۱۰۴۴۶۰۷
۵۸۰۵۳
۵۸۰۵۳

محتوای حمایت‌شده

جراحی بینی بدون استفاده از تامپون چگونه است؟ + بررسی مزایا

آیا جراحی بینی بدون تامپون امکان‌پذیر است؟ چرا برخی از مراجعین از تامپون و خارج کردن آن واهمه دارند؟ کدام روش بهتر است؟ در این مطلب پاسخ سوالات خود را بخوانید.

برترین‌ها: جراحی بینی یکی از رایج‌ترین و پرطرفدارترین جراحی‌های حال حاضر برای از بین بردن انحراف بینی به شمار می‌رود. اگر قصد انجام این جراحی را داشته باشید و یا فردی از نزدیکانتان این جراحی را انجام داده باشد، حتما شنیده‌اید که بعد از انجام جراحی بینی از تامپون برای جلوگیری از خونریزی بعد از جراحی استفاده می‌شود. تامپون در واقع نوعی باند باریک است که داخل حفره بینی قرار می‌گیرد و موجب حفظ موقعیت سپتوم بینی و همچنین جلوگیری از خونریزی بعد از جراحی می‌شود.

جراحی بینی بدون استفاده از تامپون چگونه است؟ + بررسی مزایا

جهت ارتباط مستقیم با دکتر شاهین کریمیان - فوق تخصص جراحی زیبایی و پلاستیک همین حالا تماس بگیرید.

۰۹۱۲۳۰۸۳۹۷۹

قرار دادن و کشیدن تامپون بعد از جراحی بینی دردناک است و به همین خاطر برخی از افراد به دنبال جراحی بینی بدون استفاده از تامپون می‌باشند. اما شاید برایتان سوال باشد که جراحی بینی بدون استفاده از تامپون چگونه انجام می‌شود؟ در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در ارتباط با تامپون بینی و انواع آن، جراحی بینی بدون استفاده از تامپون، مزایای جراحی بدون تامپون در اختیار شما قرار داده و به سوالات رایج در این حوزه پاسخ دهیم.

ترمیم بینی جراحی شده؛ چرا بینی شما نیاز به ترمیم دارد؟

تامپون بینی چیست؟

پس از انجام عمل زیبایی بینی یا پلیپ و یا قوز بینی احتمال خونریزی بینی بسیار بالاست. به منظور کنترل خونریزی شدید آن متخصص گوش و حلق و بینی از تامپون بینی استفاده می‌کنند. تامپون بینی در واقع یک باند یا پانسمان باریک و کوچک است که داخل حفره بینی قرار می‌گیرد. این پانسمان بینی معمولا از جنس گاز استریل می‌باشد. برای استفاده از تامپون بینی آن را آغشته به پماد تتراسایکلین کرده و داخل دو سوراخ بینی قرار می‌دهند.

به طور کلی تامپون بینی به دلایل زیر مورد استفاده قرار می‌گیرد:

 • تامپون بینی به عروق خونی در گودی بینی فشار وارد می‌کند و موجب کنترل خونریزی پس از عمل می‌شود.
 • بعد از سپتوپلاستی و جراحی تیغه بینی،تامپون بینی سبب می‌گردد که تیغه بینی در موقعیت مناسب قرار گرفته و چسبندگی کافی بین غضروف بینی و استخوان بینی و تیغه ایجاد شود.
 • در شرایطی که انحراف سپتوم بینی شدید باشد، ممکن است پزشک از تامپون بنی برای رسیدن به اهداف زیبایی بعد از جراحی سیتوپلاستی یا رینوپلاستی بینی استفاده کند.
 • تامپون بینی ترشحات بینی را جذب کرده و از تجمع خون زیر پوست جلوگیری می‌کند.

جراحی بینی بدون استفاده از تامپون چگونه است؟ + بررسی مزایا

جراحی بینی بدون استفاده از تامپون چگونه است؟ + بررسی مزایا

برای دیدن نمونه‌های بیشتر ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

dr.karimian@

جراحی بینی بدون استفاده از تامپون

همانطور که پیشنر نیز اشاره کردیم، بسیاری از جراحان پس از انجام جراحی بینی تامپون‌هایی را درون بینی افراد قرار می‌دادند تا از خوانریزی آن جلوگیری کرده و همچنین موجب حفظ موقعیت سپتوم بینی شود. از آن جایی که وجود تامپون در داخل بینی تنفس را برای فرد دشوار کرده و همچنین کشیدن آن از داخل بینی دشوار و با درد همراه است، بسیاری از بیماران ترجیح می‌دهند از جراحی بینی بدون تامپون کمک بگیرند.

استفاده از تامپون امروزه بسیار کمتر شده و حتی می‌توان گفت که تقریبا منسوخ شده است و در شرایطی که جراح از تامپون استفاده کند، خارج کردن آن نیز باید زیر نظر فرد متخصص انجام شود.

جایگزین تامپون در حال حاضر گچ بینی اسپلینت یا ایروی یا استنت می‌باشد. این اسپیلنت‌ها از جنس پلاستیک سیلیکونی هستند و مشکلات تامپون را به همراه ندارند. یکی از اصلی‌ترین مزایای اسپیلنت‌های سیلیکونی نسبت به تامپون این است که بین اسپیلنت‌ها یک کانال باز وجود دارد که موجب تسهیل تنفس فرد پس از انجام جراحی می‌شود.

البته بسیاری از تحقیقات نشان داده‌اند که چنانچه جراحی بینی به خوبی و با دقت بالا انجام شود، کمترین آسیب به مخاط بینی وارد می‌شود و در اینصورت نیازی به استفاده از تامپون یا اسپیلنت داخل بینی نخواهد بود.

جراحی بینی بدون استفاده از تامپون چگونه است؟ + بررسی مزایا

مزایای جراحی بینی بدون تامپون

همانطور که گفتیم استفاده از تامپون پس از جراحی بینی نلخوشایندی‌ها و مشکلاتی را در پی دارد. استفاده از اسپیلمنت‌های سیلیکونی به جای تامپون‌ها بسیاری از مشکلات ناشی از استفاده از تامپون‌ها را از بین برده و کار را هم برای فرد و هم برای جراح ساده‌تر کرده است. برخی از مزایای جراحی بینی بدون تامپون به شرح زیر هستند:

 • وجود تامپون درون حفره‌های بینی تنفس را برای فرد بسیار دشوار می‌کند و فرد پس از انجام جراحی تا مدت‌ها ملزم به تنفس از طریق دهان می‌باشد. جراحی بینی بدون تامپون و با استفاده از اسپیلنت‌ها این مشکل را به همراه ندارد. زیرا همانطور که گفتیم در میان اسپیلنت‌ها کانالی وجود دارد که فرد می‌تواند از طریق آن نفس بکشد.
 • یکی دیگر از معایب تامپون‌ها کشیدن و خارج کردن آن‌ها از بینی فرد می‌باشد. از آن‌جایی که تامپون از ترشحات و خوریزی بینی جلوگیری می‌کند، پس از مدتی تامپون داخل بینی خشک می‌شود و کشید آن حس ناخوشایندی را برای فرد به همراه خواهد داشت. در حالی که جراحی بینی بدون تامپون این مشکل را در پی ندارد و خارج کردن اسپیلنت‌ها از بینی کار دشواری نیست.
 • جراحی بینی بدون تامپون خونریزی به هنگام کشیدن تامپون را در پی ندارد و به همین خاطر احتمال ورود عفونت ناشی از اجسام خارجی نیز در بینی وجود نخواهد داشت.

جراحی بینی بدون استفاده از تامپون چگونه است؟ + بررسی مزایا

انواع تامپون بینی

تامپون‌هایی که بعد از جراحی بینی برای بیماران مورد استفاده قرار می‌گیرند، بسته به شرایط بیمار می‌توانند متفاوت باشند. انواع تامپون‌های بینی که کاربرد بیشتری دارند، به شرح زیر می‌باشند:

گاز یا پنبه استریل

تامپون مورد استفاده توسط جراحان می‌تواند از گاز استریل یا پنبه استریل فشرده شده برای داخل حفره بینی استفاده کنند. این نوع از تامپون از ابتدایی‌ترین انواع تامپونی بودند که توسط جراحان و متخصصان مورد استفاده قرار می‌گرفتند.

جراحی بینی بدون استفاده از تامپون چگونه است؟ + بررسی مزایا

فیتیله آماده

فیتیله‌های آماده به صورت بسته‌بندی شده موجود می‌باشند و برای استفاده درون بینی پس از انجام جراحی، در دسترس می‌باشند. فیتیله‌های آماده معمولا به صورت فوم، گاز و یا پنبه طراحی شده‌اند و بعد از جراحی مستقیما داخل بینی قرار داده می‌شوند.

فیتیله بینی آماده دارای نخ

فیتیله‌های دارای نخ، که با نام فیتیله ای دارای زائده نیز شناخته می‌شوند، یکی از جدیدترین انواع تامپون‌های بینی هستند که توسط جراحان بسیاری مورد استفاده قرار می‌گیرند. نخ این فیتیله‌ها در خارج از بینی قرار می‌گیرند و جراح می‌تواند موقعیت آن را تغییر دهد.

جراحی بینی بدون استفاده از تامپون چگونه است؟ + بررسی مزایاجراحی بینی بدون استفاده از تامپون چگونه است؟ + بررسی مزایا

تامپون دارای لوله هوا

در این نوع از تامپون‌ها یک لوله وسط آن‌ها وجود دارد. این لوله‌ها موجب می‌شوند که تنفس برای بیمار ساده‌تر باشد.

معایب استفاده از تامپون در جراحی بینی

تامپون به دلیل معایب بسیاری که دارد دیگر کمتر از آن استفاده می شود، معایب استفاده از تامپون بدین شرح است:

مسدود کردن مسیر تنفس

تامپون راه های هوایی داخل بینی را مسدود می کند و بیمار مجبور است از دهان تنفس کند و به همین دلیل خشک شدن مکرر دهان ایجاد می شود و فرد باید به صورت مرتب مایعات بنوشد. 

خشک شدن مخاط بینی

تامپون خون بینی را به خود جذب می کند و بعد از گذشت مدتی مخاط و خون بینی خشک میشوند و  باعث گرفتگی در بینی میشود. 

احساس درد و ناراحتی برای بیمار

از دیگر معایب استفاده از تامپون احساس درد در هنگام کشیدن آن است زیرا تامپون به دیواره های بینی فشار می آورد و فرد درد زیادی را احساس میکند. 

هزینه جراحی بینی بدون تامپون

همانطور که گفتیم استفاده از تامپون امروزه چندان رایج نیست و اکثریت پزشکان روش جراحی بینی بدون تامپون را پیش می‌گیرند. هزینه این روش جراحی بینی بسته به پزشک متخصص شما، فرم بینی شما و تغییراتی که روی بینی انجام می‌شود بستگی دارد. پزشک متخصص پس از معاینه شما هزینه جراحی بینی بدون درد را با شما در میان خواهد گذاشت.

سعی کنید از متخصصان زیبایی خبره در این حوزه کمک بگیرید تا علاوه بر بهتر شدن نتیجه ظاهری بینی، مشکلاتی اعم از مشکلات تنفسی و درد و خونریزی نیز نداشته باشید.

جراحی بینی بدون استفاده از تامپون چگونه است؟ + بررسی مزایا

دکتر شاهین کریمیان - فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی

جراحی بینی بدون استفاده از تامپون چگونه است؟ + بررسی مزایا

دکتر شاهین کریمیان در سال ۱۳۷۱ موفق به اخذ مدرک دکترای پزشکی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی تهران شدند، سپس در سال ۱۳۷۶ دکترای تخصصی جراحی عمومی را از دانشگاه علوم پزشکی تهران دریافت نمودند و در سال ۱۳۸۲ با فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی از دانشگاه علوم پزشکی تهران فارغ التحصیل گردیدند. دکتر شاهین کریمیان عضو انجمن جراحان پلاستیک ایران و همچنین عضو انجمن بین المللی جراحان زیبایی می‌باشند.

دکتر شاهین کریمیان با بیش از ۲۰ سال سابقه تخصصی پزشکی در جراحی و تجارب ارزشمند در جراحی پلاستیک و زیبایی در مطب ونک تهران، خدمات زیبایی و درمانی به بیماران ارائه می‌نمایند. برخی از خدمات زیبایی و درمانی که توسط دکتر شاهین کریمیان ارائه می‌شود شامل، جراحی زیبایی بینی، جراحی زیبایی شکم و سینه، جراحی زیبایی پلک، جوانسازی پوست صورت، لیفتینگ صورت، تزریق بوتاکس، جراحی زیبایی گوش، کاشت مو و ... می‌باشد. دکتر شاهین کریمیان جراحی‌های خود را در مرکز جراحی آلفا در میرداماد و بیمارستان لاله تهران انجام می‌دهند.

جهت مشاوره رایگان و اطلاع از هزینه‌ها کلیک کنید.

جراحی بینی بدون استفاده از تامپون چگونه است؟ + بررسی مزایا

همین حالا تماس بگیرید.

۰۲۱-۸۸۶۴۷۴۳۰

۰۹۱۲۳۰۸۳۹۷۹

جراحی بینی بدون استفاده از تامپون چگونه است؟ + بررسی مزایا

برای دیدن نمونه‌های بیشتر ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

dr.karimian@

جراحی بینی بدون استفاده از تامپون چگونه است؟ + بررسی مزایا

clinicsurgery.ir

جراحی بینی بدون استفاده از تامپون چگونه است؟ + بررسی مزایا

میدان ونک (ضلع شمال شرقی) - کوچه صانعی - پلاک ۱۹ (ساختمان پزشکان نشاط) - طبقه ۶ - واحد ۱۹

 

محتوای حمایت شده

گوناگون

سایر رسانه‌ها

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج