آیا جشن عروسی در ایران منسوخ می‌شود؟
۹۹۵۹۴۷
۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۸
۳۸۴۸
چند وقت پیش در یکی از شبکه‌های اجتماعی فیلمی دیدم از مراسم عروسی یک زوج اروپایی در کلیسای خالی. آن‌ها عکس مهمان‌ها رو پرینت گرفته و هرکدام را روی یک صندلی چسبانده بودند. با شنیدن حرف‌های حامد یاد آن مراسم افتادم و به فکر افتادم که آیا واقعا کرونا شکل زندگی ما را در آینده تغییر خواهد داد؟

روزنامه ایران - مریم طالشی: مهرک باید دو ماهه عروس باشد. دو ماه گذشته باشد از وقتی که زیرسقف خانه خودش زندگی می‌کند. البته دقیقش را بخواهید، دو ماه و ۸ روز. حساب روزهایش را هم دارد. خانه را با ذوق و سلیقه چیده و حالا فقط هفته‌ای یک بار به آنجا سر می‌زند و انتظار می‌کشد. مثل خیلی‌های دیگر کرونا بساط عروسی او را هم به هم ریخت.

«تا به حال اینقدر در عمرم دقیق برنامه‌ریزی نکرده بودم. از آنجایی که همیشه دوست داشتم مراسم ازدواجم بی‌کم و کاست باشد، از ماه‌ها قبل کارهایم را کم‌کم و سرفرصت انجام داده بودم. حتی برای عید هم از سه ماه قبل تور گرفته بودیم که ماه‌عسلمان باشد که اینطور شد. در واقع تمام برنامه‌ریزی‌هایم به هم خورد. سالن و آرایشگاه و همه چیز. فقط خانه را که اجاره کرده و وسائل را چیده بودیم، کاری نمی‌شد کرد. راستش آن موقع فکر می‌کردم شرایط موقت است و نهایتا بعد از عید می‌توانیم مراسم بگیریم، ولی انگار قرار است بدشانس‌ترین عروس باشم. فقط داریم اجاره خانه می‌دهیم. دلم هم نمی‌خواهد بدون مراسم بروم سر خانه و زندگی‌ام. بهرحال مگر آدم چند بار عروسی می‌گیرد؟!»

آیا جشن عروسی در ایران منسوخ می‌شود؟

مهرک تنها کسی نیست که خودش را بدشانس‌ترین عروس می‌داند. زهرا هم عروس روز‌های کروناست. او هم قرار بوده فروردین عروسی بگیرد، اما فعلا که خبری نیست و امید هم ندارد بتواند به این زودی جشن عروسی خودش را ببیند.

«ما فامیل بزرگی داریم که تعدادی از آن‌ها شهرستان هستند بعضی‌ها هم خارج از ایرانند که قرار بود برای مراسم ما بیایند. دوستانم به من می‌گویند بهتر است فعلا یک مراسم کوچک بگیری، اما من دلم راضی نمی‌شود، چون می‌دانم فامیلم دوست دارند در مراسم عروسی‌ام باشند. شنیده‌ام که بعضی‌ها در همین ایام در خانه و باغ عروسی گرفته‌اند، اما آدم مگر می‌تواند مسئولیت این را قبول کند که خدای‌نکرده حتی یک نفر در جشن مریض شود؟»

زهرا در این مدت خیلی با همسرش اختلاف پیدا کرده، چون به گفته خودش دائم عصبی است و از این حس بلاتکلیفی خیلی آشفته است.

مهدی و همسرش هم دو سال است عقد کرده‌اند و قرار بود مراسم عروسی‌شان هفته اول اردیبهشت و قبل از ماه رمضان باشد. همه کار‌ها را هم کرده بودند و حالا با توجه به شرایط پیش‌آمده قرار است عروسی را مرداد برگزار کنند، آن هم البته با، اما و اگر. مهدی می‌گوید: «الان سالنی که گرفته‌ایم مشروط کرده به اینکه تعداد مهمان‌ها حتما باید دقیق مشخص باشد تا بتوانند فاصله‌گذاری را رعایت کنند. ما باید با تک تک مهمان‌ها تماس بگیریم و ازشان بپرسیم آمدنشان قطعی است یا نه. تازه آن هم خیلی معلوم نیست، چون اگر دوباره پیک بیماری بالا برود، سالن هم تعطیل می‌کند و باز باید منتظر بمانیم. با توجه به اینکه ما خانه را گرفته‌ایم و عقد هم که هستیم، می‌توانیم بدون مراسم زندگی مشترکمان را شروع کنیم یا اینکه اصلا بعدا مراسم بگیریم. راستش خانواده خودم خیلی مشکلی با این قضیه ندارند، اما خانواده همسرم، چون تک دختر است با این پیشنهاد به شدت مخالف هستند و می‌گویند ما همین یک دختر را داریم و برایش آرزو‌ها داشته‌ایم و نمی‌خواهیم بدون جشن عروسی سر خانه‌اش برود.»

آیا جشن عروسی در ایران منسوخ می‌شود؟

بعضی‌ها هم جای منتظر ماندن و روزشماری برای رفتن کرونا، ترجیح داده‌اند قید جشن عروسی را بزنند و خودشان را با ضرباهنگ مهمان ناخوانده همراه کنند، مثل الهه که او هم عروس اسفند گذشته بود و تصمیم گرفت فروردین ماه بدون جشن عروسی به خانه بخت برود.

«راستش جشن عروسی ما دوبار به خاطر فوت یکی از اعضای فامیل به هم خورده بود. این بار که به خاطر کرونا به هم خورد تصمیم گرفتم قید جشن را کلا بزنم. راستش یک جور‌هایی لج کردم با شرایطی که اصلا با من کنار نیامد و فکر کردم اگر بخواهم باز هم منتظر بمانم لابد دوباره اتفاق دیگری می‌افتد. البته دوستان و نزدیکانم می‌گفتند تو زیادی داری سخت می‌گیری و این شرایط اولین بار است در دنیا به‌وجود آمده و ربطی به شانس و اینجور حرف‌ها ندارد و نباید خرافاتی باشی. ولی بهرحال من به دلم بد افتاد و این تصمیم را گرفتم. از آن گذشته عموی همسرم هم مسن است و بیماری سختی دارد. راستش دلمان می‌خواست تا وقتی او که بزرگ فامیل است، در قید حیات است این اتفاق بیفتد. من آرایشگاه رفتم و لباس عروس پوشیدم و عکس و فیلم یادگاری گرفتم، چون همین‌ها برای آدم می‌ماند. یک مراسم شام خلوت هم با حضور خانواده نزدیک و چند نفر از بزرگتر‌ها داشتیم.»

الهه گرچه از این شرایط راضی نیست، اما چاره دیگری هم نمی‌بیند. کرونا آمده و معلوم نیست کی دست از سر ما بردارد. این آخرین جمله‌ای است که او می‌گوید.

لیلا و رضا برخلاف الهه از اینکه بدون برگزاری جشن زندگی مشترکشان را شروع کنند، خیلی هم خوشحال هستند. لیلا می‌گوید: «من و رضا از اول هم قصد داشتیم جشن عروسی برگزار نکنیم و در عوض برویم مسافرت و یا کار‌های دیگری که دلمان می‌خواهد، اما خانواده‌های هیچ‌کدام‌مان زیر بار نمی‌رفتند و می‌گفتند ما آبرو داریم و عروسی بچه‌های فامیل رفته‌ایم و باید آن‌ها را عروسی بچه خودمان دعوت کنیم. یا اینکه می‌گفتند الان اگر بدون جشن ازدواج کنید همه می‌گویند لابد مشکلی در کار بوده که اینطور بی سر و صدا دارند ازدواج می‌کنند. خلاصه که از اینجور حرف‌ها زیاد بود و ما هم، چون دوست نداشتیم مدام با خانواده‌ها بحث کنیم، تسلیم شدیم.

آیا جشن عروسی در ایران منسوخ می‌شود؟

کرونا، ولی شرایطی به وجود آورد که دیگر کسی نمی‌تواند ایراد بگیرد که چرا بدون برگزاری مراسم و جشن رفتید خانه خودتان. البته پدر و مادرهایمان گفته‌اند بعد از این شرایط بهرحال یک جشن کوچک بگیریم، اما حالا تا این شرایط بگذرد هم همه یادشان می‌رود و ما هم قصد نداریم جشنی بگیریم. راستش به نظرم الان که آدم‌ها مجبور هستند چنین شرایطی را تحمل کنند، بد نیست کمی هم در سبک زندگی و طرز فکرشان تغییراتی بدهند. حتی بعد از تمام شدن شرایط خاص بهتر است فکر کنیم که اصلا چرا باید برایمان مهم باشد که مثلا جشن عروسی‌مان آنچنانی و مجلل باشد. خیلی از تجملاتی که وجود دارد و عروس و داماد‌ها و خانواده‌هایشان به آن تن در می‌دهند در واقع غیرضروری است و هزینه زیادی را تحمیل می‌کند. من بین دوستانم کسانی را دیده‌ام که حتی وضع مالی خوبی نداشتند، اما به خاطر چشم و همچشمی با قرض و وام سعی کردند عروسی باشکوهی برگزار کنند و بعد تا مدت‌ها گرفتار بازپرداخت هزینه‌ها بودند. حتی کسی را می‌شناسم که به خاطر همین مشکلات مالی آنقدر اختلاف پیدا کردند که کارشان به طلاق کشید.»

اما جدا از زوج‌هایی که در این ایام مراسم عروسی داشتند و از قبل برای آن برنامه‌ریزی کرده بودند، کسانی هم هستند که اصلا در همین ایام تصمیم به ازدواج گرفتند. حامد یکی از آنهاست که به قول خودش از صفر تا صد برنامه ازدواجش در همین دوران اتفاق افتاد. ماجرا را از زبان خودش بخوانید: «من از چند ماه پیش با همسرم آشنا شده بودم و راستش خیلی تمایل داشتم زودتر برای خواستگاری برویم. اوایل اسفند ماه بود که رفتیم خواستگاری. آن موقع بحث قرنطینه و تعطیلی خیلی جدی نشده بود. ما حرفهایمان را زدیم و قرار‌های بعدی را گذاشتیم که خورد به اوج کرونا و همینطور تعطیلات عید. بالاخره روز نیمه شعبان عقد کردیم که البته یک عقد مختصر بود و جز پدر و مادر‌ها و خواهر من و برادر همسرم کسی در آن حضور نداشت.

آیا جشن عروسی در ایران منسوخ می‌شود؟

راستش برای عروسی هنوز تصمیم خاصی نگرفته‌ایم، اما اگر از من بپرسید ترجیح می‌دهم همینطور ساده برگزار شود البته نظر عروس خانم هم مهم است. در کل من فکر می‌کنم الان که بحث فاصله‌گذاری اجتماعی مطرح است، دیگر مراسم و جشن‌ها از هر نوعش به شکل قبل برگزار نمی‌شود و ما هم باید کم‌کم با این قضیه کنار بیاییم، چون ممکن است مدت‌ها طول بکشد تا شرایط عادی شود. شما فرض کنید کدام عروسی را می‌توانید برگزار کنید که مهمان‌ها حتی نتوانند با عروس و داماد یک دست بدهند. خب سخت است دیگر و فرهنگ ما هم جوری است که به راحتی نمی‌شود بعضی چیز‌ها را تغییر داد، پس شاید بهتر باشد اصلا شکل عروسی‌ها عوض شود.»

چند وقت پیش در یکی از شبکه‌های اجتماعی فیلمی دیدم از مراسم عروسی یک زوج اروپایی در کلیسای خالی. آن‌ها عکس مهمان‌ها رو پرینت گرفته و هرکدام را روی یک صندلی چسبانده بودند. با شنیدن حرف‌های حامد یاد آن مراسم افتادم و به فکر افتادم که آیا واقعا کرونا شکل زندگی ما را در آینده تغییر خواهد داد؟ دارم فکر می‌کنم به جشن‌های چند نفره، عروسی‌های خلوت و آدم‌هایی که دیگر یادشان می‌رود جهان قبل از کرونا چگونه بود.

انتشار یافته: 25
در انتظار بررسی:1
Iran, Islamic Republic of
12:49 - 1399/02/29
خدا کند هرچه زودتر به آرامش برسیم و ویروس کلا از بین برود جدای از عروسی خیلی از مشاغل تعطیل شدند و ضرر هنگفتی به صاحبان آنها وارد شده
همه باهم برای برطرف شدن این ویروس دست به دعا به سوی پروردگار برداریم
دختر من هم از جمله کسانی هست که عروسی اش مبطل شد
Iran, Islamic Republic of
13:15 - 1399/02/29
کرونا خوبی هایی هم داره
اینکه سنت های غلط رو داره ازبین میبره
خرج های اضافی عزاداری ها وعروسی ها وچشم وهم چشمی ها
کاش بعد از کرونا هم بعضی از رسم های پر هزینه وغلط ازبین بره
پاسخ ها
مونیک
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۰
موافقم
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۴:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۰
سنت که وحی منزل نیست..باید برای برداشتن سنت های دست و پا گیر از خودمون شروع کنیم..
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۴:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۰
تنها و مظلوم؟!
Iran, Islamic Republic of
13:58 - 1399/02/29
خدانکنه
پاسخ ها
پونه
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۹
عروسی های ما ک پر از حاشیه فامیل تو و فامیل من هست همون بهتر جم بشه بره پی کارش همش شده چشم و هم چشمی تالار زدن تو گرمدره کرج ب نام تالار یلان رفتم اونجا یه عروسی گفتم بهشتی ک گفتن همینجاست بزنید تو اینترنت فقط بنا و ببینید
Iran, Islamic Republic of
14:05 - 1399/02/29
ما خودمون داریم منسوخ میشیم ...!!!
Iran, Islamic Republic of
14:36 - 1399/02/29
یگه تموم شد عروسی اون روزای قشنگ جمعیت ایران بیست سال دیگع میشه ۵۰میلیون و۴۰سال دیگه سی میلیون پیر وپتی همش بخاطر این که انقلاب افتاد دست نامحرم ها وخوردن وبردن وجارو کردن خمینی کجایی که ببینی چه کردن با ما خامنه ایی را هم تنها ومظلوم گذاشتند
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۱
چی زدی؟!
Iran, Islamic Republic of
14:50 - 1399/02/29
جشن عروسی هم ازون کارهای احمقانه است که فقط موجود دو پا انجامش میده. حالا که کرونا داره کمک میکنه به منسوخ شدنش، چه اصراری داریم که حفظش کنیم؟
فقط یاد گرفتیم بگیم یه شبه! یه باره! آرزو داریم!
خیر، بحث یه شب و یه بار نیست.
هزینه‌های هنگفت اقتصادی یک طرف، دردسر اطرافیان و مدعوین، چشم و هم چشمی ها، احساس حقارت اونایی که ندارن مجلل بگیرن، به تعویق افتادن شروع زندگی مشترک،... و دهها مورد دیگر هم به آسیب های فردی و اجتماعی این رسم کهنه و مزخرف اضافه کنید.
ریشه این مراسم به دوران بی خبری و بی رسانه ای برمیگرده که میخواستن با نقاره و دهل، دیگران را از زن و شوهر شدن دو نفر با خبر کنند. هیچ فلسفه‌ی دیگه ای هم پشت این مراسم نبوده.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۹
خیلی نظر چرتی بود.
پونه
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۹
حالا موجودات دیگه اگه عروسی میگرفتن ک ما نمی فهمیم ولی احتمالا اونها هم یه مراسم هایی داشته باشن مثلا همین جناب قو ک اینقدر ب جفتش وفاداره مگه میشه براش عروسی نگرفته باشه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۰
خوب گفتی منم موافقم
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۰
اشکالی نداره شما چه در ایام کرونا چه غیر کرونا جشن عروسی نگیر بیاییم برای هم دیگه تعیین تکلیف نکنیم
Iran, Islamic Republic of
21:31 - 1399/02/29
البته نباید فراموش کرد که خیلی از مردم به دو دلیل مراسم نمایشی پردردسر جشن عروسی میگیرن یکی برای به نمایش گذاشتن خودشون و دیگری گرفتن هدیه های عروسی.
Iran, Islamic Republic of
22:18 - 1399/02/29
چه خوب می شود اگر سنت های مثل سوگواری های پر هزینه و جشن های عروسی پر هزینه ور بیفتد
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۱
من که شب عروسی تا مامان و بابام رو میدیدم چشام پراز اشک میشد اصلا شب جالبی نبود برام. دوری از بابا و مامان شادی اون شب رو ازم گرفته بود
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۲
انشاالله فقط سنت های سوگواری برداشته بشه نه عروسی
بی نام
Germany
۱۷:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۲
بنده شخصا عروسی رو قبول ندارم وجشن هم نداشتیم چون همسرم دانشجوبود وتازه رفته بودسرکار. الان که هشت سال میگذره پشیمون نیستیم و از پولمون استفاده کردیم واسه بهترکردن زندگیمون. درعوض دوستی دارم دقیقابه خاطراینکه نامزدش پول عروسی نداره ۵ ساله بلاتکلیف مونده میگه من خاله دایی فامیل دارم نمیشه عروسی نگیرم. به خاطرحرف مردم زندگیش روی هواست
Iran, Islamic Republic of
08:11 - 1399/02/31
نسل بشر امکان داره منسوخ و منقرض بشه ولی عروسی و این رسم ها توی ایران خراب شده هرگز هرگز هرگز شما دعا کنید شدت نگیره و کلیپ های تازه ای تحت عنوان عبور عروس و داماد از موج کرونا به کلیپ های فانتزی قبل عروسی اضافه نشه
Iran, Islamic Republic of
01:21 - 1399/03/01
ما هم کلا کنسل کردیم... با این شرایط و با هزینه های بالا اصلا به صرفه نیست... ایشالا بعد کرونا یه جشن خونوادگی اونم تو باغ شخصی میگیریم در حد 50 نفر
پاسخ ها
بدون نام
Netherlands
۱۷:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۲
اینو نگو، بعضی از مسٹولین همینو میخوان ، دوست دارن مردم در تمامی زمینه ها کمترین هزینه ها رو(خسیسی) بکنن ، که بودجه کشور بمونه برای خودشون
و بچهاشون که اونور آبن
شما هیچ وقت نباید به کم قناعت کنید
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج