۱۱۸۳۵۲
۹ نظر
۱۳۶۸۶۹۶
۹ نظر
۱۳۶۸۶۹۶

محتوای حمایت‌شده

همه چیز درباره پروتز سینه

پروتز سینه بهترین انتخاب برای کسانی است که از اندازه و ظاهر سینه‌های خود رضایت ندارند. پروتز سینه چه عوارضی دارد؟ هزینه آن چقدر است؟چه زمانی پروتز انجام دهیم؟

اگر از سایز سینه‌های خود راضی نیستید، پروتز سینه بهترین راهکار برای شماست، عوارض جراحی پروتز سینه آگاه هستید؟ پیش از اقدام بر عمل پروتز سینه لازم است اطلاعاتی درباره این جراحی داشته باشید.

عمل جراحی پروتز سینه به روند همراه با جراحی اطلاق می‌شود که با هدف افزایش حجم سینه و یا ایجاد تغییر در شکل، اندازه و یا بافت سینه انجام می‌شود. در حین این جراحی، جراح سیلیکون، سلاین و یا دیگر ایمپلنت‌های ممکن را در زیر عضلات سینه و یا بافت سینه قرار می‌دهد. گفتنیست این ایمپلنت‌ها بسته به جنس و کیفیت به طور میانگین از ۷ تا ۱۲ سال عمر می‌کنند.

بر اساس گزارش جامعه جراحی پلاستیک آمریکا (ASPS)، در سال ۲۰۱۵ حدود ۲۸۰ هزار جراحی ایمپلنت سینه در این کشور انجام شده است که در مقایسه با سال ۲۰۰۰ میلادی، افزایشی ۳۱ درصدی داشته است و حکایت از فراگیری بیشتر این نوع جراحی‌ها دارد. در واقع می‌توان گفت که جراحی پروتز سینه یکی از پرطرفدارترین جراحی‌های زیبایی در سراسر دنیا به حساب می‌آید.

همه چیز درباره پروتز سینه

همه چیز درباره پروتز سینه

جهت مشاهده نمونه های پروتز سینه دکتر مجید نداف کرمانی از اینستاگرام بازدید کنید.

drnadaf.pv@

همه چیز درباره پروتز سینه

جهت مشاوره و اطلاع از هزینه ها همین حالا تماس بگیرید.

۰۲۱-۲۲۱۳۴۹۳۴

۰۹۱۰۵۸۹۸۰۰۵

اهداف عمل پروتز سینه

با انجام عمل پروتز سینه، می‌توان به این نتایج دست پیدا کرد:

 • بزرگ کردن حجم سینه‌ هایی که به صورت طبیعی کوچک است
 • بازیافتن شکل اولیه سینه پس از حاملگی، کاهش وزن و یا شیر دادن به نوزاد
 • بازیافتن تقارن سینه زمانی که بر اثر گذشت زمان یا یک اتفاق سینه شکل متقارن خود را از دست می‌دهد
 • بازیابی شکل اولیه سینه پس از جراحی

توجه داشته باشید که به طور کلی عمل‌های جراحی پلاستیک به دو دسته‌ی کلی عمل‌های بازیابی و عمل‌های زیبایی تقسیم می‌شود. جراحی بازیابی و بازسازی سینه که عموما پس از سرطان سینه انجام می‌شود در دسته‌ی اول قرار می‌گیرد، اما جراحی افزایش حجم سینه جزء جراحی‌های پلاستیک با هدف زیبایی قرار می‌گیرد. جالب است بدانید بر اساس تحقیقاتی که دانشگاه فلوریدا پیرامون عمل پروتز سینه انجام داد و در مجله پلاستیک سرجری نرسینگ چاپ شد، این عمل نقش بسزایی در بالا بردن اعتماد به نفس افراد داشته است و همچنین احساس آن‌ها را نسبت به جاذبه‌ی زنانه شان بهبود بخشیده است.

پروتز‌های سینه از چه ساخته شده است؟

همان گونه که قبل‌تر اشاره شد، ایمپلنت سینه نوعی پروتز پزشکی است که با هدف افزایش حجم و یا بازیابی شکل درون بافت سینه قرار می‌گیرد. این پروتز به طور معمول از ۳ جنس کلی تشکیل شده است:

همه چیز درباره پروتز سینه

۱. ایمپلنت سلاین یا نمکی

این ایمپلنت با محلول آب مقطر و نمک پر شده است و محلول آب نمک درون پوششی سیلیکونی نگه داری می‌شود. قابل توجه است که این نوع ایمپلنت قابلیت پر شدن با حجم‌های متفاوتی از محلول را داراست که سفتی و شکل سینه را تغییر می‌دهد. توجه داشته باشید که در صورت نشت محلول از داخل پوشش سیلیکونی، جای نگرانی نیست و محلول توسط بدن جذب و دفع می‌شود.

مزایای ایمپلنت سلاین

 • برش کوچکتر
 • نیاز به بررسی و مانیتورینگ کمتر
 • هزینه کمتر

معایب ایمپلنت سلاین

 • افزایش ریسک چین خوردگی و قابل لمس شدن
 • غیر طبیعی بودن در هنگام لمس
 • تاثیر بیشتر روی بافت سینه
 • احتمال ترکیدگی و نشت محلول

۲ . ایمپلنت سیلیکونی پر شده با ژل

پوششی سیلیکونی که با نوعی ژل سیلیکونی پر شده است. در این نوع خاص از ایمپلنت در صورت پارگی پوشش هم این شانس وجود دارد که ژل درون پوشش باقی بماند. قابل توجه است که بیمارانی که برای عمل پروتز سینه از این نوع ایمپلنت استفاده می‌کنند نیاز به بررسی بعد از عمل بیشتری دارند. نیاز است وضعیت این نوع ایمپلنت پس از کارگذاشته شدن توسط ام آر آی و اولترا ساند چک شود.

مزایای ایمپلنت سیلیکونی

 • احتمال چین خوردگی و لمس شدن کمتر
 • خطر خالی شدن خود به خود وجود ندارد
 • در هنگام لمس همانند سینه‌ی طبیعی می‌باشد

معایب ایمپلنت سیلیکونی

 • نیاز به مانیتورینگ و بررسی
 • پارگی بدون علامت
 • هزینه بیشتر
 • برش بزرگتر نسبت به ایمپلنت سلاین

۳. ایمپلنت کامپوزیتی جایگزین

سومین نوع ایمپلنت که موارد استفاده کمتری دارد ممکن است با رشته‌های پلی پروپیلن، روغن سویا یا مواد دیگر پر شود.

انواع پروتز و ایمپلنت سینه از نظر شکل

ایمپلنت‌هایی که در عمل جراحی افزایش حجم سینه استفاده می‌شود از نظر شکل به دو دسته کلی گرد یا قطره اشکی تقسیم می‌شود.

۱. ایمپلنت گرد (Round)

 • مناسب برای افرادی که خواهان سینه‌هایی برجسته‌تر از حد نرمال هستند
 • مناسب برای افرادی با سینه‌هایی با پوشش بافت نرم خوب و شکل اولیه بی اشکال
 • مناسب برای جراحی‌های اصلاحی

۲. ایمپلنت قطره اشکی (Teardrop)

 • مناسب افرادی که نمای طبیعی می‌خواهند و بافت پستان ان‌ها خیلی کم است یا اصلا بافت پستان ندارند
 • مناسب افرادی با سینه‌های تخت و بدون شکل یا افرادی که پوشش بافت نرم ان‌ها خیلی کم می‌باشد
 • مناسب کسانی که دچار افتادگی یا دفورمیتی سینه شده اند
 • مناسب برای افراد با سینه‌های نامتقارن

جراحی پروتز سینه

در نظر داشته باشید که عمل پروتز سینه با هدف افزایش حجم، به هر حال نوعی جراحیست. پس لازم است پیش از اتخاذ تصمیم قطعی به خوبی جوانب امر را سنجیده باشید. قبل از عمل جراحی عموما جراح با مشورت بیمار سایز پروتز را انتخاب می‌کند. هرچند تا حد زیادی این سایز به شرایط بدنی بیمار بستگی دارد، اما با این حال نظر بیمار می‌تواند تا حدی موجب تغییر اندازه‌ی پروتز شود.

نکته‌ی دیگر در باره‌ی جراحی اینکه جراحی پروتز سینه هم در شرایط بیهوشی کامل و خواب بودن بیمار حین عمل و هم با بیهوشی موضعی و هوشیاری بیمار قابل انجام است.

همه چیز درباره پروتز سینه

جهت مشاهده نمونه های پروتز سینه از اینستاگرام بازدید کنید.

drnadaf.pv@

drnadafkermani@

اقدامات قبل از انجام جراحی پروتز سینه

پیش از انجام جراحی پروتز سینه باید جراح متخصص، طی جلسه مشاوره‌ای، تمام اطلاعات در رابطه با جراحی را با بیمار در میان بگذارد تا بیمار بتواند با آگاهی کامل نسبت به آن اقدام نماید. بیمار نیز در این جلسه مشاوره خواسته‌ها و اهداف خود از انجام جراحی را بیان می‌کند.

بررسی سلامت بیمار و سابقه هرگونه بیماری او، دومین اقدامی است که پیش از پروتز سینه باید انجالم شود. سینه‌های فرد نیز مورد بررسی قرار می‌گیرند و عکس‌برداری‌هایی صورت می‌پذیرد. قد و وزن بیمار نیز اندازه‌گیری می‌شود تا اندازه مشخص و دقیقی برای پروتز بیمار در نظر گرفته شود.

دقت داشته باشید که اگر به چاقی مفرط دچار هستید و یا قصد بارداری دارید، باید این جراحی را به تعویق بیندازید.

انتخاب نوع برش برای پروتز سینه

در جراحی‌های زیبایی با توجه به اینکه عموما محل جراحی در معرض دید دیگران یا خود فرد است، محل و مقدار برش اهمیت پیدا می‌کند. در عمل جراحی پروتز سینه نیز با توجه به اینکه رد برش می‌تواند اعتماد به نفس بیمار را کاهش دهد، جراح تمام تلاشش را می‌کند تا بعد از گذشت چند هفته ردی از برش باقی نماند.

همه‌ی انواع مختلف برش‌های ذکر شده در زیر امکان پذیر است:

 • برش روی خط زیر سینه (اینفرامامری) که برش زیر سینه انجام می‌شود
 • برش سمت دست (ترنسکسیلاری) که برش در ناحیه‌ی زیربغل انجام می‌شود
 • برش در ناحیه‌ی نوک سینه (پریارئولار)

توجه داشته باشید که انتخاب نوع برش برای وارد کردن ایمپلنت به موارد زیادی بستگی دارد. از این موارد می‌توان به آناتومی بدن بیمار، حجم و بزرگی ایمپلنت، جنس ایمپلنت و البته مشورت جراح با بیمار و نظر شخصی بیمار اشاره کرد.

وارد کردن و جایگذاری ایمپلنت

توجه داشته باشید که ابتدا ایمپلنت انتخاب شده درون یک پاکت مخصوص قرار داده می‌شود. این پاکت حتی در صورت نشت محلول هم جلوی وارد شدن به بدن را می‌گیرد. در مرحله‌ی بعدی و وارد کردن پاکت حاوی ایمپلنت به داخل بدن دو شیوه‌ی کلی و رایج وجود دارد:

 • جایگذاری زیرماهیچه ای: در این روش ایمپلنت زیر ماهیچه‌ی سینه یا پکتورال قرار می‌گیرد. از خصوصیات این روش می‌توان به دوران ریکاوری و بهبودی طولانی‌تر و درد بیشتر در حین جراحی اشاره کرد.
 • جایگذاری زیر پستان یا زیر غدد لنفاوی: در این روش ایمپلنت زیر بافت سینه و بالای ماهیچه‌ی پکتورال یا همان ماهیچه‌ی سینه قرار می‌گیرد.

مسدود کردن برش

پس از پایان کار عموما جراح برش ایجاد شده را با بخیه زدن بافت سینه مسدود می‌کند. بخیه، چسب مخصوص پوست و برچسب جراحی بریدگی را بسته نگه می‌دارند.

برآورد نتیجه:

توجه داشته باشید که ورم ناشی از جراحی عموما پس از گذشت ۲ هفته به طور کامل برطرف می‌شود و رد برش‌ها بر روی پوست هم در همین مدت زمان نا پدید می‌شود. هم چنین با گذشتن ۲ هفته از زمان جایگذاری ایمپلنت، بیمار می‌تواند تصمیم بگیرد که از نتیجه راضیست یا نه.

همه چیز درباره پروتز سینه

ریکاوری و بهبودی بعد از عمل پروتز سینه

هم زمان با از بین رفتن اثر داروی بیهوشی، برای کاهش درد به بیمار مسکن داده می‌شود.

توجه داشته باشید که بیمار پس از بهوش آمدن همچنان تحت تاثیر داروی بیهوشی خواهد بود و حق رانندگی ندارد. پس همراه فراموش نشود.

بخیه‌های جذبی و محو شونده عمدتا پس از گذشت ۶ هفته ناپدید می‌شود. توجه شود اگر پس از گذشت این مدت بخیه باقی ماند، حتما با پزشک خود مشورت کنید.

همچنین تیم جراحی و گروه پزشکان و متخصصان باید این اطلاعات را در اختیار بیمار و همراهش قرار دهند:

 • چگونگی رسیدگی به سینه پس از عمل جراحی
 • زمانبندی و مقدار مصرف دارو‌ها
 • زمان مراجعه‌ی بعدی به پزشک
 • شرایط و علائمی که در صورت مشاهده نیاز به مراجعه‌ی فوری به پزشک می‌باشد

علاوه بر تمام موارد ذکر شده، بیمار در صورت بروز هرکدام از موارد زیر باید سریعا به مراکز درمانی مراجعه کند:

 • هر نوع نشانه‌ای از عفونت مانند تب و یا گرم شدن یا قرمزی محل جراحی
 • درد در ناحیه سینه، تپش نامنظم قلب و یا نفس تنگی

توجه شود که بیمار تا ۶ هفته پس از جراحی نباید درگیر فعالیت بدنی سنگین شود. همچنین بیمار می‌تواند در مورد نرمش و حرکات کششی خاصی که درد را کاهش می‌دهد و بهبود را تسریع می‌کند، با پزشک مشورت کند.

آیا پروتز سینه موجب سرطان سینه و یا تاخیر در تشخیص آن می‌شود؟

تاکنون هیچ دلیل علمی ثابت نکرده که پروتز سینه می‌تواند احتمال ابتلا به سرطان سینه را افزایش دهد پس به طور قطع نمی‌توانیم این موضوع را تایید کنیم. اما عده‌ای بر این باورند که وجود برخی از انواع پروتز در سینه می‌تواند روند تشخیص سرطان با کمک ماموگرافی را به تاخیر بیندازد. البته امروز با پیشرفت علم پزشکی و دستگاه‌های تشخیص سرطان، احتمال تاخیر در تشخیص تا حد زیادی کاهش یافته است. اما به طور کلی گفته می‌شود که اگر سابقه ابتلا به سرطان سینه را در خانواده خود داشته‌اید، تا حد امکان از انجام این جراحی خودداری کنید.

مطلب پیشنهادی: علائم سرطان سینه زنان و ۱۰ توصیه پیشگیرانه

لیفت سینه بهتر است یا پروتز سینه؟

شاید شما نیز بیشتر نام لیفت سینه را شنیده باشید و برایتان سوال باشد که لیفت سینه بهتر است یا پروتز؟ لازم است بدانید که هر یک از این دو جراحی زیبایی به منظور اهداف مختلفی انجام می‌شوند. لیفت سینه صرفا روشی برای رفع افتادگی سینه‌ها و جوان‌تر شدن ظاهر آن‌هاست، اما پروتز سینه بیشتر برای کسانی که از اندازه سینه‌های خود رضایت ندارند، مناسب است. پس در نتیجه مقایسه این دو روش چندان منطقی نیست. برای درک بهتر تفاوت این دو روش، مطلب زیر برایتان مناسب خواهد بود.

آیا جراحی پروتز سینه عوارض دارد؟

تمام روند‌های درمانی همراه با جراحی خطر‌ها و ریسک‌هایی دارد. جراحی پروتز سینه هم از این قاعده مستثنی نیست. بر اساس آمار از بین کسانی که به این جراحی اقدام کرده اند، ۴۶ درصد از بیمارانی که از ایمپلنت با ژل سیلیکونی و ۲۱ درصد از بیمارانی که از ایمپلنت نمکی استفاده کرده اند در طول ۳ سال پس از جراحی نیاز به یک جراحی دیگر داشته اند. همچنین ۲۵ درصد بیماران با ایمپلنت ژل سیلیکونی و ۸ درصد بیماران با ایمپلنت نمکی مجبور به خارج کردن پروتز سینه شان شده اند.

در یک آمار کلی در حدود نیمی از کسانی که اقدام به جراحی پروتز سینه با هدف بزرگ کردن حجم سینه کرده اند، به نوعی ناراضی بوده اند. این نارضایتی ممکن است به دلیل عفونت، درد، تغییر شکل و یا نیاز به جراحی‌های اضافه باشد.

بد نیست دلایل برخی از شکایات رایج پس از عمل پروتز سینه را مرور کنیم:

 • درد در ناحیه سینه
 • عفونت
 • حس لامسه در ناحیه‌ی سینه ممکن است دچار مشکل شود
 • ترکیدگی ایمپلنت یا نشت محلول
 • خونریزی
 • انباشتگی محلول

پروتز خارجی سینه چیست؟

در صورتی که نمی‌خواهید از پروتز داخلی سینه استفاده می‌کنید و این احتمال را می‌دهید که به پروتزهای داخلی حساسیت نشان دهید، می‌توانید از پروتزهای خارجی سینه استفاده کنید. پروتزهای خارجی بدون نیاز به جراحی قرار می‌گیرند. هرچند که این نوع از پروتز سینه هرگز ظاهری مشابه سینه‌های حقیقی نخواهند داشت.

آیا پروتز سینه نیاز به تعویض دارد؟

یکی از مهم‌ترین سوالاتی که ممکن است در رابطه با پروتز سینه در ذهن شما نقش ببندد این است که آیا تعویض پروتز سینه پس از چند سال ضروری است یا خیر؟ در پاسخ باید بگویین که تعویض پروتزهای سینه در زمان قدیم الزامی بود، اما امروزه پروتزها به گونه‌ای طراحی می‌شوند که نیازی به تعویض پس از چند سال ندارند و تنها در صورتی که طی زمان دچار پارگی شوند ملزم به تعویض آن‌ها هستید.

دقت داشته باشید که پس از ده سال حتما باید به متخصص مراجعه کنید تا متخصص پروتزهای شما را بررسی کند و در صورت وجود پارگی آن‌ها را تعویض کند.

شیر دادن به نوزاد پس از عمل پروتز سینه

همواره بحث‌هایی وجود داشته که عمل جراحی پروتز سینه با هدف بزرگ کردن سینه ممکن است تاثیراتی بر روند شیردهی به نوزاد داشته باشد. بر اساس گزارش انستیتوی دارو (IOM) مادرانی که دست به عمل جراحی پروتز سینه زده اند ۳ برابر بیشتر از سایر مادران احتمال دارد دچار کمبود شیر برای فرزند خود شوند. هرچند که در ادامه تحقیقات این مرکز با پیام ناکافی بودن مدارک ادعای خود را پس گرفت. در جمع بندی می‌توان گفت: با وجود نگرانی‌ها و شایعات پیرامون ضرر داشتن این جراحی برای نوزاد، تاکنون تحقیقات معتبری این نظرات را ثابت نکرده است.

همه چیز درباره پروتز سینه

خطرات احتمالی دیگر:

• نگرانی‌هایی وجود دارد مبنی بر اینکه مواد شیمیایی وارد شده به بدن در حین این جراحی بر سیستم عصبی زنان تاثیر می‌گذارد و منجر به مشکلاتی در زمینه تفکر و حافظه می‌شود.

• در درصد کمی از زنانی که جراحی پروتز سینه داشته اند پوست بالای پروتز ممکن است جمع شود یا چین بخورد. این احتمال در زنان خیلی لاغر و یا زنانی که وزن زیادی از دست داده اند، بیشتر است.

• اگر پس از این جراحی فردی تصمیم به خارج کردن پروتز از سینه اش بگیرد، سینه طبیعی او ممکن است جذابیت کمتری برایش داشته باشد. همچنین اگر بر اثر ترکیدگی و نشت محلول بیمار اقدام به خارج کردن ایمپلنت کند، ممکن است لایه‌ای از بافت سینه اش را از دست بدهد.

انتخاب جراح مناسب برای پروتز سینه

توجه داشته باشید هرچند که جراحی پروتز سینه جزء عمل‌های زیبایی محسوب می‌شود، اما در هر صورت یک جراحی است. هرگز بدن خود را به شخصی که ادعای تجربه و مهارت می‌کند نسپارید، هرچند که افراد زیادی او را تائید کنند. از آنجاییکه نتیجه این نوع عمل‌ها رابطه مستقیمی با اعتماد به نفس و احساس زیبایی فرد دارد، پیش از انتخاب پزشک حسابی تحقیق کنید.

همه چیز درباره پروتز سینه

دکتر مجید نداف کرمانی - فوق تخصص جراحی زیبایی و پلاستیک

خوشبختانه وزارت بهداشت درمان و اموزش پزشکی فهرست پزشکانی که فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی هستند را در سایت رسمی انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی به ادرس www.plasticsurgeons.ir قرار داده است. شما می توانید با مراجعه به این سایت جراح پلاستیک واقعی را انتخاب و با اطمینان خاطر جهت انواع جراحی زیبایی همچون جراحی سینه، لیفت سینه، پروتز سینه و لیفت و پروتز سینه به طور همزمان اقدام نمایید.

دکتر مجید نداف کرمانی پس از طی دوره پزشکی عمومی و تخصص جراحی عمومی دوره ۳ ساله فوق تخصصی جراحی پلاستیک و ترمیمی را در دانشگاه شهید بهشتی در بهترین مرکز جراحی پلاستیک ایران گذرانده و عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران می باشد.

از جراحی های مهم ایشان می توان به لیفت ابرو ، جراحی بینی و لیفت و پروتز سینه اشاره نمود که با تجربه ای چندین ساله در این زمینه به مراجعین عزیز ارائه خواهد شد و البته نتیجه ی انتخاب دکتر نداف کرمانی به عنوان جراح بینی با موفقیت بالایی همراه خواهد بود.

هزینه جراحی پروتز سینه چقدر است؟

جراحی پروتز سینه بسته به نوع جراحی متفاوت است، هزینه جراحی پروتز سینه ممکن است برای یکسان‌سازی، درمان افتادگی یا لیفت سینه یا افزایش سایز سینه متفاوت باشد. اینکه جراحی به کدام روش انجام شود یا چه نوع پروتزی را انتخاب می‌کنید نیز در هزینه آن مؤثر است. علاوه بر این موارد هزینه مرکز جراحی را نیز باید در نظر بگیرید. جهت اطلاع دقیق از حدود هزینه جراحی پروتز سینه با کلینیک دکتر مجید نداف کرمانی تماس بگیرید و یا فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

منبع: Medicalnewstoday

جهت مشاوره با دکتر مجید نداف کرمانی کلیک کنید.

همه چیز درباره پروتز سینه

همین حالا تماس بگیرید.

۰۲۱-۲۲۱۳۴۹۹۷

۰۲۱-۲۲۱۳۴۹۳۴

۰۹۱۰۵۸۹۸۰۰۵

همه چیز درباره پروتز سینه

جهت مشاهده نمونه های پروتز سینه از اینستاگرام بازدید کنید.

drnadaf.pv@

drnadafkermani@

همه چیز درباره پروتز سینه

drnadafkermani.com

همه چیز درباره پروتز سینه

سعادت آباد، بالاتر از میدان کاج، خیابان نهم شرقی، پلاک ۱، طبقه دوم، واحد ۱۰

محتوای حمایت شده

گوناگون

سایر رسانه‌ها

  نظر کاربران

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج