توضیحاتی درباره سانسور‌های سریال «پایتخت»
۹۷۷۲۳۱
۱۳ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۳
۹۳۰۶ 
مشاور پروژه سریال تلویزیونی «پایتخت۶» درباره ادعای برخی عوامل سریال مبنی بر سانسور بخش هایی از سریال گفت: سریال پایتخت کاملا آن چیزی است که سازندگان ساخته اند و همان هم پخش می شود و اتفاق عجیب و غریبی نمی افتد.

فارس نوشت: مشاور پروژه سریال تلویزیونی «پایتخت۶» درباره ادعای برخی عوامل سریال مبنی بر سانسور بخش هایی از سریال گفت: سریال پایتخت کاملا آن چیزی است که سازندگان ساخته اند و همان هم پخش می شود و اتفاق عجیب و غریبی نمی افتد.

درباره همه حواشی فصل ششم پایتخت با مهدی فرجی مدیر اسبق شبکه یک که سریال در زمان او پا گرفته و در حال حاضر نیز مشاور پروژه است، گفت و گو کرده ایم که بخش‌هایی از آن را می‌خوانید.

توضیحاتی درباره سانسور‌های سریال «پایتخت»

موضوعی که خیلی به چشم آمد، بحث سانسور و حذفیات است که هر شب پس از پخش سریال از سوی خود سازندگان اعلام می شود. مگر این موارد قبلا هماهنگ نشده اند؟

-همیشه وقتی ما سریالی را می سازیم که از چند ماه قبل شروع کرده ایم، امکان دارد که در زمان پخش شرایط جدیدی به وجود بیاید. ما الان شرایط کشورمان با شرایط سال گذشته یکجور و یکسان نیست. ما امروز با بحران کرونا مواجه هستیم و همه کشور باید امید و امیدواری داشته باشند که از این بحران به سلامت عبور می کنند. ما در چنین شرایطی هستیم و سال های قبل چنین موضوعی نبود. یا یکسری از بحران های اجتماعی و اقتصادی. به نظر من هرچه میزان بیننده اش بیشتر می شود، حساسیت ها هم روی آن بیشتر می شود. بالاخره امروز هیچ سریالی در تلویزیون قابل مقایسه با پایتخت نیست. عدد نزدیک به ۸۰ درصد بیننده این سریال، سریال را بسیار حساس کرده است. اینکه الان شما می گویید ما نگران رفتار بچه ها هستیم، باید پایتخت از این لحاظ کاملا مراقبت بشود. ممکن است گاهی اوقات اختلاف نظرهایی بین سازندگان و ناظران و بچه های پخش وجود داشته باشد.

طبیعی است که این اختلاف نظرها به شرایط روز و ماجراهای روز جامعه برمی گردد و اینکه بعضی از این شرایط در جامعه باید مورد مراقبت و نظارت قرار بگیرد. به همین دلیل امکان دارد که یک دیالوگ و یا یک جمله ای اصلاح شود که اصلا چیز عجیبی نیست. و این طور نیست که مرسوم نباشد. از زمانی که تلویزیون به وجود آمده این موارد وجود داشته، تا الان هم وجود داشته و بعد از این هم وجود خواهد داشت. در تمام دنیا هم وجود دارد و چیزی نیست که فقط مختص ما باشد. بنا بر این من خودم آنچه که در بین ناظران پخش می بینم، حسن نیت است و البته این اختلاف نظر ممکن است در جاهایی وجود داشته باشد. من خودم امیدوارم که دیگر تکرار نشود در طول سریال.

خوب در چنین شرایطی آیا سازندگان این اجازه را دارند که موارد حذف شده را سر خود در فضای مجازی منتشر کنند؟

-عموما هنرمندان امروز صفحات شخصی مجازی دارند که نظراتشان را آنجا منتشر می کنند. نظر شخصی من این است که ممکن است این کارها به سریال آسیب بزند و واقعیت این است که سریال پایتخت کاملا آن چیزی است که سازندگان ساخته اند و همان هم پخش می شود و اتفاق عجیب و غریبی نمی افتد. ولی خوب سازندگان حساسند ولو به یک کلمه یا جمله خودشان. ممکن است بیننده تصور کند که حالا چه سانسوری اتفاق افتاده است. درحالی که نگاه می کنیم می بینیم که یک جمله یا یک کلمه است که حذف و یا صداگذاری شده است.

این حساسیت ها از سوی ناظران پخش هم به خاطر همان حفظ و حراست کیان خانواده است. ممکن است احساس کنند که کلمه ای با شرایط فعلی جامعه تطبیق ندارد و برداشت نامناسبی بشود و بنا بر این توصیه می شود که این اصلاحات از سوی سازندگان انجام شود و این طور نیست که از سوی جای دیگری انجام شود. این کار هم خود این دوستان انجام می دهند. زحمت می کشند و تلاش می کنند و من از سازندگان تشکر می کنم. از همه دوستان که در شرایط سختی این سریال را به سرانجام رساندند و حتی خطرات جانی در برخی سکانس ها وجود داشت و دشواری کار در شرایط کرونا هم وجود داشت. از دوستان خودم در شبکه نیز تشکر می کنم که با گشاده رویی از کار استقبلال می کنند. نقد های اجتماعی و اقتصادی جدی در کار وجود دارد.

سازمان صداوسیما به سازندگان این سریال اعتماد دارد و دست سازندگان در نقدهای اجتماعی، اقتصادی و حتی سیاسی تا حدی باز است و این نشان می دهد که سازمان صداوسیما بنایش این است که مشایعت خوبی تا پایان پخش از سریال پایتخت داشته باشد.همچنان که به مردم توصیه می کنیم عجله نکنید، زود قضاوت نکنید و هیجانی برخورد نکنید، این توصیه را باید به عوامل سریال هم کرد. ممکن است برخی از این رفتارهای هیجانی واقعا شرایط سخت تری را برای پخش سریال به وجود بیاورد. شرایط پخش هم الان بسیار خوب است و باید با رفاقت و تعامل تا پایان کار جلو برویم.

موضوع دیگری که خیلی در فصل ششم به چشم آمد، فقدان مرحوم خشایار الوند و جایگزینی آرش عباسی بود. الان خیلی از نقدها بابت تغییر نویسنده است و اینکه جایگزینی آقای عباسی با مرحوم الوند منجر به این تغییرات در این سری شده و ایشان هماهنگی کافی را با گروه نداشته است.

-ببینید. اول اینکه من از این فرصت استفاده کنم و یاد و خاطره مرحوم الوند را گرامی بدارم که بسیار توانمند بودند و تجربه بسیار زیادی داشتند و شخصیت های پایتخت را کاملا می شناختند و با آنها مأنوس بودند و برایشان آرزوی رحمت و مغفرت و تعالی روح دارم. اما آرش عباسی تجربه اولش بود و خیلی خصوصیات اخلاقی شخصیت ها را نمی دانست اما در کنار سیروس مقدم و محسن تنابنده قرار داشت و مسیری که جلو رفته و قصه هایی که انتخاب شده با نظر آقای مقدم و آقای تنابنده بوده است و آرش عباسی ذیل اراده این دو عزیز متن را نوشته است و اینطور نیست که فکر کنیم ایشان چون نمی شناخته در چنین ورطه ای افتاده است. هدایت اصلی متن توسط آقای مقدم و تنابنده اتفاق افتاده است.

ضمن اینکه پایتخت هر سال به قصه جدیدتری احتیاج دارد و امسال با توجه به شرایط کرونا و غیره قصه بیشتر یک قصه فرهنگی و اجتماعی است و در این مسیر پیش می رود و یک نقد درونی اتفاق می افتد. وقتی شرایط این گونه است ما باید یک بحران درون خانواده نشان بدهیم و آشفتگی و پریشانی را به تصویر بکشیم تا بتوانیم در کنار آن تعالی و پیشرفت را هم ببینیم. به همین دلیل است که برخی می گویند وای این خانواده دچار فروپاشی شده اند، اصلا این طور نیست و خانواده همچنان بسیار دغدغه مند در کنار هم هستند و فوری پشت هم قرار می گیرند و از هم حمایت می کنند تا بتوانند بر بحران ها غلبه کنند.

بالاخره یادمان باشد که در جامعه ما خانواده هایی شبیه پایتخت بسیار زیاد وجود دارند و اگر مردم این سریال را دوست دارند به خاطر این است که خودشان را در این خانواده می بینند. در همه فصل ها هم خانواده در کنار هم هستند و سعی می کنند خودشان را از بحران بیرون بکشند. تمام مشکلات از درون خودشان هستند و البته قهرمان ها هم از درون خودشان هستند.

پیش بینی شما برای ساخت فصل هفت سریال چیست؟

-ان شاءالله فصل هفت هم ساخته خواهد شد. این سریال پتانسیل دارد که مردم فصل های بعدی آن را ببینند و از فضای شاد و دلنشین آن بهره ببرند.

برچسب ها:
انتشار یافته: 13
در انتظار بررسی:5
Iran, Islamic Republic of
17:02 - 1399/01/13
خود سازنده داره میگه سانسور داره میشه این احمق میگه محاله سانسور بشه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۳
احسنت
دیگه چه دلگرمی
گرانی در قالب کرونا بی سر و صدا بیداد می کند
بدون نام
United Arab Emirates
۱۸:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۳
کسیکه راحت دیگری را احمق خطاب میکنه باید اول خودشو ممیزی کنه
Iran, Islamic Republic of
17:16 - 1399/01/13
به خودتان بگوئید جناب رسانه برترین ها
که خیال می کنید فیلمنامه وحی منزل است اگه یک کلمه یا یک صحنه بنا بر شرایط تغییر کند فریاد وا سانسورا سر می دهید
یا مفهوم کلمه سانسور را نمی دانید یا نمی خواهید که بدانید
Iran, Islamic Republic of
17:40 - 1399/01/13
دماغ سوختگی برای تنابنده و مهرانفر.
Iran, Islamic Republic of
18:06 - 1399/01/13
خودشم گفته سانسور شده ولی بعنوان حذفیات و صداگذاری
Iran, Islamic Republic of
18:11 - 1399/01/13
شمامی گویید شرایط جامعه برای سانسور اینهمه دروغگو یی دراین سریال بنفع کودکان و نوجوانان این جامعه است یانظر شما این است که باید دروغگویی رایا بگیرند
Iran, Islamic Republic of
18:15 - 1399/01/13
یعنی اگه امروز گرونی شد فردا سیل و ... باید نصف سریال رو تیغ زد؟ چه حرفیه؟ ما که به لطف دوستان سال به سال در بدبختی به سر می بریم وضع که همیشه بدتره اگه این طوره سه چهار سال دیگه تو تکرار های پخشش پایتخت رو تو یه قسمت ده دقیقه ای پخش میکنند میگن بدآموزي داشت
United States
18:35 - 1399/01/13
به به بخور نون رِ تو به نرخ روز
Iran, Islamic Republic of
18:36 - 1399/01/13
خلاصه کلام ایشان این است که چون
مردم‌ از نظر اقتصادی و اشتغال و امرار
معاش در فشار هستند نباید حقایق جامعه
را در صدا و سیما منعکس کرد مثلا از رانتی
که نمایندگان مجلس و دیگر مسئولین استفاده میکنند و امکانات خوبی در اختیار
دارند مردم نباید مطلع شوند چون ممکن است که آنها هم دلشان بخواهد و این غیر
ممکن است فقط یک طبقه خاص میتواند
از این امکانات استفاده کنند و بقیه مردم بایدبا کمبود ها بسازند تا انشالله وضعیت درست شود..
ایشان نمیداند که مردم همیشه یک قدم جلوتر هستند و از همه چی خبر دارند ،
پنهان کاری و سانسور صدا و سیما نه تنها
چاره ساز نیست که این بی اعتمادی را بیشتر میکند و مردم را به سمت خبر گذاری های
خارجی سوق میدهد.الان ممکن است همین
پیام من هم سانسور شود .امیدوارم نشود
United States
18:39 - 1399/01/13
قیافه ایشون شبیهه اون بنده خداست که میگفت جهیزیه دخترم رو از بین بردن ، هم چهرتاً هم حرکتاً هم نیتاً
Iran, Islamic Republic of
19:08 - 1399/01/13
سانسور فله ای ها که چند ثانیه رو یجا در میارن که هیچ. فقط چندین مورد شخصیت ها رو تصویر خودشون صحبت کردن. تابلوعه
Germany
21:02 - 1399/01/13
پاهای زن تقی توی قاب عکس رو هم بخاطر شرایط اقتصادی و کرونا سانسور کردین؟
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج