پنج ابرقدرت حاکم بر جهان در سال ۲۰۵۰ میلادی
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
کلاسینو_1
ریزخور_1
لاله زار مال_1
دکتر نداف کرمانی 1
زمردی_داخلی1
اپیلاسیون نانا 1
اپیلاسیون نانا 3
ریزخور_3
لاله زار مال_3
کلاسینو_3
دکتر نداف کرمانی 3
زمردی_داخلی3
کلاسینو_4
ریزخور_4
زمردی_داخلی4
دکتر نداف کرمانی 4
اپیلاسیون نانا 4
لاله زار مال_4
دکتر نداف کرمانی 2
زمردی_داخلی2
لاله زار مال_2
ریزخور_2
کلاسینو_2
اپیلاسیون نانا 2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۹۸۷۷۸۷
۰۹ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۴
۱۰۶۱۹
در ۳۰ سال آینده، اغلب قدرت‌های اقتصادی جهان کشور‌هایی خواهند بود که امروز جزو کشور‌های در حال توسعه هستند، کشور‌هایی که از قدرت‌های فعلی مثل آمریکا، ژاپن و آلمان پیشی خواهند گرفت.

برترین‌ها: برگزیت، ویروس کرونا و تعرفه‌های تجاری ممکن است باعث ایجاد مشکلات اقتصادی شوند، ولی پیش‌بینی می‌شود که در چند دهه آینده اقتصاد جهانی حتی با وجود این مشکلات به سرعت رشد کند. تخمین کارشناسان این است که بازار‌های جهانی تا سال ۲۰۵۰ دو برابر می‌شود، در حالی که طبق پیش‌بینی سازمان ملل متحد، جمعیت جهان در همین بازه ۲۶ درصد بیشتر رشد نخواهد کرد.

این رشد اقتصادی باعث تغییرات بسیاری خواهد شد. پیش‌بینی آنکه این تغییرات دقیقاً چه خواهد بود آسان نیست، اما بسیاری از اقتصاددانان در یک مورد هم نظرند: اینکه بازار‌های در حال رشد امروز، ابرقدرت‌های اقتصادی فردا خواهند بود.

شرکت خدمات حرفه‌ای بین‌الملل (PwC) در گزارشی با عنوان «جهان در سال ۲۰۵۰» پیش‌بینی کرده در سی سال آینده شش کشور از هفت اقتصاد بزرگ جهان اقتصاد‌های نوظهور امروز باشند. در مقابل، قدرت‌های اقتصادی امروز به رتبه‌های پایین‌تر خواهند رفت: آمریکا از رتبه ۲ به ۳، ژاپن از رتبه ۴ به ۸ و آلمان از رتبه ۵ به ۹. براساس این گزارش، طی سه دهه آینده حتی اقتصاد‌های نسبتاً کوچکتری مانند ویتنام، فیلیپین و نیجریه نیز جهشی قابل ملاحظه در رده بندی اقتصاد‌ها خواهند داشت.

ما با ساکنان پنج کشوری که پتانسیل بالای رشد دارند صحبت کردیم که بفهمیم آن‌ها چگونه با این تغییرات سریع کنار می‌آیند، زندگی در این مناطق چه مزایایی برایشان دارد، و به مرور که اقتصاد کشورشان رشد می‌کند با چه مشکلاتی روبرو میشوند.

چین

اگر مبنای محاسبه برابری قدرت خرید (PPP) باشد که تفاوت سطح قیمت در کشور‌های مختلف را در نظر می‌گیرد، چین هم اکنون بزرگترین اقتصاد جهان است. در چند دهه گذشته، قاره آسیا غول اقتصادی کم نداشته، اما اقتصاددانان بر این باورند که این تازه اول کار است.

پنج ابر قدرت حاکم بر جهان در سال ۲۰۵۰ میلادیشانگهای یکی از پرجمعیت‌ترین شهرهای چین و یکی از بزرگترین بنادر جهان است

شهروندان چین زیرورو شدن اقتصاد را جلوی چشم‌شان می‌بینند. روان کول، نویسنده مجموعه کتاب‌های «چینی در یک دقیقه» می‌گوید: «خانه من در پارک صنعتی سوژو طی چند سال گذشته پر از مرکز خرید پر زرق و برق و پارک و رستوران و ترافیک شده. در حالیکه پانزده سال پیش که من برای اولین بار به چین آمدم، تمام این منطقه باتلاق و زمین کشاورزی بود. همه جای چین داستان همین است. کل کشور در حال تغییر است.»

این تغییرات باعث جذب کارآفرینان شده، و همینطور افرادی که در میانه این رشد ظاهراً بی پایان به دنبال فرصتی برای پول درآوردن هستند. بسیاری از این کارآفرینان تازه کار از شانگ‌های شروع می‌کنند که بزرگترین شهر چین است.

جان پابون، بنیانگذار آمریکایی شرکت مشاوره فولکروم در شانگهای، می‌گوید: «ذهنیت حاکم بر شانگ‌های کارآفرینی و تجاری است. از خرده فروشان در بازار‌های ماهی و گوشت شهر تا موتورسوار‌هایی که مدام پشت چراغ قرمز بوق می‌زنند و کسانی که تا آخر شب در دفتر‌ها مشغولند، همه به فکر پیشرفتند. »، اما بر خلاف نیویورک، شهری که پابون قبلاً در آن زندگی می‌کرده و به نظرش ساکنانش بسیار محافظه کار بودند، شهروندان اینجا «همیشه آماده‌اند حرفت را بشنوند و مشاوره درست بدهند.»

اما کسی که بخواهد اینجا زندگی کند باید زبان ماندارین یاد بگیرد. پابون می‌گوید: «دانستن زبان دیگر مزیت نیست. بدون ماندارین اینجا کاری از پیش نمی‌برید. در محافل اجتماعی و فرهنگی هم همینطور. حتی ممکن است راهتان ندهند.»

هند

بر اساس گزارش PwC، اقتصاد دومین کشور پرجمعیت جهان نیز در سه دهه آینده رشدی چشمگیر خواهد داشت - میانگین سالی پنج درصد، که بین کشور‌های در حال توسعه از سریع‌ترین‌هاست. پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۵۰ میلادی، هند از آمریکا هم پیشی بگیرد و دومین اقتصاد بزرگ جهان بشود (با ۱۵ درصد از کل تولید ناخالص داخلی جهان). بعضی پیامد‌های مثبت این رشد اقتصادی همین حالا نیز در زندگی هندی‌ها به چشم می‌خورد.

پنج ابر قدرت حاکم بر جهان در سال ۲۰۵۰ میلادیتا سال ۲۰۵۰ میلادی، هند ۱۵ درصد از کل تولید ناخالص داخلی کل جهان را به خود اختصاص خواهد داد

ساوراب جیندال ساکن هند است و مدیر اپلیکیشنی به نام تاک تراول. او می‌گوید: «از پایان قرن بیستم میلادی، من به معنای واقعی کلمه دگرگونی هند را پیش چشمان خود دیده‌ام. رشد اقتصادی سبک زندگی مردم را از جهات مختلف عوض کرده، از حال و هوای شهر گرفته تا برخورد مردم در جامعه و عادات روزمره. مثلا در ۱۵ سال گذشته کیفیت تلویزیون‌ها، تلفن‌های همراه و مدل خودرو‌ها به شکلی محسوس بهتر شده، امکان سفر هوایی به مراتب بیشتر شده و خانه‌ها لوکس‌تر شده‌اند.»

البته این پیشرفت‌ها بدون مشکل نبوده. هزینه زیرساخت‌های شهر تامین نمی‌شود. ماشین در خیابان‌ها بیشتر شده و، چون مقررات مربوط به آلودگی هوا درست اجرا نمی‌شود، شهر‌هایی مثل دهلی نو آلوده‌تر از قبل شده‌اند. نکته دیگر اینکه این رشد اقتصادی در زندگی همه به یک اندازه تأثیر نداشته. جیندال می‌گوید: «بخش‌هایی از جامعه هنوز کیفیت زندگی بسیار پایینی دارند: محله‌های پرجمعیت و کثیف کنار برج‌های گران»

نامیتا کولکارنی، وبلاگ نویسی در میسور، در این باره می‌گوید: «رشد یک کشور با توجه به میزان احترام به حقوق شهروندی آن کشور سنجیده می‌شود، بنابراین ما هنوز راه زیادی در پیش داریم. تا زمانی که زنان در فضا‌های عمومی ایمن نباشند، «رشد اقتصادی» پشیزی نمی‌ارزد.»

او معتقد است کسانی که می‌خواهند به هند مهاجرت کنند باید درست تحقیق کنند، مخصوصا به این دلیل که بخش‌های مختلف کشور با هم تفاوت چشمگیر دارند. می‌گوید: «اینجا هر ایالت زبان‌ها و غذا‌ها و آداب و سنن مخصوص خود را دارد. من شخصا ایالات شمال شرقی را بیشتر دوست دارم.»

جیندال اضافه می‌کند که کسی نباید سعی کند سبک زندگی قبلی‌اش را در هند بازسازی کند، بلکه باید سعی کند راه و روش زندگی در اینجا را یاد بگیرد. می‌گوید: «سعی کنید خود را با هند وفق دهید، هند خود را با شما وفق نخواهد داد.»

برزیل

این غول اقتصادی آمریکای جنوبی در آینده پنجمین اقتصاد بزرگ جهان می‌شود و از ژاپن، آلمان و روسیه پیشی می‌گیرد. اقتصاد برزیل در چند دهه گذاشته به لطف منابع طبیعی فراوان این کشور به سرعت رشد کرده، اما برای کنترل فساد دولتی و تورمی که این کشور را در سال‌های اخیر گرفتار کرده مشکل دارد.

کایو برست که در برزیل به دنیا آمده می‌گوید: «من سرخوشی دوران رشد اقتصادی اواخر دهه ۲۰۰۰ و اوایل دهه ۲۰۱۰ میلادی را از نزدیک دیدم. در این دوران طبقه متوسط جدیدی در برزیل به وجود آمد. همه برزیلی‌ها به این معروفیت تازه یاب کشورشان که سخت هم به دست آمده بود می‌بالیدند. اما در همین دوران شهر‌های بزرگی مثل ریودوژانیرو و سائوپائولو بسیار گران شدند. کار به جایی رسید که به نظر می‌آمد برزیل سریع‌تر از آنچه که باید رشد کرده. جاده و خط آهن و بندر و مسیر‌های بازرگانی موجود پاسخگوی این رشد نبود.»

پنج ابر قدرت حاکم بر جهان در سال ۲۰۵۰ میلادیمنابع طبیعی سرشار برزیل به رشد اقتصادی این کشور کمک کرده

بعضی از این مشکلات باعث شده برزیل سریع‌تر از بسیاری کشور‌ها خود را با فناوری روز وفق دهد. آنالیزا نش فرناندز که پیش از این در سائوپائولو زندگی می‌کرده می‌گوید: «در بسیاری از کشور‌های در حال توسعه، رشد بالا یعنی تورم بالا. برزیل برای اینکه از نقدینگی در برابر تورم محافظت کند، به فن آوری رو آورد. معادل بومی ابزار‌هایی مثل پل (PayPal) یا ونمو (Venmo) بیشتر از بیست سال است که بخشی از زندگی روزمره برزیلی‌هاست. حتی پیش از آنکه مردم تلفن هوشمند داشته باشند، روی دستگاه‌های خودپرداز از این امکانات استفاده می‌کردند.»

رکود اقتصادی سال ۲۰۱۶ میلادی ضربه سنگینی به برزیل زد. اما آنطور که در گزارشی از رویترز آمده، نشانه‌های رشد دوباره پدیدار شده و به نظر می‌رسد با روی کار آمدن دولت جدید در این کشور، سال ۲۰۲۰ سالی حیاتی برای اقتصاد برزیل باشد. (گزارش پیش از شیوع گسترده کرونا نوشته شده)

یکی از برزیلی‌هایی که برای این گزارش با او صحبت کردیم، سیلوانا فراپیر بود. او می‌گفت: «این کشور درگیر مشکلات اقتصادی است، اما قطعاً به سمت آینده‌ای روشن حرکت می‌کند. برزیل یکی از غول‌های جهان در معدن و کشاورزی و تولیدات صنعتی است، بخش خدمات هم استوار و روبه رشد است. ضمن اینکه سرمایه‌گذاری در بخش جهانگردی هم بیشتر شده.»

وضعیت اقتصادی هرچه باشد، آغوش برزیلی‌ها عموما به روی خارجی‌ها باز است، مخصوصا اگر زبان یاد بگیرند. سیلوانا فراپییر می‌گوید: «برزیل کشوری گرم و صمیمی است که از خارجی استقبال می‌کند. برزیلی‌ها کمتر فردگرا و بیشتر اجتماعی هستند. ذوق می‌کنند وقتی یک خارجی به فرهنگ و زبان آن‌ها علاقه نشان می‌دهد. اگر زبان پرتغالی یاد بگیرید، دیگر انگار در خانه خودتان هستید.»

مکزیک

در گزارش شرکت فولکروم پیش‌بینی شده که مکزیک تا سال ۲۰۵۰ میلادی به اقتصاد هفتم دنیا بدل شود - یعنی چهار پله بالاتر از جایگاه فعلی. بخش عمده رشد مکزیک در سال‌های اخیر با تمرکز بر تولید و صادرات بوده، اگرچه شرایط اقتصادی کنونی جلوی رشد بیشتر را گرفته.

پنج ابر قدرت حاکم بر جهان در سال ۲۰۵۰ میلادیتا سال ۲۰۵۰ میلادی، انتظار می‌رود مکزیک به هفتمین اقتصاد برتر دنیا تبدیل شود

فدریکو آریتزوبالاگا که بلاگر سفر است و در پورتو بایارتا زندگی می‌کند می‌گوید: «درست است که اقتصاد مکزیک طی ده سال گذشته رشد کرده، اما نه آنقدری که فکر می‌کردم و قطعاً کمتر از آنچه می‌توانسته رشد کند. قیمت بنزین در هشت سال گذشته دو برابر شده، و ارزش پزو مکزیک در مقایسه با دلار آمریکا در ده سال ۵۰ درصد افت کرده. با‌این حال اگر فرصت شغلی مناسب پیدا کنید و سخت کار کنید، می‌توانید خوب پول دربیاورید، و قدرت خریدتان در مقایسه با کشور‌های گران بیشتر خواهد بود.»

خدمات بهداشتی و حمل و نقل در مکزیک به مراتب ارزان‌تر از آمریکا، کانادا و اروپا است. سوزان هسکینز آمریکایی که سردبیر ارشد سایت زندگی بین‌المللی است و در ایالت بوکاتان مکزیک زندگی می‌کند می‌گوید: «من اخیرا مکزیکوسیتی بودم. کرایه اوبر به هر جای شهر چهار تا ده دلار بود. » در مکزیک هم مثل بسیاری از اقتصاد‌های در حال رشد، تأمین بودجه برای زیرساخت‌های شهری دشوار است. هرچند به گزارش رویترز، دولت مکزیک اعلام کرده در چهار سال آینده ۴۴ میلیارد دلار به این منظور اختصاص داده‌است.

بخش‌های مختلف مکزیک آب و هوا و فرهنگ متفاوت دارند. برای همین بومی‌ها به کسانی که قصد مهاجرت دارند توصیه می‌کنند درست تحقیق کنند و شهر‌های مختلف را ببینند. با این حال، مهمان‌نوازی مردم کار را آسان می‌کند، به‌خصوص یادگیری زبان اسپانیایی را، که برای زندگی در مکزیک ضروری است.

هسکینز می‌گوید: «مردم اینجا هر کار از دستشان بر بیاید می‌کنند که کمک کنند راحت‌تر ارتباط برقرار کنید.»

نیجریه

نیجریه یکی از بزرگترین اقتصاد‌های آفریقا است. پیش‌بینی شرکت فولکروم این است که تا سال ۲۰۵۰ میلادی، نیجریه به طور متوسط سالی ۴.۲ درصد رشد می‌کند و از رده ۲۲ به رده ۱۴ اقتصاد‌های بزرگ جهان می‌رسد. دولت در نیجریه همواره معضل فساد داشته‌است. با این حال، روحیه کارآفرینی مردم اقتصاد کشور را جلو می‌برد. طبق گزارش «دیده بان کارآفرینی جهانی»، بیش از۳۰ درصد از مردم نیجریه یا کارآفرین جدید هستند یا مالک و مدیر کسب و کار خودشان - که از بالاترین‌ها در جهان است.

پنج ابر قدرت حاکم بر جهان در سال ۲۰۵۰ میلادیبیش از ٪۳۰ از ساکنان نیجریه کارآفرینان جدید یا مالک/مدیر هستند

کولت اوتوشسو، مدیرعامل اکسلریت تی وی که در لاگوس زندگی می‌کند، می‌گوید: «اینجا فضا شلوغ و زنده است. مردم نیجریه سخت‌کوش هستند. کاملاً عادی است که یک نفر همزمان مشغول چند کار باشد. یعنی همیشه کاری در جریان است.»

حتی مشکلات کشور، مثل مشکل حمل و نقل عمومی، باعث ایجاد فرصت کاری شده. اوتوشسو می‌گوید: «اینجا یک اپلیکیشن برای پیک موتوری داریم که خیلی شبیه اوبر است. پیک موتوری همیشه بیشتر از بقیه راه‌های حمل و نقل استفاده می‌شده، اما در گذشته قابل اعتماد نبود. اما الان می‌توانیم حرکت موتور‌ها را دنبال کنیم، دقیقاً همانطور که مسیر حمل و نقل و تحویل بار با اوبر ردیابی می‌شود.»

نیجریه‌ای‌ها عموما به آینده کشورشان خوشبین‌اند، اما نگران فساد دولتی و سرمایه‌های خارجی هستند. چیزوبا آنیااوها، بنیانگذار اپلیکیشن گردشگری تروسولو، با اشاره به تاریخچه بهره برداری کشور‌های دیگر از منابع طبیعی نیجریه، می‌گوید: «باید مراقب باشیم از کدام کشور پول می‌گیریم، به چه کسی اجازه می‌دهیم برای بهبود زیرساخت‌ها کمک مان کند، و در ازای این کمک‌ها چه تعهداتی به این افراد یا کشور‌ها می‌دهیم.»

تازه واردان باید در لاگوس یا ابوجا زندگی کنند، هر دو شهر بزرگ‌اند و مدرسه‌های خوب و زندگی شبانه و غذای عالی دارند. درست مثل هر شهر بزرگ دیگر، مهارت‌های زندگی شهری در نیجریه هم مهم است. آنیااو‌ها می‌گوید:«بهترین راه برای جا افتادن در اینجا این است که یک شخص مورداعتماد داشته باشید که اینجا زندگی کند. فهمیدن اینکه کسی مهاجر است آسان است؛ و این باعث می‌شود طعمه آسانی باشید. باید سعی کنید زیاد به چشم نیایید. احتیاط کنید، همیشه به محیط اطراف خود و افراد دورو برتان آگاه باشید.»

منبع: bbc

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 53
در انتظار بررسی:2
Bulgaria
11:41 - 1399/02/09
و اما جایگاه ایران در سال ۲۰۵۰ :
- مرگ بر چین، مرگ بر هند، مرگ بر برزیل، مرگ بر مکزیک، مرگ بر نیجریه
- خدا خودش به دادمون برسه، خدا خودش بهمون رحم کنه، فقط خدا نجاتمون بده، خدایا لعنتشون کن، خدایا نابودشون کن، خدایا فلان کن، خدایا بسان کن
- تو رو خدا به فکر مردم خودتون باشید، به فکر شیکم مردم باشید، برزیلو رها کن فکری به حال ما کن، مجبوریم بین بد و بدتر بریم به بدترین بدیم
...
...
...
...
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
چین هند نیجیریه منبع بی بی سی خخخخخخخ
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
فقط اروپا امریکا
ن
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
برترینها اینو(کلمه اخر) منو بلاک میکنه
رضا
Iran (Islamic Republic of)
۱۷:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
حقیقت تلخ
رضا
Iran (Islamic Republic of)
۱۷:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
البته ماازنظر معنوی رشد میکنیم
دنیا رو بزاریم واسه مادی ها!!!!!!!!!!!!!!!
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۸:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
ایران سال 2003 جزو بیست اقتصاد بود یعنی زمان خاتمی

رشد خوبی هم داشت. فقط بخاطر گفتگوهای تمدن خاتمی و روابط منطقی با دنیا

و الان به لطف مرگ گویان و کاسبان تحریم رسیدیم اینجا
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۷:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۰
کاری به امریکا ندارم.فقط یک درصد فکر کن ژاپن و المان بزارن اینا بزنن جلو.ژاپن تولیدات انحصاری داره متلا بهترین دوربین ها و لوازم الکترونیکی.المانم مادر صنعته.تو خودرو سازی و پزشکی و مهندسی با اختلاف اوله
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۲۳:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۰
ما هیچ ما نگاه
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۱
مردم درسال ۵۷بین بد و بدتربدترراانتخاب کردند ودست به انقلاب زدند وبدبخت شدند بنده به عنوان یک کارشناس عرض میکنم بدترهمیشه بعدازبدبوجودمی آید
Iran (Islamic Republic of)
11:50 - 1399/02/09
۳۰ سال دیگه ما ابر قدرت جهانیم! ۱/۴ منابع گاز دنیا، ۱/۱۰ منابع نفت دنیا، ۹٪ معادن کره‌ی زمین با داشتن ۱٪ خاک دنیا و موقعیت ژئوپولتیک ممتاز رو دارا هستیم، دانش و فناوری رو به پیشرفتی داریم و الان ابر قدرت نظامی هستیم، و مهمتر از همه منابع آب شرب قابل توجهی داریم :)
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
ایناییکه گفتی رفته توجیب ازمابهترون مردم چی؟
شمابخورید وگردش کنید وریخت پاش !مردم هم دهانشان بازمانده خیره بهشماها بعدبه به و چه چه کنندکه چقدرمسولین ما زحمت میکشندومیخورندوقیمتهارابالامیبرند!!!(ای جان )
تی جانه قوربان بنابراین نبود؟
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
فکر کنم تا حالا آب جیره بندی رو ندیدی
نوبت پمپاژ ٱب هم نفهمیدی
یه روز درمیان آب ذخیره کردن هم نفهمیدی
علی
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
اینایی رو که گفتی همین الان هم داریم:/
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
مهمتر از همه اینها، سلامت عقلی و تعادل روانی است. دارید؟
م
Iran (Islamic Republic of)
۱۷:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
اگه تا ۳۰ سال دیگه اینا رو که گفتی با اختلاس غیب نشه
بینام
Iran (Islamic Republic of)
۱۷:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
پاشو صبح شده وقت خواب نیست...آفرین پسر خوب
رضا
Iran (Islamic Republic of)
۱۷:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
چقدر درست،اشتباه گفتی!!
آب شرب داریم!؟
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۹:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
شما اگر قرار بود ابر قدرت بشید تو این چهل سال میشدید ،ی چشم انداز ۱۴۰۰ ،گذاشتید هیجیش محقق نشد ،بدتر شد همه چیز
کوید۱+۱۸
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۰
این منابعی که گفتی همش به غزه وسوریه ولبنان تعلق داره بماچه
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۱
این منابع نفتی دردست آقازاده ها وازمابهتران است به امثال تو چیزی نمیرسد
Iran (Islamic Republic of)
11:52 - 1399/02/09
پس ماچی
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۸:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
ما امنیت داریم ژن با کیفیت داریم
Iran (Islamic Republic of)
11:59 - 1399/02/09
اگر چین همینطور به ساخت ویروس های خطرناک ادامه بده تا 2050فقط خود چین باقی می مونه
Iran (Islamic Republic of)
12:03 - 1399/02/09
این محاسبات با دولت فعلی ما انجام شده اگه این دولت بره کنار تمام این محاسبات بهم میریزه
پاسخ ها
کاربر
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
اره خوب دولت بعدی کاری میکنه یه کشور حذف بشه از محاسبات کلا ( ایران خخخ چه فکری دارین اخه شماها... بعد میگن ایران چرا این وضعیت روو داره
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
هر دولتی هم بیاد همین آش و همین کاسه است چون با آمدن و رفتن دولتها مردم عوض نمیشن
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
منظورت حکومته
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۸:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
منتظر شما بودند تا دستور بدهید
جانم فدای ایران
Iran (Islamic Republic of)
۰۱:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۰
سخنم خطاب به کاربر ۱۶:۴۱ و امثال ایشونه
یکم تفکر بد نیست.
وطن فروش نباشیم .
چنتا حکومت عوض شده تو این دو سه قرن پیش؟ به کجا رسیدیم جز عقب موندن ازدنیا؟
کم توهُم بزنید. فقط توخواب تغییر حکومت رو می بینید.میدونم الان خیلی ظلم شده به خیلیامون ولی امیدوارم دولتی روی کار بیاد دلسوز ایران و ایرانی . مطمئنم که خدا هوامونو داره .
Iran (Islamic Republic of)
12:09 - 1399/02/09
پس آمریکا کو☹️☹️
پاسخ ها
E3maeil
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
آمریکا که رو به افوله بابا
Iran (Islamic Republic of)
12:28 - 1399/02/09
پس آمریکا کو؟
پاسخ ها
بی نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
آخه نیجریه چیه که باید جز پنج کشور ابر قدرت باشه!!!! کدوم احمقی چنین محاسبه ای انجام داده
رضا
Iran (Islamic Republic of)
۱۷:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
خوب آمریکا تا اون موقع مرده دیگه
پس واسه چی اینهمه داریم مرگ بر آمریکا میگیم
الکی که نیست
بهروز
Iran (Islamic Republic of)
۲۰:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
نیجریه قرار چهاردهم بشه نه پنجم.
Iran (Islamic Republic of)
12:33 - 1399/02/09
ما می توانیم (فکر بد نکن)
Iran (Islamic Republic of)
12:47 - 1399/02/09
به غیر از چین همشونو قبول دارم. چین با این فضاحت کرونا شانس بیاره قحطی نشه وقتی سرمایه ها دارن خارج میشن.
Iran (Islamic Republic of)
13:31 - 1399/02/09
نیجریه؟؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۲۰:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
بله
نیجریه
تا حالا تصاویر امیرنشین دبی دهه ۱۹۸۰ را دیدی؟
Iran (Islamic Republic of)
16:27 - 1399/02/09
ما هم با این روال تا سال۲۰۵۰ گداترین کشور جهان خواهیم شد و شمار زیادی از همو طنهامون بر اثر فقر و نداری خواهند مرد خدا به داد ما مردم برسه که روی ثروت هنگفت جهان خوابیدیم ولی با فقر دست و پنچه میزنیم
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۲۰:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۹
اصلا نگران نباش
با همین راهکار همه مشکلات حل میشه:
خدا به دادمون برسه. خدا ال کنه. خدا بل کنه
Iran (Islamic Republic of)
16:31 - 1399/02/09
پنچ کشور ایران لبنان فلسطین سوریه ویمن
Iran (Islamic Republic of)
18:13 - 1399/02/09
همه دنیا پیشرفت میکنن واز زندگی وکار لذت میبرن
ما هنوز اندر خم یه کوچه ایم
که بخوایم بریم مستراح با پا چپ بریم یا راست
خبری زجرمون نده تی بلامی سر
Iran (Islamic Republic of)
18:51 - 1399/02/09
انشااله مام میشیم ابر قدرت
Iran (Islamic Republic of)
02:45 - 1399/02/10
ما باداشتن ۵درصد از منابع جهان کجاییم؟
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
07:41 - 1399/02/10
دنیا رو حساب توهم نمیچرخه ..... بنابراین ۱۰۰ سال دیگه هم اوضاع همینه .... همین ابر قدرتها و همین فلک زده های بدبخت فعلی !
Iran (Islamic Republic of)
08:17 - 1399/02/10
خواستن حرفشون روواقعی جا بزنن زیرش نوشتن بی بی سی .و آخر :چقد زور زدید امریکارو جا ندید .همیشه شیر شیره والسلام ما هم کفتار
Iran (Islamic Republic of)
11:40 - 1399/02/10
جایگاه ایران
ثروتمندترین کشوردنیابابالاترین درصدگداپروری درجهان
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
سوییچ ایران_1
عارفی_1
شیرآلات زمانی_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
خرید باکس 1
دکتر نائبی_1
شیرآلات زمانی_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
عارفی_3
خرید باکس 3
دکتر نائبی_3
سوییچ ایران_3
شیرآلات زمانی_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
عارفی_4
دکتر نائبی_4
سوییچ ایران_4
خرید باکس 4
شیرآلات زمانی_2
عارفی_2
سوییچ ایران_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
خرید باکس 2
دکتر نائبی_2
تدبیرکالا_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
قالیشویی بانو_فوترموبایل
دارو سازی عبیدی - فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
زمردی_فوتر موبایل اصلی
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
شفا_فوترموبایل
قالیشویی بانو_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
قالیشویی نوین_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
رستوران باغ بهشت _فوتر
دارو سازی عبیدی - فوتر
زمردی_فوتر اصلی
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
تدبیرکالا_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
فنی آتل_فوتر
کلینیک النا_فوتر
آیلین_تزریق چربی
قالیشویی ادیب_فوتر
شفا_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر