قیمت خانه تا ۵۰درصد قابل کاهش است
۹۹۶۹۵۹
۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۳
۱۳۶۸۷ 
وزارت راه و شهرسازی به‌دنبال افزایش تسهیلات ساخت مسکن است تا بتواند بازار مسکن را از رکود فعلی خارج کند. رئیس انجمن انبوه‌سازان استان تهران می‌گوید با اینکه تأمین مالی سازندگان و خریداران در خروج این بازار از رکود تأثیر دارد، اما باید به تأثیر اقداماتی که هزینه‌های ساخت را کاهش می‌دهند نیز توجه کرد.

خبرگزاری ایرنا: وزارت راه و شهرسازی به‌دنبال افزایش تسهیلات ساخت مسکن است تا بتواند بازار مسکن را از رکود فعلی خارج کند. رئیس انجمن انبوه‌سازان استان تهران می‌گوید با اینکه تأمین مالی سازندگان و خریداران در خروج این بازار از رکود تأثیر دارد، اما باید به تأثیر اقداماتی که هزینه‌های ساخت را کاهش می‌دهند نیز توجه کرد.

در حال حاضر بیشترین وام ساخت مسکن مربوط به سازندگان حرفه‌ای است که در شهر تهران با استفاده از تکنولوژی جدید و کاهش مصرف انرژی، اقدام به ساخت واحدهای مسکونی کنند. سقف این تسهیلات برای هر واحد، ۲۵۰ میلیون تومان و نرخ سود سالانه آن ۱۸ درصد است.

این میزان تسهیلات در حالی ارائه می‌شود که بر اساس آخرین گزارش مرکز آمار ایران از شاخص قیمت نهاده‌های ساختمانی مسکونی شهر تهران این شاخص در زمستان ۱۳۹۸ نسبت به پاییز، ۸.۴ درصد افزایش یافته است. شاخص قیمت گروه «آهن‌آلات، میلگرد، پروفیل در و پنجره و نرده» با ۳۴.۷ درصد افزایش نسبت به پاییز بیشترین تأثیر در رشد شاخص قیمت نهاده‌های ساختمانی را داشته است. بعد از آن نیز گروه چوب با ۷.۶ و گروه تأسیسات مکانیکی و انواع عایق حرارتی با ۱۳.۶ درصد افزایش قیمت نسبت به پاییز ۱۳۹۸ بیشترین تأثیر را در قیمت نهاده‌های ساختمانی داشته‌اند.

شاخص قیمت در دو گروه «سیمان، شن و ماسه» و «شیشه» در زمستان ۱۳۹۸ نسبت به پاییز بدون تغییر بوده است. با این حال قیمت اقلام این دو گروه نسبت به زمستان ۱۳۹۷ به‌ترتیب ۳۳.۶ و ۱۱.۳ درصد افزایش یافته است. بیشترین تغییر در قیمت نهاده‌های ساختمانی در زمستان ۱۳۹۸ نسبت به سال گذشته، مربوط به گروه «بلوک سفال و آجر» با ۴۱.۵ درصد افزایش و گروه «آهن‌آلات، میلگرد، پروفیل در و پنجره و نرده» با ۳۹.۴ درصد افزایش بوده است.

عقب‌نشینی سازندگان از بازار مسکن

همزمان با این تغییرات قیمتی در نهاده‌های ساختمانی، شاهد عقب‌نشینی سازندگان در بازار مسکن و ساختمان هستیم. در نخستین ماه سال جاری، ۲۴۶۸ مجوز ساخت در شهر تهران صادر شده که با کاهش ۵۴ درصدی نسبت به اسفند ۱۳۹۸ مواجه بوده است.

افزایش قیمت نهاده‌های ساختمانی و کاهش مجوزهای ساخت که به‌معنای کاهش عرضه مسکن نوساز در ماه‌های آتی است، در حالی بازار مسکن را تحت تأثیر خود قرار داده که در فروردین‌ماه، ۴۱.۵ درصد از خانه‌های معامله شده در سطح شهر تهران، واحدهای کمتر از پنج سال ساخت بودند.

در واقع بیش از ۴۰ درصد تقاضای خرید مسکن در شهر تهران معطوف به خانه‌های نوساز است و باید دید با افزایش قیمت نهاده‌های ساختمانی از یک‌سو و از سوی دیگر، کاهش صدور مجوز ساخت که به معنای کاهش عرضه مسکن نوساز در ماه‌های آتی خواهد بود، شرایط رکودی بازار مسکن پایتخت را به کدام سو خواهد برد.

وام مسکن؛ تأمین مالی سازندگان یا افزایش قدرت خریداران؟

وزارت راه و شهرسازی برای حل این موضوع به دنبال افزایش تسهیلات ساخت مسکن است. محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی پیش از این درباره تمرکز بر افزایش وام ساخت مسکن برای افزایش تولید، خبر داده بود. وی با اشاره به مصوبه شورای پول و اعتبار گفت: بانک‌ها می‌توانند تا ۸۰ درصد مبلغ ساخت یک واحد مسکونی تسهیلات ارائه دهند و منعی در این زمینه وجود ندارد. مشکل این تسهیلات مبلغ بازپرداخت اقساط است. در حال کار روی این مسئله هستیم و باید ببینیم برای مبلغ اقساط چه کاری می‌توان انجام داد.

ایرج رهبر رئیس انجمن انبوه‌سازان استان تهران نیز دو راهکار خروج بازار مسکن از رکود را تأمین مالی سازندگان و افزایش قدرت خرید متقاضایان دانست و به ایرناپلاس گفت: این موارد به‌تنهایی نمی‌توانند وضعیت بازار مسکن را بهبود دهند چرا که با وجود گسترش طرح‌های تسهیلاتی، همچنان گروهی هستند که توان بازپرداخت این وام‌ها را نخواهند داشت.

قیمت خانه تا ۵۰ درصد قابل کاهش است

وی در ادامه گفت: روش‌های مختلفی برای خروج بازار مسکن از رکود وجود دارد که در درجه اول باید به کاهش هزینه‌ها اشاره کرد. حذف قیمت زمین تا حد قابل توجهی قیمت تمام ‌شده مسکن را کاهش می‌دهد. در حال حاضر خرید یک واحد مسکونی با متراژ مفید ۷۰ متری در تهران به‌طور میانگین حدود یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان هزینه دارد که با حذف قیمت زمین می‌توان رقم را به نصف کاهش داد.

رئیس انجمن انبوه‌سازان استان تهران کنترل قیمت مصالح را عامل دیگر خروج بازار مسکن از رکود دانست و افزود: در کنار مدیریت قیمت مصالح ساختمانی، می‌توان معافیت‌ها و تشویق‌هایی را در دو بخش مالیات‌ها و نیز عوارض شهری برای سازندگان در نظر گرفت تا بخشی از هزینه‌های ساخت مسکن کاهش یابد و اقشار مختلف بتوانند دسترسی به مسکن ارزان قیمت داشته باشند.

رهبر درباره تسهیلات خرید مسکن گفت: تسهیلاتی که با سود کم و بازپرداخت پلکانی برای خرید مسکن اختصاص پیدا کند، می‌تواند به خانه‌دار شدن گروه‌های کم‎درآمد کمک کند.

زورآزمایی وام خرید و قیمت مسکن در پایتخت

بررسی ایرناپلاس از انواع وام‌های خرید مسکن نشان می‌دهد در حال حاضر ارزش بیشترین وام خرید مسکن در دسترس، ۲۰۰ میلیون تومان است که به زوجینی که اوراق مسکن خریداری کرده‌اند، پرداخت می‌شود. در شرایط کنونی مبلغ این وام به‌طور میانگین حدود ۱۳ متر از یک واحد مسکونی در شهر تهران را پوشش می‌دهد.

بر اساس گزارش بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن شهر تهران در فروردین ۱۳۹۹ میانگین قیمت یک متر مربع واحد مسکونی با افزایش ۳۸.۷ درصدی نسبت به فروردین سال گذشته به ۱۵ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان رسیده است. البته شرایط رکودی موجب شده قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در فروردین امسال نسبت به اسفند ۱۳۹۸ کاهش ۲.۱ درصدی را تجربه کند.

منطقه ۵ با سهم ۱۵.۵ درصدی از کل معاملات مسکن شهر تهران در فروردین‌ماه، پرطرفدارترین منطقه تهران برای خرید و فروش خانه است. میانگین قیمت یک متر مربع واحد مسکونی در این منطقه ۱۸ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است و قدرت خرید بیشترین سقف وام مسکن در این منطقه، به حدود ۱۱ متر می‌رسد.

این وام در منطقه یک شهرداری تهران که با میانگین ۳۱ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان برای هر متر مربع، رکورد گران‌ترین خانه‌های پایتخت را دارد، هزینه حدود ۶ متر از یک واحد مسکونی را پوشش می‌دهد. با این حال، وام ۲۰۰ میلیون تومانی خرید مسکن در منطقه ۱۸ تهران معادل حدود ۲۷ متر مربع از یک واحد مسکونی است. منطقه ۱۸ با میانگین قیمت هفت میلیون و ۴۰۰ هزار تومانی برای هر متر مربع واحد مسکونی، ارزان‌ترین خانه‌های پایتخت را در خود جای داده است.

برچسب ها:
انتشار یافته: 12
در انتظار بررسی:29
Iran, Islamic Republic of
16:26 - 1399/02/31
حذف قیمت زمین دگه چه صیغه ای هست
یعنی خلایق رو هوا خونه بسازند
Iran, Islamic Republic of
16:30 - 1399/02/31
توی خواب خیلی اتفاقات میتونه بیفته تا 100 درصد هم کاهش میتونه داشته باشه
Iran, Islamic Republic of
16:37 - 1399/02/31
من چندتا بسازوبفروش قدردقیقا می شناسم میبینم چه راحت بابازار ملک بازی می کنند
Iran, Islamic Republic of
17:10 - 1399/02/31
شما که راست میگید ولی...
Iran, Islamic Republic of
17:11 - 1399/02/31
بله ماهم درازگوش!!لاک پشت ها هم پرواز میکنند
Iran, Islamic Republic of
17:46 - 1399/02/31
خودتونو اذیت نکنید مافیای مسکن اجازه نمی ده.
Iran, Islamic Republic of
17:56 - 1399/02/31
تنها علاج کاهش قیمت مسکن قویه قضائیه مانند احتکار خودرو که چه مافیائی پیدا شد باید درماجرای مافیای مسکن هم دخول کند وان موقعه چقدر خانه های خالی وجهت سرمایه گذاری واحتکار شده ازسوی سرمایه داران گردن کلفت پیدا خواهد.شدودست چه مسئولانی پشت این پرده مخفی شده اندروخواهد کرد
اکثر غریب 90%مستاجرین هرسال قدرت خرید مسکن رابیشتر ازسال قبل.از دست میدهندعلتش هم همین دلال بازی ومسئولینی که دستی پناه آتش دارندمیباشد.امید است که بزودی این مسئله که یک امر حیاتی که مسکن سر پناه وجزوه قوانین مملکت اسلامی هر خانواده است بدستور قویه قضائیه پیگیری وبه سرانجام برسد
Iran, Islamic Republic of
17:57 - 1399/02/31
لطفا اقای سانسور این مطلب را سانسور نکنید 1756
Iran, Islamic Republic of
03:49 - 1399/03/01
سال آینده قیمت خانه ها۲۰درصد افزایش خواهد یافت اینجانب بزرگترین پیشگوی ایران هستم تا به حال طی ۴۰سال گذشته تمام پیش بینی های من درست ازآب درآمده سکه تا سال آینده به رقم ۱۰میلیون تومان خواهد رسید
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۱
خواب دیدی! بیدار شو!
افزیش که همه می تونن بدن
اصل اینه که بتونی به اون قیمت بفروشی که نمی تونی و ضرر می کنی!
Iran, Islamic Republic of
06:07 - 1399/03/01
اگر در راستای کاهش قدم بر می دارید موفق باشید.
Iran, Islamic Republic of
09:09 - 1399/03/01
بیش از 90% قیمت مسکن کاذب و غیر واقعیه و تا مسکن به ارزش واقعیش نرسه خریداری نخواهد داشت و ضررهای پی در پی و سنگین فروشندگان و سازندگان اونارو به این نتیجه خواهد رسوند که فقط می تونن مسکن رو به قیمت واقعی عرضه کنن و گفتن قیمتهای فضائی برای همه آسونه ولی خریدار پیدا نخواهد کرد!
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج