دسته ۵۰میلیونی ملخ‌ها در هندیجان خوزستان
۹۶۶۰۹۶
۱۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۲:۳۵
۷۱۵۰ 
رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان در جلسه ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران با موضوع مبارزه با هجوم ملخ، گفت: به دلیل افزایش تعداد ملخ ها، گستردگی سطح زیر کشت و بحث امنیت غذایی، تنها راه مقابله با آفت ملخ سمپاشی شیمیایی است.

ایلنا: کیخسرو چنگلوایی،رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان  شامگاه جمعه ۹ اسفندماه در جلسه ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران با موضوع مبارزه با هجوم ملخ که به ریاست غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان در سالن جلسات اداره کل بحران استانداری برگزار شد، اظهار کرد: مبارزه با این آفت به سه دلیل مشکل است، چرا که سطح مراتع و کشاورزی استان بسیار گسترده بوده و همچنین حجم ملخ ها بسیار زیاد و در برخی مناطق به علت صعب العبور بودن، مبارزه با ملخ سخت است.

وی افزود: مسئله پیشگیری کردن در این نوع آفت مطرح نیست، چرا که این‌ نوع ملخ پروازی است و می‌تواند روزانه ۲۰ ساعت به مسافت ۱۵ تا ۲۰ کیلومتر پرواز کند و تنها راه مقابله با آن سمپاشی است.

چنگلوایی با تاکید بر اینکه جهاد کشاورزی به تنهایی نمی‌تواند با این آفت مبارزه کند، تصریح کرد: اگر ۱۰۰ هزار هکتار نیشکر بر اثر حمله ملخ ها آسیب ببیند باید ۵۰۰ میلیون دلار شکر وارد کنیم.

وی با اشاره به بحث امنیت غذایی در خوزستان و کشور، تاکید کرد: فقط بحث کشاورزی و محصولات زراعی نیست. مراتع، دشت ها، زراعت، باغبانی و تالاب ها نیز در خطراند. اگر این ملخ ها مستقر شوند عوارض آنها تا پنج سال در منطقه باقی خواهد ماند.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان با بیان اینکه تعداد هجوم این ملخ ها نسبت به سال گذشته هفت برابر شده است، عنوان کرد: دسته های ملخ در سال گذشته ۱/۵ تا یک کیلومتر بوده است و امسال به ۷ تا ۱۰ کیلومتر رسیده و استعداد تشکیل دسته ای به ابعاد ۳۰ در ۴۰ کیلومتر را دارند و این به معنای تغذیه روزانه بیش از ۱۵۰ هزار تن از مراتع و محصولات کشاورزی است.

وی شهرستان های هندیجان، بهبهان، شوش، دزفول، اندیمشک، آبادان، خرمشهر و بندر ماهشهر را نقاط بحرانی عنوان کرد و گفت: تنها راه مبارزه قاطع با ملخ ها، سمپاشی شیمیایی با ابزار هایی مانند سمپاش های پشت تراکتوری و پشتی، پهباد، هواپیما و ...است.

چنگلوایی با اشاره به اینکه سرمایه ۲۰۰ هزار بهره بردار کشاورز که از این راه ارتزاق می‌کنند مورد تهدید حمله ملخ ها است، بیان کرد: ما نیاز به کمک و همراهی همه شهرستانها برای مقابله با این آفت داریم، چرا که ملخ مخربترین آفت کشاورزی است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر دسته ۵۰ میلیونی ملخ ها در هندیجان نشسته اند، اشاره کرد: یک سری اقدامات انجام شده و هواپیما در دزفول مستقر شده و باندها کنترل و بررسی شده اند و از فردا خلبان ها می آیند و سمپاشی با هواپیما آغاز خواهد شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان بر تشکیل ستاد مبارزه با ملخ در شهرستانها تاکید کرد و گفت: لازم است سازمان های راه و شهرسازی و حمل و نقل جاده ای جهت آماده سازی باندهای پرواز برای سمپاشی با هواپیما‌ با این سازمان همکاری کنند؛ همچنین ادارات بهداشت سم پاش های خود را هر چند کوچک و در تعداد کم به مدت یک ماه بصورت امانت در اختیار ما قرار دهند.

چنگلوایی گفت: به شدت با کمبود خودرو و بنزین مواجه هستیم و به تامین اعتبارات لازم جهت مقابله با این آفت نیاز داریم؛ هر پرواز هواپیما برای سمپاشی ۷/۵ میلیون تومان برای ما هزینه دارد.

وی ملخ را یکی از آفت های عمومی خواند و یاد آور شد: هزینه مبارزه با این آفت به عهده دولت است؛ همچنین نیاز است از ظرفیت پهبادهای هوا و فضای سپاه که خود آنها نیز اعلام آمادگی کرده اند، استفاده کنیم ارتش نیز اگر امکانات مشابهی دارد به ما کمک کند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان بیان کرد: برای هماهنگی بیشتر، هر دستگاه نماینده ای را به جهاد کشاورزی معرفی کند. کشت و صنعت های نیشکری و غیر نیشکری نیز باید آمادگی کامل به لحاظ رصد، پایش، کنترل و مبارزه داشته باشند.

برچسب ها:
انتشار یافته: 17
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
02:52 - 1398/12/10
سالی که نکوس از بهارش پیداس واقعا درسته
Iran, Islamic Republic of
03:49 - 1398/12/10
این چه چرندیاتی هست که شما میگویید
اینقدر از جنایات آمریما وانگلیس وآلسگود تبلیغ نکنید
United Arab Emirates
03:49 - 1398/12/10
هرچی بدبختی سهم ما خوزستانی هاست کرونا کم بود اینم اومد یا ریزگردها یاملخ ها یا کرونا ها
Sweden
03:56 - 1398/12/10
یعنی از زمین و زمان داره میباره!!!!!!
Iran, Islamic Republic of
04:22 - 1398/12/10
خدای ی چه دردی اینا را بفرست بلاد کفر
Netherlands
04:28 - 1398/12/10
ابر و باد و مه و خورشید و فلک دست به دست یکدیگر داده اند تا این ملت خراب را از روی زمین ریشه کن کنند
Iran, Islamic Republic of
05:52 - 1398/12/10
از در و دیوار برای این مملکت می‌باره. خدایا خودت به این ملت رحم کن.
United Arab Emirates
06:49 - 1398/12/10
چه عذابی داره خدا بهمون میده
براچیه این عذاب
باید بدونیم زلزله و سیل و انفولانزا و کرونا و .... جز عذاب خدا چیه
باید همه ملت تقوا کنند
راهی نیست جز تقوا تقوا و استغفار و طلب رحمت
کشورهای دیگه هم همین ولاغیر
Iran, Islamic Republic of
07:57 - 1398/12/10
انواع بلاها در دولت بی برکت اصلاحطلبان سر مردم آمد؟!؟؟!؟؟!؟؟!؟؟؟؟؟؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۳۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
مگه سالای قبلیش بلا نبود . هر سال بد تر از پارسال بوده . سالای بعدم بدتر بدترررررررر میشه
Iran, Islamic Republic of
08:12 - 1398/12/10
خود ملخ عامل انتقال ویروس کرونا مورونا هستش بندازید گردن ملخها
Iran, Islamic Republic of
08:45 - 1398/12/10
خداوندا بلا را از سر این سرزمین دور کن
پاسخ ها
ایرانی
Sweden
۰۹:۲۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
آمین ، ولی از ماست که بر ماست
مرتضی
Sweden
۰۹:۳۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
خداوند می‌فرماید من سرنوشت هیچ ملتی را تغيير نمی‌دهم مگر آنکه خود مردم سبب تغییر شوند!!!
Iran, Islamic Republic of
09:48 - 1398/12/10
شاید هم همین ملخها داروی کرناست که خدا فرستاده
Iran, Islamic Republic of
10:39 - 1398/12/10
اینو کجای دلمون بزاریم؟؟
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج