سوء‌استفاده از بازار کرونا؛ از روغن بنفشه تا داروی امام کاظم
۹۶۹۰۵۳
۱۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۱
۴۷۷۸
این روز‌ها «روغن بنفشه» یکی از کلیدواژه‌های شوخی با کرونا در ایران است. در شبکه‌های مجازی دست‌به‌دست شد و حالا آوازه‌اش به آن سوی مرز‌ها رسیده و رسانه‌های انگلیسی‌زبان هم درباره آن مطلب نوشته‌اند. این البته فقط بخشی از اخبار عجیب‌و‌غریب این چند روز درباره کروناست.

روزنامه شرق - سامان موحدی‌راد: این روز‌ها «روغن بنفشه» یکی از کلیدواژه‌های شوخی با کرونا در ایران است. شوخی که از دستور یک روحانی مدعی طب اسلامی در ایران شروع، در شبکه‌های مجازی دست‌به‌دست شد و حالا آوازه‌اش به آن سوی مرز‌ها رسیده و رسانه‌های انگلیسی‌زبان هم درباره آن مطلب نوشته‌اند. این البته فقط بخشی از اخبار عجیب‌و‌غریب این چند روز درباره کروناست.

هم‌زمان با پیش‌روی این بیماری در ایران اخبار حیرت‌آوری از تلاش‌ها برای رعایت‌نکردن اصول بهداشتی و حتی تشویق به ترک آن‌ها از‌سوی عده‌ای در جریان است. درست در وقتی که پیام‌های بهداشتی فراوانی در رسانه‌ها، صداوسیما و تبلیغات شهری شهروندان را به رعایت هرچه بیشتر اصول بهداشت فردی به‌منظور کاهش شیوع کرونا در ایران فرامی‌خواند عده‌ای در تلاش‌اند تا خلاف این جریان بهداشتی، علمی و مطابق استاندارد‌های جهانی عمل کنند و حساسیت مسئله را در ذهن مخاطبانشان تقلیل دهند.

چرا از بنفشه‌ها روغن می‌گیرید؟

داروی امام کاظم را آنلاین بخرید

کاملا قابل حدس بود که با شیوع کرونا در ایران، بازار عباس تبریزیان و شیوه‌های درمانی‌اش در ایران داغ شود. پیش از شیوع کرونا در ایران و زمان همه‌گیری آن در چین تبریزیان که خودش را پدر طب اسلامی می‌داند، مدعی شده بود کرونا بیماری‌ای است که «مسلمانان» به آن مبتلا نمی‌شوند. خیلی زود، اما این ادعای تبریزیان با شیوع کرونا در ایران و آغاز فراگیری‌اش در قم به محاق رفت.

او، اما خیلی زود خودش را بازیافت و شیوع کرونا در قم را به پلمب دفترش در این شهر ربط داد. او در کانال تلگرامی‌اش مدعی شده بود: «قم، آیت‌الله تبریزیان را علی‌رغم اخلاص و درمان مجانی و یک سال داروی مجانی که به مردم شریف ایران و حوزه تقدیم شد، اذیت کرد، حرف‌های عجیب‌و‌غریب زدند و این انتقام خداوند است که قم را متلاشی کرد، آن‌ها گفتند طب اسلامی نیست و نداریم. خداوند گفت، قم نیست و نداریم، حوزه علمیه هم نیست و نداریم، به‌رغم این حرف‌ها، برای برگشتن به قم و ریشه‌کن‌کردن بیماری و برگزاری کلاس‌های علوم تجربی در کنار فقه و اصول وجود دارد».

۲۷ مرداد ماه امسال بود که وزارت بهداشت اعلام کرد در‌پی پیگیری‌های حقوقی این وزارتخانه در مبارزه با آنچه «سوداگران طب ایرانی و سنتی و دخالت‌های غیرمجاز و خطرآفرین در درمان» خوانده شده، حکم قطعی محکومیت برای عباس تبریزیان و محمدحسین ناظری صادر شده است. در همین راستا، مدیرکل نظارت بر درمان وزارت بهداشت از مردم خواست که با هوشیاری در انتخاب شیوه‌های درمان صحیح، سلامت خود را تضمین کنند. مطب تبریزیان امسال در قم پلمب شد و او به مشهد رفت. با این حال و با وجود این ماجرا اگر به وب‌سایت ایشان سر بزنید یا شماره دفترشان در نیروگاه قم را بگیرید می‌بینید که همچنان به مدد نماد الکترونیکی مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صمت آن‌ها آنلاین در حال فروش دارو‌های پیشنهادی خودشان هستند.

اپراتوری که با او درباره فروش روغن بنفشه به عنوان درمان کرونا صحبت کردیم گفت که برای استفاده از روغن بنفشه باید با کارشناس دارویی صحبت کنید، اما کاربردی‌ترین دارویی که این روز‌ها برای درمان کرونا از‌سوی آیت‌الله توصیه شده داروی امام کاظم است. کارشناس دارویی سایت عباس تبریزیان هم می‌گوید داروی امام کاظم و عسل و سیاه‌دانه برای کرونا تجویز می‌شود. او درباره روغن بنفشه هم می‌گوید که برای کاهش تب استفاده می‌شود ولی زیاد علاقه‌مند نیست وارد جزئیات شود. از او درباره عباس تبریزیان پرسیدیم و گفت که چندان اطلاعی از او ندارد.

تنها می‌داند که برای کرونا این چند مورد دارو را می‌فروشد. بی‌خبری اطرافیان تبریزیان از او در حالی است که در همین روز‌های ابتلا به کرونا پیامی روی کانال تلگرامی او قرار گرفت که خبر می‌داد آقای تبریزیان دور از هیاهوی کرونا در ایران و قم، در هامبورگ آلمان آماده خدمات‌رسانی به بیماران عرب‌زبان و غیرعرب‌زبان است؛ پیامی که البته خیلی زود از کانال ایشان حذف شد. با این حال و در‌حالی‌که تبریزیان با همه ادعا‌هایی که برای درمان بیماری‌ها به شیوه خودش داشته در مرکز حادثه حضور ندارد، در یکی دو هفته اخیر تعداد اعضای کانال تلگرامی او دو برابر شده است.

چرا از بنفشه‌ها روغن می‌گیرید؟

ما به این حرف‌های شما گوش نمی‌کنیم؟

«من پا شدم آمدم قم. هم تو مسجد، هم جلسات خصوصی با همه روبوسی می‌کنیم. دیدار می‌کنیم. مرقد هم خدمت خانم خواهم رفت. همه‌جا می‌پیچیم. همه کاری هم می‌کنیم. به همه هم نشان می‌دهیم که این‌ها داستان است. این‌ها می‌خواهند دین ما را از ما بگیرند. می‌خواهند صدمه به ما بزنند. هیچ معنایی نداره این کاری که دارند انجام میدن. ما به این حرف گوش نمی‌کنیم. این چه بیماری‌ایه که این‌قدر گنده‌اش کردی شما؟» این بخشی از حرف‌هایی است که حسین روازاده در یکی از مساجد قم و در چند روز گذشته گفته است. حسین روازاده را طرفدارانش «حکیم روازاده» می‌خوانند. او هم مانند عباس تبریزیان یکی از پدران طب اسلامی است.

روازاده، اما ماجرای ادعایش از تبریزیان جدی‌تر است. برخلاف تبریزیان که با روغن بنفشه و داروی امام کاظم در حال درمان بیماری از راه دور است و از زمان شیوع کرونا چندان در جمع ظاهر نشده است، روازاده به قم رفته و مدعی است که خودش می‌تواند این بیماری را درمان کند. او همچنین در ویدئوی معروفش مدعی است که هنوز ثابت نشده مرگ‌ومیر‌ها به دلیل کرونا بوده، بااین‌حال اعلام آمادگی کرده است که این بیماران را درمان می‌کند و مدعی است درمان‌کردن این بیماری کاری ندارد. او همچنین علت مرگ برخی را نه این بیماری که خوردن دارو‌هایی که روازاده آن‌ها را «شیمیایی» می‌خواند، می‌داند.

چالش لیس‌زدن ضریح و دستگیری

بخش دیگری از جریان‌های مخالف پیشگیری علمی و درمان دقیق و درست بیماری کرونا آن‌هایی هستند که در برابر بسته‌شدن اماکن متبرکه، تعطیلی نماز‌های جماعت و اجتماعات دینی مقاومت می‌کنند. این گروه خیلی جدی معتقدند این بیماری بهانه‌ای از سوی غرب و استکبار جهانی برای سست‌کردن پایه‌های دینی آنهاست. از روز‌های اول شیوع بیماری کرونا در قم خیلی‌ها از لزوم بسته‌شدن حرم حضرت معصومه و مسجد جمکران سخن گفتند. همین حرف‌ها کافی بود تا برخی با شدت بیشتری به حرم رفته و دیگران را به این کار تحریک کنند.

حتی وقتی هفته گذشته به دستور ستاد اقامه نماز جمعه، مراسم هفتگی نماز جمعه در بسیاری از شهر‌ها تعطیل شد، این گروه در قم و در مقابل در‌های بسته مصلای این شهر به اقامه نماز پرداختند. در این میان، اما چند ویدئو در شبکه‌های اجتماعی وایرال شد. یکی از این ویدئو‌ها ویدئوی جوانی بود که ضریح حرم امام رضا در مشهد را لیس می‌زد.

بازدید زیاد از این ویدئو موجب شد تا در فرصت کوتاهی چند ویدئوی دیگر از این دست در شبکه‌های اجتماعی منتشر شود و افرادی را در حال لیسیدن ضریح حرم نشان دهد. به ۲۴ ساعت نکشید که ویدئوی دیگری از همان جوان منتشر شد که در آن با ادبیاتی زننده انتشار این ویدئو را کار دشمنان و رسانه‌های غربی عنوان کرد و زمان آن را مربوط به پیش از شیوع کرونا دانست. بااین‌حال این ویدئو هم کارگر نبود و عصر همان روز خبر بازداشت این فرد در رسانه‌ها منتشر شد. محمدحسین درودى، دادستان عمومى و انقلاب مرکز استان خراسان رضوى، از بازداشت فرد مذکور خبر داد و بیان کرد: درحال‌حاضر پرونده این فرد در شعبه ۳۰۱ بازپرسی مشهد در حال رسیدگی و متهم بازداشت است.

بااین‌حال همان ویدئو کارکرد رسانه‌ای‌اش را داشت که رسانه پرمخاطب و البته زردی مانند نیویورک‌پست با انتشار آن بنویسد که «ایرانیان» برای مقابله با کرونا به لیس‌زدن حرم‌های مقدس روی آوردند!

چرا از بنفشه‌ها روغن می‌گیرید؟

مجازاتی در کار است؟

تشویق به عدم رعایت بهداشت، رفتار برخلاف دستورالعمل‌های وزارت بهداشت و همچنین ایجاد شرایطی که موجب اشاعه بیشتر بیماری شود، به خودی‌خود سلامت شهروندان را به خطر می‌اندازد. بااین‌حال در بیش از ۱۰ روز گذشته غیر از خبر بازداشت فردی که در حرم اقدام به عملی غیرمتعارف کرده بود، چیز دیگری در رسانه‌ها منتشر نشده است. در این مدت دستگاه قضائی برای شایعه‌پراکنان درباره کرونا و همچنین احتکارکنندگان اقلام مورد نیاز برای پیشگیری و درمان این بیماری خط‌ونشان‌هایی کشیده، اما هنوز دیده نشده برای این افراد که با اقداماتشان دیگران را در شرایط خطر قرار می‌دهند مجازاتی تعیین شود.

هفته گذشته سخنگوی کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس شورای اسلامی از سه سال مجازات زندان برای منتشرکنندگان اخبار کذب درباره کرونا خبر داده بود. دو روز پیش هم دادستان کل کشور در واکنش به اخبار احتکار ماسک و اقلام مورد نیاز پزشکان برای درمان کرونا در نامه‌ای به وزیر بهداشت اعلام کرد اخلال در نظام سلامت مردم و اقدامات مجرمانه در راستای جنایت علیه تمامیت جسمانی افراد برابر ماده ۲۸۶ قانون مجازات اسلامی نه‌تن‌ها جرم محسوب می‌شود، بلکه مجازاتی در حد مجازات افساد فی‌الارض دارد. بااین‌حال هنوز برخورد قاطعی با چنین افرادی که مشخصا سلامت جامعه را هدف گرفته‌اند نشده است.

انتشار یافته: 20
در انتظار بررسی:1
Iran, Islamic Republic of
16:20 - 1398/12/17
خیلی باید احمق باشن که این اراجیف را گوش می کنند.
Iran, Islamic Republic of
16:42 - 1398/12/17
جهت استحضار عرض کنم این روازاده همونیه که میگفت کره گیاهی رو از فاضلاب میگیرن. وگرنه گیاه روغن داره مگه. طرف انقدر نمیفهمه. یعنی تا حالا گردو نخورده؟
پاسخ ها
یک شهروند
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۴۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۷
اسکل جان کره با روغن فرق داره بعد کی واسه شما کره گردو و اینا میگیره معلم علوم ما هم اینو میگفت
Iran, Islamic Republic of
16:49 - 1398/12/17
چای همراه دارچین خوبه وسیرهم هنگام خواب بعنوان قرص مصرف کنید
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۴۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۷
واقعا چرا نمبخواهید باورکنید که ایت الله تبریزیان درست میگه ما که ۸سال است امتحان کرده ایم وهیچ مشگلی هم پیدا نکردیم حتی دیگر سرما نمیخوریم این بنده خدا که ویزیت نمیگیره اززمان همه گیری کرونا داروی امام کاطم را رایگان داره به مردم میدهد برید بگیرید امتحان کنید امتحانش مجانی است
Iran, Islamic Republic of
17:14 - 1398/12/17
حق دارید که اینجور چیزارو نفهمید .
اول یه بار این دارو رو امتحان کنید بعد راجع بهش حرف بزنید .
به روا زاده و تبریزیان و غیره هم مربوط نیست ،کلام اهل بیته .
پاسخ ها
شایلی
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۳۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۸
موافقم, کلأ انسان نسبت به هر حرف حقی جاهل و نادان باشه باهاش دشمنی میکنه.
Sri
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۰۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۵
دست هایی در کاره که نمیزاره و نمیخاد واقعیت های طب سنتی و ایرانی و بی اثر بودن طب کلاسیک رو مردم بفهمن چون کاسبیسون تعطیل میشه کاسبی با جان مردم
Iran, Islamic Republic of
18:08 - 1398/12/17
ایشون و امثال ایشون و کسانی که به اسم دینداری از اینان پیروی میکنند باعث شدن که روز به روز از دین و دینداری متنفرتر شوم
برترینها چرا نظرات منو تایید نمیکنی؟؟؟ یا این که اینجا هم آزادی بیان نداریم؟؟
Romania
00:26 - 1398/12/18
با این افکار وهابی می خواهند شیعه را خراب کنند. ای نادانهای احمق
Iran, Islamic Republic of
12:01 - 1398/12/18
آخر و عاقبت اعتقاد و دل بستن به خرافات همینه. اگه به اینا بود تاحالا نسل نسل بشر رو منقرض کرده بودن...
Iran, Islamic Republic of
20:31 - 1398/12/18
والا ما ک چند ساله از داروی امام کاظم علیه‌السلام استفاده میکنیم و مریض هم نشدیم الحمدلله...
Iran, Islamic Republic of
03:51 - 1398/12/19
چه خوبه آدم وقتی حرفی رو میزنه حداقل یبار امتحان کرده باشه.خو ته خونه نشستی داری از چی حرف میزنی؟!!امتحان کن اگه نتیجه نگرفتی بیا بگو،یا جرات امتحانشم نداری ...
Iran, Islamic Republic of
09:15 - 1398/12/19
سلام
به نظر بنده توصیه های طب سنتی و اسلامی و گفتار ائمه در زندگیمان اگر رعایت شود مشکل پیش نمی آید اگر هم مشکل ایجاد شود می توان آنرا حل کرد.
من موافقم با طب سنتی.و فقط در مواقع اورژانسی طب نوین می تواند مشکل را حل کند در غیر اینصورت تمام داروهایش مسکن موقت است .
Iran, Islamic Republic of
17:59 - 1398/12/19
قابل توجه دوستان اگر طب امروزی کارایی داشت میتوانست جلوی این همه بیماری را بگیرد نمیتواند طب امروزی یعنی وقت پول و تجارت جان انسان هم اصلا براش مهم نیست ولی در طب اسلامی با کم ترین هزینه بهترین بهترین نتیجه را میگیرید. ......یه نکته هم به دوستان عزیزیم از این نمک های که در بازار هست اصلا استفاده نکنید که سم بجاش از نمک طبیعی دریا استفاد کنید که شفاست
Iran, Islamic Republic of
06:21 - 1398/12/28
سلام،من خواهرم پزشکه و بهش ازین لباس فضایی ها دادن ولی خواهرم و شوهرش و پدرم به کرونا مبتلا شدن و فقط با داروی امام کاظم که آقای تبریزیان گفتن به راحتی درمان شدن و حالشون خوب شد.داروها رو هم مجانی بهمون دادن،اگه داروی امام کاظم دروغه چجوری درمان کرد؟؟
Iran, Islamic Republic of
00:11 - 1398/12/29
سلام طرفداران طب اسلامی وطب نوین همه در یک نقطه اتفاق نظر دارند اینکه امتحانش مجانیه با سند و مدرک چند نفر مریض داوطلب را با این داروها درمان کنید و نتیجه را ببینید اگه نتیجه منفی بود با جدیت بساط طب اسلامی را جمع کنید اگه خوب بود کاری به کارشون نداشته باشید نترسید داروهاشون ضروری ندارند این داروها را که به کرونا میدهند ما برای آنفولانزاوسرماخوردگی استفاده کردیم مفید بوده و ضروری ندیدیم
Iran, Islamic Republic of
01:26 - 1399/01/06
من که با طب اسلامی شفا پیدا کردم و شاکر خدا هستم
Iran, Islamic Republic of
19:00 - 1399/01/16
حقیر و دو تن از نزدیکان کرونا داشتیم و با یادگار حضرت موسی بن جعفر داروی امام کاظم علیه السلام درمان شدیم بنده ام اس و چتد بیماری دیگر داشتم و درمان شدم امتحان در این دوران ترس و مرگ ساده است اما بررسی علم با تحلیل اشتباهات و تحریف گفتار .... است!
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج