۱۰۱۷۸۹۹
۵۰۱۱۶
۵۰۱۱۶
پ

عمل لیپوماتیک چیست و چگونه انجام می‌شود؟ + مزایا و عوارض

عمل لیپوماتیک یکی از پرطرفدارترین روش‌های جراحی لاغری است که چربی‌های اضافی دور شکم، پهلوها، ران ها و ... را از بدن خارج می‌کند و باعث کاهش وزن می‌گردد.

برترین‌ها: برای داشتن اندامی ایده‌آل، از روش‌های زیادی می‌توان استفاده نمود. عمل لیپوماتیک یکی از انواع روش‌های لاغری است که امروزه مورد توجه افراد زیادی قرار گرفته. برای آشنایی بیشتر با این عمل بهتر است در ادامه با ما همراه باشید:

عمل لیپوماتیک چیست؟

عمل لیپوماتیک(Lipomatic) یک عمل جراحی زیبایی برای خلاص شدن از چربی اضافی بدن و چاقی است. عمل لیپوماتیک در یک جلسه می‌تواند مقدار زیادی از چربی را از بدن خارج کند و در عین حال کمترین عوارض را به جا بگذارد. در عمل لیپوماتیک، بیمار دچار افتادگی پوست نمی‌شود. لیپوماتیک می‌تواند بدن را قوی بکند. لازم به ذکر است که بعد از چربی کشی جراحی لیپوماتیک شکم، کاهش سایز تا مدت‌های طولانی ادامه پیدا کرده و می‌تواند سلولیت‌ها را نیز از بین ببرد. در عمل لیپوماتیک، چربی به طور کامل حذف شده و توسط حرکات ارتعاشی لیپید‌ها آزاد می‌شود و این چربی‌ها بدون درد و خونریزی از بدن خارج می‌شوند. هدف از عمل لیپوماتیک، تغییر سایز و فُرم بدن است. ریکاوری عمل لیپوماتیک بین ۳ تا ۷ روز طول می‌کشد.

عمل لیپوماتیک چگونه انجام می‌شود؟

برای داشتن درک بهتر از طریقه‌ی انجام جراحی لیپوماتیک، مراحل انجام این جراحی را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

انجام جلسات مشاوره

جلسات مشاوره‌ی قبل از جراحی نقش کلیدی در انجام جراحی لیپوماتیک دارند. در طی این جلسات شما می‌توانید سوالات خود را مطرح کنید و به ذهنیت شفافی در خصوص این زمینه برسید.

ضد عفونی کردن ناحیه

قبل از انجام هر اقدامی ضدعفونی کردن ناحیه یک امر بسیار مهم و ضروری است. قبل از انجام هر برشی ناحیه باید به طور کامل ضدعفونی شود تا خطر ابتلا به عفونت کاهش یابد.

اعمال بی‌حسی

بعد از ضدعفونی کردن ناحیه، جراح با تزریق داروی بی‌حسی بیمار را برای انجام جراحی آماده می‌کند.

ایجاد حفره

در اندامی که لیپوماتیک قرار است روی آن انجام شود، حفره‌ای به اندازه‌ی ۲ تا ۵ میلیمتر برای تخلیه چربی ایجاد می‌شود.

تخریب بافت چربی و تخلیه

ابزار از طریق این حفره وارد بافت چربی شده و با استفاده از امواج فرابنفش، بافت چربی تخریب می‌شود و محلولی برای کرختی و جلوگیری از خونریزی داخل بدن تزریق می‌شود و در نهایت چربی و محلول بی‌حسی از طریق حفره از بدن خارج می‌شوند. ابزار لیپوماتیک دارای یک سیستم ایمنی فعال است که اگر وارد بافت غیر چربی شود، متوقف خواهد شد؛ بنابراین ریسک پارگی اندام و سوختگی پوست به حداقل ممکن می‌رسد.

عمل لیپوماتیک چیست و چگونه انجام می‌شود؟ + مزایا و عوارض

چه کسانی کاندید مناسبی برای انجام عمل لیپوماتیک هستند؟

قبل از انجام هر اقدامی برای انجام عمل لیپوماتیک باید بدانید آیا این جراحی برای شما مناسب است یا خیر. برای پاسخ به این پرسش برخی از کاندیدهای مناسب برای عمل لیپوماتیک را معرفی می‌کنیم:

 • افرادی که شاخص توده بدنی‌شان کمتر از ۳۰ است.
 • افرادی که می‌خواهند بدن‌شان را فرم دهی دوباره کرده و لاغرتر شوند.
 • برای اینکه واجد شرایط عمل جراحی لیپوماتیک باشید باید از سلامت خوبی برخوردار بوده و پوست‌تان قدرت و کشسانی خوبی داشته باشد.عمل لیپوماتیک چیست و چگونه انجام می‌شود؟ + مزایا و عوارض

عمل لیپوماتیک در چه نواحی‌ قابل اجراست؟

جراحی لیپوماتیک یک راهکار بسیار مناسب برای لاغری موضعی است. برخی از نواحی قابل درمان در جراحی لیپوماتیک عبارت از موارد زیر هستند که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم:

عمل لیپوماتیک شکم

یکی از کاربردی‌ترین روش‌های لیپوماتیک، عمل لیپوماتیک شکم است. این روش با خارج کردن چربی‌های اطراف شکم و پهلو انجام می‌شود. بر اساس گفته‌‌ی پزشکان متخصص این جراحی برای افرادی که دارای تناسب اندام هستند  اما هنوز از چربی شکم و پهلو رنج می‌برند مناسب است. برای از بین بردن چربی‌های شکم و پهلو می‌توان از روش‌های  دیگری نیز استفاده کرد اما جراحی لیپوماتیک می‌تواند راهکار سریع‌تری برای از بین بردن این چربی‌ها باشد.

عمل لیپوماتیک چیست و چگونه انجام می‌شود؟ + مزایا و عوارضعمل لیپوماتیک چیست و چگونه انجام می‌شود؟ + مزایا و عوارض

لیپوماتیک ران‌

افرادی که برای انجام این جراحی به پزشک مراجعه می‌کنند معمولا دارای اضافه وزن نیستند اما به طور ژنیتیکی از چربی‌های ران رنج می‌برند. از بین بردن این چربی با استفاده از ورزش و رژیم و غذایی بسیار دشوار است اما با استفاده از لیپوماتیک ران‌ می‌توان به تناسب رسید.

لیپوماتیک بازو‌

بازوها قسمتی از بدن هستند که تجمع چربی در آن‌ها فرم بدن را به شکل قابل توجهی تحت تاثیر قرار می‌دهد. تجمع چربی در ناحیه بازو ممکن است سبب شل و آویزان شدن بازو شود و همین ام باعث می‌شود که عمل لیپوماتیک بازو‌ بهترین راهکار برای اصلاح فرم آن باشد.

عمل لیپوماتیک چیست و چگونه انجام می‌شود؟ + مزایا و عوارضعمل لیپوماتیک چیست و چگونه انجام می‌شود؟ + مزایا و عوارض

لیپوماتیک صورت

چربی‌های صورت تاثیر بسیار مهمی در ظاهر چهره شما دارند اما باید گفت معمولا به سختی از بین می‌روند. برای از بین بردن این چربی‌ها رژیم غذایی کارساز نیست. با استفاده از لیپوماتیک صورت می‌توان به راحتی از شر چربی‌های صورت را از بین برد.

تفاوت عمل لیپوماتیک با لیپوساکشن چیست؟

عمل لیپوماتیک و لیپوساکشن هردو از روش‌های لاغری موضعی هستند، اما این دو روش با یکدیگر تفاوت دارند. برخی از افراد تصور می‌کنند عمل لیپوماتیک همانند لیپوساکشن است، اما در واقع اینطور نیست.

عمل لیپوماتیک همانطور که گفتیم روشی از جراحی‌های زیبایی لاغری است که با استفاده از این روش بافت‌های چربی از بدن بیرون کشیده می‌شوند و امروزه طرفداران بسیار زیادی را پیدا کرده است. عمل لیپوماتیک به عنوان یک روش موثر و ایمن در لاغری شناخته شده و در این روش به هیچ عنوان از حرارت برای از بین بردن چربی‌ها استفاده نمی‌شود، بلکه بافت چربی با وارد شدن ضربه و کاملا بصورت فیزیکی تخریب می‌شود. در عمل لیپوماتیک از یک لوله به نام کانولا استفاده می‌شود که این لوله کاملا بصورت فیزیکی و با حرکات ارتعاشی و وارد کردن فشار چربی‌های اضافی را تخریب می‌کند و ازبدن خارج می‌نماید.

عمل لیپوماتیک چیست و چگونه انجام می‌شود؟ + مزایا و عوارض

لیپوساکشن نیز از روش‌های لاغری موضعی است که با استفاده از دستگاه لاغری انجام می‌شود. اما در این روش برای از بین بردن چربی‌های اضافی از حرارت استفاده می‌شود، به صورتی که چربی‌های زیر پوستی بعد از سوزانده شدن توسط دستگاه مکش از بدن خارج می‌شوند.

نحوه از بین بردن چربی‌های اضافی از تفاوت‌های روش عمل لیپوماتیک و لیپوساکشن است. به این گونه که در لیپوساکشن، چربی‌ها سوزانده می‌شوند، اما در عمل لیپوماتیک به هیچ عنوان چربی‌ها سوزانده نمی‌شوند و با حرکات ارتعاشی لوله کانولا تخریب می‌شوند و از بدن بیرون کشیده می‌شوند. از تفاوت‌های دیگر عمل لیپوماتیک و لیپوساکشن در این است که در لیپوماتیک، امکان انتقال چربی به قسمت‌های دیگر بدن وجود دارد، اما در لیپوساکشن بدلیل سوزاندن چربی و آسیب دیدگی بافت چربی این امکان وجود ندارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره تفاوت‌های این دو روش مطلب زیر را بخوانید:

مقایسه ۳ روش لیپوماتیک، لیزر لیپولیز و لیپوساکشن

تفاوت عمل لیپوماتیک با لیپوست چیست؟

برای بیان تفاوت لیپوماتیک با لیپوست باید گفت دستگاه لیپوست از قدرت بیشتری نسبت به لیپوماتیک برخوردار است و این عمده‌ترین تفاوت لیپوست و لیپوماتیک می باشد.همچنین لازم به ذکز است که در روش لیپوست مقدار بیشتری چربی از بدن خارج می شود.نکته مثبت درباره‌ی لیپوست این است که میزان درد و کبودی و تورم در لیپوست نسبت به لیپوماتیک کمتر می باشد

چند نکته مهم درمورد لیپوماتیک

برای آشنایی بیشتر با جراحی لیپوماتیک صورت بهتر است به چند نکته مهم در خصوص این جراحی توجه داشته باشید:

 • باور اشتباه: لیپوماتیک می‌تواند افتادگی و شُلی پوست را درمان کند.

میزان کشسانی یا شُلی پوست که قبل از عمل لیپوماتیک داشتید، بعد از عمل یکسان باقی می‌ماند. بارداری، نوسانان وزن و ژنتیک می‌تواند منجر به کاهش الاستیته یا کشسانی پوست شود. گاهی به دلیل برداشته شدن چربی و خالی شدن پوست بعد از عمل لیپوماتیک، افتادگی پوست ممکن است بدتر از قبل به نظر برسد؛ درست مانند بادکنکی که مدتی باد داشته و سپس ناگهان خالی می‌شود! این بادکنک هرگز به شکل اولیه خود بازنخواهد گشت.

 • باور اشتباه: لیپوماتیک می‌تواند استرچ مارک را برطرف کند

استرچ مارک یا ترک پوست نوعی اسکار است. این اسکار‌ها در لایه‌ی میانی پوست یا درمیس رخ می‌دهند که در زیر لایه‌ی سطحی یا بیرونی پوست قرار دارد. وقتی استرچ مارک ایجاد می‌شود ممکن است محو یا کم نماتر شود، اما هرگز کاملا برطرف نخواهد شد.

 • باور اشتباه: لیپوماتیک می‌تواند سلولیت را از بین ببرد

سلولیت به دلیل کشیده شدن فیبر‌های روی پوست ایجاد می‌شود که باعث می‌شود چربی به پوست فشار وارد کند. لیپوماتیک می‌تواند به کاهش مقدار چربی که به پوست فشار وارد می‌کند کمک نماید، اما در مورد فیبر‌هایی که پوست را می‌کشند و سبب فرورفتگی‌ها و برآمدگی‌های روی پوست می‌شوند کاری انجام نمی‌دهد. لیپوساکشن، سلولیت را حذف نمی‌کند و این احتمال وجود دارد که در صورت شُل بودن پوست، حتی آن را بدتر هم بکند.

 • باور اشتباه: لیپوماتیک وزن را کم می‌کند

لیپوماتیک نمی‌تواند وزن‌تان را به صورت قابل توجهی کاهش بدهد و نباید هم این کار را بکند. ایده آل این است که شما پیش از اینکه تن به لیپوماتیک بدهید، به یک وزن مناسب و ثابت برسید. نواحی کوچکی از چربی که قرار است با لیپوماتیک درمان شود، وزن‌تان را تغییر نمی‌دهد، زیرا این چربی متراکم نیست تا تاثیر چندانی روی وزن‌تان داشته باشد.

 • باور اشتباه: لیپوماتیک می‌تواند جایگزین عمل باریاتریک شود

لیپوماتیک یک عمل زیبایی برای فرم دادن بدن است، نه عمل لاغری. این مسئله‌ی مهمی است که افرادی که شاخص توده بدنی بالایی دارند باید مد نظر داشته باشند. افرادی که خیلی چاق هستند، لیپوماتیک فایده‌ای برای‌شان نخواهد داشت.

جراحی باریاتریک شامل بای پس معده و سایر جراحی‌های لاغری است که زمانی که رژیم غذایی مناسب و ورزش کردن کارساز نیستند یا زمانی که شما در اثر اضافه وزن با مشکلات جدی روبرو شده‌اید انجام می‌گیرد. انواع گوناگونی از جراحی‌های کاهش وزن وجود دارند که همه آن‌ها جراحی باریاتریک نام می‌گیرند.

اشخاص چاق (شاخص توده بدنی بین ۳۰ و ۳۴) یا خیلی چاق (شاخص توده بدنی بالاتر از ۳۵)، باید بدانند که در مورد میزان چربی که طی یک عمل می‌توان برداشت، محدودیت‌هایی وجود دارد. حتی اگر مقدار قابل توجهی چربی برداشته شود، ممکن است در مقایسه با سایز کلی بدن، تفاوت بزرگی ایجاد نکند؛ بنابراین ممکن است واقعا ارزشش را نداشته باشد. حتی اگر چربی با لیپوماتیک برداشته شود، بدون تغییرات لازم در عادت‌های تغذیه‌ای و ورزشی، اثرات لیپوماتیک از بین خواهند رفت. در افرادی که شاخص توده بدنی بالای ۳۵ دارند، لیپوساکشن می‌تواند در کاهش منطقه‌ای چربی، مثلا در قسمت غبغب مفید باشد.

 • باور اشتباه: لیپوماتیک می‌تواند جای عادت‌های نادرست غذایی را بگیرد

این امکان وجود دارد که با تغذیه‌ی نادرست، نتایج زیبایی لیپوماتیک را از بین ببرید. بعد از لیپوماتیک، تعداد سلول‌های چربی در قسمت مورد درمان کاهش می‌یابد، اما به طور کامل از بین نمی‌رود. سلول‌های چربی باقیمانده می‌توانند با افزایش وزن بزرگ و با کاهش وزن جمع شوند. در پیش گرفتن رژیم غذایی درست بر پایه‌ی میوه‌ها و سبزی‌ها و پروتئین‌های کم چرب و به حداقل رساندن مصرف چربی‌ها و قند و شیرینی‌ها، به شما کمک می‌کند نتایج لیپوساکشن را حفظ کنید. لیپوساکشن به منزله‌ی مجوزی برای شما نیست که هر چه می‌خواهید بخورید.

مزایای عمل لیپوماتیک چیست؟

برخی از مزایای جراحی لیپوماتیک عبارت از موارد زیر هستند که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • یکنواخت کردن چربی زیر پوست؛ لیپوماتیک مانند سایر ابزار‌های ساکشن، چربی را در زیر پوست قلمبه نمی‌کند.
 • تعداد روز‌هایی که باید از بادی شیپر یا همان گِن استفاده کنید بسیار کم است و تنها تا دو هفته ادامه دارد.
 • جمع کردن و فرم دادن پوست با لیپوماتیک، خیلی بهتر از سایر جراحی‌ها انجام می‌شود.
 • در عمل لیپوماتیک از بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود.
 • تورم و ترشح در عمل لیپوماتیک بسیار کم است.
 • احتمال عفونت در لیپوماتیک بسیار کم است.
 • احتمال آمبولی چربی بسیار کم است و تا کنون موردی گزارش نشده است.
 • نیاز به بستری شدن در بیمارستان نیست و فرد می‌تواند بعد از درمان به خانه برگردد.
 • آسیب بدنی و خستگی در عمل لیپوماتیک بسیار کم است و برای همین بسیار قابل تحمل‌تر از سایر عمل‌های لاغری است.

عوارض عمل لیپوماتیک

جراحی لیپوماتیک علاوه بر تمامی مزایا دارای عوارضی نیز هست که برخی از این عوارض عبارت از موارد زیر می‌باشند:

 • پزشک باید برای عمل لیپوماتیک وقت بگذارد، زیرا این ابزار بر اساس ارتعاش بوده و پزشک ممکن است خسته شود و در نتیجه‌ی نهایی اشتباهی رخ بدهد.
 • ارتعاش شدید که باعث آسیب بیمار و پزشک می‌شود.
 • التهاب
 • بی‌حسی موضعی ناحیه‌ی تحت درمان
 • عفونت که نادر است
 • مشکلات قلبی یا کلیوی
 • واکنش آلرژیک
 • سوختگی پوست
 • بخیه
 • خارش
 • بالا رفتن دمای بدن
 • تهوع
 • احساس ضعف و سرگیجه

عمل لیپوماتیک چیست و چگونه انجام می‌شود؟ + مزایا و عوارض

 

قبل از عمل جراحی لیپوماتیک

انجام لیپوماتیک مانند جراحی های دیگر نیاز به آمادگی دارد که به مهمترین آنها اشاره می کنیم :

 • حداقل دو هفته قبل از عمل باید مصرف دخانیات و مشروبات الکلی به صورت کامل قطع شود.
 • اگر بیماری زمینه ای مانند فشار خون ، دیابت و ... دارید حتماً پزشک معالج خود را در جریان بگذارید.
 • اگر داروی خاصی استفاده میکنید حتما پزشک معالج خود را در جریان بگذارید.
 • مصرف نمک خود را قبل و بعد از جراحی کاهش دهید.
 • مصرف هر گونه مکمل یا ویتامین را دو هفته قبل از جراحی متوقف کنید.
 • مصرف قرص آهن و اسید فولیک از ۲ هفته قبل از عمل می‌تواند در کوتاه تر شدن نقاهت موثر باشد.
 • از مصرف داروهای هورمونی و قرص های ضد بارداری از ۲ هفته قبل از عمل بدون اطلاع پزشک معالج پرهیز کنید.
 • از مصرف خودسرانه دارو های رقیق کننده خون بدون اطلاع پزشک معالج خودداری کنید.
 • ۸ ساعت قبل از عمل نباید چیزی میل کنید.
 • یک همراه داشته باشید تا در ۲۴ ساعت اول با شما باشد.
 • شب قبل از عمل لیپوماتیک سبک غذا بخورید، برای روز عمل ناشتا باشید و از مصرف آب زیاد نیز پرهیز کنید.

نتیجه عمل لیپوماتیک چه زمانی مشخص می‌شود؟

طبیعتاً به علت ایجاد واکنش های التهابی در نواحی لیپوماتیک شده و ایجاد تورم در بدن باید زمان ۸ الی ۱۲ هفته ای را برای مشاهده نتیجه ی نهایی در نظر بگیریم.

آیا در روش لیپوماتیک برش ایجاد می شود ؟

در این روش با توجه به ناحیه ای که لیپوماتیک انجام خواهد شد یک یا چند سوراخ کوچک تر از نیم سانتیمتر ایجاد شده و چربی تخلیه می‌شود و برشی ایجاد نمی‌شود.

 امکان اضافه وزن بعد از عمل لیپوماتیک چقدر است؟

سلول‌های چربی در ناحیه‌ی تحت درمان به طور دائمی از بین می‌روند و به همین دلیل، سلول‌های چربی بسیار کمی در این قسمت باقی می‌مانند که می‌توانند چربی‌های تازه تشکیل شده را جذب کنند، اما به طور کل تعدادشان بسیار اندک است؛ بنابراین چربی در سلول‌های منطقه‌ی درمان نشده از بدن تجمع می‌یابد. این ازافزایش وزن جدید باعث خواهد شد سلول‌های چربی باقی مانده، رشد کنند و در هر کجای بدن می‌توانند باشند. اگر بعد از لیپوماتیک وزن زیادی اضافه کنید، نتایج عمل لاغری شما چندان ایده آل نخواهد بود.

اگر سبک زندگی غیرفعال داشته باشید، افزایش وزن‌تان بیشتر و خطرناک‌تر خواهد شد. چربی می‌تواند به عنوان چربی شکمی برگردد، یعنی نوعی چربی که پیرامون اندام‌های داخلی را می‌گیرد و خطر دیابت و بیماری قلبی را افزایش می‌دهد. شما ممکن است اطراف نواحی که لیپوماتیک انجام داده‌اید چربی کمتری داشته باشید، اما لازم است ورزش کنید و فعال باشید تا از خطرات اضافه وزن و تجمع چربی جلوگیری کنید.

آیا لیپوماتیک روی بارداری تاثیرگذار است ؟

با توجه به اینکه فقط چربی های زیر پوست در این روش تخلیه می‌شود و اندام داخل شکم دست زده نمیشود هیچ مشکلی برای بارداری ایجاد نمی‌کند.

رژیم غذایی و ورزش، قبل و بعد از لیپوماتیک

اگر تصمیم دارید لیپوماتیک انجام دهید، اما نگران این هستید که مبادا بعد از لیپوماتیک وزن اضافه کنید، بهترین کار این است که پیش از انجام عمل لیپوماتیک، با رژیم غذایی درست و ورزش مناسب، تا جایی که می‌توانید وزن اضافی‌تان را کم کنید. بعد از عمل لیپوماتیک و با اجازه‌ی پزشک‌تان، نتایج لیپوماتیک را با ادامه‌ی سبک زندگی سالم و رژیم غذایی و فعالیت بدنی حفظ کنید و تداوم ببخشید.

عمل لیپوماتیک چیست و چگونه انجام می‌شود؟ + مزایا و عوارض

 

سوالات متداول

۱.  چند وقت بعد از عمل می توان ورزش کرد؟

از روز اول پس از مرخص شدن باید پیاده روی سبک داشته باشید و ورزش های سنگین را به بعد از هفته دوم موکول کنید تا آسیبی به محل  جراحی نرسد.

۲. آیا اختلالات قاعدگی پس از عمل طبیعی است؟

بله ممکن است بعد از جراحی در سیکل قاعدگی تغییراتی ایجاد شود.

۳. لیپوماتیک از چه نواحی از بدن چربی را تخلیه می کند؟

شکم، پهلو، غبغب، ران، بازو و ژنیکوماستی (کوچک کردن سینه آقایان)

منابع: basirclinic ، iraniansurgery ، verywellhealth

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن برترین ها را نصب کنید.

محتوای حمایت شده

سایر رسانه ها

  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت برترین ها هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج