میرسلیم: مجلس یازدهم یکدست است
۹۸۹۲۳۵
۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۳
۴۵۵۴ 
روزنامه ایران با مصطفی میرسلیم در باره مجلس یازدهم و سازوکارهای آن انجام داده است.

روزنامه ایران با مصطفی میرسلیم در باره مجلس یازدهم و سازوکارهای آن انجام داده است.

میرسلیم: مجلس یازدهم یکدست است

بخشهایی از مصاحبه را که به صورت مکتوب انجام شده است می خوانید:

اصولگرایان همواره با این پرسش روبه‌رو بوده‎اند که چرا مواضع آنها نسبت به برخی نهادها مثل صداوسیما، شورای نگهبان، مجمع تشخیص مصلحت نظام و... حمایتی است و هیچ نقد جدی نسبت به آنها ندارند. آیا این به‌خاطر همسویی فکری این نهادها با مجموعه اصولگرایان است؟ شما اگر انتقاداتی را متوجه این نهادها بدانید آیا از تریبون مجلس اعلام می‎کنید؟

صرف انتقاد کردن برای خودنمایی با استفاده از سخنگاه مجلس هنر نیست. انتقاد باید دقیق و علمی باشد تا مؤثر واقع شود والا جنجال آفرینی بیش نیست و پشیزی نمی‌ارزد. انتقاد نسبت به‌عملکرد صداوسیما یا عملکرد شورای نگهبان وجود داشته و دارد که این انتقادها به مفهوم محکوم کردن آنها نیست بلکه برای اصلاح نواقص و برطرف کردن کاستی‌ها است. برخی از انتقادها نباید علنی شود تا آثار منفی ناشی از علنی شدن مانع اصلاح لازم نشود. در مورد نظارت بر صداوسیما یادآوری می‌کنم که قانون دارد و در صورتی که آن قانون اشکال دارد باید در مجلس اصلاح شود و اگر نمایندگانی که برای نظارت انتخاب شده‌اند شایستگی لازم را ندارند باید آنها را جایگزین کرد. سیاست‌های کلی انتخابات در شهریور ماه 1395 ابلاغ شده است و ما می‌دانیم اشکالات فراوانی در قانون کنونی انتخابات که نزدیک پنجاه بار وصله پینه شده است وجود دارد. اگر بررسی صلاحیت نامزدها فرآیند مناسبی ندارد نباید ایراد را به شورای نگهبان گرفت بلکه با استفاده از تجربه چهل سال گذشته باید قانون آن را اصلاح کرد.

در اواخر سال 95 به وزیر محترم کشور تذکر دادم که لایحه جدید انتخابات را برمبنای سیاست‌های کلی ابلاغی، آماده کنید و هر آنچه برای بهبود انتخابات در زمینه‌های مختلف حوزه‌های انتخاباتی و نحوه تشخیص صلاحیت‌ها و چگونگی تبلیغات و هزینه‌های اتنخاباتی و شمارش آرا و رسیدگی به شکایات وغیره، لازم است در آن بیاورید. اکنون در اردیبهشت 99 هنوز از آن لایحه خبری نیست! ملاحظه می‌فرمایید که اشکال در عدم انتقاد نیست بلکه در سستی برای تدوین لایحه جامع قانونی و تصویب آن است که هر دو اشکال به دولت و مجلس کنونی بر می‌گردد.

درباره مجمع من تعجب می‌کنم از کنایه شما زیرا ما در مجمع کم کار نبوده‌ایم و وظایف خود را در زمینه تدوین پیشنهادهای سیاست‌های کلی مورد نیاز برای تهیه طرح‌ها یا لوایح قانونی با همکاری دولت و مجلس و دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و مردم نهاد بموقع انجام داده‌ایم و تقدیم رهبر معظم انقلاب کرده‌ایم و نتیجه آن هم به سه قوه ابلاغ شده است، کم کاری که از آن باید انتقاد کرد در مجمع نیست! به علاوه هر جا که بین مجلس و شورای نگهبان اختلاف بوده است مجمع بن‌بست را شکانده و آنچه را مصلحت بوده تشخیص داده و این تشخیص، تا آنجا که من به یاد دارم، اغلب در جهت مصوبه مجلس بوده است. انتقادهایی که بعضی از شخصیت‌ها به عملکرد مجمع کرده‌اند، به بی‌توجهی آنها به اصول قانون اساسی برمی گردد. اتهام سیاسی بودن به مجمع مردود است: در مورد تشخیص مصلحت باید جواب به خدا داد و این موضوع ساده‌ای نیست که تعبیر سیاسی پیدا کند.

مجلس یازدهم را مجلس نسبتاً یکدست می‎دانند. شما حسن‎ها و معایب مجلس یکدست را چه می‎دانید؟

درست است: مجلس یازدهم از اکثریت یکدست خوبی برخوردار است که اجازه می‌دهد تصمیمات مجلس از انسجام برخوردار باشد و در صورت درایت هیأت رئیسه از راهبرد شایسته‌ای که خیر و صلاح جمهوری اسلامی را در بر می‌گیرد پیروی کند. معایب مجلس به یکدستی آن بر نمی‌گردد بلکه ناشی از فرآیندهای ناشایستی است که بتدریج در چهل سال گذشته رواج پیدا کرده و مجلس را از رتبه در رأس امور بودن خارج کرده و راه اصلاح آن هم تغییر آیین نامه رئیس محور آن است.

در روزهای گذشته زمزمه‎هایی از سوی برخی چهره‎های اصولگرا مطرح شده مبنی بر اصلاح آیین‌نامه و ضرورت کاهش اختیارات رئیس مجلس. شما پیگیری این ایده را با چه هدفی می‎دانید و خودتان موافق با کاهش اختیارات رئیس مجلس هستید؟

اصلاح آیین‌نامه ضروری است چه برای اختیارات هیأت رئیسه و رئیس و چه درباره نحوه انتخاب اعضا و رؤسای کمیسیون‌ها. هدف این است که مجلس و نمایندگان جایگاه برحق خود را بازیابند. رئیس مجلس باید سخنگوی مجلس باشد و نه بیان کننده نظریات خود. او باید بتواند برآیند نظریات نمایندگان را در مراجع قانونی مختلف مطرح و پیگیری کند. وظیفه دیگر او با همکاری هیأت رئیسه، در گردآوری امکانات کارشناسی دقیق و بهنگام برای نمایندگان است تا بتوانند در تصمیم گیری های خود داهیانه و شایسته سالارانه عمل کنند و هرچه کمتر با آرای ممتنع روبه‌رو شویم. وظیفه سوم نیز امور اجرایی مجلس است که باید بدون ریخت و پاش و اسراف و خاصه خرجی و به‌صورتی کاملاً شفاف انجام گیرد. این اصلاحات اگر انجام نگیرد مجلس یازدهم ضعیف‌تر از مجلس‌های قبلی خواهد شد.

این روزها بحث درباره ریاست مجلس در رسانه‎ها زیاد مطرح می‎شود. در کنار نام‎هایی چون خود شما، آقای قالیباف و آقای آقاتهرانی اخیراً مدیران ارشد دولت‎های احمدی‌نژاد مثل آقایان فریدون عباسی و شمس‎الدین حسینی هم اعلام نامزدی کرده‎اند. به‌نظر می‌رسد رقابت سختی در جریان است. شما مکانیسم پیشنهادی برای تعیین رئیس مجلس مطرح کرده‌اید یا در ذهن دارید که پروسه انتخاب هیأت رئیسه بدون حاشیه باشد؟

مطرح شدن افراد و نامزد شدن اشکالی به لحاظ اصولی ندارد به شرط آنکه تلقی رقابت برای تقسیم غنائم از آن نامزدی نشود. ریاست مجلس با وظایفی که مختصراً برشمردم به نوعی خدمتگزاری به نمایندگان مجلس محسوب می‌شود و نه فرماندهی بر آنها. مجلسی که حرمت نمایندگانش را هیأت رئیسه نگه ندارند در مقابل دولت ذلیل خواهد شد و نمایندگانش گرفتار زد و بند می‌شوند و این یعنی به تباهی کشاندن عالی‌ترین رکن نظام جمهوری اسلامی. انتخاب رئیس و هیأت رئیسه با نمایندگان مجلس است و آنها باید با بررسی سوابق نامزدها و دانش و تجربه آنها و صلاحیت‌های سیاسی‌شان و نیز در نظر گرفتن پاکدستی و بی‌حاشیگی آنها یعنی مجموعه‌ای از شاخص‌های منطقی و بالاخره بدون هرگونه اعمال نفوذ از خارج از مجلس، تمایل خود را ابراز کنند و نهایتاً انتخاب مستقل خود را انجام دهند. در حقیقت تنازع و رقابتی مطرح نیست بلکه نوعی مسابقه در ارائه خدمت به نمایندگان مطرح است و اگر نامزدها خود به تشخیص بهترین چینش برای ارائه خدمت و پیشنهاد آن به مجمع عمومی نمایندگان برسند، ان‌شاء‌الله موضوع با تفاهم به نتیجه خواهد رسید و الا با ابراز تمایل نمایندگان، فردی که آراء اکثریت را بیاورد انتخاب خواهد شد و به‌همین منوال برای نواب رئیس و ناظران و منشی‌ها.

می‎توانید به مخاطبان این مصاحبه اطمینان بدهید که انتخاب رئیس یا هیأت رئیسه یک روند کاملاً درونی در مجلس خواهد داشت و فشارهایی از بیرون پارلمان وارد نخواهد شد؟

قرار نیست چنان فشارهایی بر نمایندگان اعمال شود. من امیدوارم مسائل نفسانی و وسوسه‌های شیطانی که به جریانات درون مجلس برمی‌گردد، مزاحمت ایجاد نکند. نزد ما نمایندگان، برای ایفای وظیفه خدمتگزاری و احقاق حق، کرسی ریاست مجلس و ریاست کمیسیون و نمایندگی نباید فرقی داشته باشد، به شرط آنکه نیتمان خودنمایی و قدرت طلبی نباشد و فقط رضایت خدا را در نظر گیریم.

آقای حسن بیادی به طرفداری از ریاست آقای قالیباف گفته است که ریاست میر سلیم یک شوخی است. شما برای نامزدی به چه پشتوانه‌های سیاسی و تشکیلاتی در مجلس برای ریاست امید دارید؟

تشخیص صلاحیت ریاست مجلس و مسئولیت آن با خود نمایندگان است و اظهار نظرهای تبلیغاتی برخی افراد و تشکیلات، موضوعیتی ندارد و اگر خدای ناکرده روش‌های انحرافی اتخاذ شود مطمئن باشید بر همگان آشکار خواهد شد. تعدادی از نمایندگان به من اظهار تمایل کرده‌اند که از حسن ظنشان تشکر می‌کنم و عده‌ای هم به دیگر نامزدها. آنچه مهم است اینکه بدانیم قدرت طلبی در مجلس مذموم ولی خدمتگزاری صادقانه افتخار است و مطمئن باشید که همه ما در اصلاح وضع مجلس برای رسیدن به شفافیت و مقابله با تباهی‌ها و در نتیجه خدمت صادقانه و مؤثر به مردم اختلاف نظر نداریم هرچند که در بیرون مجلس برخی از افراد می‌خواهند وجود نوعی مخاصمه و رقابت تخریبی را القا کنند.

اساساً آن قدر کارهای مهم در پیش روی ما قرار دارد که اگر همگی از صمیم دل دست به دست هم دهیم باز بعید است از پس مشکلات برآییم، مگر به لطف خدا؛ پس جایی برای حذف یکدیگر نمی‌ماند. این چهار سال مجلس یازدهم هم می‌گذرد و همراه خودش کرسی‌های مختلفی که از آن یاد کردید با خود می‌برد چنانکه قبل از ما، افرادی سال‌های متمادی نماینده بودند یا ریاست کردند و دوره‌شان پایان پذیرفت و رفتند؛ تنها چیزی که می‌ماند خدمت صادقانه و مخلصانه است برای بهبود وضع مردم و پیشرفت و اعتلای جمهوری اسلامی.

گفته می‌شود تعهد یا میثاق نامه‌ای در بین اصولگرایان آماده شده یا قرار است آماده شود که هر کسی رئیس مجلس شد نامزد انتخابات ریاست جمهوری نشود. شما چنین ادعایی را تأیید می‌کنید و آیا آن را ضروری می‌دانید؟

این طرز فکر مقدسی است که نباید نمایندگی مجلس سکوی پرواز برای کسب سمت‌های دیگر شود زیرا به‌نظر من برتر از نمایندگی مجلس، شغلی برای خدمت کردن به مردم وجود ندارد و اگر کسی مجلس را سکوی پرواز قراردهد، هم به مجلس و هم به مردم جفا کرده است، هرچند منع قانونی نداشته باشد. در برخی کشورها رئیس جمهوری می‌تواند مجلس را منحل کند ولی در کشور ما مجلس در هیچ شرایطی تعطیل بردارنیست و متقابلاً مجلس است که تفوق بر دولت و رئیس جمهوری دارد و اگر خدای ناکرده گرفتار انحراف شوند مجلس می‌تواند آنها را استیضاح کند یا کفایت سیاسی‌شان را زیر سؤال ببرد.

برچسب ها:
انتشار یافته: 30
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
08:29 - 1399/02/13
یکدستی وتاختن یکجا!!!
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
چرا یکدست هستین مگر هرکدام هرنفر دو دست ندارین اگر یکدست باشین که فلج هستین
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
یکدستی خود محوری نظربقیه پایمال میشه
Iran, Islamic Republic of
08:30 - 1399/02/13
یکدست تروریست
Iran, Islamic Republic of
08:31 - 1399/02/13
جوجه رااول پاییز میشمرند قربان..کشتن نفس عماره مختص انسان های بزرگ است عالیجناب..معنی و تفسیر نفس عماره بسیار وسیع است..یاد خدا به معنای واقعی کلمه کار هرکس نیست تصدق گردم..خدایا مارا به خودت هوشیار کن و منزلت ده ای غریب در غربت تنهایی..ای زلال
پاسخ ها
ماوشما
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
منظورجناب ایشان ازیک دستی اینه که دست دیگرشان توی جیب مردم است
Iran, Islamic Republic of
08:39 - 1399/02/13
حالا که یک دست شدی جلوی گرانی ونجومی و اختلاس و پارتی بازی را بگیر اگر نگیری وعده روز قیامت
Iran, Islamic Republic of
08:42 - 1399/02/13
مشکل همه حل شد مشکل مملکت تو یکدست ودو دست مجلس بود برو بابا جمع کن
-
08:50 - 1399/02/13
مجلس 15 درصدی باید هم یکدست باشه...
Iran, Islamic Republic of
08:53 - 1399/02/13
شما را هم خواهیم. دید مشتی. افراتی. وستیز طلب
Iran, Islamic Republic of
09:02 - 1399/02/13
این چهل سال که دو دست بود روز به روز آمار تخلف و اختلاس و دزدی و کی بود کی بود وقانون گریزی سر به فلک کشید حالا که یک دست شده دیگر چشم نظارتی در کار نیست چون همه خودی اند
Iran, Islamic Republic of
09:06 - 1399/02/13
خدا شکر همه چی درست شد
United Arab Emirates
09:09 - 1399/02/13
مردک کچل یک دستی دردی از مردم دوا میکنه؟
پاسخ ها
آزادی
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
بشین سرجات خالی بند
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
من ماشینم تو جاده نهاوند بخاطر چاله چوله سگ دست بریدحالا خسارت رو از کجابگیرم..مجلس یازدهم این قانون بریدن سگ دست را با قید فوریت بیار صحن علنی
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۴
این میرسلیم چرامانند.مومیایی هاست.
Iran, Islamic Republic of
09:10 - 1399/02/13
اره یکدست برای بی عدالتی برای ضایع کردن حق دیگران
یکدست برای فامیلا و خانواده های خودشون
بقبه هم بیکار و افسرده بشن .
مگه حضرت مهدی عج ظهور کنه و به داد این مردم برسه از شما کاری ساخته نیست.
Iran, Islamic Republic of
09:11 - 1399/02/13
قبلیا دو دستی کاری نکردند وای بحال یک دستی ها!!!!!
Iran, Islamic Republic of
09:12 - 1399/02/13
به عبارت دیگرهمه بله قربانگو هستند
United Arab Emirates
09:55 - 1399/02/13
اون موقعی که یکدست نبود حال وروزمون این شد حالا که یکدست شدین خدا به فریاد برسه
پاسخ ها
ماوشما
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۳
حتمادست دیگرشان راخداقطع کرده است وحالایک دست شده اند
Iran, Islamic Republic of
10:28 - 1399/02/13
خب خیلی عالیه دیگه کم کاری ویا هرچیز دیگر رابگردن کسی دیگر نمی اندازند. ولی مواظب باشند خطا نکنن که با سر بزمین بخورن که نتوان جمعش کرد
Iran, Islamic Republic of
11:23 - 1399/02/13
خداروشکر این دغدغه ایشون هم حل شد . حالا ببینیم با یه دست چکار میکنی . روز روزش با دو دست هم کاری نمیتونستی بکنی
(:
Iran, Islamic Republic of
12:31 - 1399/02/13
مجلسی یک دست با نمایندگانی با ده رای
Iran, Islamic Republic of
13:00 - 1399/02/13
توچرا لباس پاکستانی میپوشید چه نسبتی با عمران خان نخست وزیر پاکستان دارید کدخدایی احتمالا میر سلیم دو تابعیتیه حتا اسمش مشکوکه
Iran, Islamic Republic of
13:02 - 1399/02/13
وقتی یکدست باشه فساد بیشتری رخ میده ، بعد هیچ کس فریاد رس مردم نیست دیگه.
Iran, Islamic Republic of
14:28 - 1399/02/13
یکدست و یک صدا بگم بگم ومرگ بر این و اون
Iran, Islamic Republic of
22:48 - 1399/02/13
هر پیامی میذارم حذف می کنید .اخه چرا؟ به کسی توهین نکردم
United Arab Emirates
06:34 - 1399/02/17
یکدست از بی کفایتها
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج