خورشیدی: قرار بود قلعه‌نویی فوتبال را کنار بگذارد
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
دیاکو_موبایل F دومی
ایرانیان - F داخلی موبایل111
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - f تبلت1111
دکتر نداف کرمانی 1
فرش مرتضوی_1
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
فرش مرتضوی_3
دکتر نداف کرمانی 3
فرش مرتضوی_ 4
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
دکتر نداف کرمانی 4
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
دکتر نداف کرمانی 2
فرش مرتضوی_2
دیاکو_F داخلی دومی
ایرانیان - F داخلی1111
۹۹۰۴۷۸
۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۰
۲۷۴۴
اشکان خورشیدی از حسرت‌ها و البته اتفاقات جالبی که در دوران داوری‌اش شکل گرفته صحبت های جالبی مطرح کرده است.

ورزش سه: اشکان خورشیدی از حسرت‌ها و البته اتفاقات جالبی که در دوران داوری‌اش شکل گرفته صحبت های جالبی مطرح کرده است.

خورشیدی که در مقطعی مورد نقد شدیدی از سوی امیر قلعه نویی نیز قرار گرفته بود، طی این سال‌ها با قضاوت‌هایش همواره حواشی بزرگی را به دنبال خود داشته است. داور ساروی فوتبال ایران بزرگترین حسرتش را قضاوت در جام جهانی می‌داند و درباره اتفاقاتی که طی این سال‌ها در خلال سوت‌هایش شکل گرفته توضیح داد.

ما داوران هم دل‌مان برای فوتبال تنگ شده

خورشیدی در ابتدای صحبت‌هایش با اشاره به تعطیلی مسابقات و دلتنگی‌اش برای فوتبال می‌گوید: در این دوران قرنطینه و تعطیلات در منزل‌مان در شمال هستیم و در این مدت سعی کردم با توجه به امکاناتی که در اختیار دارم مثل تریدمیل و طناب زدن سعی می‌کنم آمادگی بدنی خودم را حفظ کنم، هرچند که تاثیر زیادی ندارد ولی بازهم در حدی که زیاد هم از آمادگی دور نشویم بد نیست. بدم نمی‌آید لیگ دوباره شروع شود. زندگی ما به نوعی می‌شود گفت با فوتبال عجین شده است و تا به حال چون تجربه چنین شرایطی را نداشتم فکرش را نمی‌کردم انقدر به فوتبال و قضاوت وابسته باشم و که دلم تنگ شود. در هر صورت امیدوارم هرچه زودتر رقابت‌ها شروع شده و ما در میدان قضاوت و بازیکنان در میدان رقابت قرار بگیرند. امیدوارم این ویروس کرونا که در سراسر جهان فعالیت‌های مختلف از جمله ورزش را مختل کرده هرچه زودتر برطرف شود و از کادر درمان هم که در این چند ماه سنگ تمام گذاشتند تشکر می‌کنم و امیدوارم سلامتی به جامعه برگردد.

از فوتبالیست شدن تا داوری

متولد ساری هستم. پیش از آمدن به سمت داوری فوتبالیست بودم و در تیم‌های استانی حضور داشتم و در اردوی تیم نوجوانان ایران و تیم دانشجویان حضور داشتم. ولی شرایط فوتبال برایم فراهم نشد و قسمت این بود که به سمت داوری کشیده شوم و از این طریق در فوتبال حضور داشته باشم.

مازنی‌های لیگ بیشتر از دستم ناراحت هستند

همشهری‌های من اتفاقا ضرر هم می‌کنند چرا که سعی می‌کنم نسبت به آنها سختگیر تر باشم تا به نوعی حساب کار دست بقیه هم بیاید و اینکه نگویند طرف هوای همشهری خودش را داشته است. همین باعث می‌شود گلایه کنند و بگویند به جای اینکه هوای مارا داشته باشی بیشتر به ما سخت می‌گیری و به ضررشان تمام شود.

فحاشی نه اما اعتراض بازیکنان زیاد شده

نمی‌شود گفت فوتبالیست‌ها بی‌ادب شده‌اند و این حرف قشنگی نیست ولی میزان اعتراضات بیشتر شده است که فکر می‌کنم یک بخش آن مربوط به ضعف آموزش در فوتبالیست‌های ماست که در مورد این مسائل به خوبی به آنها گوشزد نشده. البته مقصر ما داورها هستیم که از ابتدا با قاطعیت بیشتری برخورد نکردیم تا شرایط این شکلی شود. امیدوارم در آینده و با تدابیری که فدراسیون در نظر می‌گیرد این اعتراض‌ها کمتر شود.

بعد از باخت دیوار ما داوران کوتاه است

همیشه به این صورت است تیم‌ها وقتی نتیجه نمی‌گیرند داوری را مقصر می‌دانند و این هجمه‌ها از سوی بازیکنان و کادرفنی و باشگاه‌ها و هواداران علیه داوران شکل می‌گیرد که یک وقت‌هایی خیلی آزار دهنده می‌شود ولی من عادت کرده‌ام نسبت به آن بی‌توجه باشم و وقتی یک بازی تمام شد روی بازی بعدی تمرکز کنم و در کل دیوار ما داوران کوتاه است.

الان نه، همیشه فیلم داوری‌هایم را می‌بینم

قطعاً نه فقط برای من بلکه برای همه داوران دنیا چنین چیزهایی پیش آمده و فقط برای ایام تعطیلات کنونی نیست و همیشه ما داورها فیلم بازی‌هایمان را دوباره و چند باره می‌بینیم و مسلماً تصمیماتی بوده که بعداً به این نتیجه رسیدم که اشتباه بوده و می‌توانستم قضاوت بهتری داشته باشم ولی قطعاً اگر هم اشتباهی رخ می‌دهد غیر عمدی است. نمی‌خواهم به بازی خاصی اشاره کنم ولی قطعاً بوده است.

تاکتیک تیم‌ها را برای داوری بهتر دنبال می‌کنم

قطعا همینطور است و قبل از هر بازی داور باید با دو تیم و روش و شکل بازی و رفتار بازیکنان و مسائل تاکتیکی دو تیم آشنا باشند و آن را بررسی کنند تا با شناخت کامل وارد بازی شده و قطعاً این موضوع روی قضاوتشان تاثیر گذار است. اینکه مثلا کدام بازیکن سرعتی است و هنگام پا به توپ شدنش باید سرعت بگیریم یا مقابل کدام بازیکن برای جلوگیری از اعتراضش اقدام پیشگیرانه انجام دهیم و... که این مسائل جزو سختی‌های کار داوری است ولی شاید به چشم کسی نیاید.

4 روز قبل از دربی گوشی‌ام را خاموش کردم

دربی همیشه یک بازی خاص است و شرایط خاص خودش را دارد و هر داوری دوست دارد قضاوت این دیدار را تجربه کند و من خدا را شکر که یک بار شانس این را داشتم که دربی را قضاوت کنم و طبیعتاً دوست دارم بازهم چنین فرصتی در اختیارم قرار بگیرد. دربی یک بازی خاص است و اینکه می‌گویند یک بازی معمولی است و مثل همه بازی‌ها فقط 3 امتیاز دارد را قبول ندارم و با آن موافق نیستم و هرکسی این بازی را تجربه کرده باشد همین نظر را دارد. من از 4-5 روز قبل از دربی گوشی موبایل خودم را خاموش کردم و سراغ فضای مجازی نرفتم چون می‌دانستم صحبت‌هایی مطرح می‌شود که تمرکز من را می‌گیرد. سعی کردم بازی را برای خودم در ذهنم شبیه سازی کنم و به هر شکل آماده این بازی شوم.

صحنه جنجالی هل دادن زکی‌پور توسط برانکو

آن اتفاق بین دو نیمه رخ داد و آقای برانکو در آن صحنه قصد داشت بازیکنان را از اطراف تیم داوری دور کند و چند بازیکن تیم خودش را هل داد و حالا در آن بین میلاد زکی‌پور را هم هل داد و فکر نمی‌کنم قصد بدی داشت و آنطور که از دور به نظر می‌آید نبود وگرنه قطعا برخورد می‌کردیم.

مقایسه با فغانی مشکل بزرگ داوران ایرانی است

این برای داوران ما تبدیل به یک مشکل جدی شده که همه را با علیرضا فغانی قضاوت می‌کنند و آنها را برای رسیدن به سطح داوری فغانی تحت فشار می‌گذارند و انتظار دارند به آن درجه برسند. به هر حال علی فغانی یک برند داوری در فوتبال ایران، آسیا و حتی جهان است ولی این را باید به چشم یک اتفاق خوب نگاه کرد که سطح داوری ما بالا رفته است. من خودم تا جایی که شرایط جسمی اجازه دهد به داوری ادامه می‌دهم و در هر بازی سعی می‌کنم بهترین قضاوت را داشته باشم ولی اینکه چه اتفاقی بیافتد را نمی‌دانم.

ماجرای باورنکردنی اخراج فرکی

قبول دارم و من خودم به شخصه احترام زیادی برای آقای فرکی قائل هستم ولی داور چهارم بازی یک مطلبی را عنوان کرد که من خودم از شنیدنش تعجب کردم ولی خب چون داور چهارم شنیده بود و به من منتقل کرد به خاطر حرف او تصمیم گرفتم طبق قانون سرمربی را اخراج کنم.

قرار بود اگر اشتباه کرده‌ام قلعه نویی فوتبال را کنار بگذارد

در بازی سپاهان - تراکتور این اتفاق افتاد و بعد که در کارشناسی‌ها مشخص شد تصمیم من درست بوده ایشان یک اظهار نظر دیگری انجام داد و گفت که اگر تصمیم من درست باشد فوتبال را کنار می‌گذارد. در نهایت همه داوران و کارشناسان گفتند که تصمیم درست بود. یک بار هم مصاحبه کرد و اسم من را در کنار سه داور دیگر برد که ما را نخواهد بخشید اما بعد گفت که منظورش بد برداشت شده و فقط گفته خاطرات بدی از داوری آن افراد داشته و بعد از آن مشکلی نبود. من برای همه مربیان احترام قائلم و همه را به یک چشم می‌بینم و آقای قلعه‌نویی هم از مربیان خوب فوتبال ماست که بعد از آن صحبت سو تفاهم‌ها برطرف شد.

الگوی خورشیدی، داور ایتالیایی دربی

در دوران گذشته به قضاوت روزتی ایتالیایی علاقه داشتم که حتی یک بار هم برای قضاوت دربی به ایران آمده بود و الان هم قضاوت علیرضا فغانی را دنبال می‌کنم و فیلم بازی‌هایش را می‌بینم و از شکل دویدن و اقتدار و مدیریتش در زمین لذت می‌برم.

حسرت من قضاوت در جام جهانی بود

آرزو که نمی‌شود گفت ولی طبیعتاً دوست داشتم پله پله پیشرفت کنم و به لیگ برتر برسم که رسیدم و بعد از آن به مراتب بالاتر برسم. فکر می‌کنم هر داوری بخواهد جام جهانی را تجربه کند و این اتفاق برای من رخ نداد ولی ناراضی نیستم و تا همینجا هم که پیشرفت کردم راضی ام.

شائبه درخواست برای سوت زدن به نفع تیم خاص

همیشه این صحبت‌ها بوده یا مثلاً پیش از این گفته می‌شد می‌گویند بازی‌های دربی مساوی شود ولی من 10-11 سال در فوتبال کشور بودم و 2 دربی را حضور داشتم که یکی از آنها داور وسط بودم و یک بازی داور چهارم و تا به حال ندیدم کسی توصیه کند که در بازی اتفاق خاصی بیافتد و این مسائل که مطرح می‌شود درست نیست.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 4
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
21:25 - 1399/02/15
اصلا برانکو قصد بدی نداشته .ولی تو یعنی نمیدونی مربی تیم حریف باید سعی کنه هیچ عنوان حتی حق صحبت کردن در حین بازی با بازیکن حریف نداره . آره تفسی قانون شما این بوده ک هل دادن بازیکن استقلال مشکلی نداره حتی برانکو رو هم باید تشویق و تقدیر می شد
Iran, Islamic Republic of
21:56 - 1399/02/15
تو فهمیدی به نفع لنگ بگیری نونت تو روغنه واسه همین دوام آوردی
Iran, Islamic Republic of
02:49 - 1399/02/16
البته اگر شما مغرضانه داوری نکنی، که بعیده
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شیرآلات زمانی_1
فرش ریحان 1
اپیلاسیون نانا 1
فرش تارنگ_1
اپیلاسیون نانا 3
فرش ریحان 3
فرش تارنگ_3
شیرآلات زمانی_3
شیرآلات زمانی_4
اپیلاسیون نانا 4
فرش تارنگ_4
فرش ریحان 4
اپیلاسیون نانا 2
فرش تارنگ_2
شیرآلات زمانی_2
فرش ریحان 2
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
استیل رگال_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
دیاکو_فوتر موبایل داخلی
فرش تارنگ_فوتر موبایل
سفیر بار ساقدوش_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
دکتر قدیمی_فوتر موبایل
بانک کتاب پایتخت_فوتر موبایل
کالابرد_فوترموبایل
قالیشویی نوین_فوتر
فرش تارنگ_فوتر
استیل رگال_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
دکتر قدیمی_فوتر
فنی آتل_فوتر
سفیر بار ساقدوش_فوتر
شفا_فوتر
کالابرد_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
بانک کتاب پایتخت_فوتر
دیاکو_فوتر داخلی