هیپنوتیزم دقیقا با آدم چه کار می کند؟
۳۹۱۰۵
۲۰ تير ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۲
۹۴۳۲۴ 
وقتی کلمه هیپنوتیزم را می‌شنوید، احتمالا تصویر یک فرد اسرارآمیز که مقابل چشمان فردی یک ساعت جیبی را به طرفین تکان می‌دهد در ذهن شما ظاهر می‌شود... همه ما حس کنجکاوی شدیدی نسبت به هیپنوتیزم داریم. پاسخ تمام سؤالاتتان اینجاست.
مجله زندگی ایده آل: وقتی کلمه هیپنوتیزم را می‌شنوید، احتمالا تصویر یک فرد اسرارآمیز كه مقابل چشمان فردی یک ساعت جیبی را به طرفین تکان می‌دهد در ذهن شما ظاهر می‌شود...  همه ما حس کنجکاوی شدیدی نسبت به هیپنوتیزم داریم  و بسیاری از ما از ته دلمان خواسته‌ایم که آن را امتحان کنیم یا در موردش مطالبی بخوانیم تا سر از کار این اسم عجیب و غریب درآوریم.اما اصلا هیپنوتیزم چیست؟ واقعا اثرات درمانی دارد؟ چقدر خطرناك است؟ پاسخ تمام این سؤالات را در زیر بخوانید.

هیپنوتیزم یعنی خواب؟

هیپنوتیزم یک وضعیت روان شناختی و فیزیولوژیک خاص است که در این حالت وضعیت هوشیاری فرد تغییر پیدا می‌کند و با هوشیاری معمولی متفاوت است. بیشتر شبیه خواب است اما با خواب فرق می‌کند زیرا فرد هوشیار است ولی هوشیاری او فقط در یك حیطه متمرکز شده است. ویژگی عمده این وضعیت کاهش پاسخ‌دهی فرد به محرک‌های بیرونی و افزایش تلقین‌پذیری اوست. هیپنوتیزم‌کننده از همین وضعیت تلقین پذیری استفاده می‌کند و یکسری القائاتی را به فرد می‌دهد و این کاملا دست هیپنوتیزور است که هوشیاری فرد را به چه سمتی هدایت کند. علت تلقین پذیری بیش از حد فرد در این حالت به این دلیل است که محرک‌های پیرامونی کمترین تاثیر را روی او دارند و سطح تمرکز نیز بسیار بالا می‌رود.
 
هیپنوتیزم دقیقا با آدم چه کار می کند؟

این روش درمان نیست

خیلی‌ها این سؤال برایشان به‌وجود می‌آید که آیا هیپنوتیزم می‌تواند به تنهایی یک روش درمانی باشد یا خیر؟ جواب این سؤال بستگی به این دارد  که تعریف شما از درمان چه باشد. اگر تعریف ما از درمان این باشد که یکسری علائم به طور موقت از بین بروند مثل اینکه فرد دچار پرخوری عصبی یا یکسری اضطراب‌ باشد، بله هیپنوتیزم می‌تواند در این موارد کمک‌کننده باشد. اما اگر درمان را به این شکل تعریف کنیم که یک تغییر ساختاری و بنیادی در فرد به وجود بیاید که این علائم برگشت نداشته و دائمی باشند، در این مورد باید گفت، هیپنوتیزم نمی‌تواند کاری کند و نیاز به روان‌درمانی وجود دارد.اما در حیطه پزشکی کمک زیادی می‌توان از هیپنوتیزم گرفت، مثل کاهش درد در دندانپزشکی یا حتی کاهش درد هنگام زایمان یا تسکین درد بعد از عمل‌های جراحی.

خواب مصنوعی عوارض دارد؟

به علت اینکه بسیاری از مردم ما تفکر نادرستی درباره ماهیت هیپنوتیزم دارند، به اشتباه این باور را دارند که انجام هیپنوتیزم روی آنها تاثیر بسیار وحشتناکی گذاشته یا خواهد گذاشت، در صورتی که هیپنوتیزم به این اندازه اثر گذار نیست، نه در جهت بهبود، نه در جهت بدتر شدن. اساسا کارایی هیپنوتیزم بسیار ساده است اما به دلیل ابهامی که در این روند وجود داشت، خیلی‌ها که دانش علمی در این مورد نداشتند مسئله را به صورت اغراق آمیزی مطرح کردند.

 وقتی فرد در حالت خواب هیپنوتیزمی است، اتفاق خاصی در او رخ نمی‌دهد، فقط فرد در حالتی است که تلقین‌پذیری بالایی دارد، در این وضعیت بستگی دارد که به فرد چه  القائاتی شود که حالش بهتر شود یا بدتر. اینکه بعضی‌ها بعد از خارج شدن از حالت هیپنوتیزم احساس می‌کنند بدتر شده‌اند، می‌تواند به این دلیل باشد که انتظارات خارق‌العاده‌ای از هیپنوتیزم دارند و وقتی می‌بینند که حالتشان مطابق با خواسته‌هایشان نبوده احساس بدی می‌کنند.
 
این بچه شدن واقعی نیست

در یک حالت آرامش عادی که در اثر ریلکسیشن نیز به وجود می‌آید و فرد کاملا روی خاطرات گذشته اش متمرکز می‌شود، ممکن است خیلی چیزها به یاد بیایند. در حالت هیپنوتیزم هم همین است، فرد کاملا توسط هیپنوتیزور روی گذشته‌اش متمرکز می‌شود و در نتیجه یکسری از خاطراتی که ممکن است تا آن زمان فراموش کرده را به دلیل تمرکز بیش از اندازه روی آنها به خاطر بیاورد.

البته قبلا بر این باور بودند که فرد در حالت هیپنوتیزم به ناخودآگاه خود می‌رود ولی در واقعیت اینطور نیست، فرد هوشیار است ولی یک هوشیاری متمرکز شده که تحت تسلط هیپنوتیزور است.پس بازگشت به دوران کودکی به آن شكل که بسیاری فکر می‌کنند که فرد واقعا به دوران کودکی خود برمی‌گردد، نیست بلکه به خاطر تلقینات هیپنوتیزور، فرد قسمتی از کودکی خود را به یاد می‌آورد که کاملا طبیعی است که ما دوران کودکی‌مان را به یاد آوریم. حتی با القائاتی هیپنوتیزور که مثلا می‌گوید «تو الان یك کودکی»، فرد با حالت و تن صدای بچگانه سخن می‌گوید. اما اینکه بعد از پایان یافتن هیپنوتیزم فرد همچنان در دوران کودکی خود سیر کند و مانند یک کودک رفتار کند، امکان‌پذیر نیست.
 
هیپنوتیزم دقیقا با آدم چه کار می کند؟

ما در یک شرایط خاصی هم که روی کودکی‌مان متمرکز شویم، ممکن است که خاطراتی را به یاد آوریم و حتی حس کودکانه به ما دست بدهد و غرق در لذت و شادی یا غم و اندوه شویم. این به علت سطح تمرکز فوق‌العاده بالاست که ما چیزهایی را که به صورت معمول به یاد نمی‌آوریم در آن حالت به یادمان می‌آید. حتی در فرایند روان درمانی هم وقتی روی گذشته فرد متمرکز می‌شویم ناگهان چیزهایی را به خاطر می‌آورد که تا آن لحظه به یاد نمی‌آورد. این به دلیل میزان توجهی است که فرد در مورد آن موضوع مورد نظر به کار می‌گیرد.

 شما هم می‌توانید هیپنوتیزم شوید؟

برای هیپنوتیزم شدن 3 شرط اساسی وجود دارد:

  1. باید خواهان و راغب به هیپنوتیزم شدن باشید.
  2. باید به اینکه هیپنوتیزم روی شما قابل انجام است باور داشته باشید.
  3. باید توانایی آرام بودن و تمدد اعصاب را داشته باشید.

گفته شده درصد کمی از افراد را نمی توان هیپنوتیزم کرد و عده‌ای را نیز به راحتی می‌توان هیپنوتیزم کرد ولی اکثریت مردم در طیف وسط قرار دارند و این سطح تلقین‌پذیری افراد است که شدت و ضعف این موضوع  را مشخص می کند. به طور كلی افرادی که خیلی خیالباف هستند از سطح تلقین پذیری بالایی برخوردارند.

 زخم های گذشته را می‌توان با هیپنوتیزم خوب كرد؟

بخشی از تعریف روان‌درمانی یعنی به یادآوردن مطالب سرکوب شده که فرد آن مطالب را از حالت ناهوشیار و نیمه هوشیار خود بیرون بیاورد و طی فرایند روانکاوی بسیاری از آن خاطرات بیرون بیایند و احساسات همراه آن خاطرات و هیجانات مربوط با آنها هم زنده شوند و این خاطرات سرکوب شده با بخش هوشیار فرد ادغام شود.
 
در روان‌درمانی فرد در حالت هوشیاری به سر می‌برد و توسط تداعی آزاد و تعبیر و تفسیر رؤیا مطالب سرکوب‌شده به یاد خودآگاه فرد می‌آیند، اما در حالت هیپنوتیزم وقتی آن مطالب سرکوب شده به‌یاد می‌آیند، طبیعتا با بخش کاملا هوشیار مغز فرد نمی‌تواند ادغام شود زیرا فرد تا حدودی در حالت خواب است و فقط با یک‌بار به یاد آوردن خاطرات فراموش شده، درمان صورت نمی‌گیرد. یعنی بینش پیدا کردن به مطالب سرکوب شده لزوما درمان نیست. فرد ممکن است بینش پیدا کند ولی هیچ تغییر شخصیتی در او اتفاق نیفتد.

اگر این بینشی که فرد پیدا می‌کند با همکاری یک متخصص مجرب نباشد، مثل باز کردن یک زخم است بدون رسیدگی و مراقبت از آن، زیرا یکسری مطالب هستند که اساسا فرد گنجایش پذیرش و یادآوری آنها را ندارد و به همین دلیل است که فراموش شده‌اند و باز کردن و رها کردن آنها می‌تواند عواقب بدی داشته باشد. افراد باید بارها این خاطرات را به یاد آورند و احساس‌های مختلف، اعم از خشم یا سوگواری یا حس انتقام و... همراه آن خاطرات را بیرون ریخته و تخلیه کنند و کم‌کم زیر نظر یک متخصص مجرب، این احساس ها با هوشیاری آمیخته شوند و تغییرات شخصیتی و ساختاری به وجود آید. اما یکسری از عادت‌های غلط را می‌توان از طریق هیپنوتیزم با القا کردن تلقینات انزجارکننده برای مدتی از بین برد ولی چون تغییر الگوهای رفتاری و تصحیح آنها صورت نگرفته ممکن است که مجددا بازگردند.
 
هیپنوتیزم دقیقا با آدم چه کار می کند؟

با یک ساعت جیبی می‌توان هیپنوتیزم شد؟

وقتی فرد تصمیم می‌گیرد که نزد یک هیپنوتیزور برود، از قبل خود را آماده این جریان کرده و این ذهنیت را به خود داده که هیپنوتیزم خواهد شد، با تمرکز روی یک محرک بیرونی خاص(ساعت)، محرک‌های بیرونی دیگر اثر کمتری می‌توانند روی او بگذارند. در هیپنوتیزم این اتفاق می‌افتد که با خیره شدن به یک ساعت و با تلقینات هیپنوتیزور فرد به هیچ محرک دیگری پاسخ نمی‌دهد و فقط روی ساعت متمرکز می شود و بعد از آن القائات انجام می‌شوند. وقتی فرد کلمه خواب را در آن حالت تمرکز بالا و تلقین‌پذیری بالا به کرات می‌شنود، چون در کلمه خواب یک حالت آرامیدگی وجود دارد خودش در آن حالت قرار می‌گیرد.
انتشار یافته: 55
در انتظار بررسی:2
Netherlands
23:48 - 1391/10/14
با سلام
من خیلی فوری دنبال یک دکتر خوب جهت هیپنوتیزم میگردم. اگه سراغ دارید بهم بگید. در ضمن من ساکن تهران هستم.
خیلی ممنون از سایت عالی و خوبتون
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۵۹ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۲
من میتونم بهتون هیپنوتیزم رو یاد بدم
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
من بلدم درخدمتم
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۱
دکتر شریفی
Vjbv
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۷
خانم ندایی مطبش بین مهران و بهنام اسمشو سرچ کنی پیدا میشه . لیلا ندایی
Iran, Islamic Republic of
23:30 - 1392/03/27
اگر بیماری چون دیابت داشته باشی چی اثرات منفی روی انسان میگذاره کلاً بد ترین اتفاقات چی میتونه باشه ؟
Iran, Islamic Republic of
09:24 - 1393/05/12
سلام من به دنبال اعتياد شوهرم و درگيري با خانوادش خيلي حرفاي بدي بهم زده شد حتي از جانب اقوام اون باردار هم بودم وافسردگي بعد از زايمان حالم رو خيلي بدكرده و اصلا نميتونم اون روزا رو فراموش كنم با اينكه شوهرم خيلي مرد خوبيه ميخوام با هيبنوتيزم اين مشكل رو برطرف كنم ايا ميشه.
پاسخ ها
mobin magick
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۵۰ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۸
انسان هایی که مواد روان گردان استفاده میکنن بر روی اونا تاثیر نداره
ماهتاب
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۷
بله من هم از هیپنوتراپیستم شنیدم میگفت اگه توهم داشته باشه اول باید دارو مصرف کنه ولی برای غز یاد بردن خاطراتت یا بهتر بگم پزیرش اونا حتما برو پیش لیلا ندایی
Iran, Islamic Republic of
20:35 - 1395/10/09
ایا هیبنوتیزم باعث تغییر رنگ چشم هم می شود؟
پاسخ ها
dr.a
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۰۷ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۶
تو بعضی روش ها ارایشگر ها با این روش رنگ موی طرف رو عوض میکنن البته چون طبیعیه گرون
تر در میاد و تو ایران کم پیدا میش

من راجع ب رنگ چشم چیزی ندیدم
بدن انسان نمیتونه تو همچین سطحی پروتیین سازی کنه تو چند دقیقه و اینجوری ژن هاش رو بیان کنه حتی اگ ژن ی رنگ چشم دیگ رو هم داشته باشه غیر ممکنه
Iran, Islamic Republic of
20:47 - 1396/01/15
با سلام من لکنت زبان دارم هیپنوتیزم میتونه کمک کنه یا نه
پاسخ ها
سمیرا
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۱/۱۳
آره میشه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
اره هست من میشناسم
Iran, Islamic Republic of
12:54 - 1396/02/10
سلام
تو فیلما زیاد دیدیم که طرف با یه اشکن به حالت هیپنوتیزم میره ایا همچین چیزی واقعیت داره و میتونه انجام بشه
-
00:41 - 1396/03/06
آیاهیپنوتیزم میتواندحاطرات تلخ وبدذهن راپاک کند؟
پاسخ ها
عقاب صاعقه ی تاریکی
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۴۹ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۲
بله همه خاطرات تلخ رو میتونه پاک کنه حتی میتونه رابطه ی بین افراد روهم درصورت ناراحتی خوب کنه
Iran, Islamic Republic of
15:53 - 1396/06/22
من دکتر هیپنوتیزم هم سراغ دارم ومیتونیدهرسوالی دارید بفرستید
پاسخ ها
زهرا
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۷
میتونی هیپنوتیزم آدرس بدی؟؟
آرین
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۷
اگه میشه لطف کنید شماره یا آدرسش رو بدید.
Iran, Islamic Republic of
02:09 - 1396/07/18
سلام اگه هیپنوتیزم درمان در شهر اراک سراغ دارید ادرسشو برام بفرستید ممنون میشم
Iran, Islamic Republic of
18:27 - 1396/08/27
سلام من چیزهایی از گذشته همسرم شنیدم که خیلی ناراحتم کرده به حدی که میخام بمیرم آیا هیپنوتیزم میتونه کمکم کنه فراموش کنم و به لحظه هایی که چیزی نمیدونستم برگردم لطفا جوابم سریعتر بدید
اگه تو ارومیه هیپنوتیزور سراغ دارید معرفی کنید
ممنون
Iran, Islamic Republic of
03:52 - 1396/10/28
ایا هیپنوتیزم میتونه تیک رو درمان کنه؟یعنی کاملا درمان میشه؟
لطفا جواب بدید
پاسخ ها
مسی
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۵
بله درمان میکنه من پیش لیلا ندایی رفتم کارش خوبه هزینش هم کمه
Iran, Islamic Republic of
00:38 - 1396/11/29
سلام
آیا با هیپنوتیزم میشه از مسایلی که ما در اونها نقشی نداشتیم ؛اطلاع پیدا کنیم؟
مثلا علت مرگ مرموز یک خواننده معروف رو فهمید؟
پاسخ ها
مینا
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۴۵ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۱
اوسکول
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۶
خخخ دوست عزیز اونی که شما میگین علم غیبه
Iran, Islamic Republic of
14:53 - 1396/12/07
شما اینجا هیپنوتیزم و خود هیپنوتیزم رو خیلی محدود کردید ولی اگ کتاب استاد کابوک پدر هیپنوتیزم ایران رو بخونید که شما میتونید خیلی کارها بکنید با هیپنوتیزم مثل تغییر در جسم یا شخصیت این چیزایی ک گفتید ب نطرم خیلی اشتباس و شما خیلی محدود کردید همه چیزو
Iran, Islamic Republic of
19:05 - 1396/12/29
آموزش هیپنوتیزم با ساعت سراغ دارید
Iran, Islamic Republic of
14:53 - 1397/02/07
سلام لطفا یه دکتر هیپنوتیزم معرفی کنید؟؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
من میشناسم درخدمتم
جابر
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹
من میشناسی درخدمتم
مسی
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۵
لیلا ندایی تهرانه کارشو من خیلی قبول دارم
Iran, Islamic Republic of
04:25 - 1397/03/04
ميشه با هيبنوتيزم وفتار و شخصيت سم نَفَر من باعث سلب ارامش شده رو درمان كرد؟
Iran, Islamic Republic of
18:26 - 1397/03/19
من میشناسی درخدمتمم خارج کردن روح از بدن درخواست ملک
Iran, Islamic Republic of
18:30 - 1397/03/19
هرکی خواست من درخدمت یک هست عالی عالی
پاسخ ها
aryan
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۷
پس لطفا شماره بدید.
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۵
کجاس ت
Iran, Islamic Republic of
13:04 - 1397/04/21
اسلام

ایااموزش زبان انگلیسی باهیپنوتیز در مشهدهست ممنون میشم اگر راهنمایی کنید
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۳
:/ چه ربطی داره
United States
13:07 - 1397/04/22
ممنون ازمجله برترینها به خاطرمطالب پزشکی یا مطالب علمی طرح شده، لطفایه مطلب هم در رابطه باحالت خلسه و چگونگی رسیدن به آن و تفاوتش باخواب بنویسید، ممنون.
Iran, Islamic Republic of
01:32 - 1397/04/31
گذشته همسرم خيلي اذيتم ميكنه،خيلي چيزاقبلابهم گفته كه الان ميگه دوروغ گفتم،بقدري اذيت دارم ميشم كه كلي تيك عصبي گرفتم,كيخوام باهيپنوتيزم ياخودم درمان بشم يا روي همسر انجام بدم كه واقعيت هارولدونم كه اروم بشم،كمك كنيدلطفا
United States
01:53 - 1397/05/20
سلام..من وقتی خوهیپنوتیزم میکنم دچار تیک میشم.بیشتر درناحیه پا.بطوری ک پام میپره.البته فقط یک بار اتفاق میفته.یا مثلا عضله شکمم پرش داره.درحالت عادی هرگز این موردا رو نداشته و ندارم.اگ کسی اطلاع داره لطفا دلیلش بگه.ممنونم
Iran, Islamic Republic of
18:45 - 1397/06/05
سلام یه هیپنوتیزم کار لازم دارم
پاسخ ها
مسی
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۵
سلام من خانم لیلا ندایی رو پیشنهاد میکنم مطبش تهران اریاشهره
Iran, Islamic Republic of
21:04 - 1397/07/13
من میخوام هیپنو تیزم بشم
Iran, Islamic Republic of
22:59 - 1397/07/20
سلام هیپنوتیزور در اصفهان سراغ دارید
Iran, Islamic Republic of
00:24 - 1397/07/25
آیا درمان اضطراب و افسردگی به طور کامل با هیپنوتیزم صورت میگره؟؟
Iran, Islamic Republic of
01:22 - 1397/07/28
سلام
آیا با هیپنوتیزم میشه از یه نفر بدون فهمیدن خودش سوال کرد و اونم جواب بده؟
پاسخ ها
مسی
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۵
به نظرم این کار غلطه و تجاوز به حریم خصوصیه و در عرفان رد شده
Iran, Islamic Republic of
22:21 - 1397/09/15
ایا با هیپتوتیزم میشه اعتماد بنفس بالایی رو بدست بیاریم
و میشه ک قدرت بیان خوبی داشته باشیم؟همون فن بیان
پاسخ ها
مستی
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۰۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۱
بله من پیش دکتر لیلا ندایی داداشمو بردم واقعا تو دو جلسه معجزه کرد ما از درست شدن داداشم نا امید بودیم
Iran, Islamic Republic of
12:09 - 1397/09/16
سلام هیپنوتیزم رو هورمون ها اثر داره؟؟
Iran, Islamic Republic of
15:06 - 1397/11/09
سلام
تو یزد هیپنوتیزور سراغ دارید؟؟؟لطفا شماره تماس ...
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج