.

پازل‌ها یا جورچین‌ها: این بازی‌ها علاوه بر تقویت بخشی از توانایی‌های شناختی، تمرین خوبی برای حفظ تمرکز بر یک کار برای زمانی طولانی هستند. این‌که افراد ناچار شوند برای تکمیل یک پازل، در چند نوبت روی یک فعالیت تمرکز کنند و آن را ادامه دهند، تمرین شناختی خوبی برای سالمندان در نظر گرفته می‌شود.

انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
خرید باکس 1
ادیب_1
دکتر نائبی_1
شیرآلات زمانی_1
عارفی_1
سوییچ ایران_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
عارفی_3
ادیب_3
دکتر نائبی_3
سوییچ ایران_3
خرید باکس 3
شیرآلات زمانی_3
سوییچ ایران_4
ادیب_4
عارفی_4
دکتر نائبی_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
خرید باکس 4
شیرآلات زمانی_4
سوییچ ایران_2
عارفی_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
دکتر نائبی_2
شیرآلات زمانی_2
خرید باکس 2
ادیب_2
شاخه نبات_ فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
اورانوس_فوترموبایل2
انجمن پرستاری ایران_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
کالازم_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
قالیشویی بانو_فوترموبایل
کالازم_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
کلینیک النا_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
قالیشویی ادیب_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
آیلین_تزریق چربی
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
انجمن پرستاری ایران_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
فنی آتل_فوتر
اورانوس_فوتر2
آیلین_فوتر بلفارو
رستوران باغ بهشت _فوتر
تنورستان_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
شفا_فوتر