۵ بیماری پوستی مرتبط با کرونا
قالیشویی ادیب_هدر
لاویه_هدر
قالیشویی ادیب_هدر
لاویه_هدر
دیاکو_موبایل F دومی
ایرانیان - F داخلی موبایل111
قالیشویی ادیب_هدر
لاویه_هدر
ایرانیان - f تبلت1111
فرش مرتضوی_1
دکتر نداف کرمانی 1
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
دکتر نداف کرمانی 3
فرش مرتضوی_3
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
فرش مرتضوی_ 4
دکتر نداف کرمانی 4
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
دکتر نداف کرمانی 2
فرش مرتضوی_2
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
دیاکو_F داخلی دومی
ایرانیان - F داخلی1111
۹۸۹۸۸۷
۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۲
۳۹۹۳
متخصصان پوست پنج نوع بیماری پوستی را که با ویروس کرونا مرتبط است شناسایی کرده‌اند. مطالعاتی که روی ۳۷۵ بیمار در اسپانیا انجام شده حاکی از آن است که کووید۱۹ می‌تواند خود را در عارضه‌های پوستی نیز نشان دهد.

وب‌سایت فرادید: متخصصان پوست پنج نوع بیماری پوستی را که با ویروس کرونا مرتبط است شناسایی کرده‌اند. مطالعاتی که روی ۳۷۵ بیمار در اسپانیا انجام شده حاکی از آن است که کووید۱۹ می‌تواند خود را در عارضه‌های پوستی نیز نشان دهد.

از کلیه متخصصان پوست در آکادمی پوست کشور اسپانیا خواسته شد که در طول دو هفته گذشته بیماران مبتلا به عارضه‌های غیرمعمول پوستی از جمله بیماران مشکوک یا قطعی ابتلا به ویروس کرونا را مورد معاینه قرار دهند.

۵ بیماری پوستی مرتبط با کرونا

بیماران ابتدا یک پرسشنامه استاندارد را بدون اشاره به جزئیات کلینیکی امراضشان پر کردند. سپس، مقدمتا، تعداد ۱۲۰ عکس از نواحی پوست بیمارانی که دچار عارضه شده بودند در اختیار پزشکان قرار گرفت.

پزشکان با مطالعه پرسشنامه و عکس‌های بیماران، از پیامد کووید۱۹ بر پوست آن ها، در مورد عوارض کرونا بر پوست برخی بیماران به نتیجه‌ای واحد رسیده‌اند. اما مولفان این گزارش که در نشریه «جورنال آو درماتالوجی» بریتانیا منتشر شده، از مردم خواسته‌اند تنها بر أساس عوارض پوستی شان تشخیص مرض ندهند، زیرا بدون نظر تخصصی پزشک نمی‌توان تحریکات معمول پوستی را از زخم‌های (مرتبط با کرونا) تشخیص داد.

اما متخصصان با تحقیقات بیشتر بر روی دیگرعکس‌های بیماران، به این نتیجه رسیده‌اند که بیماران را می‌توانند با پنج بیماری پوستی مرتبط با کرونا طبقه‌بندی کنند.

۵ بیماری پوستی مرتبط با کرونا

در ۱۹ درصد موارد، بیمار عوارضی شبیه به سرمازدگی «در انگشتان دست و پا نشان داده که با سرخ شدن اندام، تاول و گاه جوش‌های چرکی» همراه بوده است. این عوارض اغلب در دست‌ها و پا‌ها مشاهده می‌شود. این گزارش می‌گوید لکه‌های قرمز رنگ نامتقارن، ناشی از خونریزی زیر پوستی بوده است.

این عوارض که بطور متوسط ۱۲ روز و نیم طول می‌کشد، معمولا ناشی از موارد ملایم‌تر ابتلا به ویروس بوده و در بیماران جوان‌تر دیده می‌شود.

۵ بیماری پوستی مرتبط با کرونا

کارشناسان همچنین متوجه بروز «تاول»‌های کوچک همراه با خارش در۹ درصد بیماران شده‌اند. این تاول‌ها مملو از خون بوده و اغلب روی شکم و سینه منتشر می‌شوند. این عارضه عمدتا در بیماران میان-سال دیده شده که شدت عوارض بیماری کوویدشان متوسط بوده است. این عارضه به طور متوسط پس از ۱۰.۴ روز برطرف می‌شود.

۵ بیماری پوستی مرتبط با کرونا

رده سوم، شامل ۱۹ درصد بیماران مبتلا به ویروس کرونا است که روی پوست آن‌ها «زخم‌های کهیر مانند» پدیدار می‌شود که می‌توان آن را با واکنش پوست در تماس با گیاه گزنه و تورم تشبیه کرد. این برجستگی‌ها صورتی رنگ یا سفید بوده و بطور متوسط ۶.۸ روز طول می‌کشد تا بهبود یابد.

۵ بیماری پوستی مرتبط با کرونا

نوع دیگر عارضه پوستی ناشی از ویروس کرونا، مجتمع دانه‌های کوچک قرمز برجسته و گاه مسطحی است که در ۴۷ درصد بیماران مبتلا به کووید۱۹ عارض شده و معمولا در اطراف ریشه‌های مو پدید می‌آید.

در مقایسه با عارضه معمول موسوم به «پیتریازیس رُوزه آ» یا جوش پولکی، این عارضه به طور متوسط پس از ۸.۶ روز بهبود می‌یابد. نکته مهم این است که کارشناسان خاطرنشان کرده‌اند که دانه‌های قرمز رنگ پوستی و کهیر، عوارضی معمول و مرتبط به بیماری‌های متعددی هستند که ارتباط دادنشان به کووید۱۹ را دشوار می‌کند.

۵ بیماری پوستی مرتبط با کرونا

آبی شدن پوست یا «بافت مردگی» آخرین رده بندی عوارض کووید۱۹ در این گزارش است که تنها در ۶ درصد بیماران دیده شده است. بافت مردگی به علت عدم جریان خون در رگ‌های پوستی ایجاد شده و نشانه آن لکه‌های آبی یا قرمز روی پوست است.

این عوارض در سالمندان مبتلا به عوارض شدید کووید۱۹ مشاهده شده که به بیماری تصلب شرایین مبتلا بوده و جریان خون در برخی اندام هایشان به خوبی صورت نمی‌گیرد.

این پژوهش همچنین حاکی از آن است که بیماری تصلب شرایین موجب بروز زخم‌ها و تاول‌های پوستی در ناحیه شریان‌های تنگ شده می‌شود که نتیجه نرسیدن خون به آن نقطه از پوست است.

منبع: independent

مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
فرش تارنگ_1
شیرآلات زمانی_1
فرش ریحان 1
اپیلاسیون نانا 1
شیرآلات زمانی_3
فرش ریحان 3
فرش تارنگ_3
اپیلاسیون نانا 3
فرش تارنگ_4
اپیلاسیون نانا 4
شیرآلات زمانی_4
فرش ریحان 4
شیرآلات زمانی_2
فرش تارنگ_2
فرش ریحان 2
اپیلاسیون نانا 2
کالابرد_فوترموبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
سفیر بار ساقدوش_فوتر موبایل
دیاکو_فوتر موبایل داخلی
استیل رگال_فوتر موبایل
فرش تارنگ_فوتر موبایل
دکتر قدیمی_فوتر موبایل
چوب و هنر _فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
بانک کتاب پایتخت_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
تدبیرکالا_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
ایرانیان- فوتر موبایل222
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
دکتر قدیمی_فوتر
کالابرد_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
فنی آتل_فوتر
چوب و هنر _فوتر
دیاکو_فوتر داخلی
فرش تارنگ_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
ایرانیان-فوتراصلی222
سفیر بار ساقدوش_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
استیل رگال_فوتر
بانک کتاب پایتخت_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
شفا_فوتر