نجفی: بین خودکشی و معرفی به آگاهی مردد بودم
۹۹۰۰۴۴
۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۲۱:۱۰
۲۰۹۶۸
متهم نجفی در دادگاه رسیدگی به پرونده قتل میترا استاد در دور سوم گفت: بین دو تصمیم یعنی خودکشی و معرفی به آگاهی مردد بودم.

ایسنا: دادگاه رسیدگی به پرونده نجفی به اتهام قتل میترا استاد در دور سوم امروز یکشنبه (۱۴ اردیبهشت) در شعبه ۱۰ دادگاه کیفری یک استان تهران به ریاست قاضی متین راسخ برگزار شد.

در ابتدای جلسه قاضی متین راسخ از اختیاری، نماینده دادستان خواست تا کیفرخواست را قرائت کند.

نماینده دادستان ضمن تشریح کیفرخواست بیان کرد: محمد علی نجفی ۶۹ ساله، متهم به مباشرت در قتل عمدی همسر دوم، حمل و نگهداری سلاح غیر مجاز و ایراد صدمه بدنی عمدی منتهی به جرح است.

وی با بیان اینکه دادسرا رأی دیوان عالی را دارای ایراد می داند، عنوان کرد: متهم در خصوص مسلح بودن سلاح اظهارات متناقضی دارد. متهم در جای جای پرونده دلیل قتل را اختلافات خانوادگی ذکر می کند اما در یکی از اظهارات خود بیان کرده که قصد قتل نداشته است. همچنین اظهارات متهم و وکلای ایشان در خصوص مهدورالدم بودن و ساب النبی بودن مقتوله کذب است. علت این تناقض گویی ها چیست؟

اختیاری خاطرنشان کرد: در صحنه جرم پنج گلوله شلیک شده بود و گلوله پنجم به دست متقوله برخورد کرد و فرضیه کمانه کردن گلوله منتفی است و شلیک پنجم به صورت غیر مستقیم بوده است چرا که از کف دست وارد بدن شده و پس از آن به قفسه سینه آسیب وارد شده است.

نماینده دادستان: متهم نجفی مستحق تخفیف مجازات نیست

وی در ادامه با اشاره به اظهارات وکیل متهم نجفی گفت: وکیل متهم در جایی اظهار داشته که آقای نجفی ساعت ۱۱ شب به کمیسیون روانپزشکی رفته در حالی که متهم ساعت ۸ صبح به کمیسیون رفته است. در این پرونده شریک و معاونی وجود ندارد و استحقاق تخفیف مجازات برای متهم منتفی است

در این بخش از جلسه دادگاه قاضی راسخ گفت: در پرونده آمده که استوار دوم آگاهی متهم را به آگاهی برده در حالی که متهم مدعی شده که خودش را معرفی کرده است.

نجفی: بین خودکشی و معرفی به آگاهی مردد بودم

نماینده دادستان نیز خطاب به متهم نجفی بیان کرد: آقای نجفی، شما به فکر آبروی مقتوله و خانواده ایشان نبودید؟ متهم فاقد شرایط تخفیف است و باید از مجازات های تکمیلی نیز استفاده کرد. ارتکاب قتل عمدی میترا استاد از نظر دادسرا محرز بوده و تقاضای اشد مجازات برای اتهام قتل عمد و تقاضای اشد مجازات برای ایراد صدمه بدنی و تقاضای اشد مجازات در اتهام حمل و نگهداری سلاح را تقاضا دارم. همچنین تقاضای تشدید قرار متهم را خواستارم.

با پایان قرائت کیفرخواست، قاضی متین راسخ از متهم نجفی خواست تا در جایگاه حاضر شود.

ادعای متهم نجفی در دادگاه در خصوص حجاب همسرش

متهم نجفی ضمن قرارگیری در جایگاه گفت: سلاح را همیشه در منزل پنهان می کردم و اختلافات زیادی با مقتوله داشتم چرا که بعد از ازدواج حجاب ایشان عوض شد. همچنین تقاضاهای مالی متعددی مطرح می کرد و اصرار داشت که از همسر اولم طلاق بگیرم. مرحومه خانواده ام را تهدید به اسید پاشی می کرد و به من می‌گفت که مطلقه است، اما متوجه شدم که با همسر سابقش زندگی می کند و می گفت که به خاطر پسرم جدا زندگی نمی کنم چرا که خودکشی می کند. بعد از این موضوع متوجه شدم که طلاق در شناسنامه مقتوله نیز قید نشده است.

قاضی: شما حقایق را کتمان می کنید

قاضی متین راسخ خطاب به متهم نجفی گفت: در حال حاضر موضوع مجازات تعزیری مانده است؛ اما شما حقایق را کتمان می کنید. نصیحت می کنم که واقعیت را بگویید.

متهم نجفی نیز گفت: پس از وقوع قتل به فکر خودکشی بودم و به خانواده و وکلایم گفتم که برای قصاص آماده ام و برای رضایت تلاش نکنید. بعد از حادثه تعداد گلوله های شلیک شده را نمی دانستم و فکر می کردم چهار گلوله شلیک شده در حالی که در پلیس آگاهی گفتند پنج گلوله شلیک شده است.

در این بخش از جلسه دادگاه، رییس دادگاه با طرح پرسشی از متهم نجفی گفت: آیا قبول دارید که رفتار شما باعث قتل شده است؟

متهم نجفی نیز در پاسخ گفت: بله قبول دارم؛ اما گلوله کمانه کرده است.

قاضی متین راسخ با طرح پرسش دیگری از متهم نجفی بیان کرد: آیا لحظه درگیری بین شما و مقتوله شخص دیگری وارد خانه شده است یا خیر؟

متهم پاسخ داد: خیر.

تشریح نحوه قتل از سوی متهم در دادگاه

متهم نجفی در خصوص نحوه شلیک گلوله ها در حمام نیز بیان کرد: وقتی وارد حمام شدم به مرحومه گفتم که مسائل را حل کنیم اما به خاطر اینکه دو دستش را روی شانه های من گذاشت و بدنم متمایل به عقب شد گلوله اول شلیک شد. مطمئنم که گلوله اول به بالش برخورد کرد و پس از آن به کابینت روشویی اصابت کرد تیرهای دوم ، سوم ، چهارم و پنجم رو به پایین شلیک نشد و دستانم رو به بالا بود و تیر آخر که شلیک شد دستانم را رها کرد و به زمین افتاد که دیدم سینه مقتوله سوراخ شده است.

وی ادامه داد: بارها پیشنهاد طلاق دادم اما مخالفت می کرد و چندین بار تهدید کرد که به دختر و نوه ام اسید می پاشد.

در این بخش از جلسه دادگاه، قاضی متین راسخ از زهرا نجفی ( دختر متهم) پرسید: چه تاریخی ازدواج کردید و مهریه شما چقدر است؟

دختر متهم نجفی در پاسخ گفت: سال ۹۵ و مهریه ام ۲۰۰ سکه است.

قاضی متین راسخ سپس خطاب به متهم نجفی گفت: دختر آقای نجفی ۲۰۰ سکه برای مهریه خود انتخاب کرده اما مهریه مرحوم استاد ۱۳۶۲ سکه تمام بهار آزادی بوده است. دلیل این موضوع چیست؟

علت تعیین مهریه سنگین برای مقتوله از زبان متهم

متهم نجفی پاسخ داد: مرحومه می گفت که اگر مهریه من کم باشد همسر اولت فشار می آورد که مهریه من را بدهی و طلاق بگیری.

رییس دادگاه خطاب به متهم نجفی گفت: مرحومه بعد از عقد دائم مرتب به شما می گفت که اجازه دهید با آقای اسد زاده در ارتباط باشم.

متهم نجفی عنوان کرد: بحث های پیش آمده بین ما نیز به خاطر همین مسائل بود.

قاضی راسخ گفت: در دو جا گفته اید که خانواده مرحومه شیطان پرست هستند، نامه های یک صفحه ای و سه صفحه ای را به چه منظوری نوشتید؟

متهم نجفی پاسخ داد: احساس کردم بعد از حادثه خانواده ام تحت فشار قرار بگیرند.

وی افزود: همیشه سلاح را جایی قرار می دادم که کسی دسترسی نداشته باشد؛ برای تمدید کارت حمل سلاح نیز قصور کردم و نمی دانستم که تاریخش گذشته است. با علم و آگاهی خودم را به اداره آگاهی معرفی کردم و تمام شلیک ها غیر ارادی و غیر مستقیم بوده است و تیری که منجر به فوت مقتوله شده کمانه کرده است. تقاضای گذشت بی دلیل ندارم و انشاالله حکم شایسته ای صادر شود.

در این بخش از جلسه دادگاه، قاضی متین راسخ از گودرزی وکیل متهم نجفی خواست تا در جایگاه حاضر شود.

توضیحات وکیل متهم در خصوص نحوه شلیک گلوله

وکیل متهم نجفی گفت: درباره مبلغ گزاف برای اخذ ر ضایت باید بگویم که صلح سیره نبوی است. حق موکلم بود که قرار وثیقه وی پذیرفته شود ایرادات زیادی در پرونده وجود داشت که به قاضی کشکولی گفتم و برخی مسائل رفع شد. باید دلایل کافی برای عمدی بودن وقوع قتل وجود داشته باشد.

رییس دادگاه گفت: صرف نظر از اینکه تیر مستقیم یا غیر مستقیم برخورد کرده قانونگذار بی پروایی را قصد ثانویه می داند.

وکیل متهم نجفی نیز گفت: اعتقاد داریم که گلوله از کف دست به سمت سینه نرفته است. در خصوص دفرمه شدن گلوله نیز اعتقاد داریم که گلوله به جسم سخت برخورد کرده و پس از آن وارد بدن شده است.

گودرزی درباره شبه عمد بودن قتل نیز گفت: کارشناسان بر کشمکش طرفین تاکید کرده اند و ما نیز معتقدیم که گلوله کمانه کرده و هیچ قصدی وجود نداشته است.

قاضی متین راسخ در واکنش به دفاعیات گودرزی گفت: متهم نجفی موبایلش را خاموش کرده بود که رهگیری نشود.

وکیل متهم نحفی پاسخ داد: وقتی متهم به آگاهی رفته پس قصد خروج از کشور را نداشته است.

نماینده دادستان نیز بار دیگر برای متهم نجفی از دادگاه اشد مجازات را درخواست کرد.

گودرزی نیز گفت: پاسخ نماینده دادستان در لایحه تقدیمی وجود دارد.

در این بخش از جلسه دادگاه، رییس دادگاه از متهم نجفی خواست در جایگاه حاضر شود و از وی پرسید: با چه مبلغی رضایت گرفتید؟

متهم نجفی گفت: ۱۳۶۲ سکه برای مهریه حساب شد که حدود هشت میلیارد و خرده ای بود اما مجموعا حدود ده میلیارد تومان پرداخت کردیم.

قاضی متین راسخ ضمن تفهیم اتهام به متهم نجفی، از او خواست تا آخرین دفاعیات خود را شرح دهد.

آخرین دفاع؛ دوست داشتم قصاص شوم

متهم نجفی ضمن تشریح آخرین دفاعیات خود گفت: اتهام قتل عمد را قبول ندارم و متاسفانه این اتفاق موجب ایجاد شوک در جامعه شد. درباره تمدید جواز سلاح نیز قصور کردم و دوست داشتم قصاص شوم و موافق مذاکره برای اخذ رضایت نبودم. گوشی خود را خاموش کردم تا توسط ماموران دستگیر نشوم؛ چرا که بین دوتصمیم یعنی خودکشی و معرفی به آگاهی مردد بودم و می خواستم که اگر تصمیم به معرفی به آگاهی گرفتم خودم به اداره آگاهی بروم. همچنین مصاحبه ام نیز به خاطر شایعه خروج از کشور بود و در آخر تقاضا دارم که حکم شایسته ای برای بنده صادر شود.

رییس دادگاه با اعلام ختم جلسه دادگاه گفت: اتخاذ تصمیم موکول به مشورت هیئت قضایی پس از مطالعه لوایح وکلا و دریافت لایحه تکمیلی حداکثر تا روز چهارشنبه است.

برچسب ها:
انتشار یافته: 16
در انتظار بررسی:4
Germany
21:43 - 1399/02/14
جنابعالی جنایتکار آدم کش و قاتل هستی و حق حیات یک انسان را از او گرفتی آن هم یک زن بی دفاع را تا آخر عمر با وجدانی ناراحت زندگی خواهی کرد.
پاسخ ها
بی نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
الحق و الانصاف نجفی کار خوبی کرده زن بی دفاع مهریه اش 1362 سکه می شه نگو زن بی بگو پرستو
Iran, Islamic Republic of
21:56 - 1399/02/14
من اندر تعجبم و افسوس میخورم که این چنین افرادی در جایگاهی چون ریاست اموزش و پرورش یه مملکت بودن روزی .چطور نمیدانم
Iran, Islamic Republic of
21:57 - 1399/02/14
چه جالب آدم پول داشته باشه آشنا داشته باشه هر غلطی میخواد انجام میده بعدش دیه بده
Iran, Islamic Republic of
22:11 - 1399/02/14
نمی کشنت اینها هم‌بازی است ولی ده میلیارد ازکجا اوردی .من ۴۰ساله دکترم تنها داراییم یک خونه ویک ماشینه بازنشستگی هم ندارم همش هم این چهل سال را کارکردم‌.
Iran, Islamic Republic of
22:21 - 1399/02/14
ایشون قاتل بالفطره نبوده و بقصد قتل اقدام نکرده در اثر فشارروحی و عصبانیت لحظه ای دست به اینکار زده رضایت اولیا را هم گرفته زیاد سخت گیری نشود بجای ان کری خوانها و سارقان و ادمکشان حرفه ای را از جامعه جمع کنید
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
اینها از فقر وتبعیض ونداری وبی سوادی وارد خلاف میشوند اما اینها از دزدیهای کلان که دیگه نمیدونند چکارش کنند جنایتکار میشوند حق مردم خوردن ندارد فرقش اینه که دست اینها تو جیب میایونها آدمه اما اوناه از یک شخص دزدی میکنند حرف مفت ممنوع
Iran, Islamic Republic of
22:59 - 1399/02/14
پول دزدی این راه رفت..حق مردم بدبخت ایران حرامت باد اعدام باید میشدی ای دزد
Iran, Islamic Republic of
23:15 - 1399/02/14
انشااله هرچه زودترآزادبشه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
انشاالا ازاد شه بیاد نفر بعدی سیغه کنه بعد که سیر شد بکشه دیه شو بده ازاد شه بعد دوبار دوباره دوباره ،چون پول داره
Iran, Islamic Republic of
23:50 - 1399/02/14
نجفی می‌خواسته گنجیشک بزنه تیرش کمونه کرد یه زنی را کشت
پاسخ ها
احلام
Iran, Islamic Republic of
۰۳:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۵
عاقبت پرستو بازان همینه ضرب المثل معروف که میگه فواره چون بلند شد سرنگون شود خداوند را شکر کن که شانس اوردی پول بیت المال همراه تو بود وگرنه اعدام میشدی مثل خیلی از بی پول ها
Iran, Islamic Republic of
00:39 - 1399/02/15
آقای نجفی قتلی که انجام دادی به آن چی میگویند در این مدت خوب درس ات را یاد گرفتی شما مغ سر نیستی مغصر آنهایی است که تورا وزیر گذاشته بودند
Iran, Islamic Republic of
01:28 - 1399/02/15
باز هم یه قاتل خودی آزاد میشود بازم به قانون مملکت ما مرحبا از خودیها اگر هر چند نفر هم بکشند برای نمایش یه دادگاه تشکیل مدهند وبعد چند ماه آزاد مشود عجبا عجبا عجبا
Iran, Islamic Republic of
01:32 - 1399/02/15
5تا تیر زده تا طرف بترسه ؟ تیر از کف دست وارد شده به قفسه سینه اسیب زده ؟یعنی نمی فهمید خواسته بکشش اونم دستشو گرفته جلوی سینه برای محافظت.؟
Iran, Islamic Republic of
09:04 - 1399/02/15
کاش خودش را نیز می کشت و این قدر به مملگت و بیت المال خسارت نمی زد .
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج