«جودی» یا جودی؟ مسئله این است!
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
دیاکو_موبایل F دومی
ایرانیان - F داخلی موبایل111
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - f تبلت1111
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
دکتر نداف کرمانی 1
فرش مرتضوی_1
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
دکتر نداف کرمانی 3
فرش مرتضوی_3
فرش مرتضوی_ 4
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
دکتر نداف کرمانی 4
دکتر نداف کرمانی 2
فرش مرتضوی_2
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
دیاکو_F داخلی دومی
ایرانیان - F داخلی1111
۹۶۶۳۰۲
۱۲ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۷
۳۰۵۱
«جودی» فیلمی است درباره بازیگر افسانه‌ای سینمای آمریکا جودی گارلند. او به‌خاطر نقش‌آفرینی در فیلم‌های بسیاری از جمله «جادوگر شهر اوز» و «بی‌تجربه‌ها» شهرت یافت.

برترین‌ها: «جودی» فیلمی است درباره بازیگر افسانه‌ای سینمای آمریکا جودی گارلند. او به‌خاطر نقش‌آفرینی در فیلم‌های بسیاری از جمله «جادوگر شهر اوز» و «بی‌تجربه‌ها» شهرت یافت.

فیلم «جودی» هم با زندگی کاری گارلند و حضور او در کمپانی فیلمسازی آغاز می‌شود و تماشاگر شاهد رابطه او با ست مایر مدیر کمپانی گلدن مایر است. ظلمی که از سوی استودیو‌ها و کمپانی‌ها بر بازیگران زن می‌رفته است، در همان شروع فیلم، بدل به یکی از دستمایه‌های اصلی فیلمساز برای روایت زندگی یکی از ویژه‌ترین بازیگران زن سینمای کلاسیک آمریکا می‌شود.

«جودی» یا جودی؟ مسئله اینست!

«جودی» نشان می‌دهد که بازیگران زن تحت چه فشار روانی شدیدی از سوی کمپانی‌ها هستند برای اینکه چاق نشوند، هیکلشان بهم نریزد، زیبایی‌شان دستخوش تغییر نشود و... که همه این‌ها به‌مرور وسواس عجیبی را به زندگی این بازیگران زن الصاق می‌کند و جراحت فکری عمیقی را در ذهن آنان برجا می‌گذارد.

بازسازی فمنیستی زندگی خانم بازیگر

«جودی» قرار است درلوای نمایش نوجوانی جودی گارلند، اوج شهرت یافتن و دوران میانسالی زندگی او، پیش از مرگ هولناکش در ۴۷ سالگی و در اواخر دهه شصت، نمایش چنین فشار‌های مردسالارانه سینمای آمریکا به روی زنان باشد. موضوعی که با توجه به راه افتادن کمپین‌های مختلف در مورد سواستفاده از زنان در صنعت فیلمسازی هالیوود (می‌تو) بسیار هم به‌روز به‌نظر می‌رسد.

جودی با همه مشکلات روانی و ازهمگسیختگی‌های عاطفی که داشت سعی می‌کند زندگی‌اش را جمع و جور کند، به کار ادامه دهد و در حرفه‌اش بدرخشد و در کنار این‌ها مادر خوبی برای فرزندانش باشد. این عمده چیزی است که فیلم «جودی» می‌خواهد از شخصیت گارلند در نزد تماشاگر بازسازی کند.

«جودی» یا جودی؟ مسئله اینست!

جودی گارلند با بازی در فیلم «مرا در سنت لویئس ملاقات کن» با وینسنت مینه‌لی کارگردان فیلم، آشنا می‌شود و خیلی زود ازدواج می‌کنند. این فیلم تا به امروز هم یکی از بهترین تجربیات کارنامه بازیگری او هستند. ثمره این ازدواج لیزا مینه‌لی می‌شود که او از بازیگران خبره نسل خود است و با کارگردانان بزرگی مانند اسکورسیزی در فیلم «نیویورک نیویورک» همکاری کرده.

از جمله دیگر فیلم‌های مهم گارلند که می‌توان آن‌را بهترین بازی او هم دانست، «ستاره‌ای متولد می‌شود» به کارگردانی جرج کیوکر است. او در این فیلم نقش جنس مخالف خود یعنی یک مرد را ایفا می‌کند.

جودی گارلند فمنیست و البته سرخورده

هالیوود جودی گارلند را همواره به‌عنوان یک شمایل پیچیده جنسیتی به‌خاطر می‌آورد. هم به‌دلیل نقش آفرینی‌های او از جمله در همین فیلم «ستاره‌ای متولد می‌شود» و هم به‌واسطه زندگی شخصی خود خانم بازیگر. گارلند در زندگی شخصی خود به هر دو جنس تمایلات عاشقانه نشان می‌داده است، به اصطلاح بایسکشوال بوده و طی مدت‌زمان کوتاهی تبدیل به یکی از الگو‌های بزرگ هم‌جنس‌گرایان در آمریکا هم می‌شود. امروز حتی او را بیشتر از یک بازیگر به‌عنوان شمایلی که مدافع حقوق اقلیت‌های جنسیتی است، به‌خاطر می‌آورند.

«جودی» یا جودی؟ مسئله اینست!

حال درونی گارلند، اما همواره پریشان و پرمخاطره بوده است. هم به‌واسطه فشار استودیو‌ها روی او و هم به‌خاطر زندگی شخصی غامضی که داشته. او به دنبال یافتن سرپناهی برای آرامش، پنج بار ازدواج می‌کند، اما هرگز مامنی نمی‌یابد تا سرانجام در ۴۷ سالگی با سومصرف قرص و اوردوز، زندگیش خاتمه بیابد.

فیلم «جودی» در ادامه فیلم‌های زندگی‌نامه‌ای این سال‌ها مانند «هفته من با مرلین» که درباره مرلین مونرو بود و یا «استن و اولی» درباره لورل و هاردی قرار می‌گیرد. فیلم‌هایی که زندگی هنرمندان هالیوود را هدف قرار می‌دهند و از والت دیزنی تا مونرو و گارلند را روایت می‌کنند و حتی سراغ راز‌های پنهانشان می‌روند. ساخت این فیلم‌ها البته جنبه‌ای ادای دین‌گونه به هنرمندان قدیمی سینمای کلاسیک هم دارد که رد و تاثیری از خود در تاریخ سینما یا تاریخ اجتماعی گذاشته‌اند.

بیوگرافی بی‌حاشیه

«جودی» مانند همه این فیلم‌ها نقاط قوت ویژه‌ای دارد که البته آنان را از نقاط قوت شخصیت اصلی خود می‌گیرد، اما با این وجود در تعریف گوشه‌های نامعلوم زندگی جودی گارلند بسیار قراردادی و محافظه‌کارانه عمل می‌کند. فیلم هرچند سعی دارد همه نقاط مهم زندگی گارلند را ز نظر بگذراند، اما ترجیح می‌دهد، بی‌سروصدا از کنار پیچیدگی‌های روحی و روانی گارلند بگذرد و خود را در دام این پیچیدگی‌ها که اتفاقا اصل داستان زندگی گارلند هستند، نیاندازد. فیلم روایتی عینی و قرائتی بیرونی از وقایع زندگی جودی گارلند دارد و برای تماشاگرانی که جودی گارلند را نمی‌شناسند، فیلم جذاب‌تر و هیجان‌انگیزتری به‌حساب می‌آید.

«جودی» یا جودی؟ مسئله اینست!

بازی رنی زلوگر در نقش جودی بسیار خوب و قوی است و خصوصا گریم بسیار به کمکش آمده تا جودی گارلند باشد، با همان عشوه‌ها و ادا و اطوارها... بازیگری که به‌حق جوایز اصلی بازیگران زن امسال را درو کرد.

مدیسا مهراب پور
انتشار یافته: 4
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
13:50 - 1398/12/12
فیلمش خیلی قشنگ بود .باورش سخت بود ک این فیلم براساس واقعیت بدجور اعصابم خرد شد
Iran, Islamic Republic of
23:44 - 1398/12/12
واقعا بیخود شدی برترینها،، مخصوصا تو فرهنگی مطلبای سینمایی تون افتضاحه
Iran, Islamic Republic of
17:02 - 1398/12/17
حیف همچین آدمایی که بخاطر مردپرستی از بین رفتند
Iran, Islamic Republic of
17:02 - 1398/12/17
حیف همچین آدمایی که بخاطر مردپرستی از بین رفتند
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
فرش ریحان 1
اپیلاسیون نانا 1
فرش تارنگ_1
شیرآلات زمانی_1
اپیلاسیون نانا 3
شیرآلات زمانی_3
فرش تارنگ_3
فرش ریحان 3
شیرآلات زمانی_4
فرش ریحان 4
فرش تارنگ_4
اپیلاسیون نانا 4
اپیلاسیون نانا 2
فرش ریحان 2
شیرآلات زمانی_2
فرش تارنگ_2
دکتر قدیمی_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
ایرانیان- فوتر موبایل222
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
دیاکو_فوتر موبایل داخلی
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
کالابرد_فوترموبایل
بانک کتاب پایتخت_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
فرش تارنگ_فوتر موبایل
استیل رگال_فوتر موبایل
استیل رگال_فوتر
دکتر قدیمی_فوتر
ایرانیان-فوتراصلی222
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
فرش تارنگ_فوتر
دیاکو_فوتر داخلی
بانک کتاب پایتخت_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
شفا_فوتر
فنی آتل_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
کالابرد_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر