رمزگشایی از ماجرای زنی که در سردخانه زنده شد
۹۹۶۸۷۱
۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۲
۱۴۷۶۸ 
روز گذشته خبر زنده شدن زن ۴۲ ساله در سردخانه «بهشت رضا» خرم‌آباد تعجب همگان را به دنبال داشت که در این گزارش ابعاد جدیدی از موضوع بررسی و ماجرا رمزگشایی می‌شود.

روز گذشته ماجرای زنده شده زن ۴۲ ساله در سردخانه خرم آباد به سر خط رسانه‌ها رفت و موجی از تعجب و شگفتی مخاطبان را به دنبال داشت. اما ارائه روایت‌های متعدد از واقعه در رسانه‌ها باعث شد تا نیاز باشد موضوع واشکافی شده و از ابعاد گوناگون مورد بررسی قرار بگیرد.

خبر اولیه از واقعه را مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی لرستان به رسانه‌ها داد و حاکی از آن بود که در سردخانه «بهشت رضا» خرم آباد افراد متوجه زنده بودن زن ۴۲ ساله شده‌اند و سپس وی را به بیمارستان منتقل کرده و با تلاش مجموعه پزشکی این زن ۴۲ ساله احیا شده است.

پس از آن نیز اعلام شد که پرونده‌ای از این زن ۴۲ ساله در هیچیک از بیمارستان‌ها و حتی مراکز بهداشت وجود ندارد و خانواده وی براساس نظر خود و تصمیم گیری شخصی جسد او را به سردخانه تحویل داده‌اند.

اما ابهام اینجاست که فرآیند دریافت اجساد در سردخانه‌ها چگونه است و نیازمند طی کردن چه روال قانونی برای تأیید فوت است.

جسد زن ۴۲ ساله به پزشکی قانونی تحویل نشده است

حمیدرضا نظیفی مدیرکل پزشکی قانونی لرستان با اشاره به اینکه دو تا تشکیلات در خرم آباد داریم که یکی سازمان پزشکی قانونی است که یک ارگان حکومتی و دولتی است و نهاد دیگری به نام دادپزشک داریم که یک مرجع خصوصی محسوب می‌شود و پزشکی قانونی روی آن نظارت می‌کند، اظهار داشت: خانواده فرد فوت شده به دادپزشک مراجعه کرده‌اند و در معاینه اولیه دادپزشک متوجه می‌شود که علت فوت و مدارک در دست با هم نمی‌خواند و لذا دادپزشک جسد را نمی‌پذیرد و بعد هم می‌فهمند فرد زنده است و به بیمارستان ارجاع می‌شود.

وی با بیان اینکه جسد این زن ۴۲ ساله به پزشکی قانونی نیامده تصریح کرد: حتی پرونده این فرد در دادپزشک هم ثبت نشده چون کاری انجام نشده است و همین که متوجه می‌شوند علت فوت با مدارک نمی‌خواند جسد را پذیرش نمی‌کنند.

خانواده این فرد شخصاً جسد را به سردخانه برده‌اند

نظیفی با تاکید بر اینکه دادپزشک در ساختمان ابتدای قبرستان صالحین مستقر است، افزود: خانواده این فرد شخصاً جسد را به سردخانه برده‌اند و صبح فردای آن روز جسد را نزد دادپزشک می‌برند که می‌فهمند زنده است.

وی ادامه داد: اگر خانواده فرد می‌گویند جسد در سردخانه بوده به نظر من داستان اینگونه بوده که این زن ۴۲ ساله بعدازظهر فوت کرده و جسد او را به سردخانه برده‌اند و فردا صبح به دادپزشک منتقل شده و بعد متوجه می‌شوند زنده است.

دادپزشک اعلام می‌کند آنچه خانواده می‌گوید با آن مدارک نمی‌تواند علت فوت باشد و لذا جسد را نمی‌پذیرد و در همین حین متوجه تکان خوردن جسد می‌شوند.

نظیفی در خصوص این سوال که جواز دفن و یا فوت این زن ۴۲ ساله از چه مرجعی صادر شده است و اصلاً چنین مدرکی وجود دارد یا خیر، گفت: صدور جواز دفن فقط توسط پزشکی قانونی انجام نمی‌شود و ما در ۱۹ مورد مثل تصادفات، خودکشی‌ها، قتل‌ها، غرق شدگی، مرگ در بهزیستی و… جواز دفن صادر می‌کنیم، یکسری جسدها ممکن است به ما تحویل نشود و علت فوت طبیعی داشته باشد، مثل فوتی‌های کرونا که تحویل ما نمی‌شود و خود بیمارستان جواز فوت و دفن را می‌نویسد.

وی خاطرنشان کرد: ما اصلاً دستور گذاشتن جسد در سردخانه را نمی‌دهیم، اگر جسدی تحویل ما شود بلافاصله معاینه و جواز دفن صادر می‌شود و اعلام می‌کنیم که خاکسپاری شود، ما نیازی به سردخانه پس از معاینه نداریم.

اظهارات مدیرکل پزشکی قانونی لرستان باعث شد تا یک قدم به عقب برداریم و ماجرا را از سازمان آرامستان های شهرداری خرم آباد جویا شویم که ساعت‌ها جسد را در سردخانه «بهشت رضا» خرم آباد نگهداری کرده است.

نگهبان سردخانه، جسد را بدون دریافت مجوزهای لازم تحویل گرفته است

هدایت دالوند مدیرعامل سازمان آرامستان‌های شهرداری خرم‌آباد در این رابطه به خبرنگار مهر گفت: حدود ساعت ۲ شب جسد زن ۴۲ ساله توسط خانواده وی به سردخانه آورده می‌شود که نگهبان سردخانه به آنها می‌گوید مجوزهای لازم در خصوص فوت فرد را ارائه دهند تا جسد تحویل گرفته شود.

وی افزود: خانواده فرد اعلام می‌کنند که جسد را با عجله آورده‌اند و مدارکی در دست ندارند و فردا مدارک لازم را تحویل می‌دهند.

مدیرعامل سازمان آرامستان‌های شهرداری خرم‌آباد ادامه داد: نگهبان جسد را تحویل می‌گیرد و جسد در سردخانه نگهداری می‌شود و صبح به پزشکی قانونی نزدیک آرامستان برده می‌شود که پزشکی قانونی اعلام می‌کند باید بررسی بیشتری شود و جسد باید به مرکز پزشکی قانونی گلدشت ارجاع شود.

دالوند در پاسخ به این سوال که چگونه نگهبان سردخانه بدون دریافت گواهی فوت و یا مجوز دفن جسد این زن ۴۲ ساله را تحویل گرفته است، تصریح کرد: نگهبان شناسنامه فرد را گرفته است و خانواده این زن ۴۲ ساله نیز با این دلیل که ساعت ۲ شب است و مدارک جا مانده است و توضیحی که داده‌اند، جسد را تحویل داده‌اند و نگهبان سردخانه هم گفته است جسد بماند و فردا صبح مجوز را بیاورند.

وی یادآور شد: برای تحویل گرفتن جسد فردی که در منزل فوت شده است یا باید گواهی فوت از سوی پاسگاه منطقه و یا از سوی بیمارستان صادر شود.

براساس این گزارش، جمع بندی اظهارات مسئولان حاکی از آن است که هیچ مرجع قانونی فوت این زن ۴۲ ساله را تأیید نکرده است و براساس گمان خانواده و مشخصات ظاهری فوت وی تأیید شده و سپس خانواده جسد زن ۴۲ ساله را به سردخانه آرامستان منتقل کرده‌اند و متصدی سردخانه نیز بدون دریافت هیچ گونه مجوز و گواهی فوتی، جسد وی را تحویل گرفته و پیکر او ساعت‌ها در سردخانه نگهداری شده است.

هم اکنون این زن ۴۲ ساله با سطح هوشیاری پایین در بیمارستان شهید مدنی خرم آباد بستری است.

برچسب ها:
انتشار یافته: 8
در انتظار بررسی:30
Iran, Islamic Republic of
14:22 - 1399/02/31
ای بابا چه داستانی شد
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۴:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۱
قضیه مشکوک وشبه قتله
Iran, Islamic Republic of
15:17 - 1399/02/31
ده بار نوشته مدارک باتوضیحات خانواده نمیخوانده اصول نوشتن هم بلد نیستید .دروغ همینه دیگه .اینقدربیدروپیکر جنازه بی محوزرفته سزدخونه.
Iran, Islamic Republic of
15:18 - 1399/02/31
گمونم بدبختو میخواستن زنده بگورش کنن از دستش راحت بشن خانواده اش خدا نخواسته
Iran, Islamic Republic of
17:27 - 1399/02/31
چه بی در وپیکر،وقتی همه به ماسمالی کردن و پیچوندن قوانین عادت میکنن از این شاهکارها هر روز اتفاق میفته
Iran, Islamic Republic of
17:37 - 1399/02/31
ازبس برنامه زنده شدن مردها درشبکه ۴رودیدن جوزده شدن ...
پاسخ ها
..... سانسور چی به بهشت نمی رود...
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۳۱
... باید از .رمزگشایان بین المللی درخواست همکاری کنیم. چطور.. این خانم فوت کرده. دوباره در سردخانه زنده شده!!
Iran, Islamic Republic of
08:46 - 1399/03/03
میشدحدس زد کاسه کوزه سر نگهبان وکوتاه ترین دیوار شکسته میشود! مردم بیشتر از شما میفهمند وراست ودروغ را بخوبی تشخیص میدن اینقدر دروغ برای حفظ صندلی خود نکنید!؟ نترسید این سوالات افکار عمومی هست قانونی نیست ورود کندوبررسی کنه کی راست میگه کی دروغ!؟
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج