دولت ترامپ از اتحاد نفتی با عربستان منصرف شد
۹۷۷۰۹۵
۱۳ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۷:۵۱
۹۵۳۵ 
درحالی که عربستان برای آغاز مرحله تازه جنگ نفتی با روسیه آماده شده است، آمریکا از اتحاد نفتی با سعودی‌ها منصرف شد و ریاض و مسکو را به گفت‌وگو فراخواند.

خبرگزاری ایرنا: درحالی که عربستان برای آغاز مرحله تازه جنگ نفتی با روسیه آماده شده است، آمریکا از اتحاد نفتی با سعودی‌ها منصرف شد و ریاض و مسکو را به گفت‌وگو فراخواند.

بهای نفت به دلیل کاهش تقاضای انرژی در پی شیوع ویروس کرونا و همچنین اختلاف عربستان سعودی و روسیه بر سر بهای نفت به پایین‌ترین حد در ۱۸ سال گذشته رسیده است. کاهش قیمت، تولیدکنندگان نفت شیل آمریکا را که پرهزینه است، با ورشکستگی روبرو کرده است.

دولت دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا تلاش می‌کند تا برای جلوگیری از وارد آمدن ضربات پیاپی به اقتصاد این کشور، دستکم تا انتخابات ماه نوامبر این بحران را مهار و حتی روند آن را معکوس کند. به اعتقاد برخی مقام‌های دولتی آمریکا، یک راه تحقق این خواسته ایجاد اتحاد نفتی با عربستان است.

اما سه منبع آگاه سه‌شنبه به رویترز گفتند : مقام‌های ارشد آمریکایی فعلا اتحاد واشنگتن با عربستان برای مدیریت بازار نفت را به بایگانی سپرده‌اند. یکی از این منابع گفت : این پیشنهاد را مشاوران امنیت ملی کاخ سفید مطرح کرده بودند.

این طرح که در بالاترین رده‌های دولت آمریکا بررسی شده بود بیانگر عمق بحران پیش روی صنعت جهانی نفت و اهمیت آن برای اقتصاد این کشور است.

یک منبع آگاه که خواست نامش فاش نشود، به رویترز گفت : پیشنهاد اتحاد عربستان و آمریکا به عنوان جایگزینی برای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) «مطرح شده بود اما به طور جدی مد نظر قرار نگرفته بود».

دو منبع دیگر گفتند که «مایک پمپئو» وزیر خارجه و «دن برویلت» وزیر انرژی آمریکا درباره طرح این اتحاد با «رابرت اوبرایان» مشاور امنیت ملی کاخ سفید صحبت کرده بودند اما تصمیمی اتخاذ نشده بود.

شورای امنیت ملی آمریکا از وزارت انرژی خواسته بود تا طرح چارچوب این اتحاد را تدوین کند. وال استریت ژورنال در ماه مارس گزارش داده بود که یکی از اهداف این اتحاد حمایت از بهای نفت با استفاده از ذخایر ملی و بسته تشویقی اقتصادی است.

وزارت انرژی آمریکا گفته که برویلیت و سایر مقام‌های این کشور با عربستان سعودی و دیگر متحدان واشنگتن در بازار نفت در تماس هستند. برویلیت که فردی نزدیک به پمپئو است، هفته گذشته به تلویزیون بلومبرگ گفته بود که اتحاد با ریاض یکی از «ایده‌های بسیاری» است که مورد بحث قرار گرفته اما تصمیمی در خصوص آن اتخاذ نشده است.

ترامپ پیش تر از اوپک انتقاد کرده و آن یک گروه انحصارطلب خوانده بود که با کاهش تولید نفت بهای آن را «به طور مصنوعی بالا می‌برد».

با این حال، ترامپ با عربستان که عضو اوپک است، روابط خوبی دارد و تاکید کرده که این کشور قصد دارد صدها میلیارد دلار سلاح از آمریکا بخرد. همچنین در پی بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه ایران، عربستان تلاش کرد تا کاهش عرضه نفت ایران در بازار جهانی را جبران کند.

آمریکا چند دهه واردکننده نفت بود اما با افزایش عرضه نفت شیل، این کشور به بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت تبدیل شد. این موضوع باعث شد تا ترامپ کمتر از اسلافش به نفت خاورمیانه وابسته باشد.

برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج