آیا می‌شود از یک ماسک بار‌ها استفاده کرد؟
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
دیاکو_موبایل F دومی
ایرانیان - F داخلی موبایل111
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - f تبلت1111
دکتر نداف کرمانی 1
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
فرش مرتضوی_1
دکتر نداف کرمانی 3
فرش مرتضوی_3
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
فرش مرتضوی_ 4
دکتر نداف کرمانی 4
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
فرش مرتضوی_2
دکتر نداف کرمانی 2
دیاکو_F داخلی دومی
ایرانیان - F داخلی1111
۹۸۲۶۹۸
۲۸ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۰
۶۵۶۴
ماسک یکی از ملزوماتی است که می‌تواند از انتشار ویروس کرونا جلوگیری کند. البته نوع و مدت استفاده از آن در میزان بازدارندگی و حفاظت از کاربر، نقش بسیار مهمی دارد.

برترین‌ها: ماسک یکی از ملزوماتی است که می‌تواند از انتشار ویروس کرونا جلوگیری کند. البته نوع و مدت استفاده از آن در میزان بازدارندگی و حفاظت از کاربر، نقش بسیار مهمی دارد. معضل، اما این نیست، بلکه مشکل عمده هم‌اکنون کمبود انواع ماسک در سراسر دنیاست. مانند سایر لوازم بهداشتی مرتبط با جلوگیری از شیوع بیشتر ویروس کرونا از جمله مواد ضدعفونی‌کننده و گان‌های پزشکی، ماسک هم به دغدغه‌ای بزرگ برای مردم جهان تبدیل شده است.

هم‌اکنون ۳ مدل ماسک در دنیا موجود است: پارچه‌ای، جراحی و تنفسی N۹۵ که، چون ۹۵ درصد از ذرات موجود در هوا را جذب می‌کند، بیشتر برای کادر پزشکی درمانی، بیماران و افرادی که از فرد بیمار مراقبت می‌کنند، مفید است. اما اگر کسی از افراد کادر درمان نیست و ماسک N۹۵ هم ندارد چه باید بکند؟

آیا می‌شود از یک ماسک بار‌ها استفاده کرد؟

پاسخ این است: ابتدا مطمئن شوید که جزو آن دسته‌ای هستید که به این ماسک نیاز مبرم دارند؛ سپس درباره استفاده مجدد از آن مردد شوید. اگر سالم هستید، می‌توانید هر نوع ماسکی از پارچه‌ای گرفته تا جراحی را استفاده کنید و اجازه بدهید که ماسک N۹۵ برای کادر درمانی باقی بماند و برای آن‌ها چنین ماسکی در دسترس باشد. اگر از افراد بیمار نگهداری می‌کنید، لازم است که ماسک بزنید. به تازگی محققان گفته‌اند که استفاده از هر ماسکی حتی نوع پارچه‌ای و دست‌ساز را در نقاط شلوغ توصیه می‌کنند؛ یعنی به هر حال داشتن ماسک بهتر از نداشتن آن است.

اما آیا به‌خاطر هزینه و کمبود ماسک می‌توان از آن‌ها استفاده مجدد کرد؟ در حالت عادی استفاده مجدد از ماسک به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود، اما اگر شرایط به‌گونه‌ای پیش برود که اصلا ماسکی وجود نداشته باشد، آن موقع همه چیز فرق خواهد کرد. لوسی ویلسون رئیس بخش خدمات درمانی اضطراری در دانشگاه مریلند بالتیمور در این ارتباط می‌گوید: «هدف این است که ماسک‌ها مجددا استفاده شوند. این دقیقا یکی از دلایلی است که منجر شده تا ما دچار کمبود ماسک بشویم، بنابراین مجبوریم به سمت استفاده مجدد از یک ماسک برویم. واقعیت این است که منابع در حال کم‌شدن است. اگر شما بیمار هستید و یا از یک بیمار نگهداری می‌کنید، تحت شرایطی خاص می‌توانید از ماسک‌تان مجددا استفاده کنید.»

رعایت موارد بهداشتی

از هر نوع ماسکی که استفاده می‌کنید، نخستین قدم رعایت اصول بهداشت است. ویلسون در این مورد تأکید می‌کند که باید قبل از زدن ماسک و پس از برداشتن آن دست‌های‌تان را کامل بشویید و تمام موارد بهداشتی را رعایت کنید.

ماسک پارچه‌ای را بشویید

در سال ۲۰۱۵ نتایج تحقیقی منتشر شد که بر اساس آن نسبت به خطر استفاده از ماسک‌های پارچه‌ای و یک‌بار مصرف هشدار داده شده بود. در این مقاله آمده بود: نگهداری رطوبت، استفاده مجدد از ماسک و فیلتر ضعیف ممکن است به افزایش بیماری‌های عفونی میان کادر درمانی منجر شود، اما افرادی که ماسک‌های پارچه‌ای دست‌دوز خود را استفاده می‌کنند، می‌توانند پس از هربار استفاده آن‌ها را بشویند. ویلسون در این خصوص می‌گوید: «وقتی از بیمار مراقبت می‌کنید یا مجبورید با یک بیمار رو‌در‌رو باشید، می‌توانید بین هر استفاده و یا به‌صورت مدام و در فواصل مشخص ماسک خود را بشویید. اگر شما از یک ماسک خانگی پارچه‌ای استفاده می‌کنید، بدانید که محافظت شما در مقایسه با ماسک جراحی یا ماسک N۹۵ فقط در جلوگیری از شیوع بیماری عفونی مؤثر خواهد بود. در مقاله‌ای که سال ۲۰۱۳ انتشار یافته بود، مشخص شد که ماسک جراحی ۳ برابر بیشتر از ماسک پارچه‌ای در جلوگیری از شیوع آنفلوآنزا مؤثر است. در این مقاله آمده است: ماسک خانگی آخرین راه‌حل برای جلوگیری از ورود ریز‌ذرات‌هوایی به داخل بدن است، اما خب بهتر از هیچ است.

آیا می‌شود از یک ماسک بار‌ها استفاده کرد؟

ابتدا ماسک‌ها را خشک و سپس استفاده کنید

وقتی که ماسک را با رعایت همه موارد بهداشتی از صورت باز کردید، اجازه بدهید رطوبتی که در آن ایجاد شده است، کاملا خشک شود. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری برای ذخیره ماسک‌های N۹۵ یک ظرف تمیز و قابل‌تنفس مانند کیسه کاغذی را توصیه می‌کند. به یاد داشته باشید که‌این کیسه‌های کاغذی را به‌طور مرتب دور بیندازید. هیلاری لین یک پزشک داخلی در
PlushCare می‌گوید که محفظه کاغذی به این دلیل پیشنهاد می‌شود که سبک است و ماسک را تحت فشار قرار نمی‌دهد و از طرفی هوا در آن جریان دارد. اگر ماسک شما از مواد آتش‌زا ساخته نشده است، می‌توانید ۳۰ دقیقه در فر با دمای ۱۵۸ درجه فارنهایت (۷۰ درجه سانتی‌گراد) قرار بدهید، چون در این دما ویروس کرونا از بین می‌رود و ماسک سالم می‌ماند. لین می‌گوید: «آویزان کردن ماسک بالای آب در حال جوشیدن برای ۱۰ دقیقه نیز به کشته شدن ویروس کمک می‌کند، اما پس از آن باید در مجاورت هوا قرار گرفته و خشک شود».

نکات مهم

نکته مهم در انجام تمام این موارد این است که این ماسک‌ها فقط توسط خود فرد مجددا قابل‌استفاده هستند و هرگز نباید توسط فرد دیگری مورد استفاده قرار بگیرد. در ضمن استفاده طولانی‌مدت از ماسک بهتر از استفاده مجدد آن است؛ بنابراین بهتر است یک ماسک را طولانی‌تر استفاده کنید تا آنکه آن را از صورت بردارید و دوباره مورد استفاده قرار دهید، چرا که میزان تماس دست با صورت در این شرایط کمتر است. طبق دستورالعمل مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ها هیچ راهی برای تعداد مطمئن استفاده مجدد از ماسک‌ها وجود ندارد؛ بنابراین پزشکان و متخصصان باید خودشان در این‌باره قضاوت کنند. از آنجا که طبق تحقیقات به‌عمل آمده، ویروس کرونا تا ۷۲ ساعت روی برخی سطوح زنده می‌ماند، کارشناسان می‌گویند روش ایده‌آل این است که ۳ ماسک داشته باشید و به‌طور چرخشی از آن استفاده کنید.

ماسک خانگی

در شرایط کمبود ماسک، بسیاری از افراد به درست کردن ماسک پارچه‌ای خانگی روی آورده‌اند. تحقیقات نشان می‌دهد که ماسک‌های ساخته‌شده از پارچه‌های کتان به نسبت ماسک‌های جراحی یک سوم کمتر از شما محافظت کرده، اما با این حال میزان ورود انواع میکروب و ویروس را به بدن کم می‌کند. طبق نظریه سازمان بهداشت جهانی، دمای ۱۳۳ درجه فارنهایت (۵۶ درجه سانتی‌گراد) می‌تواند ویروس کرونا را از بین ببرد؛ بنابراین اگر شما از ماسک پارچه‌ای استفاده می‌کنید ابتدا آن را با آب و صابون بشویید و سپس در مجاورت حرارت قرار دهید.

آیا می‌شود از یک ماسک بار‌ها استفاده کرد؟

بحران جهانی ماسک

ماسک یکی از پرمصرف‌ترین ملزومات در مواجه با ویروس کروناست. اخیرا چند کشور اروپایی به‌خاطر بلوکه‌شدن ماسک‌های‌شان در خاک فرانسه، از موضوع دردناکی در جهان مدرن و امروزی‌مان پرده برداشتند که کمتر کسی تصور به‌وقوع پیوستنش را داشت. چهار کشور اروپایی سوئد، فرانسه، ایتالیا و اسپانیا در رویارویی با ویروس کرونای جدید، با یکدیگر بر سر ماسک نیز وارد جنگ شدند. داستان اینجا‌بود که فرانسوی‌ها ماسک‌های خریداری شده این ۳ کشور از چین را در خاک خود بلوکه کردند و نگذاشتند این محموله ارزشمند به مقصد برسد؛ چرا که قانون جدیدی در این کشور وضع شده که صادرات اقلام بهداشتی مانند ماسک را ممنوع کرده است. از این رو و با مشاهده چنین وضعیتی، به‌نظر می‌رسد که استفاده چند باره از ماسک‌ها می‌تواند یک راه‌حل ایده‌آل برای مقابله با کمبود آن به‌حساب بیاید. با این حال برای استفاده مجدد از ماسک‌ها باید پروتکل‌ها و روش‌های بهداشتی را به‌صورت کامل رعایت کرد و همچنین باید به این نکته کلیدی و مهم توجه داشت که قرار است در چه محیطی از ماسک استفاده شود.

منبع: The Huffington Post

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 7
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
15:41 - 1399/01/28
کاش راجب ماسک n95 توضیح میدادین که چقدر فیلتر هاش می تونن خوب عمل کنن
Iran, Islamic Republic of
18:52 - 1399/01/28
من که 3 ماهه از یک ماسک دارم استفاده می کنم تا حالا هم هیچیم نشده هر روزم می ندازمش تو ماکروفر تا گند زدایی شه !
پاسخ ها
ایرانیم اصیل واصل.
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
دقیقامنم همین کارومیکنم البته بخاطراطمینان. بیشترداخل یک ازاتاقهاکه کمترمورداستفاده س بخاریگازی گذاشتم که تنظیم کردم رو75درجه حرارت وماسکهاوحنی لباسهامونوبااون ضدعفونی میکنیم.
Iran, Islamic Republic of
01:56 - 1399/01/29
72 ساعت چیه!اخیرا که گفته شده حتی بیشتر از ۷ روز روی سطح خارجی ماسک ویروس باقی میماند.اون چهار ساعتی هم که برای پارچه میگفتن شده چند روز.
پاسخ ها
ایرانیم اصیل واصل.
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
دوست عزیزباین اماذهاتوجه نکن چون هرروزموردجدیدی ازاین ویروس مشخص میشه.شماباخیال راحت واستفاده ازوسایل قوی گرمازا مثل بخاری یافر یاهرچه که درخونه موجوده ماسک ولباسهاتونوضدعفونی کن.
Iran, Islamic Republic of
02:20 - 1399/01/29
بله می شود چون چاره ای نداریم ماسک نیست
Iran, Islamic Republic of
09:32 - 1399/01/29
ماسک رو مثل خودرو و خونه چند برابر کردن چرا نظارتی نیست
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
اپیلاسیون نانا 1
شیرآلات زمانی_1
فرش تارنگ_1
فرش ریحان 1
شیرآلات زمانی_3
فرش ریحان 3
اپیلاسیون نانا 3
فرش تارنگ_3
اپیلاسیون نانا 4
فرش تارنگ_4
شیرآلات زمانی_4
فرش ریحان 4
شیرآلات زمانی_2
فرش تارنگ_2
فرش ریحان 2
اپیلاسیون نانا 2
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
دیاکو_فوتر موبایل داخلی
ایرانیان- فوتر موبایل222
تدبیرکالا_فوتر موبایل
فرش تارنگ_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
استیل رگال_فوتر موبایل
کالابرد_فوترموبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
دکتر قدیمی_فوتر موبایل
بانک کتاب پایتخت_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
قالیشویی بانو_فوتر2
فنی آتل_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
بانک کتاب پایتخت_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
دیاکو_فوتر داخلی
دکتر قدیمی_فوتر
ایرانیان-فوتراصلی222
کالابرد_فوتر
فرش تارنگ_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
شفا_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
استیل رگال_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر