دلالان اقدام به خرید مسکن کرده‌اند؟
۹۷۹۷۹۱
۲۰ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۲
۱۶۸۵۲ 
در شرایطی که نمایه‌های دریافتی طی سه ماه پایانی سال گذشته از رشد خریدهای سفته‌بازانه در بازار مسکن حکایت دارد یک نماینده مجلس گفته در اسفندماه سوداگران و دلالان اقدام به خرید گسترده مسکن کرده‌اند.

خبرگزاری ایسنا: در شرایطی که نمایه‌های دریافتی طی سه ماه پایانی سال گذشته از رشد خریدهای سفته‌بازانه در بازار مسکن حکایت دارد یک نماینده مجلس گفته در اسفندماه سوداگران و دلالان اقدام به خرید گسترده مسکن کرده‌اند.

در شهر تهران خانه به اندازه کافی وجود دارد. حتی طبق سرشماری سال ۱۳۹۵ بالغ بر ۴۹۰ هزار واحد مسکونی خالی در تهران وجود داشته که با توجه به عدم وجود نشانه‌های مهاجرت بزرگ به تهران، نمی‌توان گفت طی سه سال گذشته این واحدها وارد بازار مصرفی شده است.

رشد ۶۱ درصدی قیمت مسکن تهران در ۱۲ ماهه سال قبل

در این شرایط و با وجود مازاد عرضه مرتباً شاهد رشد قیمت آپارتمان در تهران هستیم. به طوری که میانگین قیمت مسکن تهران در اسفندماه ۱۳۹۸ بالغ بر ۴۲ درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل افزایش پیدا کرد. میانگین رشد سالیانه از این هم فراتر رفت؛ به طوریکه در ۱۲ ماهه سال ۱۳۹۸ قیمت مسکن در تهران ۶۱ درصد نسبت به دوازده ماهه ۱۳۹۷ رشد کرد.

این در حالی است که به دلیل رشد بیش از ۲۰۰ درصدی قیمت‌ها طی ۲.۵ سال گذشته تقاضای مصرفی به شدت سرکوب شده و عمده خانواده‌ها توان خرید مسکن ندارند و بازار در قبضه دلالان و سوداگران است.

بهمن ماه سال گذشته در بین گروه‌های متراژی، بالاترین رشد معاملات سالیانه به ترتیب به واحدهای ۱۶۰ تا ۱۸۰ متر مربع به میزان ۷۶ درصد، واحدهای ۱۲۰ تا ۱۴۰ متر مربع به میزان ۶۹ درصد و آپارتمان های ۱۰۰ تا ۱۲۰ مترمربع به میزان ۶۱ درصد رشد سالیانه تعلق داشته است. به نظر می رسد سرمایه گذاران با هدف غلبه بر انتظارات تورمی و کسب سود در آینده اقدام به خرید واحدهای لوکس و نیمه لوکس کرده‌اند.

طبق برآوردها هم اکنون ۷۷ درصد خرید و فروشها در بازار مسکن ایران را معاملات سرمایه‌گذارانه و سفته بازانه تشکیل می‌دهد؛ افرادی که هیچ نوع مالیاتی پرداخت نمی‌کنند. این در حالی است که در بیش از ۱۸۰ کشور جهان شامل کشورهای توسعه یافته، در حال توسعه و توسعه نیافته، مالیات بر عایدی املاک به عنوان عامل کنترل کننده قیمت‌ها در بازار مسکن در حال اجرا است و اغلب کارشناسان اقتصادی در ایران بر لزوم اجرای این پایه مالیاتی تاکید دارند. البته دولت از سال گذشته قرار بوده لایحه مالیات بر عایدی سرمایه و املاک را به مجلس ببرد که گفته می شود در کمیسیون اقتصادی دولت در جریان است.

سوداگران در اسفند ماه به طور گسترده مسکن خریداری کرده‌اند

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه وقتی میزان عرضه از میزان تقاضا پیشی بگیرد قیمت‌ها باید به سمت تعدیل و کاهش حرکت کند گفته است: با توجه به این اصل، روند قیمت مسکن با کاهش معاملات خرید و فروش باید نزولی می شد، اما طبق گزارش ها، قیمت ها در اسفند ماه با وجود کاهش معاملات روندی صعودی داشته است.

شهاب نادری ادامه داد: به نظر من که افزایش قیمت مسکن با وجود کاهش معاملات تحت تأثیر عواملی بوده است، یکی از مهم ترین دلایل بروز این مسئله، فعالیت دلالان است، متأسفانه بسیاری از سوداگران و دلالان با هدف کسب سودهای کلان اقدام به خرید گسترده مسکن در سال گذشته کرده اند، بنابر این این گروه از افراد با اقدامات سازمان دهی شده مانع از کاهش قیمت مسکن می شوند.

نادری تصریح کرد: در شرایط کنونی قیمت مسکن باید به میزان قابل توجیهی کاهش یابد، زیرا در این وضعیت میزان تقاضا برای خرید پایین آمده و در این شرایط قیمت ها باید تعدیل شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: وزارت راه و شهرسازی باید اجازه فعالیت دلالان و سوداگران را در بازار ندهد، زیرا مهم ترین عامل بر هم خوردن تعادل بازار مسکن، تداوم فعالیت دلالان است، حال وزارتخانه می تواند با اجرای سیاست های مالیاتی مانند مالیات بر عایدی سرمایه مسکن، شرایط را برای فعالیت دلالان محدود کند.

برچسب ها:
انتشار یافته: 14
در انتظار بررسی:18
Iran, Islamic Republic of
15:29 - 1399/01/20
تمام ثبت نام مسکن ملی رو دلالا انجام دادن
Iran, Islamic Republic of
15:42 - 1399/01/20
بله آقای نماینده بیسواد ولی نگفتی فقط یک قلم پروفیل از کیلویی ۶۰۰۰تومن شده ۱۰۰۰۰تومن
Iran, Islamic Republic of
15:49 - 1399/01/20
سوداگران در این وضعیت کرونا باید بدانند که خریداران فاصله ها را رعایت میکنند و به زودی این افزایش های ساخته شده غیر منطقی،از بین خواهد رفت .
Iran, Islamic Republic of
16:19 - 1399/01/20
باید مردم نخرند این ها تو همین یک ما و نیم قیمت ها را چند برابر کردن
Iran, Islamic Republic of
16:49 - 1399/01/20
یعنی دولت حریف دلالان بی‌رحم نمیشه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۰
بزرگترین دلال خود دولته
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۰
دوست عزیز دولت خودش دلاله،40%اقتصاد در بازار مسکن هست!
Iran, Islamic Republic of
17:18 - 1399/01/20
خوب ما ها که میدونیم از دست دولت کاری بر نمیاد اگه ام بیاد انجام نمیده خوب تهرانیایه عزیز یکم از داخل شهر دور شید مثل ما بیایید اطراف تهران خیلی ام خلوت و ارزون تر از تهرانه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۰
اونجا هم که خریدی املاکی های کلاش سرت کلاه گذاشتن و به قیمت توهمی بهت انداختن! حالا تو دیگرون رو تحریک به قیمت فضائی می کنی؟! در حالیکه ارزش نداره!
Iran, Islamic Republic of
18:21 - 1399/01/20
باند و باندبازی و رانت کل ملت را دربه در کرده
Iran, Islamic Republic of
19:29 - 1399/01/20
مسکن را باید ملی اعلام کنند و کسی بیش از یک خانه را نتواند بخرد.تنها راه حل نجات.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۰
خدا حفظت کنه که گل گفتی خوب بابا هر خانواده یک خونه لازم داره دیگه. اضافه بر آن خون مردمو به شیشه کردنه به خدا .
Iran, Islamic Republic of
19:47 - 1399/01/20
این دلالان و املاکی های کلاش سرمایه خود را وارد باطلاقی نموده اند که خروج از آن بدون ضررهای هنگفت و مفت فروشی لملاک خریداری شده راه دیگری ندارد!
این طمعکاران بهتر است از سودجویان املاکی کلاش به اتهام کلاهبرداری و گول زدن آنان شکایت کنند و ضرر و زیان خود را از آنان بگیرند!
Iran, Islamic Republic of
22:07 - 1399/01/20
خدا هر چی دلال و بنگاهی که بی وجدان رو لعنت کنه. اکثراً از این دسته هستن. مثل زالو افتادن به جون مردم
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج