۱۲۲۰۶۲۲
۲۸۲
۲۸۲

دوقلوی دیجیتالی متفکر شما در راه است؟!

شهرهای ما به طور فزاینده‌ای در دنیای دیجیتال تکرار می‌شوند. شانگهای و سنگاپور هر دو دوقلوهای دیجیتالی دارند که برای کمک به بهبود طراحی و عملکرد ساختمان‌ها و سیستم‌های حمل و نقل و خیابان‌ها راه اندازی شده‌اند.

برترین‌ها: تصور کنید بتوانید همزاد خود را بسازید، یک کپی دقیق از خودتان؛ آیا این موضوع در یک زندگی کاملا دیجیتالی امکان‌پذیر است؟

به نقل از رسانه فارسی زبان؛ ما در عصری زندگی می‌کنیم که هر آن چه در دنیای واقعی وجود دارد به صورت دیجیتالی تکرار می‌شود، شهرهایمان، خودروهایمان، خانه‌هایمان و حتی خودمان و درست مانند متاورژن بسیار پرطرفدار، برنامه‌هایی برای دنیای مجازی و دیجیتالی که در آن آواتاری از خودتان راه می‌رود، دوقلوهای دیجیتال به یک روند جدید فناوری تبدیل شده‌‌اند.

دوقلوی دیجیتالی متفکر شما در راه است؟!

یک دوقلوی دیجیتال یک کپی دقیق از چیزی در دنیای فیزیکی است، اما با یک ماموریت منحصر به فرد: کمک به بهبود، یا به روشی دیگر ارائه بازخورد به نسخه واقعی. در ابتدا چنین دوقلوهایی تنها مدل‌های رایانه‌ای سه بعدی پیچیده بودند، اما هوش مصنوعی (AI) همراه با اینترنت اشیا که از حسگرها برای اتصال چیزهای فیزیکی به شبکه استفاده می‌کند به این معناست که اکنون می‌توانید چیزی را به صورت دیجیتالی بسازید که دائما در حال یادگیری و کمک باشد و همتای واقعی را بهبود بخشد. «راب اندرل» تحلیلگر فناوری معتقد است که ما اولین نسخه از دوقلوهای دیجیتال انسان متفکر را «پیش از پایان دهه جاری» خواهیم داشت.

او می‌گوید: «ظهور این موارد نیاز به مقدار زیادی فکر و ملاحظات اخلاقی دارد، زیرا یک کپی فکری از خودمان می‌تواند برای کارفرمایان بسیار مفید باشد. اگر شرکت شما یک دوقلوی دیجیتالی از شما ایجاد نماید می‌تواند بگوید: « هی، شما این دوقلوی دیجیتالی را دارید که ما به او حقوقی نمی‌پردازیم پس چرا هنوز شما را استخدام می‌کنیم؟! آن زمان چه اتفاقی رخ خواهد داد؟»

«اندرل» فکر می‌کند که مالکیت چنین دوقلوهای دیجیتالی‌ای به یکی از پرسش‌های تعیین کننده عصر متاورس (دنیایی موازی با دنیای فیزیکی که می‌توانیم یک زندگی دیجیتالی را در آن تجربه و اداره کنیم) قریب الوقوع تبدیل خواهد شد. ما پیش‌تر سفر به سمت دوقلوزایی انسان را آغاز کرده‌ایم در قالب آواتارهای ذکر شده در بالا، اما این موارد در حال حاضر نسبتا درهم و ابتدایی هستند.

برای مثال، در پلتفرم واقعیت مجازی متا ممکن است بتوانید چهره‌ای شبیه به آواتار خود بدهید، اما حتی نمی‌توانید آن را با هیچ گونه پایی ارائه کنید، زیرا این فناوری در مراحل اولیه قرار دارد.

پروفسور «ساندرا واچتر» پژوهشگر ارشد هوش مصنوعی در دانشگاه آکسفورد جذابیت ایجاد دوقلوهای دیجیتالی انسان را درک می‌کند و می‌گوید: «این یادآور رمان‌های علمی - تخیلی هیجان‌انگیز است و در حال حاضر مرحله‌ای است که در آن قرار داریم».

او می‌افزاید: «آیا کسی در دانشکده حقوق موفق می‌شود، بیمار می‌شود یا مرتکب جرم می‌شود؟ این به بحث مسئله طبیعت در مقابل تربیتبستگی دارد. این به خوش شانسی و بدشانسی، دوستان، خانواده، پیشینه و محیط اجتماعی - اقتصادی آنان و البته انتخاب‌های شخصی‌شان بستگی دارد.»

با این وجود، او توضیح می‌دهد که هوش مصنوعی به دلیل پیچیدگی ذاتی آن هنوز در پیش بینی این «رویدادهای اجتماعی منفرد» خوب نیست و بنابراین، راهی طولانی در پیش داریم تا بتوانیم زندگی یک فرد را از ابتدا تا انتها درک کرده و مدل‌سازی کنیم البته با این فرض که این کار همیشه ممکن است.

در عوض، در زمینه‌های طراحی محصول، توزیع و برنامه ریزی شهری در حال حاضر استفاده از دوقلوهای دیجیتال به عنوان پیچیده‌ترین و گسترده‌ترین ابزار در جریان است. در مسابقات فرمول یک تیم‌های «مک لارن» و «ردبول» از دوقلوهای دیجیتالی خودروهای مسابقه‌ای خود استفاده می‌کنند. در همین حال، «دی اچ ال» غول تحویل کالا در حال ایجاد یک نقشه دیجیتالی از انبار و زنجیره تامین خود است تا به آن شرکت اجازه دهد کارآمدتر باشد.

شهرهای ما به طور فزاینده‌ای در دنیای دیجیتال تکرار می‌شوند. شانگهای و سنگاپور هر دو دوقلوهای دیجیتالی دارند که برای کمک به بهبود طراحی و عملکرد ساختمان‌ها و سیستم‌های حمل و نقل و خیابان‌ها راه اندازی شده‌اند. در سنگاپور، یکی از وظایف دوقلوی دیجیتالی آن شهر این است که به یافتن راه‌های جدید برای پیمایش افراد کمک کند و از مناطق آلوده اجتناب ورزد. مکان‌های دیگر از این فناوری برای پیشنهاد مکان ایجاد زیرساخت‌های جدید مانند خطوط زیرزمینی استفاده می‌کنند و شهرهای جدید در خاورمیانه به طور همزمان در دنیای واقعی و دیجیتال ساخته می‌شوند.

شرکت نرم افزاری فرانسوی Dassault Systemes اعلام کرده که اکنون شاهد علاقه هزاران شرکت به فناوری دوقلوهای دیجیتال خود است. تاکنون کار آن شامل استفاده از دوقلوهای دیجیتال برای کمک به یک شرکت مراقبت از مو بوده که به جای نمونه‌سازی بی‌پایان در زندگی واقعی بطری‌های شامپوی پایدارتر را طراحی کند این موضوع باعث کاهش ضایعات می‌شود.

هم چنین، این وضعیت دیگر شرکت‌ها را قادر می‌سازد تا پروژه‌های آینده نگر جدیدی از جت پک (کوله پشتی پرتابی) گرفته تا موتورسیکلت‌هایی که چرخ‌های شناور دارند و حتی خودروهای دارای قابلیت پرواز را طراحی کنند. هر کدام یک نمونه اولیه فیزیکی نیز دارند، اما پالایش آن مدل اولیه در فضای دیجیتال اتفاق می‌افتد. با این وجود، ارزش واقعی که در دوقلوهای دیجیتال دیده می‌شود در مراقبت‌های بهداشتی است.

پروژه قلب زنده Dassault Systemes یک مدل مجازی دقیق از قلب انسان ایجاد کرده که می‌تواند آزمایش و تجزیه و تحلیل شود و به جراحان اجازه می‌دهد تا با استفاده از روش‌ها و دستگاه‌های پزشکی مختلف مجموعه‌ای از سناریوهای مرتبط با «چه می‌شود اگر» کارهای مختلفی را بر روی اندام انجام دهند را طراحی می‌کند.

این پروژه توسط دکتر «استیو لوین» که دلایل شخصی برای ایجاد یک دوقلو دیجیتال داشت راه اندازی شد. دختر او با بیماری قلبی مادرزادی به دنیا آمد و چند سال قبل در اواخر دهه دوم عمرش در معرض خطر بالای نارسایی قلبی گرفته بود. در آن زمان دکتر «لوین» تصمیم گرفت قلب او را در واقعیت مجازی بازسازی کند.

بیمارستان کودکان بوستون اکنون از این فناوری برای ترسیم وضعیت واقعی قلب بیمار استفاده می‌کند و در بیمارستان خیابان گریت اورموند در لندن تیمی از مهندسان در حال کار با پزشکان برای آزمایش دستگاه‌هایی هستند که ممکن است به کودکان مبتلا به بیماری‌های قلبی نادر و غیر قابل درمان کمک کند.

مدیر امور جهانی در Dassault Systemes می‌گوید آزمایش بر روی قلب دیجیتال نیز تاثیر مهمی در کاهش نیاز به آزمایش بر روی حیوانات یکی از جنبه‌های بحث برانگیزتر تحقیقات علمی دارد. این شرکت اکنون دوقلوهای دیجیتالی بیش‌تری از جمله چشم و حتی مغز را در نظر گرفته است. او می‌افزاید: «در برخی مواقع همه ما یک دوقلوی دیجیتال خواهیم داشت تا بتوانید به پزشک مراجعه کنید و ما می‌توانیم به طور فزاینده‌ای داروهای پیشگیرانه بسازیم و مطمئن شویم که هر درمانی شخصی‌سازی شده است».

شاید حتی جاه طلبانه‌تر از تکثیر اندام‌های انسان رقابت بر سر ساختن نسخه دیجیتالی از کل سیاره ما باشد. «انویدیا» شرکت نرم افزاری امریکایی پلتفرمی به نام Omniverse را اجرا می‌کند که برای ایجاد جهان‌های مجازی و دوقلوهای دیجیتالی طراحی شده است. یکی از جاه طلبانه‌ترین پروژه‌های آن ساخت یک داپلگانگر (همزاد عنکبوتی) دیجیتالی از زمین است که تصاویری با وضوح بالا از کل سطح آن ثبت می‌کند. Earth-۲ همان طور که نامگذاری شده از ترکیبی از مدل‌های یادگیری عمیق و شبکه‌های عصبی برای تقلید از محیط‌های فیزیکی در حوزه دیجیتال و ارائه راه حل‌هایی برای تغییرات آب و هوایی استفاده خواهد کرد.

کمیسیون اروپا به همراه آژانس فضایی اروپا در ماه مارس سال جاری برنامه‌های خود را برای ساخت یک دوقلوی دیجیتالی از سیاره زمین به نام Destination Earth را اعلام کرد.

این امیدواری وجود دارد تا پایان سال ۲۰۲۴ میلادی داده‌های کافی از مشاهدات و شبیه سازی‌های بی‌درنگ در دسترس باشند تا یک دوقلوی دیجیتالی از سیاره زمین تهیه شود که بر سیل، خشکسالی و موج گرما، در کنار بلایای طبیعی مانند زلزله، فوران‌های آتشفشانی و سونامی تمرکز کند و به کشورها کمک نماید راه حل‌های مشخصی برای نجات جان افراد در مواجهه با این چالش‌های فزاینده را برنامه ریزی کنند.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

گوناگون

سایر رسانه‌ها

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج