جزئیات نحوه ثبت‌نام پیش‌فروش خودرو در سال ۹۹
۹۹۳۶۱۸
۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۱
۱۵۲۲۵
سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان نحوه و شرایط ثبت نام پیش فروش، فروش فوق العاده و مشارکت در تولید خودرو در سال ۱۳۹۹ را اعلام کرد.

سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان نحوه و شرایط ثبت نام پیش فروش، فروش فوق العاده و مشارکت در تولید خودرو در سال ۱۳۹۹ را اعلام کرد.

 ثبت نام از کلیه متقاضیان واجد شرایط خودرو بدون محدودیت زمانی و 24 ساعته است که در صورت تکمیل ظرفیت در روش پیش فروش متقاضی امکان خرید در قالب طرح مشارکت در تولید را خواهد داشت.

برای ثبت نام 50 درصد قیمت روز مصوب خودرو اخذ می شود و پیش فروش تا 12 ماهه در سقف 60 درصد ظرفیت تولید بدون احتساب سود مشارکت خواهد بود.

همچنین مشارکت در تولید 12 تا 24 ماهه در سقف 50 درصد ظرفیت تولید با احتساب سود مشارکت حداقل 6 درصد و مشارکت در تولید 24 تا 36 ماهه در سقف 15 درصد ظرفیت تولید با احتساب سود مشارکت حداکثر 12 درصد خواهد بود.

متقاضیان امکان انتخاب روش خرید به صورت پیش فروش یا مشارکت تولید را در مرحله ثبت نام دارا می باشند و خودروسازان مکلف به فروش خودرو به ترتیب اولویت پیش فروش، مشارکت در تولید یکساله و دوساله در خودروهای قابل عرضه می باشند.

همچنین ظرفیت تولید قابل فروش با در نظر گرفتن تعهدات معوق و جاری توسط کمیته خودرو محاسبه شود و سود انصراف ، 3 درصد کمتر از سود مشارکت مندرج در قرارداد مشارکت در تولید است.

از سوی دیگر درصد سود مشارکت براساس وضعیت عرضه و تقاضای خودرو با توجه به اصلاح آئین نامه رعایت حقوق مصرف کنندگان خودرو قابل بازنگری است.

نحوه ثبت نام فروش فوق العاده

طراحی و اجرای سازوکار لازم توسط خودروساز در خصوص ثبت نام شفاف و در قالب سامانه های الکترونیکی به نحوی که امکان استفاده از روبات یا هک سایت غیر ممکن شود.

ثبت نام اولیه از کلیه متقاضیان خودرو براساس اعلام عمومی در بازه زمانی یک هفته ای با باز شدن درگاه ثبت نام به قیمت فروش قطعی بدون محدودیت برای متقاضیان واجد شرایط با اخذ50 درصد قیمت مصوب خودرو انجام خواهد شد.

همچنین قرعه کشی توسط خودروسازان جهت اولویت بندی تحویل خودرو ظرف یک هفته پس از پایان ثبت نام با حضور مراجع نظارتی انجام می شود و اطلاع رسانی فهرست انتخاب شدگان نهایی از طریق سایتهای خودروسازان ظرف 48 ساعت پس از اتمام قرعه کشی خواهد بود.

تکمیل الباقی وجه (50 درصد باقیمانده) پس از اعلام نتیجه قرعه کشی ظرف مدت یک هفته باید صورت پذیرد و فروش فوق العاده تا سقف 40 درصد ظرفیت تولید و تحویل حداکثر سه ماهه بدون سود مشارکت است.

همچنین تحویل خودرو به مشتریان حداکثر تا سه ماه پس از قرعه کشی براساس تقدم تکمیل وجه خواهد بود.

استرداد وجوه واریزی افرادی که نام آنها در قرعه کشی اعلام نگردیده حداکثر یک هفته پس از پایان ثبت نام است و در صورت عدم تکمیل وجه به موقع، ظرف یک هفته وجه واریزی مسترد شده و اولویت واگذاری کان لم یکن می گردد.

همچنین خودرو سازان موظفند به منظور ایجاد امکان مساوی در ثبت نام متقاضیان، مطابق ضوابط سامانه امتا قبل از ثبت نام ، سایت خود را گشایش نموده و پس از تکمیل پروفایل کامل متقاضیان، نسبت به صدور نام کاربری و رمز عبور اقدام نماید.

عرضه های بعدی در قالب این ضوابط توسط خودروسازان در سقف 40 درصد تولید سالانه انجام خواهد شد و ظرفیت تولید قابل فروش با در نظر گرفتن تعهدات معوق و جاری توسط کمیته خودرو محاسبه شود.

شرایط ثبت نام متقاضیان

هر کد ملی یک خودرو می تواند ثبت کند و سن متقاضیان باید بالای 18 سال باشد و فاصله زمانی از آخرین خرید (36 ماهه)، دارا بودن گواهینامه رانندگی، سند در رهن یکساله (صرفا فروش فوری) و عدم امکان صلح در قراردادهای فروش از دیگر شرایط ثبت نام است.

از دیگر محدودیت ها و شرایط ثبت نام به غیر فعال نمودن گارانتی خودرو پس از سه ماه از تاریخ تحویل در صورت عدم مراجعه برای سرویس اولیه، تعلق شماره حساب بانکی به شخص (بانک مرکزی همکاری لازم را با خودروسازان معمول می دارد) و صحت سنجی مندرجات سجلی و پستی براساس سامانه امتا (مرکز تجارت الکترونیک مکلف به راه اندازی این سامانه می باشد) می توان اشاره داشت.

بنا بر پیشنهاد و تاکید شورای رقابت و سازمان بازرسی کل کشور مقرر شد 60 درصد تولید برای ایفای تعهدات و 40 درصد برای فروش فوق العاده و سایر روشهای فروش توسط کمیته خودرو تعیین شود و مقرر گردید دستگاههای نظارتی (سازمان اطلاعات سپاه انقلاب اسلامی، وزارت اطلاعات، نیروی انتظامی با همکاری قوه قضاییه) نسبت به مسدود نمودن سایت های اعلام قیمت خودرو در فضای مجازی و سایر پیام رسان های اینترنتی اقدام نمایند.

همچنین موضوع اخذ مالیات از اختلاف قیمت کارخانه تا بازار به عنوان یکی از موضوعات کنترل کننده تقاضا در بازار در دست بررسی است که بعنوان تذکر در قرارداد خودرو سازان درج شود که در صورت تصویب نهایی قابل اعمال خواهد بود.

برچسب ها:
انتشار یافته: 17
در انتظار بررسی:11
Iran, Islamic Republic of
11:21 - 1399/02/23
گوش ملت شریف ایران پیش شما دراز است و شما هم پیاده بشو نیستید.مردم بایستی شدیدا شما را تحریم کنند و از دولت بخواهد اتومبیل وارد کنند.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۵:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۴
با افزایش تولید و واردات خودرو خیلی ارزان میشه
Iran, Islamic Republic of
11:24 - 1399/02/23
قرعه کشی چه کاریه آخه؟ بیان اولویت رو بدن به افرادی که خودرو ندارن کلا و یا اینکه خودروشون فرسوده ست.
Iran, Islamic Republic of
11:41 - 1399/02/23
چرا قیمت مصرف کنند در بازار نگفتند مانند سال قبل است
Iran, Islamic Republic of
11:57 - 1399/02/23
پرایدمدل 84 هم قاچاق محسوب میشه؟!
آخه مادیگه سوارنمیشیم گذاشتیم زیرچادر؟؟
Iran, Islamic Republic of
12:03 - 1399/02/23
همچی این شرط شروطا که گذاشتید .مشتری .هیچ گونه امتیازی نداره.و تحمیل سنگین بر ملت هستش. اولا قوطی حلبیهارو گرون کردیدبایس به قیمت اولیه زیر ۳۵ تا باز گردد که یه کارگر بتونه قوطی روغنی سوار بشه . دوما . توزیع عادلانه ماشینو در یک نقطه یعنی مثلا تهران قرار بدید ونظارت بشه که ماشین دست دلال نیفته. مردم حضوری بیان مستقیما از شرکت حلبی سازا خرید کنن
Iran, Islamic Republic of
12:16 - 1399/02/23
لطفا با نظارت دولت محترم هر ۵ سال یکبار به هر خانواده ایرانی یک سهمیه خرید خودرو بدهند.هر کس هم سهمیشو نخواست میتونه انتیازشو واگذار کن
Iran, Islamic Republic of
12:27 - 1399/02/23
هرکاری میخوان بکنن اول باید ماشینهایی که بعضا حتی نزدیک به یکسال هست از موعد تحویلشون میگذره تحویل بدن
Iran, Islamic Republic of
12:31 - 1399/02/23
موعد تحویل ماشین من آبان98 بوده هنوز که هنوزه هیچیش معلوم نیست میریم نمایندگی هم جواب سربالا میشنویم. لطفا انعکاس بدید شاید مسئولی پیدا بشه از حق ملت دفاع کنه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۳
دیروز شوهرم اومد گفت بیا پرایید اوردم گفتم وای، رفتم دیدم یه حلب روغن ۵کیلویی خریده کلی با همسایه ها خندیدیم
بدون نام
Romania
۱۶:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۳
با این مالیاتی روی اختلاف قیمت کارخانه تا بازار وضع فرمودن هدفی جز نزدیک کردن به قیمت بازار ازاد ندارن بیچاره اونایی که زیر بار این قرار داد ترکمانچای میرن بلکه یی فرقون بخرن
Iran, Islamic Republic of
16:17 - 1399/02/23
بهترین راا نخرزدن است ...
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۳
واقعا ما مسلمانیم داریم به کجا می ریم عجب بی قانونی شده در سایپا رو تخته کنید خیال همه راحت وسلام
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۳
بهترین را آزاد کردن وارداته
Iran, Islamic Republic of
07:48 - 1399/02/24
یه عده ماشین هاروگرفتن بدون استفاده تاگرون بشه بفروشن دولت باید شناساییشون کنه مالیات سنگین بهشون ببنده وبه تعزیرات معرفیشون کنه
Iran, Islamic Republic of
07:10 - 1399/03/01
با این شرایطی که برای فروش خودرو گذاشته اند فقط بنفع خودشان و خودروساز ان است کدام بند آن بنفع مصرف کننده بیچاره است در خارج از کشور خودمان بهترین خودرو با یک چهارم نهایی کشورمان بهترین خودرو رو میدهند در کشورهای همسایه هیچکس نیست که محصولات ایران خودرو و سایپا رو بالای ده میلیون تومان ایران بخرد اگر صداقت با مردم کشورمان دارند مرزها رو باز کنند تا بفهمند که خودروسازان داخلی ورشکسته میشوند و روزی حتی یک خودرو نخواهند توانست بفروشند
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج