جزئیات تازه از شبکه فساد سلطان خودرو
۹۹۸۶۰۷
۰۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۹
۱۹۴۶۶ 
وحید بهزادی؛ معروف به سلطان خودرو و همسرش با واسطه گری دو نماینده مجلس نهم، به انعقاد قرارداد مشارکت در ساخت و تولید تعداد ۶ هزار خودرو با شرکت خودروی سازی سایپا اقدام کردند تا در بازار خودرو اخلال ایجاد کنند.

خبرگزاری مهر: وحید بهزادی؛ معروف به سلطان خودرو و همسرش با واسطه گری دو نماینده مجلس نهم، به انعقاد قرارداد مشارکت در ساخت و تولید تعداد ۶ هزار خودرو با شرکت خودروی سازی سایپا اقدام کردند تا در بازار خودرو اخلال ایجاد کنند.

سی ام اردیبهشت ماه غلامحسین اسماعیلی در بیست و ششمین نشست خبری خود با اشاره به محکومیت دو مفسد اقتصادی به اعدام بیان کرد: وحید بهزادی فرزند ابوطالب و همچنین همسرش به نام نجوا لاشیدایی فرزند علی هر دو نفر به جرم مشارکت در اخلال کلان در نظام پولی و ارزی منجر به قاچاق ارز از طریق ثبت سفارشات صوری و حواله جات و امورات صرافی بدون مجوز، اخلال در نظام توزیعی نیازمندی‌های عمومی کشور از طریق پیش خرید بیش از ۶ هزار و ۷۰۰ دستگاه خودرو از شرکت سایپا، مشارکت در عملیات پولشویی سازمان یافته به میزان ۳۲ هزار میلیارد ریال و موضوعات مربوط به سکه که از منزل متهمه ۲۴ هزار و ۷۰۰ سکه تمام بهار آزادی به علاوه یکصد کیلوگرم طلا کشف شده است، محکوم به اعدام شدند و حکم اعدام آن‌ها صادر شده، البته حکم اعدام قابل تجدیدنظر خواهی در دیوان عالی کشور است.

جزئیات تازه از شبکه فساد سلطان خودرو

این زن و شوهر که دارای پرونده‌های عدیده در حوزه قاچاق موبایل، پولشویی، اخلال در نظام اقتصادی از طریق فعالیت در شرکت‌های هرمی، قاچاق ارز از کشور از طریق شرکت‌های متعدد صوری و کاغذی و با ثبت سفارشات غیر واقعی، نفوذ در شبکه بانکی کشور از طریق نمایندگی دل افکار شیراز و اخذ کد دوم نمایندگی از شرکت خودروی سایپا برخلاف مقررات و ضوابط قانونی هستند، در قراردادی منحصر به فرد به انعقاد قرارداد مشارکت در ساخت و تولید تعداد ۶ هزار خودرو با مبلغ آورده ۳۰ میلیارد تومان با شرکت خودروی سازی سایپا اقدام کرده‌اند.

این قرارداد از سوی مهدی جمالی متهم ردیف سوم این پرونده به عنوان مدیرعامل سابق سایپا تأیید و امضا می‌شود تا این اقدامات مجرمانه، اخلال در بازار خودرو را رقم بزند.

پس از انعقاد این قرارداد، تعداد خودروها به ۶ هزار و ۷۰۰ دستگاه افزایش یافت و در تحویل این خودروها و روند اجرای آن دو تن محمدعزیزی و فریدون احمدی از نمایندگان مجلس نهم و از دیگر متهمان پرونده که به همراه وحید بهزادی سفری نیز به دوبی داشته‌اند، ضمن مراجعه به دفتر وحید بهزادی در چند نوبت و خرید مقادیر زیادی طلا اقدام به واسطه گری و سفارش و حتی مراجعه به شرکت خودروسازی سایپا و برگزاری جلسه با مدیرعامل وقت و نایب رئیس گروه خودروسازی سایپا می‌کنند.

گفتنی است، محمد عزیزی بلافاصله پس از آزادی از زندان سیم کارت خود را سوزانده و کلیه کاربری‌های خود در تلگرام و اینستاگرام و واتس آپ را حذف کرده است.

نجوا لاشیدانی و همسرش با چه شرایطی توانستند ۶۷۰۰ خودرو پیش خرید کنند؟!
شرکت خودروسازی سایپا با مشارکت دادن این زن و شوهر در تولید ۶ هزار و ۷۰۰ دستگاه خودرو علیرغم داشتن تعداد ۶۰۰ نمایندگی رسمی، خودروها را تنها با پیش پرداخت ۵ میلیون تومان تحویل نامبردگان داده و علاوه بر این نحوه توزیع را نیز بر عهده متهمان می‌گذارد.

نحوه تعامل و همکاری مدیران شرکت خودروسازی سایپا با وحید بهزادی و نجوا لاشیدایی به نحوی بوده که اعتراض سایر نمایندگی‌ها را به همراه داشته است.

بر اساس اقاریر دیگر متهمان پرونده، این زن و شوهر در هر زمان و هر لحظه از شبانه روز که اراده می‌کردند به رضا تقی زاده معاون سابق بازاریابی و فروش شرکت سایپا که به جرم مشارکت در اخلال در نظام توزیعی خودرو به تحمل ۱۵ سال حبس محکوم شده و همچنین کارمندان وی مراجعه کرده و در برخی موارد راسا از طریق سیستم‌های آن‌ها، به تعویض خودروهای سبدی کم فروش به پرفروش اقدام می‌کردند.

بنابر اظهارات سمیه گرامی معاون ارزی وقت شعبه اسکان بانک پارسیان محکوم دیگر این پرونده که حسابداری فعالیت‌های ارزی وحید بهزادی و نجوا لاشیدایی را بر عهده داشت، مبالغی به صورت ارز به رضا تقی زاده تحویل می‌شد.

پس از ارسال یک نسخه از قرارداد نجوا لاشیدایی با شرکت خودروسازی سایپا به سازمان بازرسی کل کشور نتیجه بررسی‌های این سازمان پیرامون قرارداد منعقده در دو مرحله واصل و اعلام شد: در انعقاد قرارداد با شرکت سایپا حسب بررسی‌های اولیه و اظهارات برخی مسئولین آن شرکت، مشخص گردید نحوه شراکت وی و احدی از نمایندگی‌ها در قرارداد منعقده با شرکت سایپا و متعاقب آن اختصاص کد فروش به صورت ویژه، پرداخت سود مشارکت، میزان تخفیفات اعطایی و سایر تسهیلات از قبیل نحوه و شرایط واگذاری خودرو، جرایم پرداختی شرکت سایپا در خصوص تأخیر در ارائه خودرو به او نسبت به سایرین منحصر به فرد بوده است»

در گزارش بعدی این سازمان حسب بررسی‌های به عمل آمده و اظهارات برخی مسئولین آن شرکت، قرارداد منعقده از ویژگی‌هایی به شرح ذیل برخوردار است:

۱. قرارداد مذکور در زمان مهدی جمالی مدیر عامل وقت شرکت سایپا منعقد شده است.

۲. شرکت سایپا مجاز به انعقاد قرارداد فروش مشارکتی با سرمایه گذار نبوده، بنابراین برای جلب سرمایه خانم لاشیدایی اقدام به انعقاد قرارداد سه جانبه با وی و نمایندگی فروش دل افکار (واقع در شیراز) کرده است. متعاقباً جهت نقل و انتقالات مالی اقدام به تخصیص کد فروش به صورت ویژه به نمایندگی مذکور برخلاف رویه و ضوابط شرکت سایپا کرده است.
۳. در قرار داد منعقد شده امتیازاتی از قبیل تخفیف و جریمه تأخیر قید گردیده که این امتیاز در خصوص دیگر قراردادهای مشابه با نمایندگی‌های فروش وجود ندارد؛ لذا در خصوص امتیازات فوق الذکر شرکت سایپا اقدام به ارائه تخفیف به مبلغ ۳.۷ میلیارد ریال و پرداخت مبلغ حدود ۶۰۰ میلیون ریال سود تأخیر به نجوا لاشیدایی نموده است.

۴. برخی خودروهای واگذار شده به نامبردگان وفق قرارداد نبوده است، به طوری که حدود ۱۹۳۰ دستگاه خودرو که جزو محصولات خانواده ایکس دویست شامل (تیبا، تیبا دو، ساینا و وانت) که در سال ۹۶ دارای حاشیه سود بسیار پایین بوده به محصولات خانواده ایکس صد شامل (پراید ۱۳۱ و ۱۳۲) که جزو محصولات پرفروش بوده تبدیل شده است
۵. نجوا لاشیدایی و نمایندگی فوق الذکر قادر به فروش محصولات مذکور در سراسر کشور بوده در حالی که دیگر نمایندگی‌های فروش صرفاً می‌بایست در استان خود اقدام به فروش محصول نمایند.

۶. با توجه به وضعیت تولید و تعهدات معوق شرکت سایپا در سال ۹۶، برای حدود ۶۰۰ نماینده در سراسر کشور بیشترین و بهترین محصولات تولیدی شرکت سایپا (ایکس صد) در سال مذکور به نامبرده تعلق گرفته است. به طوری که شرکت مذکور اقدام به واگذاری حدود ۵ هزار و ۲۰۲ دستگاه تا پایان آذرماه ۹۶ به نجوا لاشیدایی نموده و این امر منجر به ایجاد نارضایتی در شبکه توزیع و ایجاد رانت برای سرمایه گذار فوق گردیده است.

بنابر گزارش سازمان بازرسی، در مجموع سود حاصل از سرمایه گذاری نجوا لاشیدایی بالغ بر ۳۷ درصد اعلام شده است.

برچسب ها:
انتشار یافته: 50
در انتظار بررسی:4
Iran, Islamic Republic of
13:43 - 1399/03/05
دو نماینده مجلس بیش از همه مقصرند
پاسخ ها
جواد
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
البته برای این دو نفر اگه خوب نبود برای اقتصاد شرکت سایپا و ایران خودرو خوب بود که جنس بنجل خود رو به ۳ برابر قیمت بفروشن
برای طلا هم بد نیست سکه ۳ میلیونی رو ۷ میلیون کردن به نفع شما
مگه اینها رو میگید گرفتین و به نفع دولت ضبط کردین قیمت رو هم بر میگردونین به قبل .....
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
همش دروغه کار خودشونه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
دولت دست داره تمام مدیران ساپیا باید اخراج بشن مدیران جدیدئ بیان ماشینها رو چرا بازار نمیدین قرعه کشی چرا تو بازار اصلا قیمتها پایین نیومده
Iran, Islamic Republic of
13:44 - 1399/03/05
این زن و شوهر اینهمه کار کردن پس تا حالا مسئولان و ... کجا بودن که نفهمیدن احتمالا ...
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
مسئولان پشت صحنه کمیسیون میگرفتند
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
دست دارن مگه کلی ماشین تو انبار نیست چرا بازار نمیدن که قیمتها بشکنه پس بازم دارن سر ملت کلا میزارن
Iran, Islamic Republic of
13:48 - 1399/03/05
مسعول مدیر فوروش سا یپا چرا کزرش نکرده
Iran, Islamic Republic of
13:59 - 1399/03/05
دیگر فرقی نمیکنه کل مملکت حرج مرج
فساد گرفته تنها خودرو نیست دو نفر
جلوی تصویر بیارین بعد تمام بشه
مسکن ارز سکه وطلا وهمه چی دیگر
پایان خط است انشاالله بزودی انشاالا انشاالا
Iran, Islamic Republic of
14:10 - 1399/03/05
چخبرتونه چچچچچچچخبرتونه بی انصافا
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
خوب حالا این ۶۷۰۰ تا خودرو کجاست دست کیه؟؟
فقط گزارش میگیرید که چنین چنان!!
اون ماشینا کجاست الان آیا دست مردم رسیده؟؟
یا ازین جیب ب اون جیب شده
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
آخه این همه مال منال ب کجا میخایین برسین؟چقد آخه؟ب چ قیمتی؟پارسال ده مرتبه اقدام ب ثبت نام ماشین کردم ولی یهو میزد ظرفیت تمام.مگه یه انسان چقد میتونه خرج کنه که اینا سیر نمیشدن
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
علی برکت الله
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
اونوقت همه میگن چرا تو کشور قحطیه
نبود ماشین در بازاز= گرانی= گرانی سایر مایحتاج مردم به تبع گرانی خودرو
البته جای او دوتا نماینده‌ی نامرد مجلس رو هم خالی کنید !
حالا ببینید برای سرنگون شدن یک درخت (مثلا کشور) وجود چنین کرمهای ریشه‌خوار چقدر خطرک است ؟!!!!!!!!حقیقتا حکم اعدام کمه !
United Arab Emirates
14:14 - 1399/03/05
هرروز بدتر از دیروز
Iran, Islamic Republic of
14:27 - 1399/03/05
جالبه انگار مردم فقط باربر هستن
Iran, Islamic Republic of
14:36 - 1399/03/05
همه ی مسولین شریکن
Iran, Islamic Republic of
14:36 - 1399/03/05
از نظر بیشتر مردم باید مسولین سایپا ونمایندگانی که با این زوج همکاری کردند اعدام شوند تا درس عبرتی شود برای دیگران
پاسخ ها
ایرانی
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
کاملا درست اگر این زن و شوهر یکبار اعدام بشن مسئولین خودرو سازها ده بار مقصر اصلی اینها بودن و نمایندگان مجلس صد بار اعدام بشن یعنی چه تو نماینده مردم هستی خجالت داره
Iran, Islamic Republic of
14:42 - 1399/03/05
واخخخخخخه
پاسخ ها
بینام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۵
مافیا جلوی اینابایدلنگ بندازه به پدرخوانده گفته بروجلوبوق بزن
Iran, Islamic Republic of
14:49 - 1399/03/05
چطور بالا اومدن‌تاحالا
Iran, Islamic Republic of
15:10 - 1399/03/05
باور دارین یا نه ؟ دزدان بر ما حکومت میکنند . دقت کردین تمامی هم ندارن ، این عده میرن یک عده جدید میان.
Iran, Islamic Republic of
15:13 - 1399/03/05
تورو خدا یکی بده تو این مملکت چه خبره..
مرز دزدی تا کجاست؟؟ اصلا حدی براش هست؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
15:27 - 1399/03/05
مگه میشه دو نفر ۳۲ هزار میلیارد خرن مردم دیگه
France
15:37 - 1399/03/05
ماشالا هشتاد میلیون. دزد دور هم زندگی شرافتمندانه میکنن
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
نه کمتر از 5 میلیون دارن خون 75 میلیون نفر میخورن
United States
15:41 - 1399/03/05
اصل کاری مدیرعامل سایپا است
Iran, Islamic Republic of
15:45 - 1399/03/05
سود 37درصد کجاش زیاده
میرفت تو بورس بسشتر سود میکرد
Iran, Islamic Republic of
15:53 - 1399/03/05
همون دستش با مسئولین تو هم بوده وگرنه من میتونم ازاین کاراکنم عمرا
Iran, Islamic Republic of
15:55 - 1399/03/05
مقصر دولت و نمایندگان مجلس هستند الان همه نمایندگان مجلس می داند که یک نفر چندین خونه دارن کاری نمی کند منتظر هستن که به چندین میلیون خونه برسه بعد حکم اعدام رو بدن فقط اعدام کردن را بلدن چرا پیشگیری نمی کنید تا چندین اتفاقی رخ ندهد
Iran, Islamic Republic of
15:58 - 1399/03/05
تنهایی که نبوده شریکان پشت پرده باید مجازات شود والا این یکی دو نفر اعدام هم بشوند آب از آب تکان نمیخوره
Iran, Islamic Republic of
16:18 - 1399/03/05
سیاست های این دولت ، صنعت خودرو کشور را به ورشکستگی کشاند واز طرفی اشفتگی بازار خودرو ، رانت خواری عده ای ، نارضایتی مردم ، بدبینی مردم به کار رایی نظام، باعث مضحکه وخنده دشمن وبدخواهان به این وضعیت
Iran, Islamic Republic of
16:21 - 1399/03/05
در دولت قبل خودروهای فرسوده جمع اوری وخودروی نو به مردم می دادند ، در این دولت این وظیفه مهم فراموش شده ، ترافیک سنگین خودروها در معابر وجاده ها ، الودکی صوتی وهوا و.....
Iran, Islamic Republic of
16:27 - 1399/03/05
اگه راست میگین برید خفت این نماینده های مفسد رابچسبید
Iran, Islamic Republic of
16:43 - 1399/03/05
این ... ها رو اعدام کنید
Iran, Islamic Republic of
16:45 - 1399/03/05
ای کاش در بحث مقابله با فساد ومفاسد اقتصادی و اجتماعی ، ریشه ها را بزنند نه سر شاخه ها را
Iran, Islamic Republic of
16:46 - 1399/03/05
اقایان نمایندها در این جریان در تحقیقات اولیه برای کاندیداتوری مجلس ( رد) شده بود که معلوم نشد بعدا
چگونه ومجدد تا یید شدند و در این فساد علنی شده دخیل واقع شده اند .الله اعلم
Iran, Islamic Republic of
16:54 - 1399/03/05
حکم دو نماینده مجلس خیلی کم است و اعدام حداقل حکم مناسب است. چرا که این افراد نماینده به قسم خود در مجلس احترام نگذاشته و ...
-
19:35 - 1399/03/05
کاش این دو زمن و شوهر می دانستند که هنگام مرگ فقط اعمال خود را با خود خواهند برد و هر آنچه با این همه زحمت و ترفند بدست آورده آمد نصیب کسانی میشود که یک شمع هم برایشان روشن نخواهند کرد.افسوس.
Iran, Islamic Republic of
22:04 - 1399/03/05
البته باید در نظر گرفت که این تعداد خودرو یک درصد تولید شرکت را هم شامل نمیشود.سلطان خودرو؟!!!!
Iran, Islamic Republic of
22:38 - 1399/03/05
این همه پولو میخوان چکار؟چخبرتونه چچچچچخبرتونه
Iran, Islamic Republic of
23:02 - 1399/03/05
چطور اگر فردی خواهان استعفا فرد مسئولی شودفورا در عرص یک دقیقه بعد دستگیر و به اشد مجازات محکوم میشه ،ولی طرف ماها در حال دزدی میلیاردی بوده کسی متوجه نشده ،مگر غیر اینه که به جای اصلی وصل بوده ،مردم خوب فهمیدند که کل نظام فاسد است
Iran, Islamic Republic of
23:20 - 1399/03/05
زمان رضا شاه نون گرون میشه گیرم نمیاد رضا شاه از جلو نانوایی رد میشه میبینن پخت نمیکنه تو انبارشو آرد هست نانوارو می‌کنه تو تنور تنورم روشن می‌کنه از فردا رو میز نانوایی‌ها پر نون بوده حالا اگه چهار تا از همین مجلسیهای خاعن ودلال اعدام شد هیچکی جرات نمیکنه خیانتی به مردم و دولت بکنه
Iran, Islamic Republic of
23:35 - 1399/03/05
خوب اینهمه خودروهای احتکار شده رو بین کسانیکه خودرو ندارن، بقیمت دولتی بفروشید، چرا مردم را در تنگناه قرار میدهید؟ که حتما باید ثبت نام کنند، وقرعه کشی بشه یا چک بذارن
Iran, Islamic Republic of
23:38 - 1399/03/05
همه این مشکلات نتیجه بازار انحصاری و نفوذ و سواستفاده خودروسازان اَست
Iran, Islamic Republic of
08:36 - 1399/03/06
شرکت سایپا مسئولین و نماینده ها مسئولند و باید پاسخگو باشند تا این دو نفر
اعدامشان می کنند تا لایه های دیگر شناخته نشوند.
Iran, Islamic Republic of
09:25 - 1399/03/06
سلطان خودرو خود خودروسازها هستند
Iran, Islamic Republic of
08:58 - 1399/03/07
اخه اگه دولت با اینا همدست نبود کجا میتونستن اینقدر ماشین ثبت نام کنن ...
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج