چرا کرونا در هند چندان شیوع پیدا نکرده است؟
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ریزخور_1
سفیر بار ساقدوش_1
زمردی_داخلی1
دکتر نداف کرمانی 1
لاله زار مال_1
کلاسینو_1
اپیلاسیون نانا 1
سفیر بار ساقدوش_3
زمردی_داخلی3
اپیلاسیون نانا 3
لاله زار مال_3
ریزخور_3
کلاسینو_3
دکتر نداف کرمانی 3
زمردی_داخلی4
لاله زار مال_4
سفیر بار ساقدوش_4
دکتر نداف کرمانی 4
ریزخور_4
اپیلاسیون نانا 4
کلاسینو_4
دکتر نداف کرمانی 2
زمردی_داخلی2
اپیلاسیون نانا 2
لاله زار مال_2
کلاسینو_2
ریزخور_2
سفیر بار ساقدوش_2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۹۷۰۲۲۳
۲۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۲
۹۷۷۷
هند با چین افزون بر دو هزار کیلومتر مرز زمینی دارد. از سوی دیگر، طبیعی است دو کشور همسایه با اقتصاد پیشرو و با جمعیت بالای یک میلیارد و دویست میلیون نفر، باید روابط انسانی گسترده‌ای داشته باشند. اما پرسش این‌جاست که چرا و چگونه هندی‌ها از کرونا در امان مانده‌اند؟

برترین‌ها: هند با چین افزون بر دو هزار کیلومتر مرز زمینی دارد. از سوی دیگر، طبیعی است دو کشور همسایه با اقتصاد پیشرو و با جمعیت بالای یک میلیارد و دویست میلیون نفر، باید روابط انسانی گسترده‌ای داشته باشند.

همچنین، هند شهرت دارد به سطح پایین بهداشت عمومی و آسیب‌پذیری در برابر بیماری‌های همه‌گیر و عفونی.

با این همه، شگفت‌انگیز است هند از بلای کرونا تقریبا در امان مانده است و در شمار کشور‌هایی قرار دارد که هنوز دچار همه‌گیری خطرناک و مهارناپذیر این بیماری نشده‌اند. آخرین آمار سازمان جهانی بهداشت نشان می‌دهد که هند در رده سی‌ام جدول شیوع جهانی کرونا قرار دارد. تاکنون، شمار موارد ابتلا به کرونا در این کشور ۳۳ نفر اعلام شده و آمار مرگ‌و‌میر نیز محدود به ۲ مورد بوده است.

چرا کرونا در هند چندان شیوع پیدا نکرده است؟

جالب است این آمار را مقایسه کنیم با برخی کشور‌های بسیار کوچک که هزاران کیلومتر با چین فاصله و شهرت دارند به سطح مطلوب رفاه و بهداشت عمومی. برای مثال، موارد ابتلا به کرونا در کشور کوچک اتریش تاکنون سه برابر هند بوده است. شمار مبتلایان در نروژ نیز چهار برابر هند است. سوییسی‌ها هفت برابر هندی‌ها به کرونا مبتلا شده‌اند. مبتلایان به کرونا در بلژیک نیز بیش از پنج برابر هند است. جالب‌تر این‌که جزیره یخ‌زده و دوردست ایسلند نیز (که قاعدتا در زمستان نیمکره شمالی نمی‌تواند مقصد مسافرتی چندان پرترددی باشد) از نظر تعداد موارد ابتلا به کرونا، در رده‌ای بالاتر از هند قرار دارد. در واقع، هند معمای کروناست. اما پرسش این‌جاست که چرا و چگونه هندی‌ها از کرونا در امان مانده‌اند؟

سختگیری هندی

دولت هند مدعی است پایش زودهنگام انتشار ویروس کرونا و اجرای مقررات بسیار سختگیرانه در فرودگاه‌های این کشور عامل در امان ماندن این کشور از این همه‌گیری مرگبار بوده است.

شواهد نشان می‌دهد که هند از اولین کشور‌هایی بود که در فرودگاه‌هایش آزمایش ابتلا به کرونا می‌گرفت و قرنطینه مسافران مشکوک در فرودگاه‌های این کشور با دقت و سختگیری شدید انجام شده است. حتی برای اطمینان از کنترل و مراقبت بیشتر، انتقال و بازگرداندن شهروندان هندی از مناطق کرونازده چین به ارتش و نیروی هوایی این کشور سپرده شد. گزارش شده است ارتش مسافران ورودی را تحت الحفظ به مراکز قرنطینه می‌سپرد.

این مقررات فرودگاهی که در ابتدا و پیش از همه‌گیری وحشت جهانی از کرونا، غیر‌منطقی و سختگیرانه به نظر می‌رسید، از آن جهت اجرا شد که دولت هند می‌دانست اکثریت جمعیت این کشور به خدمات درمانی و امکانات بهداشتی که هیچ، حتی به آب سالم و کافی برای شست‌و‌شوی دست‌هایشان، دسترسی ندارند و همه‌گیری گسترده چنین ویروسی می‌تواند به فاجعه ملی در این کشور منجر شود.

چرا کرونا در هند چندان شیوع پیدا نکرده است؟

مورد هند بیانگر این واقعیت است که انتشار کرونا در گستره‌های جغرافیایی گوناگون لزوما اجتناب‌ناپذیر نبود و با اجرای مقررات اضطراری، به‌ویژه در رفت‌و‌آمد‌های فرودگاهی، مهار‌شدنی بود.

با این همه، نگاهی به نقشه جهان و موقعیت چین و هند و نیز ردگیری انتشار کرونا در کشور‌های مختلف نشان می‌دهد که ایمنی هند در برابر کرونا فقط ناشی از اجرای مقررات فرودگاهی نبوده و تا حدودی به‌واسطه شرایط خاص جغرافیایی نیز بوده است.

چای یا تی؟

برای بررسی الگوی سرایت ویروس کرونا از شهر ووهان به دیگر نقاط چین، شاید جالب باشد یک مثال جذاب زبان‌شناسی را مرور کنیم. طبق کدام منطق جغرافیایی نیمی از مردم جهان به محبوب‌ترین دمنوش جهان که منشا آن چین است «چای» می‌گویند و نیمی دیگر «تی»؟ نقشه زیر این نکته را نشان می‌دهد.

چای در سراسر چین کشت می‌شد، اما در نیمه غربی به آن «چای» می‌گفتند و در نیمه شرقی «تی». مناطق شرقی چای را با کشتی صادر می‌کردند و مناطق غربی با وسایل حمل‌و‌نقل زمینی. بنابراین، هر جا که چای از راه زمینی وارد شد (مثل ایران) دقیقا همین نام را حفظ کرد و هر جا چای از راه دریا و با کشتی وارد شد (مثل کشور‌های اروپای غربی) «تی» نامیده شد. در واقع، این‌که هر کشوری این دمنوش را چه می‌نامد بیانگر شکل حمل‌و‌نقل آن از چین در قرون میانه است.

چرا کرونا در هند چندان شیوع پیدا نکرده است؟

همین مثال نشان می‌دهد که چرا هند، بر‌خلاف تصور، چندان هم در معرض آسیب کرونا قرار نمی‌گرفت. شهر ووهان در شرق چین واقع است و با نزدیک‌ترین مرز هند دو هزار کیلومتر فاصله دارد، فاصله‌ای که البته بخش عمده آن ستیغ‌های سخت‌گذر هیمالیا را شامل می‌شود. در واقع، بعید است بین هند و ووهان رفت‌و‌آمد زمینی چندانی وجود داشته باشد. تردیدی نیست که انتشار کرونا اساسا از مسیر حمل‌و‌نقل هوایی صورت گرفته است. هر جا با ووهان ارتباط هوایی مستقیم داشته زودتر آلوده شده و هر جا چنین ارتباطی نداشته در امان مانده است.

بررسی جدول انتشار جهانی کرونا نشان می‌دهد این قاعده نه فقط درباره هند، بلکه درباره همسایگان شرقی و جنوبی چین هم صادق است، کشور‌هایی که با وجود مرز مشترک با چین، به‌دلیل نبودِ ارتباط هوایی با ووهان، اکنون در شمار کشور‌های دچار بحران کرونا قرار ندارند. تبدیل ایران به دومین قطب بحرانی کرونا در جهان به‌واسطه همین ارتباط هوایی بوده است، ارتباطی که هرگز کنترل نشده است و شواهد می‌گوید حتی در اوج همه‌گیری این ویروس نیز تداوم داشته است.

اقبال بلند مردم هند این بود که به دلیل وجود رشته‌کوه هیمالیا، هیچ‌گونه ارتباط زمینی با منطقه ووهان نداشته‌اند و مهم‌تر این‌که دولت این کشور خیلی زود گلوگاه‌های ورودی، یعنی فرودگاه‌ها، تحت کنترل شدید گرفت. در ماجرای شیوع کرونا، عملکرد دولت هند شایسته ستایش است، و البته قدری هم رشته‌کوه هیمالیا.

انتشار یافته: 34
در انتظار بررسی:1
Iran, Islamic Republic of
09:10 - 1398/12/21
خدا لعنت کسانی را که باعث شدن این مریضی در کشور شیوع پیدا کنه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۴۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۱
در عوض امنييت داريم !!!!!!!
علی
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۳۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۷
با سلام.
نکته جالب اینه که پاکستان، افغانستان و سمت بلوچستان ایران هم کمترین میزان کرونا رو با وجود سطح بهداشت پایین داشتند.
به نظر نژاد این افراد و ژنوتیپ خاص بدنشون هم موثر هستش.
Iran, Islamic Republic of
09:13 - 1398/12/21
چرا مسئولان ما یاد نمیگیرن؟؟؟؟؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۰۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۳
تا اونجا که میدونم روسیه هم امارش در حد چندنفر هست چون همون روزهای اول مرزشون با چین رو بستن
مجید
Czech Republic
۱۶:۴۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۴
تمام خصوصیات خودت رو به مردم ایران نسبت نده
مجید
Czech Republic
۱۶:۴۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۴
تمام خصوصیات خودت رو به مردم ایران نسبت نده
Iran, Islamic Republic of
09:28 - 1398/12/21
تز بس فلفل میخورن
پاسخ ها
بدون نام
United States
۰۹:۵۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۴
مردم ما رو باش.از توهم سیر و زنجبیل بیرون نمیان
بدون نام
United States
۲۰:۴۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۵
برای بعضی ادما فکر کردن مثل رفتن تو آتشه و حماقت مثل .آبیه روی آتیش
France
10:24 - 1398/12/21
آفرین هندوستان بعضی ها یاد بگیرن
United Kingdom
10:46 - 1398/12/21
لطفا اطلاع رسانی شما درست باشه بهتره.
قضاوت غلط شما درمورد سیستم بهداشتی هند که بسیار پیشرفته تر از ایران است تاسف بار است دوم اینکه درسته که کشور فقیری هست اما ظاهرا از روی فیلم های هندی یا اطلاعات بسیار قدیمی باز هم قضاوت غلط کردید البته نمیگم کشور گل و بلبلی هست اما شما جمعیت اون کشور رو هم ببین اونوقت در مقام قیاس برآ. هند کشوری هست که شاید سیستم پیشرفته سلامتش فراگیر نباشه اما بهتراز ایران هست که کادر درمانیش دچار کمبود دستکش و ماسک هستند...
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۲۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۳
قبلا این شکلی بود
حالا یکم تحقیق کنی میبینی چ شاخی شده
Iran, Islamic Republic of
11:07 - 1398/12/21
باکمال تاسف بعدازاعلام کرونا شرکت هواپیمائی ماهان مرتب به چین پروازداشته مسافرمیبرده و مسافر می آورده واین بیماری را گسترش داده این شرکت بایدجوابگوباشد
Iran, Islamic Republic of
11:33 - 1398/12/21
البته غذاهایی که مردم هند میخورند هم باعث میشه که در مقابل کرونا مقاوم باشند
United States
12:52 - 1398/12/21
چرت و پرت
کرونا تا امریکا رفته بعد شما میگی رشته کوه هیمالیا نذاشته برسه به هند؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۲۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۲
تا امریکا از راه سفرهای هوایی رفته
جالبه که اکثریت هم به این کامنت احمقانه مثبت داده اند
قابل توجه اون ساده دل خوش خیالی که میگه رنسانس ایرانی در راه است و ایرانیها دارند عاقل میشوند!
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۲۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۸
اون دوستمون که میگه هوایی مگه هند هواپیما یه چین نداره کولبرا از هیمالیا رد میکنن همه چیو میارن هند؟ اگه میگفتی هوای هند گرمه گرونا به دمای هوا حساسه یا اونجا نتیکشون فرق داره والا معقول تر بود.ت
Iran, Islamic Republic of
12:55 - 1398/12/21
افرین به این مدیریت ای کاش دولت مردان ما هم کمی دلسوز بودن .
کشور یک میلیاردو دویست ملیونی را مقایسه کنید با کشور ۸۰ میلیونی ما با این درآمدهای کلان
پاسخ ها
H
Iran, Islamic Republic of
۰۳:۱۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
اگرمدیریت داشتیم ثروتهای بشماری که بااختلاسها از کشور خارج شدن اقتصادی که با دشمن تراشی های بیهوده بهمون ضربه زد امروز به دردمون میخورد حال برای شکست کرونا دکترها وپرستارهایی مانند هشت سال زمان جنگ درخط اول مقدم قراردارند ازجان خودمیگذرند برای ماها چه بسا فداکاریهای این عزیزان برای فرصت طلبهای فردا فراموش میشود
Iran, Islamic Republic of
20:28 - 1398/12/21
خداوکیلی هند نزدیک به دو میلیارد جمعیت داره چهار پنجمم زیر خط فقر،با اون میزان فقر مالی و فرهنگی ،اگه یه میلیونم گرفته باشن و از کرونا مرده باشن کی خبردار میشه ،آخه پول دارن برن دکتر ببینن چه مرضی داشتن!؟خودشون میزان دسترسی به اطلاعاتشون بالاس!؟ همون موقع بعد از مرگ سوزونده میشن بدون اینکه بدونن از چه مرضی مردن،یه حرفایی میزنید ها،همون اندازه که میشه به آمار و ارقام ایران اعتماد کرد به همون اندازه هم میشه به آمار و ارقام هندیها اعتماد کرد
Iran, Islamic Republic of
01:11 - 1398/12/22
خدا مسئولین مارو لعنت کنه که راحت این ویروس رو به کشور اوردن
Iran, Islamic Republic of
02:04 - 1398/12/22
فقط یه چیز جون مردمشون براشون ارزش داره که متاسفانه اینجا برعکسه دقیقا
Iran, Islamic Republic of
19:31 - 1398/12/22
مطلب بسیار جالبی بود، بخصوص در مورد ریشه تاریخی کلمات چای و تی که اصلا ازش اطلاع نداشتم
جالبه بدونید که هند در اصل جزئی از آسیا نبوده و بعدا به آسیا برخورد کرده و هیمالیا هم حاصل همین تصادم صفحه هند با صفحه آسیا است
لطفا از اینجور مطالب بیشتر منتشر کنید و مردم کودن و ابله و بدسرشت ایران را هم به حال خود بگذارید تا به شیوه اجدادشان همچنان مشغول مرگ فرستادن و لعنت به این و اون باشند تا وقتی که ریشه کن بشن و یک دنیا از شرّ وجود منحوسشون خلاص بشه
Iran, Islamic Republic of
05:56 - 1398/12/25
با بررسی شرایط هند شاید بتوان نظریه جدیدی برپایه ژنتیک واقلیم ارایه دادکه البته دست پزشکان رو میبوسه.
Iran, Islamic Republic of
06:11 - 1398/12/25
به برکت دعاهای سلمان خان و امیرخان هست گریه های شبانه اونا و تضرع شون به درگاه حق

باعث شده که جلوی این مرض تا حدی گرفته بشه
Iran, Islamic Republic of
06:19 - 1398/12/25
علت اصلی مبتلا نشدن هندی ها با اون همه جمعیت و نداشتن بهداشت درست و حسابی می دونید چیه؟
من براتون بگم
فقط و فقط خوردن ادویه های تند و فلفل و... هستش که هندی ها را در مقابل این ویروس و دیگر میکروبها واکسینه کرده
ایمنی بدنشون خیلی بالاس
همین
والسلام
نامه تمام
قرنطینه و کوه هیمالیا و ..... همش بی اساسه
پاسخ ها
بدون نام
United States
۲۰:۳۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۵
اره باشه قرنطینه بی اساسه سیر و زنجبیل و فلفل بخورین تا مریض نشین . شما تو این مملکت داری حیف میشی
Iran, Islamic Republic of
17:40 - 1398/12/25
هندی ها نه نهداشت دارن نه پول فقیرن اما با تمام فقری که دارن غذای تمام حیوانات اطرافشون را تامین می کنن در مورد حیوانات رحم و مروت دارن بر عکس چینی ها که حیوانات را زنده زنده در اب جوش می پزن یا در روغن داغ سرخ می کنن دوهزار کیلومتر مرز مشترک دارن چند برابر تفاوت اندیشه خدا هم به هندی ها رحم کرده و حاکمان دلسوز بهشون داده
Iran, Islamic Republic of
00:19 - 1398/12/28
کاملا چرند بود نکات.ووهان مرکز صنعتی چینه.یه پروازم از چین به هند نبوده؟ الان هند فقط با غرب چین مرتبطه؟
Iran, Islamic Republic of
08:23 - 1398/12/29
به نظر من علت اصلیش مصرف فلفل زیاد هست اما کارخانه های داروی سازی دنیا دوست ندارن اینو بدونید.
Iran, Islamic Republic of
19:37 - 1399/01/05
حاکمانی غیر عجم چگونه میتوانند به نفع عجم باشند
تازه آخوند هم باشند
Iran, Islamic Republic of
15:36 - 1399/01/24
یکی از اعضای خانواده ما مسخره میکرد و گرفت ولی گفتن نیا بیمارستان و تو خونه هم خوب شد و لی عجیب اینکه هیچکدوم از ما با اینکه اصلا رعایت نمیکردیم تو خونه و حتی مثلا همه با یک حوله صورت خشک میکردیم ولی نگرفتیم
من خودم به شخصه خیلی از لحاظ تغذیه سالم و ورزش منظم رعایت میکنم ولی همه انجور نبودیم و الان از روزی که ایشون گرفته یک ماه گذشته و ما نگرفتیم
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
سوییچ ایران_1
عارفی_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
شیرآلات زمانی_1
دکتر نائبی_1
خرید باکس 1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
دکتر نائبی_3
خرید باکس 3
عارفی_3
شیرآلات زمانی_3
سوییچ ایران_3
شیرآلات زمانی_4
خرید باکس 4
عارفی_4
دکتر نائبی_4
سوییچ ایران_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
شیرآلات زمانی_2
دکتر نائبی_2
عارفی_2
خرید باکس 2
سوییچ ایران_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
زمردی_فوتر موبایل اصلی
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
دکتر عارفی - موبایل فوتر
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
کلینیک النا_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
آیلین_فوتر بلفارو
قالیشویی ادیب_فوتر
کلینیک النا_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
زمردی_فوتر اصلی
پارسیس_فوتر ساختمان
آیلین_فوتر کاشت ابرو
قالیشویی بانو_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
تدبیرکالا_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
شفا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
فنی آتل_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
آیلین_تزریق چربی
رستوران پارسیان_فوتر
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر