خانواده‌های مبتلایان کرونا در خانه، بخوانند
۹۷۶۶۶۴
۱۱ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۷
۱۸۵۸۳ 
یک کارشناس آزمایشگاه مرکز بهداشت اصفهان توصیه‌هایی به خانواده‌های بیماران غیربستری در بیمارستان‌ها ارائه کرد.

ایسنا: سلیمه تجددراد با بیان اینکه هنوز درمان و واکسنی برای ویروس کووید - ۱۹ شناخته نشده است، اظهار کرد: تشخیص زود هنگام بیماری و ایزوله سریع افراد بیمار از سالم از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و در حال حاضر تنها راهکار جلوگیری از انتشار هرچه بیشتر این ویروس، قرنطینه خانگی است.

وی افزود: محققان و پزشکان هر روز نکات جدیدی در مورد این ویروس می‌آموزند. تا به امروز می‌دانیم که ویروس کووید -۱۹ می‌تواند حتی در ابتدا هیچ علامتی از خود بروز ندهد و فرد مبتلا ممکن است به مدت دو روز یا دو هفته ویروس را بدون بروز هیچ علامت و نشانه‌ای با خود حمل کند.

این کارشناس آزمایشگاه مرکز بهداشت شماره یک اصفهان تصریح کرد: بعد از آن علایم شایع این بیماری سرفه خشک، لرز و گلو درد همراه با تنگی نفس با تب یا بدون تب است.

تجددراد در خصوص تشخیص آزمایشگاهی این بیماری گفت: تشخیص ویروس کووید– ۱۹ با فرآیند RT-PCR انجام و نمونه گیری از مجاری تنفسی انجام می‌شود و قابل ذکر است که یک یافته ارزشمند در ابتلا به این ویروس تست CRP مثبت همراه با کاهش لنفوسیت‌های خون است.

وی اضافه کرد: برای افزایش احتمال شناسایی ویروس، گرفتن همزمان دو سواپ نازوفارنژیال و اوروفارنژیال و قرار دادن هر دو دریک لوله حاوی محیط مخصوص انتقال توصیه می‌شود.

این کارشناس آزمایشگاه با بیان اینکه تسریع در نمونه گیری و انجام آزمایش بر روی نمونه مناسب بسیار مهم است، خاطرنشان کرد: نمونه گیری در بیمارستان مطابق با دستورالعمل‌های ابلاغی و به کمک افراد آموزش دیده و مطلع در بیمارستان انجام می‌شود.

تجددراد اظهار کرد: در ایران تعداد محدودی از آزمایشگاه‌ها قابلیت انجام این تست تخصصی را دارند و آزمایشگاه‌هایی که کیفیت و عملکرد آن‌ها به تایید آزمایشگاه مرجع سلامت نرسیده است، مجاز به انجام آزمایش RT – PCR جهت تشخیص کرونا ویروس جدید نیستند.

وی در خصوص تشخیص رادیولوژی این بیماری گفت: سیتی اسکن قفسه سینه ویژگی‌های رادیولوژی رایج در بیماران مبتلا به کووید- ۱۹ را مشخص می‌کند. سیتی اسکن روشی سریع و آسان است و هم اکنون از روش‌های تشخیص در بیمارستان‌ها است.

توصیه‌هایی به خانواده‌های مبتلایان به کرونا در خانه

تجددراد در خصوص روش‌های پیشگیری از انتقال ویروس به اعضای خانواده‌های بیماران غیر بستری در بیمارستان‌ها توصیه کرد: بیمار را در یک اتاق جداگانه و با تهویه مناسب قرار دهید، محدودیت ارتباط و تماس بیمار با افراد دیگر، به طور ایده آل یک نفر که از نظر سلامتی در وضعیت خوبی است (از گروه‌های پر خطر نباشد) برای مراقبت از بیمار اختصاص داده شود.

وی ادامه داد: اعضای خانواده باید از تردد به اتاق بیمار خودداری کنند و در شرایط ناچاری از اشتراک فضای روزانه، بیمار باید بهداشت تنفسی را رعایت کند و از سایر افراد خانوار فاصله حداقل یک متر را حفظ کند. فرد مراقبت کننده باید از ماسک استفاده کند و ماسک تمام صورت را بپوشاند و در حین استفاده از ماسک نباید لمس شود و اگر با ترشحات تنفسی یا سرفه بیمار آغشته شد ماسک تعویض و دست‌ها شسته شود.

وی با تاکید بر اینکه تردد و جابه جایی بیمار باید محدود باشد، خاطرنشان کرد: فضای مشترک را به حداقل برسانید و اطمینان حاصل کنید که فضا‌های مشترک به عنوان مثال آشپزخانه، دستشویی و حمام به خوبی تهویه می‌شود. (به عنوان مثال پنجره‌ها را باز نگه دارید)

این کارشناس آزمایشگاه اضافه کرد: بهداشت دست را فورا به دنبال تماس با افراد بیمار یا محیط اطراف آن‌ها انجام دهید. رعایت بهداشت فردی ضروری است و باید استفاده از ظروف غذایی مشترک، حوله یا ملحفه‌های مشترک خودداری شود. به طور روزانه سطوح مورد تماس بیمار با محلول ضد عفونی کننده وایتکس رقیق یک درصد گندزدایی شود.

تجددراد در مورد البسه، حوله و ملحفه‌های مورد استفاده بیمار گفت: با استفاده از ماشین لباسشویی در آب ۶۰ تا ۹۰ درجه شسته شود. توصیه به پیگیری درمان و مراجعه مجدد بیمار در صورت بروز علائم هشداردهنده ضروری است. همچنین اگر یکی اعضای خانواده علائم عفونت حاد تنفسی از جمله تب، سرفه، گلودرد و تنفس دشوار را تجربه کرد، بلافاصله به تیم بهداشت شهرستان و دانشگاه منطقه اطلاع داده شود و توصیه‌های بهداشت را دنبال کند.

برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج