بیانیه نیروی انتظامی درباره حادثه فوت اتباع افغان
۹۹۷۳۶۹
۰۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۹
۱۳۶۱۸ 
نیروی انتظامی با انتشار بیانیه ای پیرامون حادثه فوت اتباع افغانستان در منطقه مرزی مشترک، آمادگی خود را جهت بررسی این حادثه بدون القائات و تحریفات دشمنان دو ملت اعلام داشت.

خبرگزاری مهر: نیروی انتظامی در بیانیه‌ای پیرامون حادثه فوت اتباع افغانستانی در منطقه مرزی مشترک، اعلام کرد: از دولت و مسئولان افغانستان انتظار دارد به دور از تحریف‌ها و القائات منفی دشمنان دو ملت و با نگاهی به تاریخ روابط و مناسبات ایران و افغانستان زمینه بررسی مشترک این رخداد را در فضایی غیر سیاسی و کارشناسی فراهم کرده و اجازه ندهند دشمنان دو ملت که سابقه سیاه آنها در جنایت بر علیه ملت‌های منطقه غیر قابل کتمان است از این رخداد تأسف بار برای موج سواری و اختلاف افکنی سو استفاده کنند.

انتشار خبر حادثه تأسف بار فوت گروهی از اتباع افغانستان که بر اساس اعلام رسانه‌های این کشور به دلیل غرق شدن در رودخانه مرزی هریررود به وقوع پیوسته طی روزهای گذشته با برخی ادعاهای واهی مبنی بر دخالت مرزبانان ایران در این رخداد به سوژه‌ای برای طراحی عملیات گسترده رسانه‌ای و اختلاف افکنی میان دو ملت برادر و دوست ایران و افغانستان تبدیل شده است.

اگرچه پیوستگی عمیق و ریشه‌های مستحکم تاریخی و فرهنگی دوملت شریف افغانستان و ایران که از دیرباز دوستی و برادری بر آن حاکم بوده است با سناریوهای ساختگی و دروغ پراکنی هایی از این دست مخدوش نخواهد شد؛ به منظور تنویر افکار عمومی و بویژه آگاهی دقیق ملت مظلوم افغانستان، همچنین تبیین اهداف پشت پرده جنگ روانی دشمنان دوملت به چند نکته در ارتباط با این حادثه تلخ و مشکوک اشاره می‌شود.

به دلیل ادعاهای مطرح شده در خصوص وقوع این رخداد درمنطقه مرزی مشترک میان ایران و افغانستان، اولین موضوعی که باید مورد توجه و رسیدگی قرار بگیرد، مسئولیت‌های قانونی و حقوقی دو طرف برای حفاظت و حراست از ترددهای مرزی است.

مهمترین مساله و ابهام در ارتباط با این حادثه، چرایی تخلیه پاسگاه‌های مرزی افغانستان در سالهای اخیر از سوی نیروهای مرزبانی این کشور و بی توجهی به ضرورت رعایت پروتکل‌های امنیتی در مرزهای مشترک است.

متأسفانه کم توجهی دولت افغانستان به ضرورت اجرای مسئولیت‌های قانونی خود در خصوص حفاظت از مرز، زمینه را برای ارتکاب انواع جرایم و اقدامات ضد امنیتی در مرزهای مشترک ایران و افغانستان فراهم ساخته است.

با توجه به مداخلات و حضور نیروهای مختلف خارجی و متخاصم ضدایرانی در خاک افغانستان، شرایط موجود، زمینه را برای طراحی انواع سناریوهای ضد ایرانی، تردد قاچاقچیان موادمخدر و تروریست‌های وابسته در نوار مرزی فراهم نموده که پاسخگویی به آن در حوزه مسئولیتهای دولت افغانستان است.

بخش بعدی در بررسی این موضوع به ماهیت رخداد مربوط می‌شود که به صورت طبیعی باید بر اساس ادله و شواهد موجود مورد مداقه و ارزیابی کارشناسی قرار بگیرد.

مرزبانی جمهوری اسلامی ایران به محض اطلاع پس از انتشار خبر مشکوک فوت اتباع افغانستانی در رودخانه مرزی هریررود که خارج از روال همکاریهای مرزی به جای انعکاس به طرف ایرانی در رسانه‌ها منتشر شد به منظور روشن شدن ابعاد مختلف این حادثه ضمن تشکیل کمیته کارشناسی، آمادگی خودرا برای بررسی مشترک ادعاهای مطرح شده به طرف افغانستانی اعلام کرد که با پاسخ به هنگام همراه نبود

مجموعه بررسی‌های انجام شده از سوی کمیته‌های کارشناسی که طی چند نوبت و با حضور بخشهای ذی ربط در جمهوری اسلامی صورت پذیرفته نشان می‌دهد که ادعاهای مطرح شده از سوی طرف افغانستانی که بدون ارائه هرگونه سند، مدرک و گزاره متقنی است، به هیچ وجه نشان دهنده دخالت مأموران مرزبانی ایران در این حادثه نبوده و اساساً غیر قابل پذیرش است.

به نظر می‌رسد، با توجه به شرایط سیاسی حاکم بر کشور دوست و همسایه افغانستان و فشارهای محتمل به این کشور برای عدم همکاری با تیم کارشناسی ایرانی، قصدی برای بررسی مشترک ادله موجود برای روشن شدن ابعاد حادثه و جایگزین شدن رویکرد تخصصی به جای فضاسازی‌های یک طرفه رسانه‌ای در طرف افغانستانی وجود ندارد.

در طول ۴۰ سال گذشته که به دلیل تحمیل جنگ و ناامنی از سوی قدرتهای فرامنطقه ای و متحدین آنها به مردم مظلوم افغانستان، جمعیت زیادی از مردم این کشور از ترس جان و برای حفظ ناموس خود به کشور دوست و برادر خود یعنی ایران پناه آوردند مردم و مسئولین جمهوری اسلامی نقش میزبانی را با همه مشکلات آن به خوبی ایفا کردند و مجموعه امکانات معیشتی، زیستی، بهداشتی، درمانی و آموزشی کشور را مشابه شهروندان ایرانی در اختیار مهاجرین افغانستانی قرار داده اند.

نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران با اعلام آمادگی مجدد برای همکاری مشترک با مراجع ذیربط در افغانستان پیرامون این رخداد تلخ از دولت و مسئولین افغانستان انتظار دارد به دور از تحریف‌ها و القائات منفی دشمنان، دو ملت و با نگاهی به تاریخ روابط و مناسبات ایران و افغانستان زمینه بررسی مشترک این رخداد را در فضایی غیر سیاسی و کارشناسی فراهم کرده و اجازه ندهند دشمنان دو ملت که سابقه سیاه آنها در جنایت بر علیه ملت‌های منطقه غیر قابل کتمان است از این رخداد تأسف بار برای موج سواری و اختلاف افکنی سو استفاده کنند.

برچسب ها:
انتشار یافته: 37
در انتظار بررسی:5
Iran, Islamic Republic of
17:32 - 1399/03/01
بابا به جهنم ک مردن ول کنید اینا تو دنیا ادم حساب نمیکنن شما ازشون بت بسازید اومدن برن جهنم ک کشتنشون
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۱
مودب باش. مسلمان بودند و قربانی توطئه دشمنان شدند. مودب باش.
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۱
اول که انکار کردن و حالا توضیح میدن
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۱
عمدا پاسگاه هاشون تو مرز ایران رو تخلیه کردن که هم قاچاقچی های مواد مخدرشون و هم پناهنده هاشون راحت بیان و برن و مزاحمتی براشون نباشه
پانزدهمین نفر
Iran, Islamic Republic of
۰۳:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۲
یکم انسانیت هم خوب چیزیه
داخل کشورهای دیگه با مردم کشور خودمون همینجور یرخورد کنن خوبه ؟
آدم از مردن یک حیوان دلش درد میاد بعد تو اینجور میگی
واقعا حیف اسم انسان
بابا حسن
Iran, Islamic Republic of
۰۳:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۲
افسوس برای این طرز فکر تو، متمدن باش و به بندگان خدا از هر نژاد و طایفه احترام بذار
Iran, Islamic Republic of
17:33 - 1399/03/01
نمک خوردند ونمکدان شکستند بی چشم ورو ها
Iran, Islamic Republic of
17:38 - 1399/03/01
حادثه تأسف بار بوده و ای کاش این حادثه باعث بشه که کنترل روی مرز ها بیشتر بشه جلوی افرادی که قاچاق انسان می کنن گرفته بشه و پایانی باشه برای این مهاجرت های غیر قانونی و ضمناً کسایی که تن به این نوع مهاجرت میدن بدونن که مهاجرت به صورت قاچاق صد در صد پر خطر هست حالا میخواد مرز ایران باشه ترکیه باشه یا یونان
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۱
احسنت . کاملا منطقی است .
Iran, Islamic Republic of
18:49 - 1399/03/01
واقعا برخورد مامورین نیروی انتظامی با اتباع افغانی خیلی خوبه !!!!!
United States
19:02 - 1399/03/01
قاتل ها
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۲
میخواستن قاچاقی وارد نشن.
لطفا غیرت داشته باشید و قدردان نیروهای مرزی باشید. شاید باخودشون اسلحه یا مواد مخدر بیاورند.
United States
19:03 - 1399/03/01
تخصصتون تو زیر اب کردن سر هرکی بخایین
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۲
تو حرف اضافی نزن. توی هر چی اختلاف داشته باشیم در مورد این که کار افعانی ها اشتباه است همه با هم موافقیم.
Iran, Islamic Republic of
19:22 - 1399/03/01
به کجا رسیدیم که التماس افعانها کنیم که مار اببخشن
پاسخ ها
سید‌علی‌حسینی
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۱
مگه‌تو‌کی‌هستی‌که‌نباید‌معذرت‌خواهی‌کنی‌‌مگه‌افغانستانیهای‌بیچاره‌‌چکار‌کردن‌
Iran, Islamic Republic of
19:40 - 1399/03/01
کلا شماها خوبید کل دنیا بد
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۱
جاهایی که خطر دارد نروید اگر دنبال نان هستید مرگ دارد تصادف داد چاه هست آب هست گرفتاری هست چرا می آید مگر از آنجا حرکت می کنید چربی همه چیز به بودنت نمی زنید اگر شنا بلد نبودی راه خشکی می آمدید بعد چرا کشور خراب شد خودتان آباد کنید میاید جلوی کارگران ایران سد کنید شما کلن نون بهر کارگران ایران هستید چرا نمی روید پاکستان ترکیه هند روم که تحریم نیستند ما خودمان تحریم هستم نان نداریم برای خودمان شما هم مخل زیادی هستید طلب کار هستند
Iran, Islamic Republic of
20:00 - 1399/03/01
حرف ما اینه این خواهران افغان را دیگه نزارید بیان تو ایران،آقا دیگه ظرفیت پره پر.بخدا اینا میشن فاجعه اخرش
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۲
شدن اخرش کجا بود
Iran, Islamic Republic of
20:34 - 1399/03/01
چرا بعدازچندسال مهماندار ی افغانی انراازکشوراخراج نمی کنی هم برای جوانان مان کارپیدا مشه هم ازدست این ها راحت میشویم اخه مهماندار ی چندسال
پاسخ ها
سسس
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۱
مطمئن باش با رفتن اینا، برای جوانهای گشاد پشت میزنشین ما کار پیدا نمیشه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۳:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۲
ایران برای ورود اینا به کشور و خدماتی که بهشون میده از سازمان ملل کمک های مالی دریافت میکنه.سازمان ملل به هر کشوری که پذیرای مهاجرین باشه کمک مالی میکنه.حالا میخواد ایران باشه یا ترکیه یا یونان یا هر کشور دیگه ای.
Iran, Islamic Republic of
21:00 - 1399/03/01
میخواستن نیان اینجا که طویله نیست که هر کی سرشو بندازه پایین بیاد مملکت قانون داره
Iran, Islamic Republic of
21:03 - 1399/03/01
افغانی اومده کار نیسسس برای ماااا بیرون کنید
Iran, Islamic Republic of
21:03 - 1399/03/01
افغانی اومده کار نیسسس برای ماااا بیرون کنید
United Arab Emirates
21:30 - 1399/03/01
به درک فکر کشور خودت باش مقام انتظامی
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۱
هرکی خربزمیخورپای لرزش میشینه مرزاتون ببندین نزارین اتباع افغانی تون بیادفقط دنبال کندن امتیازگرفتن ومظلوم نمایی اویزونی هساین
Iran, Islamic Republic of
22:48 - 1399/03/01
این ملت کم بدبختی دارن هر چی افغانی پلشته وارد کشور میشن و هر چه بیماریه با خودشون آوردن دزدی و قتل که جای خود داره
Iran, Islamic Republic of
23:23 - 1399/03/01
افغانستان که انقد به خودشون افتخار می کنن و برای ما کری می خونن و مسخره بازی در میارن اصلا چرا باید به ایران اونم بدون توجه به مسائل مرزی مهاجرت کنن؟
Iran, Islamic Republic of
00:17 - 1399/03/02
شما برای چی مثل مور ملق ریختین ترکیه ودیگر کشورها اونهاهم بگن برین برون
Iran, Islamic Republic of
02:17 - 1399/03/02
عجب داستانیه ها غیر قانونی خواستن بیان ایران بعد تو خاک کشورشون لب مرز غرق شدن طلب کار هم هستند ..عجب جماعتی بابا بندازیدشون بیرون ...اینا کین دیگه
Iran, Islamic Republic of
02:29 - 1399/03/02
چند وقت پبش دو نفرکه با خانوادشون برای تفریح و چیدن یک نوع گیاه کوهی(که در کوههای آذربایجان غربی رشد میکند)،رفته بودن. و بیش از اندازه نزدیک مرز ترکیه شده بودند پهبادهای ترکیه زدند. حتی خانوادشان هم جرات نزدیک شدن به اجسادشان را نداشتند. ولی در شرق کشور ما فرط و فرط افغانی قاچاقی وارد کشور میشوند و مرزبانان ما حق ندارند بگویند بالای چشمشان ابرو است.
این افغان ها نباید قاچاقی وارد کشور شوند این ها خسارت های جبران ناپذیری به کشورمان میزنند.
Iran, Islamic Republic of
10:18 - 1399/03/02
درست صحبت کنید همسر من افغان زحمت کش مهربان همه مثل هم نمیشن
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج