بلیط هواپیما
۱۳۶۹۴۰۷
۱۸۷۱
۱۸۷۱
پ

خبر جدید درباره حمله اسرائیل به غزه که جهان را تکان خواهد داد

اسرائیل یک هفته پس از اعزام نیروی زمینی به غزه اعلام کرد که ارتش آن رژیم شهر غزه را در شمال آن منطقه محاصره کرده است و ۱۰ فرمانده حماس را که در طراحی حملات ۷ اکتبر به اسرائیل کمک کرده بودند کشته و به گفته "بنیامین نتانیاهو" نخست وزیر اسرائیل "موفقیت‌های چشمگیری" به دست آورده است.

فرارو: اسرائیل یک هفته پس از اعزام نیروی زمینی به غزه اعلام کرد که ارتش آن رژیم شهر غزه را در شمال آن منطقه محاصره کرده است و ۱۰ فرمانده حماس را که در طراحی حملات ۷ اکتبر به اسرائیل کمک کرده بودند کشته و به گفته "بنیامین نتانیاهو" نخست وزیر اسرائیل "موفقیت‌های چشمگیری" به دست آورده است.

 به نظر می‌رسد نیرو‌های اسرائیلی در حال تجزیه نوار غزه به دو قسمت در جنوب شهر غزه هستند. تا روز جمعه آنان حدود ۱۵ کیلومتر از مرز غزه - اسرائیل در امتداد جاده ساحلی در مجاورت بیمارستان دوستی ترکیه و فلسطین در جنوب شهر غزه پیشروی کردند. این بیمارستان تنها مرکز درمانی برای معالجه موارد سرطان در غزه است و به دلیل کمبود سوخت ناشی از محاصره اسرائیل علیه غزه مجبور به تعطیلی شده است.

خبر جدید درباره حمله اسرائیل به غزه که جهان را تکان خواهد داد

در همین حال، حماس اعلام کرده که در جحر الدیک در جنوب غزه با نیرو‌های زره پوش اسرائیلی در حال جنگیدن است موضوعی که نشان می‌دهد نیرو‌های اسرائیلی تقریبا در سراسر نوار غزه از ساحل تا مرز در حال انجام عملیات هستند.

نبرد‌ها در پشت این موقعیت پیشرفته ادامه یافت. منابع وابسته به حماس گفتند که درگیری در بیت حانون در گوشه شمال شرقی نوار غزه ادامه دارد. به نظر می‌رسد استراتژی در هفته گذشته به انزوا کشاندن و ایجاد فرسودگی برای نیرو‌های حماس و شاخه‌های آن در یک سوم شمالی نوار غزه بوده است. با این وجود، هزینه‌های بشردوستانه فزاینده‌ای برای غزه و بی آبرویی زیادی برای اسرائیل نزد افکار عمومی بین المللی به همراه داشته است. اسرائیل مدعی شده که اردوگاه آوارگان فلسطینی جبالیا در شمال غزه مرکز شبکه تونل‌های حماس بوده که برای انبار‌های تسلیحات، مواضع شلیک راکت و تونل‌های منتهی به ساحل مورد استفاده قرار می‌گیرد. اسرائیل بدون ارائه شواهد روشنی برای حمایت از ادعا‌های خود بخش‌های زیادی از جبالیا را در جریان حملات هوایی طی سه روز با خاک یکسان کرد. در بمباران جبالیا دست کم ۵۰ فلسطینی جان شان را از دست دادند.

از زمان حمله حماس به جنوب اسرائیل در ۷ اکتبر که منجر به کشته شدن ۱۴۰۰ نفر شد بمباران هوایی اسرائیل به غزه که اکنون با حمله زمینی همراه شده به کشته شدن بیش از ۹۴۰۰ فلسطینی از جمله نزدیک به ۴۰۰۰ کودک انجامیده است. روز جمعه یک کاروان آمبولانس که از شهر غزه که در حال حرکت به سوی جنوب غزه بود بمباران شد. اسرائیل بار دیگر بدون ارائه شواهد ادعا کرد که جنگجویان حماس در آمبولانس‌ها بودند. حداقل ۱۵ نفر کشته شدند.

با این وجود، اسرائیل توانایی حماس را برای پرتاب راکت‌هایی که تاسیسات نظامی در اسرائیل را با سرعت در حدود ۱۲ در روز در طول هفته هدف قرار می‌دهد از بین نبرده است اگرچه این میزان به ۹ حمله راکتی در ۳ نوامبر کاهش یافت. اسرائیل اعلام کرد که ۲۵ تن از سربازان اش از زمان آغاز تهاجم زمینی کشته شده اند و مجموع تلفات نظامیان به ۳۳۲ نفر رسیده است. ۲۶۰ سرباز دیگر نیز مجروح شده اند. اسرائیل اعلام کرده که حماس ۲۴۲ غیرنظامی را نیز گروگان گرفته است.

تنوع جدیدی از جنگ ترکیبی

در تاریخ ۲۵ اکتبر نتانیاهو اعلام کرد که هدف اسرائیل در روز‌های آینده "از بین بردن حماس از طریق از بین بردن قابلیت‌های نظامی و حکومتی و انجام هر کاری برای بازگرداندن گروگان‌هایمان" خواهد بود.

ارتش اسرائیل یک شب پس از این سخنان، واکنش‌های حماس را آزمایش کرد و با یک گروه زرهی با استفاده از بولدوزر تهاجم محدودی به شمال غزه داشت. ارتش اسرائیل اعلام کرد که بسیاری از "تروریست‌ها را شناسایی و به آنان حمله کرده و زیر ساخت‌های تروریست‌ها و مواضع ضد تانک آنان را منهدم کرده است".

نیرو‌های اسرائیلی در شب ۲۷ اکتبر چندین حمله زمینی دیگر به غزه انجام دادند که این بار با پشتیبانی بالگرد‌ها انجام شد. ارتش اسرائیل اعلام کرد که نیرو‌های دریایی اسرائیل هم چنین زیرساخت‌های تروریستی را منهدم کردند و در محوطه‌ای که توسط نیرو‌های کماندوی دریایی حماس استفاده می‌شد در ساحل رفح در جنوب غزه عملیات انجام دادند. سپس در تاریخ ۲۸ اکتبر اسرائیل دقیقا سه هفته پس از حمله حماس به جنوب اسرائیل تهاجم زمینی خود را آغاز کرد. این تهاجم با قطع ارتباط از راه دور، قطع دسترسی به اینترنت و تلفن در نوار غزه همراه بود. کارشناسان به "الجزیره" گفته اند که هم حمله حماس و هم واکنش اسرائیل نشان دهنده انحراف از رویارویی‌های گذشته بین آنان از جنبه مقیاس عملیات و پیچیدگی آن است.

"ماتئو برسان" استاد مطالعات استراتژیک در دانشگاه لومسا در ایتالیا می‌گوید: "آن چه از ۷ اکتبر به این سو شاهد آن بوده ایم نوع جدیدی از جنگ ترکیبی است. حماس توانست ۶۰۰۰ راکت به سمت اسرائیل پرتاب کند و این تعداد حمله‌ای بی سابقه در گذشته بوده است. سوال این است که چگونه ممکن است حماس ۲۰ حمله در ۲۰ روستای مختلف انجام داده باشد. این بدان معناست که حماس برای انجام این کار آموزش و آمادگی واضحی داشته است".

گردان‌های قسام شاخه مسلح حماس اعلام کردند که راکت‌ها را به سمت راکتور هسته‌ای و تاسیسات تحقیقاتی اسرائیل در دیمونا جهت گیری کرده بودند. این اولین باری است که حماس چنین کاری را انجام می‌دهد. برسان می‌گوید: "به همین دلیل است که پاسخ اسرائیل متفاوت از گذشته است. ساده نیست، آسان نیست و برای اسرائیل زمان بر خواهد بود".

"دمتریس اندرو گرایمز" فرمانده نیرو‌های ویژه ایالات متحده می‌گوید: "حماس مدت زیادی برای این کارزار خود را آماده کرده بود و بسیاری از راکت‌های شلیک شده را از قبل مستقر کرده است. بسیاری از راکت‌های حماس در زیر زمین دفن شده یا از طریق شبکه‌های تونل زیر غزه مستقر شده اند". او هدف اسرائیل از نابودی حماس را "تلاشی بسیار چالش برانگیز" توصیف کرد.

حماس اعلام کرده که چندین تانک و خودروی زرهی اسرائیل را منهدم کرده است. برای مثال، در تاریخ یکم نوامبر حماس مدعی شد که حداقل چهار تانک مرکاوا اسرائیل را با استفاده از سلاح‌های ضد تانک یاسین-۱۰۵ در جریان درگیری‌ها در بیت حانون منهدم کرده است. این ادعا‌ها به طور مستقل تایید نشده بودند. حماس هم چنین در تاکتیک‌های خود جسورانه عمل کرده است. برای مثال، در تاریخ ۲۹ اکتبر گردان‌های قسام شاخه نظامی حماس اعلام کردند که از تونل‌هایی برای ساقط کردن جنگنده‌های اسرائیلی در گذرگاه بیت حانون بین اسرائیل و شمال غزه استفاده کردند. آنان در این باره اعلام کردند:"رزمندگان مقاومت با نفوذ به مرز و شلیک موشک‌های ضد زره به سمت خودرو‌های اسرائیلی تعدادی از نظامیان اشغالگر را به هلاکت رساندند". گرایمز می‌گوید تلفات نظامی اسرائیل را تعداد تلفات زیاد با توجه به این که صرفا چند هفته از کارزار نظامی آن رژیم علیه حماس آغاز شده قلمداد می‌کند.

جسارت و کارآمدی گردان‌های قسام حسن نصرالله رهبر گروه حزب الله لبنان را بر آن داشت تا در سخنرانی تلویزیونی اش در روز جمعه اسرائیل را ضعیف معرفی کند. او در سخنرانی خود گفته بود: "پاسخ سریع آمریکا برای حمایت و پشتیبانی از اسرائیل نشان داد که اسرائیل از زمان عملیات طوفان الاقصی تا چه اندازه متحمل شکست شده است". نصرالله گفته بود که این جنگ دوران تازه‌ای را رقم خواهد زد. او گفته بود:" این یک رویداد مانند رویداد‌های گذشته نیست. این یک نبرد سرنوشت ساز و یک نبرد تاریخی است. آن چه پس از این نبرد رخ خواهد داد هرگز مانند گذشته نخواهد بود".

فشار آوردن امریکا به دوست خود اسرائیل

در طول چندین هفته نشانه‌هایی وجود داشت که نشان می‌داد اسرائیل از انتقادات بین المللی نسبت به تعقیب قضایی خود در جنگ آسیب دیده بود و تلاش می‌کرد تا وجهه خود را بهبود بخشد.

نتانیاهو در ابتدا به دلایل بشردوستانه در برابر فشار اتحادیه اروپا و سازمان ملل برای آتش بس مقاومت کرد و اعلام نمود که حماس می‌تواند از آن برای تجدید قوا استفاده کند. این موضع در ۳ نوامبر یک روز پس از حمایت "جو بایدن" رئیس جمهور ایالات متحده از درخواست‌ها برای توقف بشردوستانه جنگ اندکی کاهش یافت. اکنون اسرائیل هرگونه توقف در جنگ را مشروط به آزادی اسیران تحت کنترل حماس کرده است. نتانیاهو در بیانیه‌ای تلویزیونی گفت: "اسرائیل از آتش بس موقتی که شامل آزادی گروگان‌های ما نشود خودداری می‌کند".

نتانیاهو هم چنین موضع خود را در مورد میزان کمک‌های ارسالی به غزه تغییر داد. او در ابتدا تنها به تعداد انگشت شماری از کامیون‌ها اجازه ورود به غزه را داد که غذا، آب و دارو را انتقال می‌دادند. با این وجود، تا تاریخ ۳۱ اکتبر او موافقت کرد به ۱۰۰ کامیون در روز اجازه دهد، اما "آنتونی بلینکن" وزیر امور خارجه ایالات متحده اعلام کرد که حتی این میزان نیز کافی نیست.

روز پنجشنبه اسرائیل برای اولین بار به فلسطینی‌های دارای تابعیت خارجی یا دوتابعیتی اجازه داد تا از طریق گذرگاه رفح در انتهای جنوبی غزه به همراه حدود ۸۰ فلسطینی مجروح به مصر بروند.

پ
برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن برترین ها را نصب کنید.
درآمد ماهیانه 5-20 میلیون از توی خونه با موبایل

آموزش رایگان کسب درآمد 5-20 میلیون ماهیانه از خونه و فقط با یه موبایل ساده رو در یک وبینار رایگان آموزشی یاد بگیر

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتي ۸/۵ ميليون تومان

ویزیت و مشاوره رایگان
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

سایر رسانه ها

  مطالب خواندنی

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج