۱۰۴۸۹۹۸
۵۰۰۰
۵۰۰۰

پایداری‌چی‌ها، اتاق فکر استیضاح روحانی شدند

بهارستان رسماً وارد فاز مقابله با دولت شده است و حالا بر طبل استیضاح رئیس جمهوری و ناتمام گذاشتن دولت دوازدهم می‌‌کوبد. این در حالی است که مجلس یازدهمی‌ها شروع آرامی داشتند.

روزنامه همدلی: بهارستان رسماً وارد فاز مقابله با دولت شده است و حالا بر طبل استیضاح رئیس جمهوری و ناتمام گذاشتن دولت دوازدهم می‌‌کوبد. این در حالی است که مجلس یازدهمی‌ها شروع آرامی داشتند.

هرچند که اکثریت آنان از مخالفان سرسخت روحانی محسوب می‌‌شدند، ولی از همان ابتدای شروع کار سعی می‌‌کردند که در افکار عمومی این گونه تبلیغ کنند که بنایی بر مخالفت و مزاحمت برای دولت ندارند. به ویژه آن که رهبر انقلاب هم تذکر داده بود که دولت باید تا پایان عمرش به کار خود ادامه دهد. اما حالا کم کم فضا علیه دولت و حسن روحانی تندتر می‌‌شود و دیگر خبری از آن آرامش ابتدای کار نیست. حالا رسما نمایندگان از تریبون مجلس، روحانی را تهدید به مرگ می‌‌کنند و برای سقوط دولت او نقشه می‌‌کشند؛ نقشه‌هایی که معلوم شده در جبهه پایداری طراحی می‌شود و کسی هم جز خودشان قصدی جدی برای اجرا کردن آن ندارد.

پس از آن که نمایندگان مجلس در جلسات مختلف بهارستان با انتقاد از افزایش قیمت‌های اخیر از جمله گرانی ارز نسبت به عملکرد دولت یازدهم و رئیس جمهور گلایه‌هایی را مطرح کردند و برخی از نمایندگان از استیضاح رئیس جمهور سخن گفتند. این در حالی است که به تازگی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی هم خواستار صدور دستور اعدام حسن روحانی رئیس جمهوری شده است. اما در کنار این جنجال‌ها و سخنرانی‌های بغض‌آلود، نمایندگان مخالفت‌های خود با دولت را در کانال قانونی هم دنبال می‌‌کنند.

نماینده خمین در مجلس شورای اسلامی از جمع‌آوری امضا برای طرح استیضاح حسن روحانی با ۲۰ محور خبر داد. علیرضا نظری در رشته‌توئیت‌هایی ۱۲محور از ۲۰محور مورد ادعای خود در استیضاح حسن روحانی را منتشر کرده است. این نماینده مجلس توضیح نداده نکاتی که او توئیت کرده، از طرح استیضاح‌ استخراج شده یا نظرات شخصی او در باره حسن روحانی و دولت اوست. او نخستین بند از محورهای استیضاح روحانی را «کم‌کاری، ضعف، سستی، ناتوانی و عدم کفایت در اداره قوه مجریه به شکلی که آثار آن در آشفتگی، به‌هم‌ریختگی و نابسامانی امور کشور برای آحاد ملت شریف ایران مشهود و ملموس است»، ذکر کرده است.

محور بعدی استیضاح عبارت است از «سوءمدیریت در اداره درآمدهای ارزی و بازار ارز کشور، از قبیل فروش و توزيع حراج گونه و بی‌حساب و کتاب بخش قابل توجهی از ذخایر ارز و طلا، اختصاص ارز به کالاها و مصارف غیرضروری و بی‌اولویت، عدم اخذ ضمانت‌های لازم و متناسب برای ورود کالاهایی که ارز به آنها اختصاص یافته است به کشور.» نظری در محور سوم طرح استیضاح مورد ادعای خود نوشته است: «بی‌کفایتی و فقدان اراده ونداشتن عزم جدی و اقدام موثردر برخورد با آسیب‌های اجتماعی مانند: حاشیه‌نشینی، فساد اخلاقی، اداری و اجتماعی، پدیده ویرانگر اعتیاد و مقوله خانمان برانداز طلاق در دولت آقای روحانی از یک سو، و ولنگاری از سوی دیگر تبدیل به یک تهدید جدی برای جامعه و کشور گردیده است.»

همچین «عدم موفقیت در برخورد با مقوله بیکاری که باعث تنگی معیشت، مشکلات اجتماعی، رشد جرم و بزه در جامعه و فروپاشی و نابودی کانون گرم بسیاری از خانواده‌ها گردیده است» و «عدم اهتمام و اقدام متناسب و موثر در کنترل پدیده مخرب قاچاق به عنوان مهم‌ترین عامل تهدید تولید داخلی» از دیگر محورهای ادعا شده در رشته‌توئيت‌های علیرضا نظری درباره طرح استیضاح حسن روحانی است. «اجرا نکردن اصول ۲۴ گانه اقتصاد مقاومتی، که تنها راه برون رفت از شرائط بد اقتصادی کنونی است»، وارد آوردن «خسارات سنگین به منافع ملی، اقتصاد کشور و معیشت و زندگی مردم، با نگرفتن تضمین‌های لازم طرف‌های مذاکرات برجام، علیرغم پرداخت همه هزینه‌ها و عمل به تمامی تعهدات توسط جمهوری اسلامی ایران» دیگر محور استیضاح روحانی است.

آخرین محوری که نماینده خمین‌ حسن روحانی را به آن متهم کرده «نداشتن صداقت و صفت امانت‌داری» است. علیرضا نظری «وعده‌های واهی و غیر صادقانه و ارائه آمار و اطلاعات متناقض و نادرست به مردم» را از مصادیق «نداشتن صداقت و صفت امانتداری» از سوی حسن روحانی دانسته است.

انتقاد از عدم اعلام وصول سوال از روحانی

ادعای نماینده خمین در مورد جمع‌آوری امضا برای استیضاح حسن روحانی در حالی است که محمدتقی نقدعلی، نماینده خمینی‌شهر و عضو جبهه پایداری در نشست علنی صبح یکشنبه ۲۷ مهرماه از رئیس مجلس انتقاد کرد که چرا طرح سوال از رئیس جمهوری پس از دو ماه اعلام وصول نمی‌شود. انتقاد او به موضع دوگانه قالیباف است. آنچه می‌تواند مانع کار نمایندگان باشد، موضع هیات‌رئیسه مجلس به عنوان ساکنان قدرتمندترین کرسی‌های پارلمان و البته شخص محمدباقر قالیباف است. رئیس مجلس هنوز موضعی در این زمینه اتخاذ نکرده است.

به نظر می‌رسد اصول‌گرایان با ماجرای ماندن یا رفتن روحانی برخوردی دوگانه داشته‌اند. بار قبل در مجلس پیشین طرح عدم کفایت سیاسی روحانی از سوی فراکسیون ولایی مجلس وقت دنبال می‌شد که استقبال رسانه‌های اصول‌گرا را به‌دنبال داشت. نایب‌رئیس کمیسیون ولایی مجلس گفته بود: «اگر واقعا احساس می‌کند نمی‌تواند کشور را اداره کند، باید کار را به اهلش بسپارد». رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی نیز گفته بود: «ما ۱۰ تا ۱۵ روز به دولت فرصت می‌دهیم تا برنامه‌های خود را برای مقابله با توطئه‌های دشمن در جنگ اقتصادی به مجلس ارائه کند و اگر نتواند، ما استیضاح وزرای اقتصادی دولت و موضوع عدم کفایت رئیس‌جمهور را در مجلس کلید خواهیم زد». یحیی رحیم‌صفوی نیز گفته: «گاهی به نظر می‌رسد اگر دولت نباشد، کشور بهتر اداره خواهد شد. بخشی از این نارضایتی‌ها، به‌دلیل ناکارآمدی مسئولان است».

آن زمان حتی برخی جریان‌ها و چهره‌ها از بیرون مجلس به استقبال آن رفته بودند و خود را برای جانشینی او آماده می‌کردند. اسدالله بادامچیان، دبیر کل فعلی حزب مؤتلفه، گفته بود به یک حزب سالم، قوی و پاک نیازمندیم تا مسئولیت دولت را بر عهده بگیرد. هرچه به دولت ضعیف کمک کنیم، چون ناکارآمد است، نمی‌تواند پیش برود. او حزب متبوع خود را به‌عنوان حلال مشکلات معرفی کرده و گفته بود: «مگر مؤتلفه اسلامی را نداریم؟ یکی از آن احزاب، مؤتلفه است. این‌همه حزب داریم، همه آنها که بد نیستند».‌

درواقع این چندمین بار است که مجلسی‌ها می‌خواهند طرح عدم کفایت سیاسی روحانی را به نتیجه برسانند و استیضاحش کنند. نخستین بار در مجلس نیمه‌اصلاح‌طلب نیمه‌اصول‌گرای دهم بود که امضاها را هم جمع کرده بودند؛ اما احتمالا با اشاراتی از بیرون، عدم همراهی طیف عقلای اصول‌گرای درون و بیرون مجلس و طبعا مخالفت طیف اصلاح‌طلب طرح مختومه شد. ۱۵تیرماه سال جاری هم طرح سؤال از رئیس‌جمهور با ۱۳۴ امضا تقدیم هیأت‌رئیسه شد. در این طرح نمایندگان پنج سؤال با محوریت مسائل اقتصادی را مطرح کردند. در مجلس قبلی هم طرح عدم کفایت حسن روحانی به امضای ۲۳ اصول‌گرا رسیده بود که برخی از آنها در مجلس فعلی هم حضور دارند.

پایداری‌چی‌های مخالف

از طرفی دیگر درحالی‌که به نظر می‌رسد چهره‌هایی مانند جواد نیک‌بین یا مجتبی ذوالنوری، از چهره‌های نزدیک به جبهه پایداری و طیف دلواپس، بر این طرح پافشاری می‌کنند؛ اما رسانه‌های اصول‌گرایی مانند فارس، در رد این طرح می‌نویسند و حتی سراغ نمایندگان مخالف می‌روند و نظرات آنها را برجسته می‌کنند تا ترمز آن اقلیت را بخوابانند؛ اقلیتی که ادعا کرده می‌خواهد روحانی را مانند بنی‌صدر عزل کند! جواد نیک‌بین، نماینده کاشمر، خلیل‌آباد و بردسکن از طراحان استیضاح روحانی، گفته: «من قائلم به این‌که همان دلایلی که باعث شد بنی‌صدر عزل شود، همان دلایل الان وجود دارد و این دولت باید استیضاح و عزل شود؛ بنابراین می‌خواهیم روحانی را مانند بنی‌صدر عزل کنیم.»

پایداری‌چی‌ها که مرکز فعالیت سیاسی آن‌ها شهر قم هست هم دیروز برای عملی کردن ایده استیضاح حسن روحانی وارد فاز اجرایی شدند و یک گردهمایی با حضور فعالان سیاسی نزدیک به طیف خود و نمایندگان مجلس برگزار کردند. حمید رسایی، حسن عباسی، علیرضا پناهیان و سعید قاسمی از جمله حاضران در همایش دیروز بودند. اکثر حاضران در این همایش همان چهر‌ه‌هایی هستند که به عنوان حامی احمدی نژاد در دوره‌های قبل شناخته شده بودند و با روی کار آمدن حسن روحانی به مخالف جدی او تبدیل شدند. همه این صحبت‌ها در حالی است که مسئله طرح عدم کفایت سیاسی رئیس‌جمهوری چیزی فراتر از یک بازی و دعوای جناحی است. تبعات امنیتی سیاسی آن به حدی است که برخی چهره‌های معتدل یا زعمای اصول‌گرا اصولا تمایلی برای ورود به این ماجرا ندارند تاجایی‌که محمدرضا باهنر، نماینده اصول‌گرای چند دوره مجلس و دبیر کل جامعه اسلامی مهندسین، پیش‌تر با اشاره به تعبات سیاسی عزل بنی‌صدر گفته بود امیدوار است هیچ‌وقت در جمهوری اسلامی مشابه آن رخداد پیش نیاید.‌

تذکر رهبری

بااین‌حال رهبری در تابستان سال گذشته که در آن مقطع نیز مباحثی نظیر استعفای روحانی مطرح شده بود، آب پاکی را روی دست ارائه‌کنندگان چنین پیشنهادهایی ریخت. ایشان در سخنان خود در آن مقطع گفتند: «بعضی‌ها جوری حرف می‌زنند، جوری اقدام می‌کنند که به اسم این‌که می‌خواهیم اوضاع را درست کنیم... در نقشه دشمن کار می‌کنند، خودشان ملتفت نیستند. اینهایی که خطاب می‌کنند به دولت که بایستی دولت برکنار بشود و از این قبیل حرف‌ها، اینها دارند در نقشه دشمن کار می‌کنند.» آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: «نخیر، دولت باید با قوّت سرِ کار بماند، کارها را باید این دولت انجام بدهد».‌

محتوای حمایت شده

گوناگون

سایر رسانه‌ها

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج