هوشنگ ابتهاج؛ مرد هنر و ادبیات و اخلاق
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
کلاسینو_1
اپیلاسیون نانا 1
سفیر بار ساقدوش_1
دکتر نداف کرمانی 1
زمردی_داخلی1
لاله زار مال_1
ریزخور_1
لاله زار مال_3
اپیلاسیون نانا 3
ریزخور_3
سفیر بار ساقدوش_3
زمردی_داخلی3
دکتر نداف کرمانی 3
کلاسینو_3
ریزخور_4
سفیر بار ساقدوش_4
دکتر نداف کرمانی 4
زمردی_داخلی4
اپیلاسیون نانا 4
لاله زار مال_4
کلاسینو_4
کلاسینو_2
سفیر بار ساقدوش_2
زمردی_داخلی2
اپیلاسیون نانا 2
ریزخور_2
دکتر نداف کرمانی 2
لاله زار مال_2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۹۶۵۰۷۷
۰۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۰
۲۶۹۶
هیچ سخنی بالاتر از سخن استاد شفیعی کدکنی نمی‌تواند اوج هنر و توانایی هوشنگ ابتهاج را نمایان کند. استاد کدکنی می‌گوید: «ابتهاج تکه‌ای از حافظ است که به دوران ما پرتاب شده.» علاقه‌مندان استاد ابتهاج می‌دانند که او در چنین روزی پا به جهان خاکی گذاشته و تقریبا می‌توان گفت کل عمر پرثمر خود را صرف اعتلای ادبیات فارسی کرده است.

روزنامه اعتماد - رسول آبادیان: هیچ سخنی بالاتر از سخن استاد شفیعی کدکنی نمی‌تواند اوج هنر و توانایی هوشنگ ابتهاج را نمایان کند. استاد کدکنی می‌گوید: «ابتهاج تکه‌ای از حافظ است که به دوران ما پرتاب شده.» علاقه‌مندان استاد ابتهاج می‌دانند که او در چنین روزی پا به جهان خاکی گذاشته و تقریبا می‌توان گفت کل عمر پرثمر خود را صرف اعتلای ادبیات فارسی کرده است. از مهم‌ترین آثار هوشنگ ابتهاج تصحیح غزل‌های حافظ است. این اثر با عنوان «حافظ به سعی سایه» نخستین‌بار در سال ۱۳۷۲ از طرف نشر کارنامه به چاپ رسید.

مرد هنر و ادبیات و اخلاق

بار دیگر نیز با تجدیدنظر و اصلاحات جدید منتشر شد. سایه سال‌های زیادی را صرف پژوهش و حافظ‌شناسی کرد. این کتاب حاصل تمام آن تلاش‌ها و زحمات است که در مقدمه آن را به همسرش آلما پیشکش کرده است. آوازه برنده جایزه «هنر برای صلح» حالا دیگر از مرز‌های کشور عبور کرده و در بسیاری از کشور‌های دیگر هم خواننده دارد. تقریبا می‌توان گفت که اغلب اساتید ادبیات ارتباط خوبی با شخصیت و آثار سایه دارند. غلامحسین یوسفی، یکی از استادان پیشکسوت در این زمینه گفته است: «در غزل فارسی معاصر، شعر‌های سایه در شمار آثار خوب و خواندنی هستند. مضامین گیرا و دلکش، تشبیهات و استعارات و صور خیال بدیع، زبان روان و موزون و خوش‌ترکیب و هماهنگ با غزل، از ویژگی‌های شعر او هستند. رنگ اجتماعی ظریف آن نیز یادآور شیوه دلپذیر حافظ است. ازجمله غزل‌های برجسته او می‌توان «دوزخ روح»، «شبیخون»، «خون‌بها»، «گریه لیلی»، «چشمی کنار پنجره انتظار» و «نقش دیگر» را نام برد.»

گفته می‌شود که دلیل نفوذ اشعار ابتهاج در میان طبقات مختلف اجتماعی چند نسل گذشته و امروز، توسل خوانندگان موسیقی به اشعار اوست. این جمله ادعای بی‌راهی نمی‌نماید، اما باید بر این گفته افزود که تسلط، مهارت و شناخت ابتهاج بر موسیقی چنان است که با اشعارش بار‌ها به موسیقیدان‌های ایرانی سرشناسی، چون محمدرضا شجریان و لطفی و... جهت واقعی را نمایانده است. این کار او تنها از طریق همان شعر صورت پذیرفته است. نه از طریق زد و بند و نصیحت و نقد و غیره.

مرد هنر و ادبیات و اخلاق

یکی از هنر‌های قابل‌توجه سایه این است که به خوبی می‌داند که کلام آهنگ و نت و ریتم و ملودی، قوی‌تر و نافذتر از کلمه است. به همین علت اغلب اشعارش غرق در موسیقی است. جالب آن است که در منزل این بزرگمرد ادبیات معاصر، بیش از آنکه سخن از شعر و شاعری باشد، صحبت از موسیقی و بحث درباره آن در میان است. سایه چه کلاسیک غربی و چه موسیقی کلاسیک ایرانی را به غایت عمیق و درست می‌شناسد. سایه ازجمله شاعرانی است که اوج خلاقیت هنری را در خدمت مضامین مختلف اجتماعی نیز به کار گرفته است. موضوعی که شاید بیشتر از موارد دیگر با ذهنیت او پیوند خورده باشد به باور بسیاری از منتقدان ادبی، همین توجه به بدنه جامعه و ایجاد زبانی در حد هضم توده مردم است.

سایه را می‌توان در زمره شاعرانی قرار داد که وطن‌دوستی غیرقابل انکاری دارد. سروده‌های قدرتمند او درباره ایران و ایرانی آنچنان زبانزد خاص و عام شده که حالا دیگر به عنوان ضرب‌المثل از آن‌ها استفاده می‌شود. سایه با تمام آشنایی با زیر و بم‌های ادبیات کهن و معاصر به راحتی توانسته است ذهنیت خود را در اندازه فهم عامه تنظیم کند.

یعنی اینکه زبان او زبانی مردمی است، اما شیوه استفاده از کلمه در بهترین حالت مختص خود اوست: «مست آمد و دستی به دل ما زد و رفت/ در این خانه ندانم به چه سودا زد و رفت/ خواست تنهایی ما را به رخ ما بکشد/ تنه‌ای بر در این خانه تنها زد و رفت» نکته دیگری که باید درباره هنرنمایی سایه به آن اشاره شود، سرودن شعر‌های نو است. نکته‌ای که معمولا کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد. همان‌گونه که گفته شد، شاعری، چون سایه همواره خود را جزیی از مردم دانسته و این همگامی گاه با روند ادبی جامعه هم پیوند خورده است.

مرد هنر و ادبیات و اخلاق

شعر‌های نوی سایه گرچه به لحاظ مضمون در ردیف همان نگرش همیشگی‌اش یعنی لذت‌بخشی در کنار فهم نکات ظریف قرار می‌گیرند، اما از سوی دیگر نشان از تبحر او در شناخت این زمینه هم هستند: «آفتابا چه خبر؟ / این همه راه آمده‌ای/ که به این خاک غریبی برسی؟ / ارغوانم را دیدی سر راه؟ / مثل من پیر شده ست؟ / چه به او گفتی؟ او با تو چه گفت؟ / نه، چرا می‌پرسم/ ارغوان خاموش است/ دیرگاهی است که او خاموش است/ آشنایان زبانش همه رفته‌ند/ ارغوان ویران است/ هر دومان ویرانیم».

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 3
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
11:58 - 1398/12/07
هوشنگ دوست داشتنی....
سرودهایش همچون شخصیت اش،شکیبا،متین،دلنشین،اما واما...در زیر این خاکستر خاموش غوغائی از آتش وطن پرستی نهفته....چه همنشین های داشته در دوران زندگی....تختی،سیاوش،شفیعی کدکنی،لطفی،،،،آن پیر روانشاد شهریار عاشق.
آه چه میکشد...این پیر پرنیان اندیش این روزها که سیاوش اش در بستر است؟؟
باآه وحسرت واشک برایش میسراید....
زاد روز تولدت خجسته وفرخنده باد...ای قاصدک پیام آور زمانه...
Iran, Islamic Republic of
11:52 - 1398/12/11
با وجود این عزیزان است که هنوز مشعل هنر در این مرز و بوم روشنایی و گرما ده است.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
شیرآلات زمانی_1
عارفی_1
دکتر نائبی_1
سوییچ ایران_1
خرید باکس 1
خرید باکس 3
شیرآلات زمانی_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
دکتر نائبی_3
عارفی_3
سوییچ ایران_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
عارفی_4
سوییچ ایران_4
شیرآلات زمانی_4
دکتر نائبی_4
خرید باکس 4
دکتر نائبی_2
عارفی_2
خرید باکس 2
شیرآلات زمانی_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
سوییچ ایران_2
فنی آتل_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
زمردی_فوتر موبایل اصلی
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
تدبیرکالا_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
شاخه نبات_ فوتر موبایل
شفا_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
فنی آتل_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
زمردی_فوتر اصلی
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
رستوران باغ بهشت _فوتر
شاخه نبات_ فوتر
آیلین_تزریق چربی
کلینیک النا_فوتر