لیلاز: باید فقرا را در برابر امواج کرونا حفظ کرد
۹۸۱۱۵۰
۲۴ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۳
۳۸۴۰
سعید لیلاز؛ اقتصاددان می‌گوید: باید بتوانیم توده فقیر خودمان را در برابر امواج مختلف ناشی از این بیماری حفظ کنیم.

روزنامه ایران با سعید لیلاز؛ اقتصاددان درباره مسائل روز گفتگو کرده است.

لیلاز: باید فقرا را در برابر امواج کرونا حفظ کرد

بخشی از این گفتگو را بخوانید:

داستان این است که ما باید ببینیم ژرفای بحرانی که کرونا ایجاد می­‌کند چیست و بعد بر مبنای آن ژرفا و مبدأ و مقصد آن بحران تصمیم بگیریم.

در واقع ابعاد این ماجرا طوری است که واقعیت موضوع یعنی آنچه که ما می‌توانیم از آن به هسته و بخش اصلی بحران یاد کنیم به نظر می­‌رسد که خود را بعد از پایان بیماری یا در مراحل پایانی آن نشان دهد. البته تمدن ایرانی نشان داده که آنقدر قوام و قوت دارد که بتواند این دست مسائل را در درون خود هضم و جذب کند و از آن بگذرد.

من نمی­‌گویم الان مسأله نداریم اما معتقدم آن بحران اصلی که می­‌گویم بعداً خود را نشان خواهد داد الان در حال پخت‌وپز است و عوامل ایجاد شدن و شدت گرفتنش دارند کنار هم قرار می­ گیرند و با هم جفت وجور می­ شوند. یعنی ما هنوز در مرحله باروری بحران کرونا هستیم و به زمان زایش آن نرسیدیم. شاید به لحاظ پزشکی الان مرحله زایش بحران را رد کرده و در دوران بروز آن باشیم اما مسأله فقط بعد پزشکی ندارد.

مسأله اصلی این است که نباید اجازه دهیم این تصور غالب شود که بحران پساکرونا و اصلی­‌ترین مسأله پس از آن مسأله اقتصادی نیست. تأکید من این است که مهم‌ترین مسأله کرونا اتفاقاً اقتصاد کرونا است و بقیه آثار آن از قبیل مسائل اجتماعی، فرهنگی و امثال اینها باید ذیل موضوع اقتصاد کرونا دیده شوند. غیر از این به نظر من اگر باشد نگاه اشتباهی به موضوع است.

 معتقدم که بعد از دوره کرونا مثلاً شاید آمار طلاق به دلایل غیراقتصادی و مثلاً اختلافات زوجین در اثر ماندن بیش از حد در قرنطینه و نزد هم یک شدتی پیدا کند. یا اینکه احتمالاً موارد افسردگی و مشکلات روحی در جامعه افزایش یابد. امثال این موارد را می­‌توان حدس زد اما اینها قابل پیش‌بینی است که بعد از یک مدت چند ماهه ‌ای به حالت قبلی خود برگردد و در واقع یکسری آثار موقت باشد. من آثار غیراقتصادی کرونا را هم می ‌توانم درک کنم و معترف هستم که این آثار بروز خواهند کرد، لیکن تأکید دارم که اینها آثار موقت خواهند بود. آنچه که اثر بلندمدت است بحث اقتصاد است.

قائل به این هستم که این وضعیت زمینه خیلی جدی اقتصادی دارد و اگر در رأس علل و عوامل آن، بحث اقتصاد دیده نشود و بقیه مسائل ذیل اقتصاد تفسیر نشوند اشتباه خواهد بود. بنابراین پیشنهاد من این است که نقطه عزیمت دولت، حاکمیت و بقیه کسانی که دنبال مدیریت صحیح فضای پساکرونا هستند در حوزه اقتصاد دیده شود.

به نظر من دولت الان دارد اقدامات نسبتاً مؤثری در نوع مواجهه با این مشکل انجام می­‌دهد. آن 3-4 میلیون نفری که به طور خیلی شدید و مستقیم با بحران اقتصادی ناشی از کرونا دست و پنجه نرم می­‌کنند چند تا ویژگی دارند.

اولاً برخلاف خیلی از تصورها متشکل هستند و می‌­توانند اقدامات مؤثر اجتماعی انجام دهند.

ثانیاً به نان شب محتاج هستند و این واقعیت محض زندگی آنهاست که باید بی‌ملاحظه پذیرفته شود. ثالثاً عمدتاً حاشیه‌نشین هستند و در واقع جغرافیای زیست آنها به صورت بالفعل جغرافیای خطرآفرینی است. رابعاً تحرک پذیری فیزیکی و اجتماعی بسیار بالایی دارند.

حمایت مؤثر دولت از این گروه‌ ها در کوران بیماری کرونا شاید در نگاه اول یک اقدام اقتصادی به نظر برسد اما به نظر من ماهیت آن اساساً اجتماعی و سیاسی است و اثر اصلی ‌اش را در آن حوزه نشان می‌­دهد.

کما اینکه ما در این اواخر به صورت جسته و گریخته می ‌شنویم که محبوبیت آقای روحانی بعد از آنکه تمام قد پشت فرمان اداره این مسأله نشسته، در حال افزایش نسبی است و توانسته کم‌وبیش با توجه به امکاناتی که کشور دارد، پاسخ منتقدان داخلی ‌اش را در بعد اجرایی بدهد. ضمن اینکه من معتقدم دولت ایران علی‌رغم تمام مشکلاتی که با آن درگیر است حتی در قیاس با کشورهای خارجی هم کم‌وبیش در مدیریت این وضعیت بهتر عمل کرده است.

بله ما توان زیادی به ظاهر در مقایسه با دیگران نداریم اما واقعیت این است که دولت تا اینجا توانسته به نظر من خوب عمل کند. حتی در مواجهه با خود این ویروس که یک امر پزشکی و فنی است و نیاز به تخصص دارد، شواهد می­ گویند عملکرد ما در قیاس با کشورهای پیشرفته و غربی غیرقابل قبول نبوده. در برخورد با آثار اقتصادی آن هم چنین بوده.
به هر حال یادمان نرود که ما در اواخر اسفند اولین پرداختی برای جبران ضررهای ناشی از این ویروس را داشته­ ایم و الان هم 100 هزار میلیارد تومان برای پرداخت به برخی اقشار در نظر گرفته شده.

من شخصاً پیشنهادم بر اساس یک برآورد و محاسبه­‌ای که دارم این است که این مبلغ می­ تواند دو برابر شود و این افزایش هم نباید برای دولت و رئیس جمهوری جای نگرانی داشته باشد. 200 هزار میلیارد تومان حدود 5 درصد تولید ناخالص داخلی ایران می ­شود.

بنیان این کار هم زمانی درست می ­شود که بتوانیم توده فقیر خودمان را در برابر امواج مختلف ناشی از این بیماری حفظ کنیم.

دولت آقای روحانی تا الان مسیر درستی را آمده و از اینجا به بعد هم نباید برای هزینه کردن منابع بیشتر در خصوص رفع آثار اقتصادی کرونا و خصوصاً به نفع اقشار پایین دست و فقیر، هراس داشته باشد. حداقلی ­ترین نتیجه این هزینه کردن آن است که جلوی یک سری بحران­ های اجتماعی بعدی را خواهد گرفت که هم آثار بلند مدت اجتماعی و فرهنگی و سیاسی دارند و هم آثار بسیار عمیق اقتصادی.

برچسب ها:
انتشار یافته: 12
در انتظار بررسی:6
Iran, Islamic Republic of
08:23 - 1399/01/24
دولت به فکر نابودی مستضعفین است.نمونه اش وام ۱۲ درصدی.و مبلغ بسیار ناچیز.خجالت اور.در مقابل حقوق نجومی مسئولین
پاسخ ها
علی
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۴
فقط حرف حرف حرف.....
تو ظاهر همه چی رو خوب جلوه میدن ولی تو عمل صفر.....
آخه چرا اینقد بی انصاف هستین یعنی واقعا این همه بدبختی مردم رو نمیبینین؟
Iran, Islamic Republic of
08:33 - 1399/01/24
وقتی میگی دولت تا اینجا از کشورهای غربی بهتر عمل کرده معلومه توام کارشناس دولتی هستی و به حسن مشورت میدی
Iran, Islamic Republic of
09:21 - 1399/01/24
چی میگی اقای اقتصا‌د دان تو به اندازه گاو هم نمیفهمی تو همونی هستی که نظر دادی به بردگی ۱۵۰۰۰۰۰۰ میلیون کارگر با دست مزد ۱۸۰۰۰۰۰ هزار تومان که با جمع خانوادشون میشن حدود ۵۰۰۰۰۰۰۰ میلیون نفر الان اشک تمساح میریزی برا فقرا تو اصلا میدونی فقر چیه و کیلویی چنده
پاسخ ها
بدون نام
-
۱۰:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۴
آی بگو آی بگو دلم خنک شد دیگه داره حال آدم بهم میخوره از این ریاکاری اینها همش سعی میکنند گند همدیگر را لاپوشانی کنند
بدون نام
-
۱۱:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۴
یکی به این دانشمند بگه تو خدا وکیلی از فقر چیزی میدونی یا فقط اسمشو شنیدی اصلا این هایی که گفتی یعنی چی؟ چه فایده ایی داره،
Iran, Islamic Republic of
09:38 - 1399/01/24
40ساله این باید ونباید ها پدر ملت رو در آورده. چون یه بچه 5ساله هم این باید ونباید هارو میدونه.
Iran, Islamic Republic of
10:04 - 1399/01/24
دیروز گفتی حقوق کارگر با 21%خوب است امروز از فقرا صحبت میکنی ای بی شرف حرامزاده
-
11:00 - 1399/01/24
دیگه اینقدر حرف مفت زدید که چندش آور شدید، لطفا دیگه از فقر و فلاکت و اسیب پذیری حرف نزنید الان دو ماهه هی میگید یه میلیون دو میلیون یک میلیون دو میلیون اخرشم هیچی ندیدیم بسه خجالت بکشید دیگه
Iran, Islamic Republic of
14:44 - 1399/01/24
اخوی!!!!!فعلا درد یمن و سوریه و لبنان فرصت این کار رو به مسئولین ما نداده! !!!!!کجای کاری!!!!!!!
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج