سرنوشت تلخ پزشکی که اثر «شستن دست‌ها» را کشف کرد!
۹۷۷۸۹۵
۱۶ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۲:۵۲
۱۱۶۶۲ 
در روزهایی که مدام دست‌هایمان را می شوییم تا ضدعفونی کنیم بد نیست بدانیم ۱۵۵ سال پیش پزشکی بر سر این کشف، روانۀ بیمارستان روانی شد.

عصر ایران نوشت: در این ۴۵ روز که از شیوع ویروس کوید ۱۹ و بیماری کرونا در ایران می‌گذرد و تاکنون جان ۳۰۰۰ نفر از هم‌میهنان‌مان را گرفته و در کشورهای دیگر نیز رواج یافته و شبانه روز قربانی می‌گیرد، شاید به اندازۀ تمام عمرمان دست‌هایمان را شُسته باشیم! آن‌قدر که در روزهای اول لطیفه‌های بامزه‌ای در سطح فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی دربارۀ دست شُستن های بسیار دست به دست می‌شد.

اما جالب است بدانید در قرن ۱۹ و اول بار که یک پزشک مجارستانی به نام «دکتر ایگناتس زمل‌وایس» به مزایای پزشکی شستن دست‌ها مشخصا برای کاهش عفونت پی برد هیچ‌ کس حرف او را جدی نگرفت و حتی پزشکان به او خندیدند یا بر او خشم گرفتند. (البته منظور از اول‌ بار این نیست که ارزش دست شستن قبل از او شناخته نبود. منظور کشف رابطه عفونت های منجر به مرگ مادران در بیمارستان با دست‌های آلوده است.)

سرنوشت تلخ پزشکی که اثر «شستن دست‌ها» را کشف کرد!

او در یک درمانگاه مامایی در بیمارستان عمومی وین کار می‌کرد و از این که می‌دید مادرانی که در درمانگاه فرزند خود را به دنیا می‌آورند بیش از مادرانی که در خانه زایمان می‌کنند جان می‌سپارند شگفت‌زده شده بود. زیرا قاعدتاً موضوع باید معکوس می‌بود. مدت‌ها تحقیق کرد و دریافت مشکل از پزشکان است و حین رفت و آمد آنان بین اتاق‌ عمل و رفتن نزد نوزادان اتفاقی می‌افتد.

اما چگونه؟ او راز را دریافت: از طریق دست‌های همان پزشکان.

از این رو از آنان خواست دست‌های خود را با محلولی از آب لیمو و کلر و مکرر و باحوصله بشویند اما پزشکان دیگر او را به سُخره گرفتند و می‌گفتند بین دست آنان و مرگ مادران هیچ ارتباطی وجود ندارد و از اتهام «دست‌های آلوده» خشمگین می‌شدند و می‌گفتند «تمیز»ند؛ حال آن‌ که «زمل‌وایس» شستن عادی را کافی نمی‌دانست و در واقع می‌خواست بگوید «ضد‌ عفونی کنید» اما هنوز علم با این پدیده آشنا نبود!

سرانجام پزشکان از اصرار او خسته شدند و حساسیت «زمل‌وایس» بر دست شستن کار را به شکایت کشاند و با تصور این‌ که به بیماری روحی وسواس مبتلا شده او را به بیمارستان روانی منتقل کردند.

تاریخ دقیق کشف او ۲۰ مارس ۱۸۴۷ بود و سال‌ها زحمت برای واداشتن دیگران نتیجه نداده و سر از تیمارستان درآورده بود! در همان‌جا هم بیکار ننشست و پزشکانی را که بدون ضد‌ عفونی کردن دست‌ها اقدام به زایمان می‌کردند عامل قتل مادران توصیف کرد و روزی که اصرار داشت از تیمارستان خارج شود و به بیمارستان برود مورد ضرب و شتم نگهبانان قرار گرفت و بعد از دو هفته درگذشت.

یک روایت هم این است که قانقاریا گرفت ولی در این که پاداش زحمات علمی خود را با کتک نگهبانان گرفت تردیدی نیست. تردید در این است که به خاطر آن درگذشت یا نه!

حسرت‌بار بود که نبود تا ببیند برخی از پزشکان همان بیمارستان دست‌های خود را به شیوه‌ای که خواسته بود شستند و دیدند که مرگ و میر مادران کمتر و کمتر می‌شود و در نهایت به صفر رسید.

«زمل وایس»البته تنها از شستن دست‌ها سخن گفته بود و به عفونت و میکروب‌ها اشاره ای نکرده بود تا این که «لویی پاستور» نظریۀ میکروبی بیماری‌ها را ارایه داد و «جوزف لیستر» کار بر روی میکروب شناسی را آغاز کرد.

سال‌ها بعد که دیگر ضرورت ضد‌عفونی‌کردن و شستن دست ها و گندزدایی از محیط به امری بدیهی و لازم‌الرعایه در تمام بیمارستان‌های دنیا بدل شد، نام «زمل‌وایس» از منظری دیگر ثبت شد: «اثر زمل‌وایس» یا واکنش «زمل‌وایس» به عنوان اصطلاحی دربارۀ مقابلۀ علم با باورهای غیر علمی یا خرافی و عامیانه.

همچنین جالب است بدانید ۸ سال و دو ماه پیش و در بهمن ۱۳۹۰ در ایران و در تالار انتظامی خانۀ هنرمندان نمایشی با عنوان «دست‌های دکتر زمل‌وایس» به روی صحنه رفت که نمایشنامۀ آن را «نغمۀ ثمینی» نوشته بود. هم او که بعدتر با نوشتن داستان سریال «شهرزاد» ساختۀ حسن فتحی به شهرت رسید.

کل نمایشنامۀ «دست‌های دکتر زمل‌‌‌وایس» در واقع یک مونولوگ است و «پیام فروتن» آن را روی صحنه برد و «رضا بهبودی» هم نقش زمل‌وایس را بازی کرد. آخرین روزهای زندگی پزشک در تیمارستان که به اهمیت دست شستن برای نجات جان مادران، پی برده بود و پس از مرگ او لویی پاستور میکروب را کشف کرد و در صحنۀ نمایش هم مدام دارد دست های خود را در ظروف آب می‌شوید.

چنان‌که گفته شد زمل‌وایس چند سال بعد هم زنده نماند تا ببیند کشف لویی پاستور بر نظرات او صحه گذاشت و مادران نجات یافتند چه رسد به این که حدس بزند ۱۵۵ سال بعد همه جا در مقابله با کرونا از شستن دست‌ها سخن گفته می‌شود.

۸ سال پس از نوشتن و روی صحنه بردن آن نمایشنامه در ایران اما نویسنده و کارگردان می‌بینند که همه دارند دست های خود را می‌شویند مثل دکتر زمل‌وایس!»

برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 13
در انتظار بررسی:1
Iran, Islamic Republic of
04:11 - 1399/01/16
روحش شادو یادش گرامی کاش نمیخوندم ،خیلی ناراحت شدم،چون اهمیت کارش رو ندیده و اونطوری رفته،
Iran, Islamic Republic of
04:36 - 1399/01/16
در تاریخ ایران گاهی محصولات غربی را تحریم کرده اند و هنوز که هنوزه بعضی خود تحقیر ها آن را حمل بر بی شعوری بزرگان آن دوره می کنند
اگه یه وقت خدای ناکرده ایرانی ها دست شستن اون پزشک مجاری را مسخره می کردن الان تو بوق کرده و ایرانی ها را احمق جلوه می دادند
در حالیکه کار اونها از روی عدم تخصص بوده و تحریم کالاهای غربی برای بریدن دست استعمار و خیلی عاقلانه بوده
اونوقت ما تحریم نکردیم محتاج موندیم الان اونا تحریم می کنند
Iran, Islamic Republic of
06:20 - 1399/01/16
این داستان ماست!!!
Iran, Islamic Republic of
06:47 - 1399/01/16
پیامبر هزار چهارصد سال پیش فرمودند دست ها را قبل از خوردن غذا بشویید
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۶
سند و منبع اش را بگو ؟
Iran, Islamic Republic of
08:05 - 1399/01/16
بعضیا میگن آلمانی هست ؟؟؟؟ هر سایت یه چیزی میگه!! ...
به هر حال برای رسیدن به هدف باید از جونت هم بگذری.
پاسخ ها
بدون نام
Germany
۱۰:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۶
بلي دقيقا درسته ايشون پزشك آلماني بود
Iran, Islamic Republic of
08:36 - 1399/01/16
۱۴۰۰سال قبل اسلام فوایدشستن دستهارااعلام کرد
Iran, Islamic Republic of
08:36 - 1399/01/16
شاید یه کم زود به دنیا اومده بود ...خوب ناجی خیلی از انسانها شد روحش شاد
Iran, Islamic Republic of
09:10 - 1399/01/16
باسلام بر محمد که پانزده قرن پیش یکی از اداب غذا خوردن را دست شستن فرموده بودند نویسنده مقاله ایکاش اشاره ای هم به این موضوع مینمودند
Iran, Islamic Republic of
14:37 - 1399/01/16
اسلام و پیامبرش قرنها پیش بر ضرورت شستن دستها خصوصا قبل از صرف غذا و مسواک دندانها تاکید کرده بود ولی مثل سایر تاکیدات طب اسلامی و سنتی که توسط شماها به سخره گرفته میشه اینجا هم فقط جشمتون به غربیهاست و شستنددستها رو به اونها نسبت میدین ! ...
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج