كودك خجالتي را چطور اجتماعي كنيم؟
۹۶۶۹
۲۵ مهر ۱۳۹۰ - ۱۴:۰۵
۱۱۷۷۱۱
6 پيشنهاد براي اين‌كه فرزند شما پشت در قايم نشود
فاكتورهايي را كه باعث مي‌شوند فرزندتان خجالتي باشد بشناسيد و راه‌هاي كمك به او براي غلبه بر اين عادت را ياد بگيريد./ خجالت در واقع نوعي ويژگي شخصيتي در كودكان است، نه يك عيب و نقص كه نيازي به دعوا و شرمندگي والدين داشته باشد.
برترین مجله اینترنتی ایران

   حس خجالت چيست؟

خجالت در واقع نوعي ويژگي شخصيتي در كودكان است، نه يك عيب و نقص كه نيازي به دعوا و شرمندگي والدين داشته باشد. اين ويژگي با تشويق و حمايت والدين قابل اصلاح است جالب است بدانيد دانشمندان مي‌گويند خجالتي بودن در بعضي فرهنگ‌ها مورد پسند و ستايش مردم است و از راه فرهنگ جامعه به كودكان به ارث مي‌رسد. از نظر علمي احساس خجالت، يك واكنش طبيعي نسبت به افراد يا محيط‌هاي جديد است كه در حقيقت تركيبي از حس ترس و كنجكاوي را در خود دارد. شيرخواران با ديدن غريبه‌ها روي‌شان را برمي‌گردانند. كودكان نوپا به زمين نگاه مي‌كنند و به پدر يا مادرشان مي‌چسبند و حتي ممكن است در اين شرايط به مكيدن انگشت شست بپردازند اما بيشتر بچه‌ها قبل از 3 سالگي به راحتي با همه ارتباط برقرار مي‌كنند و به‌نظر بسيار اجتماعي مي‌آيند اما بعد از اين سن، ترس بيشتر كودكان از غريبه‌ها شروع مي‌شود و آن‌ها حس خجالت و شرمندگي را ياد مي‌گيرند. در اين زمان است كه ناگهان كوچولوي اجتماعي و برون‌گراي شما تبديل به يك موجود خجالتي مي‌شود.  بايد نگران فرزند خجالتي‌ام  باشم؟

وقتي خجالتي بودن بچه‌ها شروع مي‌شود اصلا لازم نيست نگران باشيد؛ در شرايط طبيعي مانند ورود به يك مهدكودك يا محيط جديد، خجالت كشيدن بچه‌ها كاملا طبيعي است زيرا بچه‌ها در اين محيط‌ها با بزرگسالاني مواجه مي‌شوند كه تاكنون آن‌ها را نمي‌شناخته‌اند و علاوه بر آن، بايد يك سري از وظايف را نيز انجام دهند. اين موضع حتي براي ما بزرگ‌ترها هم صدق مي‌كند؛‌ وقتي وارد يك جمع غريبه مي‌شويم، ناخودآگاه يك قدم خود را عقب مي‌كشيم.  روي كودكان برچسب «خجالتي» نزنيد

«ببخشيد، اين پسر من خيلي خجالتي است» يا «دخترم خجالت مي‌كشد، براي همين نمي‌آيد تا با دختر شما بازي كند.» اين‌ها همان جملاتي است كه مادر و پدر يك كودك خجالتي معمولا زمان روبه‌رو شدن با ديگران به زبان مي‌آورند غافل از اين‌كه اين كار اشتباه است! گفتن اين‌كه فرزندتان خجالت مي‌كشد يا خجالتي است، به او اين پيام را مي‌دهد كه چيزي غيرطبيعي در وجودش هست و شما از اين بابت شرمنده يا نگران هستيد. همين موضوع موجب مي‌شود تا كودك احساس گناه و تقصير كند. اين احساس گناه به جاي آن‌كه كودك را در رويارويي با حس خجالت، توانمند كند، بدتر او را گوشه‌گير و ساكت مي‌كند. اگر مي‌خواهيد فرزندتان هنگام روبه‌رو شدن با فاميل‌هاي نسبتا دور، كمتر ترسيده و خجالت بكشد، بهترين راه آن است كه به كودك توضيح دهيد بايد انتظار چه چيزي را داشته باشد مثلا بگوييد:«عمه شيرين دوست دارد تو را ببوسد، تو هم عمه را ببوس.» اگر به كودك بگوييد: «خجالت نكش!» او حتما بيشتر خجالت خواهد كشيد! چقدر بايد صبر كنيد؟

اولين قدم براي كمك به كوچولوي خجالتي‌تان اين است كه او را به زور مجبور به كاري نكنيد و براي آشنا شدن او با محيط و افراد زمان كافي را اختصاص دهيد. برخلاف ما بزرگسالان، آشنا شدن بچه‌ها با محيط جديد و كنار آمدن با وظايف جديد، ممكن است خيلي طول بكشد مثلا اگر كودك‌تان را در يك مهد كودك يا پيش‌دبستاني ثبت‌نام كرده‌ايد، كاملا طبيعي است كه يك ماه طول بكشد تا او با بچه‌هاي ديگر و مربي خودش آشنا شود.

فرزند شما حتي ممكن است فقط با نشستن روي يك صندلي در يك نقطه خاص كلاس آرامش يابد! اگر شما كودك را به زور مجبور كنيد تا خجالتش را كنار بگذارد، ممكن است نتيجه عكس بگيريد و او بيشتر به درون خودش پناه ببرد همچنين اگر او را مجبور كنيد تا فورا و همان روزهاي اول با بچه‌هاي ديگر گروه آشنا شود، اوضاع از اين هم بدتر خواهد شد و ممكن است كودك در كسب مهارت‌هاي اجتماعي دچار مشكل شود. مشكل خجالت كودكان تنها با يك روند آرام و طولاني حل مي‌شود و هيچ راه حل يك شبه‌اي براي آن وجود ندارد. در مهماني با كودك‌تان چه كنيد؟

بچه‌هاي خجالتي، مطمئنا دوست ندارند مركز توجهات يك جمع باشند. بنابر اين شما نبايد كاري كنيد كه ناگهان همه متوجه كودك‌تان بشوند. اين‌كه از پسرتان بخواهيد جلوي يك جمع كه براي نخستين بار آن‌ها را مي‌بيند، سنتور بزند يا براي آن‌ها شعر بخواند، كار نادرستي است. كودكان فقط براي كساني اين كار را مي‌كنند كه به آن‌ها اعتماد داشته باشند. اين‌كه شما به‌طور غيرمنتظره و بدون اطلاع قبلي به فرزندتان، از او چنين كارهايي را بخواهيد، باعث سرخوردگي كودك مي‌شود به‌ويژه در دوران پيش‌دبستاني كه زمان ساخته شدن اعتماد به نفس كودك است. بد نيست بدانيد سخنراني و اجرا در جمع ترس شماره يك بزرگسالان است، چه برسد به بچه‌ها!  عشق‌تان را ابراز كنيد

كودك خجالتي شما بايد اطمينان داشته باشد كه شما او را همان‌طور كه هست، دوست داريد. او راه و روش خودش را براي روبه‌رويي با موقعيت‌هاي جديد دارد و دوست دارد اول مشاهده كند و بعد وارد بازي شود. شما بايد به اين ويژگي‌ها احترام بگذاريد. همين كه فرزندتان را در آغوش بگيريد، نشان مي‌دهد او با همان ويژگي‌هايش شايسته دوست داشتن شما‌ست. محبت شما به فرزندتان به او اعتماد به نفس مي‌دهد.چگونه شروع كنيم؟

مربي‌هاي كودك جمله مشهوري دارند كه مي‌گويد: «هر چه كودك كوچك‌تر، گروه دوستي هم كوچك‌تر!» اين يك قانون ساده است كه به شما هم در حل مشكل خجالت فرزندتان كمك مي‌كند. اگر مي‌خواهيد عادت‌هاي اجتماعي فرزندتان را تقويت كنيد، اين كار را بايد از اجتماعات كوچك شروع كنيد. براي شروع، معرفي يك دوست جديد هم‌سن و سال به‌عنوان همبازي به فرزندتان كفايت مي‌كند. بهتر است دوست كودك‌تان را به خانه‌تان دعوت كنيد به اين ترتيب تعداد چيزهاي جديدي كه فرزندتان يكباره با آن‌ها روبه‌رو مي‌شود، كم خواهد شد و او آسان‌تر با شرايط كنار خواهد آمد. بعد از چند هفته مي‌توانيد اجازه دهيد تا فرزندتان به خانه دوستش برود. وقتي كودك چند ماهي را با همبازي جديد گذراند و به او عادت كرد، مي‌توانيد عضو جديدي را وارد گروه كنيد و از والدين اين كودك هم بخواهيد تا اجازه دهند بچه‌ها به نوبت در منزل هر كدام از اعضاي گروه با هم بازي كنند به اين ترتيب گروه دوستان كم‌كم بزرگ‌تر مي‌شود و در عين حال شما قادر به كنترل اوضاع هستيد.خجالت آن‌قدرها هم بد نيست!

در پايان به ياد داشته باشيد كه خجالتي بودن هميشه هم ويژگي بد و نامطلوبي نيست؛ اين ويژگي به همراه خود صفات ديگري را هم مي‌آورد كه مثبت و مطلوب هستند مثلا احتياط بيشتر، مشاهده دقيق‌تر و گوش دادن بهتر به گفته‌هاي اطرافيان. حتي گفته مي‌شود كودكاني كه خجالتي هستند، در آينده گوش شنواي بهتر و دوستان وفادارتري خواهند شد.

اختصاصی مجله اینترنتی برترین ها Bartarinha.ir

مجله اینترنتی برترین ها


انتشار یافته: 38
در انتظار بررسی:1
Iran, Islamic Republic of
18:39 - 1390/07/27
متاسفانه من خجالتی هستم و در ارتباط با دیگران لطمه های زیادی دیدم اعم از اینکه به موقع حرف به حقم رو نتونستم بگم و این کم چیزی نیست..
و دوست وفادار بودن و گوش خوبی برای شنیدن بیشترین فایده اش به دیگران میرسه..شاید لازم نباشه همیشه گوش شنوا بود یا وفادار موند هی روزگار
Iran, Islamic Republic of
20:45 - 1390/07/28
منم خییییییییییلی خجالتیم هرکاری می کنم نمی تونم برطرفش کنم
Iran, Islamic Republic of
09:09 - 1391/12/28
من خیلی خجالتی بودم مخصوصا دوران دبستان.ولی بعدها درست شدم طوری که الان همه می گویند روابط عمومی فوق العاده قوی دارم.یکی از عواملش رااین می دانم که پدرم در حضور خواهرم ازمن تعریف می کرد که چقدر خوب وارد یک مهمانی شدم و با همه سلام کردم و دست دادم.البته در آن مهمانی من غافلگیر شده بودم و نه راه پس داشتم نه پیش .
اما متاسفانه پسرم الان خجالتی شده و نمی دانم چه کنم تا درست شود.
Iran, Islamic Republic of
01:17 - 1392/01/30
متاسفانه شمااشتباه می کنیدوخجالتی بودن کودکان راه غلاج قوری ذارذولی چه کنیم که درکشورمافقط انهاکه مدرک دارندبایدحرف بزنندوتجربه ارزشی ندارد!
پاسخ ها
علیرضا
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۳۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۵
خودت هم فهمیدی چی نوشتی؟
Iran, Islamic Republic of
13:10 - 1393/05/22
سلام خسته نباشید پسر دو ساله ام امیرعلی وقتی وارد جمعی که حداکـتر دو ماه پیش آنها را دیده میشه به شدت خجالت میکشه وبه آغوش من وپدرش پناه میاره .البته بعد از یه ربع نشستن در جمع کم کم بلند میشه و بازی میکنه اما در ورود به جمع به شدت معذب گوشه گیره.به طوری که اگر اسمشو صداکنن یا حالشو بپرسن سریع خودشوبه من وپدرش میرسونه
لطفا راهنماییم کنید تا پسرم کمتر اذیت بشه.
Iran, Islamic Republic of
05:34 - 1393/06/02
پسر6ساله ای دارم. 3سال پیش دچار لکنت شد الان لکنتش کمی بهتر شده اما بسیار خجالتی هست. بطوریکه وقتی به مهد رفتیم برای ثبت نام چشمهایش را بسته بود واصلا جواب نمیداد. از سلام کردن به کسی میترسه . خیلی نگرانم جوابم رو بدین لطفا
Iran, Islamic Republic of
09:13 - 1393/07/22
دخترم کلاس اول دبستانه توی فعالیت های کلاسی شرکت نمیکنه و مدرسه رو دوس نداره با اینکه فوق العاده باهوشه لطفا راهنمایی کنید
پاسخ ها
rila
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۴۶ - ۱۳۹۳/۱۲/۰۶
باهاش وقايع زندگى اجتماعى و مدرسه روتمرين کنيد درشکل خاله بازى. دراستعدادهاش اون روتشويق کنيد. √
Iran, Islamic Republic of
18:40 - 1393/09/24
باسلام وخسته نباشید دختر من پیش دبستانیه تو مدرسه وقتی که من نیستم معلمش میگه خوب شعر اینا میخونه و با معلمش صحبت میکنه ولی وقتی منو میبینه دهنشو میبنده و دیگه حرف نمیزنه ومدام منو نگاه میکنه پیش فامیل هم همینطوری پیش منو باباش با هیچ کس صحبت نمیکنه وقتی ما نیستیم همه میگن صحبت میکنه من خیلی نگرانم لطفا راهنماییم کنید .
پاسخ ها
lira
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۴۴ - ۱۳۹۳/۱۲/۰۶
احتمالا هنگام حرف زدنش عکس العملى ازشما ديده.ک باعث ترس و سرافکندگى وخردشدنش شده.همين باعث ممانعت حرف زدن پيش شما شده. بهتره شعروآهنگ هاى شاد بزارين وخودتون باآهنگ همصدابخونيدباکودکتون بازى کنيد ازش بخواين شماروهمراهى کنه√
Iran, Islamic Republic of
12:04 - 1393/10/15
با سلام پسر6ساله ای دارم.اودر محیط پیش دبستان باهیچ بچه ای دوست نمی شوددر میهمانیها بخصوص فامیل دور وارد جمع بچه ها نمی شودفقط از دور نگاه میکند ولی معلم است که دلش هم می خواهدبرود پیششان ولی نمیرود.حتی شعرهای مهد کودک را هم برایم در خانه نمی خواند.لطفا راهنمایی کنید.
Iran, Islamic Republic of
02:42 - 1393/12/20
من دختري٢٤ساله هستم خيلي خوش رو هستم اما تو جمع هيچ صحبتي نمتونم بكنم
Iran, Islamic Republic of
23:26 - 1394/06/05
سلام.. من 13 سالمه... خجالتی ام و اعتماد ب نفسمو از دس میدم موقع حرف زدن.. تو یه مهمونی میریم باید نیم ساعت خجالتم آب شه و بعد حرف بزنم و با بچه ها بگم و بحرفم.. تو مدرسه هم دوست دارم ولی یه جوری باهاش حرف میزنم آروم و مسخره
Iran, Islamic Republic of
20:00 - 1394/06/29
سلام، من یه دختر چهار ساله دارم خیلی خجالتی هست، یک سال مهد کودک بردمش، اما هیچ تغییری نکرد، اصلا با مربی و بچه ها ارتباط برقرار نمیکنه، نمیدونم امسال مهد ببرمش یانه؟ خودش عاشق مهدکودک، اما بدون ارتباط، ننمیدونم باهاش چیکار کنم؟؟؟؟؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
20:02 - 1394/06/29
سلام، من یه دختر چهار ساله دارم خیلی خجالتی هست، یک سال مهد کودک بردمش، اما هیچ تغییری نکرد، اصلا با مربی و بچه ها ارتباط برقرار نمیکنه، نمیدونم امسال مهد ببرمش یانه؟ خودش عاشق مهدکودک، اما بدون ارتباط، ننمیدونم باهاش چیکار کنم؟؟؟؟؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
08:24 - 1394/07/21
با سلام . فرزند من دو ماهه که در مهد هست و حتی برای کوچکترین نیازهایش اعم از آب خوردن و غذا خوردن ودستشویی و.. با مربی ارتباط برقرار نمی کند.و با کوله باری از نیازها به منزل برمی گردد .ضمنا از وقتی مهد رفته بسیار پرخاشگر و افسرده شده اما با این وجود مهد را دوست داره . لطفا راهنمایی کنید .
Iran, Islamic Republic of
13:18 - 1394/10/24
باسلام دختر۳سال و۸ماه دارم که خجالتیه ونمیتونه دربرابردیگران ازخودش دفاع کنه وفقط پرخاشگری وگریه میکنه لازم به ذکره که خودمن هم دربچگی خجالتی بودم یعنی اعتمادبه نفس نداشتم به نظرشمابایدچه کنم که اعتماپبه نفسش روبالاببرم من بیشتربه فکرمدرسه اش هستم که اذیت نشه .
Iran, Islamic Republic of
05:03 - 1395/04/14
سلام
من یه پسر ۳ ساله دارم هنوز نمیتونه خوب صحبت کنه جمله بندی و حتی دوکلمه پشت هم رو نمیتونه بگه و تو جمع خیلی خجالتیه وقتی وارد جمع میشیم دستاشو میگیره جلو چشماش تا کسیو نبینه و میچسبه به منو پدرش اگر کسی انگشتش بهش بخوره ناراحت میشه ۱۲ جلسه گفتار درمانی هم بردمش تو جمع هم زیاد بودیم ولی ... خیلی ناراحتم نمیدونم دیگه چیکار کنم هنوز نتونستم از پوشک بگیرمش اطراغم چنتا بچه همسن پسرم هستن که کامل حرف میزنن و خیلی تو جمع هستن
Iran, Islamic Republic of
11:36 - 1395/07/12
باسلام حضور کارشناس محترم
پسر دو نیم ساله دارم حدود6 ماهه میره مهد کودک تومهد کودک از جایی شلوغ خوشش نمایید از اتاق میاد بیرو و تو مهمانی یک بار می رویم ناشنا است اصلا بلند نمیشه ومن(مادرش یا پدرش) می چسپه خواهشا راهنمایم کنید
با تشکر
Iran, Islamic Republic of
12:24 - 1395/09/28
سلام من دختری هفت ساله دارم وکلا اوله درسش خوبه فقط مشکل که داره سر کلاس حرف نمیزنه باید با آون چکار کنم آگه میشه لطف کنید راهنماییم کنید
Iran, Islamic Republic of
11:50 - 1395/11/29
سلام پسرم چهارسال ونیمه حدود چهارماه مهدکودک میرفت اما یه دفعه از مهدرفتن زده شد واصلا حاضرنیست دوباره برگرده ضمنا وابستگیش هم به خودم خیلی بیشتر ازقبل شده چیکار کنم. ؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۸
باهاش صحبت
Iran, Islamic Republic of
14:12 - 1396/04/25
سلام من یک پسر هشت ونیم ساله دارم که خیلی خجالتی . وقتی بچه ها صدایش میکنند میره تو اتاق قاءم اولش اینجوری نبود ۲ساله که اینجوری شده نمیدونم چگار کنم لط
Iran, Islamic Republic of
00:15 - 1397/01/26
سلام دختره 6 ساله دارم می ره پیش دبستانی اولش نمی خواست بره به زور بردمش بد به روز لباس فرم پوشید بده دوماه شروع کرد به نقاشی کشیدن و کاردستی درست کردن بده سه ماه که از مپیش رفتنش می گذشت با جایزه و تشویق خودم و پدرش و اطرافیان شروع کرده به خوراکی خوردن در حال حاضر اصلا به هیچ انوان حرف نمی زنه با تنبه باصحبت کردن جایزه کرفت با تشویق اصلا نه با همکلاسیاش حرف می زنه نه با مربیش ت محیط دوست آشنا مهمونی یه بچه عادی بازی می کنه حرف می زنه اما تو کلاسش نه چیکار کنم خیلی نگرام
Iran, Islamic Republic of
23:46 - 1397/03/17
سلام پسر پنج ساله ای دارم که خیلی خجالتیه به خاطر همین مهد نمیره،عاشق موسیقیه و تیز هوشه ولی کلاس که میبرمش چشماشو میبنده جواب استادشو نمیده با این که همه رو بلده،تو جمع بچه ها بازی نمیکنه و فقط نگاه میکنه.لطفا راه حل بدید.ممنون
Iran, Islamic Republic of
17:48 - 1397/03/31
سلام پسری هفت ساله دارم که فقط تو محیط مدرسه وباشگاه بامربی خود ارتباط برقرار نمیکنه وخیلی ساکته وهمیشه برای همه چیز خودش رو کنار میکشه انگار میترسه لطفا راهنماییم کنین چکار کنم
Iran, Islamic Republic of
12:33 - 1397/05/19
سلام من یک دختر ۱۱ساله هستم
وقتی من به عروسی یا تولد میرم اصلا از جام بلند نمیشم تا برقصم اگر هم برقصم میرم تو اتاق تازه تو تولد خودم هم نمیرقصم لطفاً بگید باید چیکار کنم داره برام مشکل ساز میشه
Iran, Islamic Republic of
08:30 - 1397/07/09
سلام من یه دختر۸ساله دارم. درسش خوبه ولی با بچه ها نه حرف میزنه نه بازی میکنه
Iran, Islamic Republic of
18:20 - 1397/08/09
ببخشید من یه بچه هفت ساله دارم خونمون ابادیه الان چون همیشه تنها بوده اصلا روش نمیشه باکسی نرف بزنه چکار کنم
Iran, Islamic Republic of
18:20 - 1397/08/09
ببخشید من یه بچه هفت ساله دارم خونمون ابادیه الان چون همیشه تنها بوده اصلا روش نمیشه باکسی نرف بزنه چکار کنم
Iran, Islamic Republic of
10:27 - 1397/08/28
سلام من 13 سالم خیلی تو مدرسه خجالتی هستم استرس زیادی دارم نمیتونم با همکلاسیام دوست بشم وخوب درس جواب بدم راهنماییم کنید
Iran, Islamic Republic of
11:25 - 1397/09/01
سلام من دخترم سه سال وسه ماه داره تو مهد اصلا حرف نمیزنه با دوستاش ومربیش ولی تو خونه با خودمون دعوا هم میگیره. لطفا راهنمایی کنید
Iran, Islamic Republic of
22:46 - 1397/09/09
سلام واقعا عالی بود راهنماییاتون ولی جواب سوالای خیلیا داده نشده ک انشالله بتونین بهتر دوستان رو راهنمایی کنید
Iran, Islamic Republic of
12:54 - 1397/09/17
سلام
من دختر ۵ساله دارم که خجالتی هست .در مهمانی ها با اینکه دوست دارد با بچه ها بازی کند ،ولی باز هم پیش ما می ماند . من اصلا به روش نمی یارم و اگر کسی بگه چرا نمیره بازی کنه و چرا خجالت میکشه ؟من هم جلوی خودش میگم ،اتفافا بچه من خیلی شیطون هست ،حتما الان خسته هست و یا حوصله نداره .
ولی واقعا هیچ تغییری نمی کنه
Iran, Islamic Republic of
16:48 - 1397/10/21
سلام من دختری دوازده ساله هستم تو فامیل خیلی کم حرفم و مدرسه هم با یه نفر دوستم درسم خوبه تو عروسی ها هم نمیرقصم لطفا کمکم کنید ممنون
Iran, Islamic Republic of
03:21 - 1398/01/03
سلام من یه پسر سه ساله دارم وقتی میبرمش توی یه جمع غریبه با بچه های همسن خودش بازی نمیکنه و خجالتیه و کم حرفه لطفا راهنماییم کنید و جواب بدید
Iran, Islamic Republic of
14:20 - 1398/03/18
سلام من یه دختر کلاس اولی دارم از بچگی خجالتی بود و با بچه ها اصلا دوست نمیشد ولی حالا که کلاس اول رفته به نظرم بدتر هم شده تو این یک سال هیچ دوستی پیدا نکرد و اصلا داخل کلاس حرف نمر زنه درسش خیلی خوبه و مشخصه که تمام حواسش سر کلاسه ولی گوشه گیر و منزوی به حدی که آخر سال بعضی از بچه ها حتی اسم دختر من که تو کلاسشون بود رو هم نمی دونستند همشون می گفتند خیلی ساکته واقعا چه کار کنم
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج