۹۹۵۷۸
۳ نظر
۸۰۷۹
۳ نظر
۸۰۷۹

همه فوت های شیرینی گری!

برای شروع کار شیرینی پزی، اولین نکته ای که باید در نظر بگیرید آماده کردن وسایل و لوازم مورد نیاز کارتان است. تمام مواد را اندازه گیری کنید و در دسترس بگذارید تا در وسط کار دنبال چیزی نگردید.

همه فوت های شیرینی گری!

مجله تندرستی: اگر این نکته ها را مو به مو رعایت کنید می توانید مدعی شوید یک قناد حرفه ای هستید.

آماده حرکت

برای شروع کار شیرینی پزی، اولین نکته ای که باید در نظر بگیرید آماده کردن وسایل و لوازم مورد نیاز کارتان است. تمام مواد را اندازه گیری کنید و در دسترس بگذارید تا در وسط کار دنبال چیزی نگردید.

- بهتر است تمام مواد آماده شده مدتی در دمای محیط بمانند یعنی از نیم ساعت تا یک ساعت قبل همه مواد را از یخچال یا کابینت بیرون آورید تا هم دما شوند، بخصوص کره یا مارگارین و تخم مرغ.

- درجه حرارت فرها معمولا مختلف هستند. بعضی فرها شماره ای هستند و بعضی دیگر براساس درجه سانتیگراد یا فارنهایت تنظیم می شوند. اگر فر شما از یک تا چهار یا پنج درجه بندی شده، عدد یک یعنی حرارا کم و بالاترین عدد یعنی چهار یا پنج حرارت بیشتر است.

- اگر برای پخت شیرینی به فر نیاز دارید بهتر است حداقل ۱۵ دقیقه قبل از قرار دادن سینی محتوی شیرینی ها در فر، آن را با درجه حرارت مناسب گرم کنید.
 
همه فوت های شیرینی گری!

- دستور شیرینی را اول خوب بخوانید و مطمئن شوید که در میانه کار چیزی یا وسیله ای کم ندارید.

- برای تبدیل درجه سانتیگراد به فارنهایت به این ترتیب عمل کنید. عدد درجه سانتیگراد را در نه پنجم (5/9) ضرب کرده و با 32 جمع کنید.

- بهتر است برای پخت شیرینی خانگی از مواد اولیه با کیفیت و تازه استفاده کنید.

- مراقب باشیدمغزهای مصرفی، مانده نباشند و بوی نا ندهند. تخم مرغ حتی الامکان تازه باشد. آردها هم مانده نباشند.

- مقیاس هایی که برای شرینی پزی استفاده می شوند معمولا استاندارد هستند، به اینصورت که قاشق هایی که برای اندازه گیری مواد خشک موجودند از بزرگ به کوچک عبارتند از:

سوپ خوری (یا غذاخوری) - مرباخوری - چای خوری (قاشقی کوچکتر از مرباخوری) و یک دوم چای خوری

و پیمانه های بزرگتر به ترتیب عبارتند از:
 
 • یک پیمانه (معادل ۲۵۰ میلی لیتر)
 • یک دوم پیمانه (۱۲۵ میلی لیتر)
 • یک سوم پیمانه (۸۰ میلی لیتر)
 • یک چهارم پیمانه (۶۰ میلی لیتر)
 • نکته ای که باید دقت شود این است که مواد مختلف با حجم های متفاوت در پیمانه ها، وزن های مختلفی هم دارند:
 • یک پیمانه آرد = ۱۰۰ گرم
 • یک پیمانه شکر = ۱۵۰ گرم
 • یک پیمانه پودر قند = ۱۰۰ گرم
 • یک پیمانه روغن = ۱۵۰ گرم
 • برای اندازه گیری قاشق ها هم بهتر است همه قاشق ها را سر پر در نظر بگیرید.
 • یک ق س آرد = ۱۰ گرم
 • یک ق س شکر = ۱۲ گرم
 • یک ق س پودر قند = ۱۰ گرم

- برای پر کردن پیمانه ها بهتر است آنها را با قاشق پر کنید تا همه فضای داخل پیمانه پر شود و جایی بین مواد خالی نماند و وقتی آرد یا شکر را اندازه گرفتید بهتر است روی آن را با کارد خوب صاف کنید.کره و شکر قهوه ای را در پیمانه کمی فشار دهید تا جای خالی در پیمانه نباشد.

- اگر از روغن جامد برای شیرینی استفاده می کنید بهتر است آن را در دمای محیط حداقل یک ساعت قرار دهید تا نرم شود.

- اگر در شیرینی تان از کره یا روغن جامد استفاده می کنید دیگر احتیاجی به چرب کردن سینی فر نیست.

- بهتر است آرد، شکر، پودر نارگیل و دیگر مواد خشک را الک کنید.

- اگر شیرینی تان سفت شد، بدانید که یا مقدار شکر یا آردتان زیاد بوده یا اینکه به مدت طولانی در فر مانده است. اگر دمای فر بالا باشد هم باعث سفت شدن شیرینی تان و زیاد خشک شدن آن می شود.

- اگر قبل از قرار دادن در فر خمیر سفت شد، به آن شیر یا روغن مایع اضافه کنید تا خمیر نرم شود.

- در موقع درست کردن شیرینی ها آنها را با فاصله بچینید تا در حین پخت به همدیگر نچسبند و شکل و فرم آنها به هم نخورد.

- بهترین نوع شکر مصرفی، شکر معمولی است اما دقت کنید از نوع ریز آن استفاده کنید. برای ریز کردن دانه های شکر از آسیاب هم می توان استفاده کرد، مدت 3 تا 5 ثانیه کافی است.

- شکر قهوه ای، شکری با عطر خاص است که معمولا در شیرینی های کم کالری استفاده می شود. شکر قهوه ای در دو رنگ روشن و تیره در بازار موجود است که متناسب با نوع شیرینی می توانید از آنها استفاده کنید.

- شیرینی هایتان را در ظرف های دربسته، در جای خشک و خنک نگهداری کنید. اگر دیدید شیرینی هایتان کمی خشک شده اند، می توانیددر ظرف آنها یک فنجان آب بگذارید و ظرف را به مدت چند دقیقه در مایکروفر قرار دهید تا شیرینی هایتان تازه شود.

- نکته دیگری که خوب است برای پخت شیرینی های عید در نظر بگیرید، ظرافت و دقت در کار است. هر چه شیرینی های خانگی ریزتر و یک اندازه و زیبا باشند، پذیرایی شما جذاب تر خواهد بود.

- اگر روی شیرینی پخته، ولی داخل آن کمی خمیر مانده، به علت زیاد بودن حرارت فرتان است.

- جهت نگهداری باقلواها، خمیرهای مازریپانی و قطاب بهتر است آنها را درون فریزر در ظرف دربسته گذاشته و 24 ساعت زودتر از فریزر خارج کرده و مصرف کنید.

- برای نگهداری شیرینی های پخته شده، آنها را در ظروف فلزی یا شیشه ای نگهداری کنید. بخصوص اگر می خواهید شیرینی ها را فریز کنید از ظرف پلاستیکی استفاده نکنید.

- اگر می خواهید در شیرینی تان از چاشنی یا ادویه هایی مثل وانیل یا دارچین استفاده کنید، بهترین راه مخلوط کردن آنها با روغن است.

- اولین مرحله شیرینی پزی معمولا مخلوط کردن تخم مرغ با شکر و روغن است. البته اگر غیر از این باشد، در طرز تهیه ذکر می شود.

- برای اینکه شیرینی ها خرد نشود قبل از خنک شدن کامل آنها به شیرینی ها دست نزنید.
 
همه فوت های شیرینی گری!

- زمان پخت در شیرینی اهمیت زیادی دارد، پس همیشه یک ساعت دیواری در آشپزخانه داشته باشید.

- برای پر کردن قیف های مخصوص شیرینی یا خامه بهترین راه این است که قیف را داخل یک لیوان دهان گشاد بگذارید و لبه های قیف را برگردانید، حالا به راحتی می توانید قیف را پر کنید.

- در پخت شیرینی های خانگی بهتر است از مغزهای مرغوب استفاده کنید. اگر می خواهید از پودر پسته استفاده کنید، پیشنهاد ما به شما این است که خودتان پسته ها را پوست کنده و خرد کنید تا از تازگی و بهداشتی بودن آنها اطمینان داشته باشید.

* اگر در شیرینی یا کیک می خواهید از بادام پرک استفاده کنید به روش پیشنهادی ما عمل کنید. بادامهای خشک را به مدت سی ثانیه در آب جوش قرار دهید و بعد از این مدت آنها را آبکش کرده و شروع کنید به پوست کندن آنها. به این مرحله، سفید کردن بادام گفته می شود. حالا این بادام های سفید شده را می توانید به راحتی برش های نازک زده و به شکل پرک درآورید.

* معمولا در موارد لازم همه شیرینی ها تخم مرغ وجود دارد منظور از تخم مرغ، نوع درشت آن به وزن تقریبی 50 تا 60 گرم است. پس اگر تخم مرغ هایتان ریز است تعداد آنها را بیشتر در نظر بگیرید.

* برای جدا کردن سفیده تخم مرغ از زرده بهترین موقع زمانی است که تخم مرغ را تازه از یخچال بیرون آورده اید. در این صورت زرده از سفیده به راحتی جدا می شود. بعد برای استفاده کردن در مواد لازم بگذارید حدود نیم تا یک ساعت در دمای محیط بماند.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

گوناگون

سایر رسانه‌ها

  مطالب خواندنی

  نظر کاربران

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج