مبتلای زیاد و فوتی کم؛ آیا کرونا ضعیف شده است؟
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - F داخلی موبایل111
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
اپیلاسیون نانا 1
لایکو_1
کتاب لند_1
کتاب لند_3
لایکو_3
اپیلاسیون نانا 3
اپیلاسیون نانا 4
لایکو_4
کتاب لند_4
کتاب لند_2
اپیلاسیون نانا 2
لایکو_2
ایرانیان - F داخلی1111
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۹۹۵۱۷۵
۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۷
۷۹۶۳
خبر‌های اخیر و آمار مبتلایان و قربانیان این ویروس نشان می‌دهند که هرچند تعداد مبتلایان به این ویروس رو به افزایش بوده است، ولی به شکل چشمگیری تعداد فوتی‌ها بسیار کاهش داشته است. سوالی که احتمالا برای بسیاری پیش خواهد آمد این است که آیا ویروس کرونا ضعیف شده است؟

برترین‌ها: کمتر از ۴ ماه پیش هیچ‌یک از ما نام کووید ۱۹ را نشنیده بودیم. کمی بعد این ویروس مرگبار در بسیاری از کشور‌ها پیشرفت کرد و منجر به مرگ انسان‌های زیادی شد. همین ویروس کوچک توانست بسیاری از کسب و کار‌ها و سیستم اقتصادی کشور‌ها را به خطر بیندازد.

کشور ما یکی از اولین میزبان‌های ویروس کرونا شد و در مدت زمان کمی به اوج خود در این بیماری رسید. در روز‌های اخیر شاهد خبر‌هایی مبنی بر باز شدن مجدد مشاغل و مدرسه‌ها بوده‌ایم که گفته می‌شود علت آن کنترل بیماری توسط مسئولین است.

مبتلای زیاد و فوتی کم؛ آیا کرونا ضعیف شده است؟

خبر‌های اخیر و آمار مبتلایان و قربانیان این ویروس نشان می‌دهند که هرچند تعداد مبتلایان به این ویروس رو به افزایش بوده است، ولی به شکل چشمگیری تعداد فوتی‌ها بسیار کاهش داشته است. سوالی که احتمالا برای بسیاری پیش خواهد آمد این است که آیا ویروس کرونا ضعیف شده است؟ پیش از پاسخ به این سوال به بررسی شروع این بیماری در ایران خواهیم پرداخت.

آغاز کرونا در ایران

در پی بحران دنیاگیری بیماری کروناویروس در نقاط مختلف جهان، دنیاگیری کروناویروس در ایران به‌صورت رسمی در ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ تأیید شد. روز چهارشنبه ۱۴ اسفند حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران گفت، شیوع ویروس جدید کرونا تقریباً تمامی استان‌های کشور را دربرگرفته است.

تعداد مبتلایان و به همان میزان تعداد فوتی‌ها به شدت افزایش یافت و مردم را به قرنطینه خانگی واداشت.

در ۱۴ اردیبهشت بر اساس اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ۶۱ شهر کشور در وضعیت قرمز قرار داشتند که دارای بیش از سه نفر بیمار بستری در هر صدهزار نفر جمعیت بودند و تعداد ۱۳۲ شهر در وضعیت سفید قرار گرفتند که دارای حداکثر یک بیمار بستری به ازای هر صد هزار نفر جمعیت بودند. در این شهر‌ها مساجد و مراسم مذهبی با رعایت پروتکل بهداشتی از نیمه اردیبهشت بازگشایی شده‌است.

مبتلای زیاد و فوتی کم؛ آیا کرونا ضعیف شده است؟

بنا بر اعلام اداره کل بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت میزان ابتلا به بیماری در اردیبهشت کاهش یافته‌است و انتظار می‌رود در خرداد ماه همه‌گیری بیماری کنترل شود و تا پایان تابستان صرفاً موارد تک‌گیری وجود داشته باشد.

نابودی کرونا قبل از کشف واکسن

پروفسور جوزپه رموزی یکی از مشهورترین دانشمندان با تجربه اروپایی در بیماری کرونا و مدیر موسسه تحقیقات دارویی در شهر میلانو ایتالیا، روز سه‌شنبه ۱۲ مه در مصاحبه‌ای گفت، ویروس کرونا به شدت ضعیف شده و احتمالا به زودی ناپدید خواهد شد.

هرچند که برخی از محققان بر این باورند که موج دوم کرونا در راه است و مردم باید کماکان جانب احتیاط را رعایت کنند، برخی دیگر معتقدند که ویروس کرونا به حدی ضعیف شده که حتی پیش از کشف واکسن نیز ممکن است زندگی مردم از وضعیت فعلی خارج شود.

وضعیت بیماری در کسانی که تازه به آن مبتلا شده‌اند با کسانی که ما‌های قبل دچار این ویروس شدند، کامملا متفاوت است. تعداد کسانی که بیماری آنان به حدی رسیده که نیازمند مراقبت‌های ویژه بوده‌اند بسیار کاهش یافته و این نشان از ساختار ویروس می‌دهد که حالا ضعیف شده است.

پروفسور ایتالیایی گفته که خودش هم علت تضعیف ساختار کرونا را نمی‌داند، اما معتقد است دلیل کاهش شمار بیماران و افزایش تعداد شفا یافتگان این بیماری باعث مصونیت بیشتر در برابر این بیماری شده است، بنابراین ممکن است با گذشت زمان و با تولید واکسن این بیماری به کلی ناپدید شود.

نفس‌های پایانی بیماری همه‌گیر

«بیماری همه‌گیر آخرین نفس‌های خود را می‌کشد». این عبارت امیدبخش نتیجه مطالعات پروفسور «دیدیه رائول»، پزشک متخصص بیماری‌های عفونی در شهر مارسی فرانسه است که در دوره اوج شیوع ویروس کرونا با پیشنهاد استفاده از داروی مالاریا برای درمان و کاهش چشمگیر عوارض ناشی از بیماری کووید-۱۹ خبر ساز شده بود.

مبتلای زیاد و فوتی کم؛ آیا کرونا ضعیف شده است؟

پروفسور دیدیه رائول در تازه‌ترین بولتن اطلاع‌رسانی روزمره خود که در شبکه اجتماعی توئیتر منتشر می‌شود در خصوص وضعیت بیماری همه‌گیر کووید-۱۹ در شهر مارسی گفته که این بیماری در حال از بین رفتن کامل است.

این پزشک فرانسوی تصریح می‌کند که برغم انجام آزمایش‌های تشخیص به روی بیش از ۱۲۰۰ تن از ساکنان شهر مارسی تنها یک مورد ابتلا به بیماری شناسایی شده است.

دیدیه رائولت، پزشک متخصص فرانسوی که با شیوع کرونا در فرانسه به یکی از خبرسازترین شهروند فرانسوی تبدیل شده است، در تازه‌ترین ویدئوی خود ادعا کردکه ویروس کرونا تا پایان بهار از پای درخواهد آمد.

دیدیه رائولت، در این ویدئو که در صفحه توییترش منتشر کرده است، می‌گوید: «پیش‌تر در هفته‌های گذشته تاکید کرده‌ام و از این تکرار حرفهایم افسوس نمی‌خورم ویروس کرونا تا پیش از پایان بهار ناپدید می‌شود.» دیدیه رائولت متخصص بیماری‌های عفونی و پژوهشگر موسسه بیمارستانی‌-دانشگاهی مدیترانه است و در شهر جنوبی مارسی زندگی می‌کند.

وی برخلاف نظر غالب کادر وزارت بهداشت و اغلب پزشکان فرانسوی، از اولین روز تاکید داشت که داروی ترکیبی ازهیدروکسی کلروکین بزگترین درمان برای بیماران کووید-۱۹ است. نتایج جالب توجه استفاده این دارو روی بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در مارسی، باعث شد تا حتی رئیس جمهوری فرانسه، امانوئل ماکرون، هفته گذشته رسما به دیدار این پزشک و پژوهشگر برود.

بازگشت به حالت کاملا نرمال فقط با کشف واکسن

دو راه برای مقابله با ویروس کرونا وجود دارد:

  • واکسن
  • ایمنی گله‌ای

هرچند که تمرکز بیشتری روی واکسن گذاشته می‌شود. چون درصورت کشف واکسن نه تنها ویروس از بین خواهد رفت بلکه از ابتلای کودکان و آیندگان به این ویروس نیز پیشگیری خواهد شد.

مبتلای زیاد و فوتی کم؛ آیا کرونا ضعیف شده است؟

در حال حاضر موثرترین درمان برای مبارزه با ویروس کرونا، استفاده از «پلاسمای» استخراج شده از خون بهبود یافتگان از این بیماری است به این شکل که مقداری از خون یک بیمار بهبود یافته کرونایی به بیماری که بستری است تزریق می‌شود در نتیجه این پلاسما سیستم ایمنی بدن بیمار را تقویت و بیمار را از مرگ حتمی نجات می‌دهد.

اپیدمی ایران برای کنترل بیماری

دکتر مسعود مردانی در مصاحبه با ایسنا گفت: «اتفاقی که خواهد افتاد، کنترل بیماری است و کنترل بیماری زمانی رخ می‌دهد که ۳۰ تا ۷۰ درصد جمعیت در معرض خطر در دنیا به این ویروس مبتلا شوند و بهبود یابند، که در این صورت دیگر مبتلا نمی‌شوند. البته مواردی از ابتلای مجدد گزارش شده است، اما میزان آن بسیار کم است. در این زمان است که می‌توان گفت بیماری کنترل شده است، اما پایانی برای اپیدمی وجود ندارد و ممکن است در زمستان بیماری مانند آنفلوآنزا، سرماخوردگی و ... وجود داشته باشد.»

مبتلای زیاد و فوتی کم؛ آیا کرونا ضعیف شده است؟

تازه‌ترین آمار رسمی حاکی از مرگ ۳۵ نفر و ابتلای ۱۷۵۷ نفر دیگر به این بیماری طی ۲۴ ساعت گذشته است. به نظر می‌رسد شیوه‌ی «ایمنی گله‌ای» فعلا به خوبی در ایران پاسخ داده است.

منابع: euronews ، alarabiya

المیرا فلاحیان
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 13
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
18:26 - 1399/02/27
مردم تو ایران و بقیه ی کشورها کاملا بازیچه ی دست شمان....بگید ویروس اوج گرفته کسی نمیتونه بگه نه....بگید داره نابود میشه...بازم همونجور.... فعلا تنها چیز بی ارزش جون آدمه....
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۷
دوست عزیز شما چرا .ضعیف شده .
راد
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۷
اقا علیرضا فعلا شما خودشو ناراحت نکن مواظب خودت با مبتلا نشی
Iran, Islamic Republic of
19:09 - 1399/02/27
اکثر پزشکان کشورهای دیگه گفتن ضعیف شده و احتمالا از بین میره.فقط ایران که میگه پاییز و زمستون با شدت بسیار زیادی برمیگرده.انفولانزا هم میاد سرما خوردگی هم میاد
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۸
چنین چیزی نیست.اگر واقعیت داشت سازمان بهداشت جهانی و یا CDC اعلام میکرد.
Iran, Islamic Republic of
03:48 - 1399/02/28
برگشتیم به حالت عادی انگار نه انگار کرونایی بوده همه جا باز شده
واقعا تاسف باره
Iran, Islamic Republic of
07:19 - 1399/02/28
من چند ماهه تمام فکر و دغدغه ذهنی من شرکت در راهپیمایی قدس هستش بالاخره تکلیف منو مشخص کنین من به آرزویم میرسم که شرکت کنم یا نه
پاسخ ها
بیخانمان
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۸
منم همینطور.انشالله به لطف خداوند روز قدس ملت ایران دوباره اقتدار خودشونو به رخ جهان وجهانیان میکشند
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۸
برو رو پشت بوم خونتون انقد شعار بده تا به گوش اسرائیل جنایتکار برسه
اصغر
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۹
انشاالله
Iran, Islamic Republic of
14:54 - 1399/02/28
ضعیف نشده . بیمارستان ها فوت های با کرونا رو تو گزارش عفونت ریه می نویسند به جای کووید ۱۹
Iran, Islamic Republic of
15:08 - 1399/02/29
اگه با تزریق خون بیماران بهبود یافته به بیماران کرونایی خوب میشن چرا این کارو نمی کنن؟
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
بهمن پور_داخلی1
استخدام_1
شیرآلات زمانی_1
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
بهمن پور_داخلی3
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
شیرآلات زمانی_3
استخدام_3
استخدام_4
بهمن پور_داخلی4
شیرآلات زمانی_4
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
استخدام_2
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
بهمن پور_داخلی2
شیرآلات زمانی_2
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
کیان برنا_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
تدبیرکالا_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
ایرانیان- فوتر موبایل222
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
دکتر عارفی - موبایل فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
کیان برنا_فوتر
ایرانیان-فوتراصلی222
آیلین_فوتر بلفارو
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
شفا_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
قالیشویی بانو_فوتر2
فنی آتل_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
دکتر عارفی - فوتر