بلیط هواپیما
۱۳۷۴۱۲۵
۱۵ نظر
۱۰۷۹
۱۵ نظر
۱۰۷۹
پ

رئیس بانک مرکزی:‌ ارز مفت به کسی نمی‌دهیم

رئیس کل بانک مرکزی با بیان این که هیچ مشکلی در بازار ارز نداریم اما ارز مفت به کسی نمی دهیم گفت: می گویند بانک مرکزی مسول تورم یا مسول ارز است. نه، اینطور نیست عوامل متعددی تاثیرگذار هستند.

خبرگزاری تسنیم: محمدرضا فرزین رییس کل بانک مرکزی در دهمین همایش بانکداری الکترونیک و نظام های پرداخت، اظهارداشت: باتوجه به حوادث غزه ابتدا باید بگویم این ظلم آشکار که بر مردم فلسطین شده قابل تحمل نیست و امیدوارم این موضوع به نفع مردم فلسطین به سرانجام برسد.

او در ادامه با بیان اینکه اقدامات خوبی در حوزه بانکداری الکترونیک طی سالهای گذشته انجام شده است، افزود: هوش مصنوعی، تصمیم گیری براساس داده و‌اطلاعات را هموار می کند؛ باید در حکمرانی نیز به ما کمک کند و به بینشی تبدیل شود.

رئیس بانک مرکزی:‌ ارز مفت به کسی نمی‌دهیم

رییس کل بانک مرکزی ضمن اشاره به اینکه باید در هوش مصنوعی جز ده کشور اول دنیا باشیم، گفت: ما در بعضی از حوزه ها عملکردمان خوب است بخصوص در زیرساخت‌ها؛ خیلی از کشورها از الکترونیکی بودن 97 درصد زیرساخت پرداخت تعجب می کردند. الان 90 درصد چکها صیادی است و این روی قابل اعتماد شدن چک تاثیر گذار بوده است.

فرزین ادامه داد: احراز هویت غیرحضوری نیز از اقدامات خوب دیگر است که دستورالعمل آن از سوی بانک مرکزی ابلاغ شده است؛ بانکها هم اقدامات خوبی داشتند.

وی افزود: 12 میلیون و 300 هزار حساب تفکیک شدند؛ 2 میلیون و 300 هزار حقوقی و 10 میلیون حساب حقیقی بوده است.

او در ادامه درباره آسیب شناسی نظام بانکی گفت: ما در نظام بانکی و بانک مرکزی مشکلات زیادی داریم و برای رسیدن به بانکداری مرکزی مطلوب راهی طولانی داریم.

فرزین گفت: بانک مرکزی باید بتواند از هوشمندی استفاده کند و این بحث می تواند در نظارت به ما کمک کند. ما در بانک مرکزی در بحث نظارت با مشکل مواجه ایم و این یکی از معضلات بانک مرکزی کشورمان است که نظارت دقیقی روی بانکها نداریم.

رییس کل بانک مرکزی با بیان اینکه اگر نظارت دقیق بر بانک‌ها و‌گردش پول و ارز در کشور داشته باشیم بسیاری از نوسانات را می توانیم کنترل کنیم، تصریح کرد: پول و ارز باید رصد بشوند؛ این بیشتر از طریق سیستم بانکی انجام میشود؛ پول ما باید حکمرانی لازم را داشته باشد.

وی گفت: مراودات با کشورهای مختلف داریم ولی هیچ نظارت دقیقی وجود نداشته و خیلی از آسیب ها بخاطر عدم نظارت و اجرای مقررات است.

وی با بیان اینکه می‌خواهیم مرتب بانکها و پول را رصد کنیم ولی در این حوزه مشکل داریم، افزود: مشکل دیگر تولید آمار است؛ داده های اقتصاد کلان باید ابزاری برای سیاست گذاری ‌و پیش بینی آینده باشند؛ الان آمار و‌اطلاعات موجود این کمک را نمیکند؛ بصورت نسبی می‌گویم؛ اما آمار اصلا به روز نیست و مبتنی بر آمار گذشته است؛ دیتای تورم مربوط به دو سال گذشته است و چه کمکی به ما می کند در سیاست گذاری!؟

فرزین گفت: این آمار بیشتر ابزاری برای منافع سیاسی شده و کمکی به ما به عنوان سیاستگذار نمیکند! ما باید منافع ملی آمار اقتصادی را حس کنیم. آمار اقتصادی را تولید نمیکنیم که یکی بگوید من خوب بودم دیگری بد؛ باید آماری تولید شود که به ما کمک کند تا بدانیم سیاست بعدی ما باید چه شود.

وی افزود: می گویند بانک مرکزی مسول تورم یا مسول ارز است. نه، اینطور نیست عوامل متعددی تاثیرگذار هستند.

فرزین پیش بینی پذیر کردن اقتصاد را موضوع مهم دیگری دانست که باید به آن پرداخته شود و گفت: در این حوزه هم دچار مشکل هستیم؛ در سالهای قبل تکانه‌های متعددی داشتیم که اگر قابل پیش بینی بود آثار منفی کمتری را شاهد بودیم.

وی افزود: باید بتوانیم خوب پیش بینی و پیش نگری کنیم و سیاست متناسب اتخاذ کنیم تا آثار منفی تکانه ها را خنثی کنیم. به موقع نمیتوانیم‌ تصمیمات مناسب اقتصادی بگیریم و شوک هایی که به اقتصاد وارد میشود را پیش بینی کنیم.

رییس کل بانک مرکزی با اشاره به انتظارت منفی در جامعه گفت: تیمی در خارج کشور با عملیات روانی درحال تلاش برای متلاطم کردن بازار هستند؛ تا بازار آرامش دارد فورا مصاحبه هایی را به نقل از مقامات امریکا و قطر و ... علیه ایران منتشر می کنند؛ فنر مجازی درست کردند و مدام دارند انتظارات تورمی را برای فعالان اقتصادی زنده نگه می دارند و مدام میگویند فنر ارز فشرده شده و تا اخر سال رها می شود.

وی افزود: نه تنها عملیات روانی بلکه عملیات واقعی می کنند، گفت: هیچ مشکلی در بازار ارز نداریم؛ تسلطمان نیز در حوزه ارز بسیار افزایش یافته است. ارزمان را به مفتی خرج نمیکنیم و بابت زیرساختهای کشور خرج میکنیم؛ ارز را مفت به کسی نمی دهیم، ارز دست هر کسی هم هست باید برگرداند.

وی گفت: سیاست تثبیت سیاست قطعی ماست و کوتاه هم نمی آییم؛ انتظارت‌تان را با سیاست تثبیت هماهنگ کنید و به فنرهای خیالی که می سازند توجه نکنید. به تئوری‌های الکی توجه نکنید.

رییس کل بانک مرکزی تاکید کرد: انتظارات برای ما خیلی مهم است و اگر مردم به ما اعتماد نکنند و به این تئوری های الکی و فنرهای ساختگی توجه کنند، کار سخت می شود ولی اگر اعتماد داشته باشند این تیم هیچ کاری نمی توانند انجام دهند.

در سال 90 بالاترین میزان تراز تجاری را داشتیم ولی با فضاسازی روانی بازار بهم ریخت؛ هر شب این آقایان روایت دارند و زمان تعیین می کنند که فلان تاریخ جهش خواهیم داشت!!

فرزین با تاکید براینکه در فضای انتظاراتی وضعیتی علیه سیاست تثبیت بوجود می آوردند ؛ تصریح کرد: می گویند دولت کسری بودجه دارد و به همین دلیل بازار بهم میریزد؛ اولا کسری بودجه آنچه اینها می گویند نیست و دوما اصلا اجازه نمیدهیم کسری بودجه ریالی شود.

وی به رمز ارزها اشاره و تصریح کرد: در رمز ارزها سیاست ما این است که اگر قانونی شود به صادرات و واردات کمک کند ولی محدودیت اعمال شده به استفاده از رمز ارزها در داخل مربوط می‌شود. دلیل آنهم پولشویی است و شواهد زیادی داریم که از رمزارز برای پولشویی استفاده می شود.

پ
برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن برترین ها را نصب کنید.
درآمد ماهیانه 5-20 میلیون از توی خونه با موبایل

آموزش رایگان کسب درآمد 5-20 میلیون ماهیانه از خونه و فقط با یه موبایل ساده رو در یک وبینار رایگان آموزشی یاد بگیر

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتي ۸/۵ ميليون تومان

ویزیت و مشاوره رایگان
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

سایر رسانه ها

  مطالب خواندنی

  نظر کاربران

  • ناشناس

   ظلمی که شما در حق ملت ایران کردید رو توی تاریخ باید ثبت کنن

  • ناشناس

   والله ما که. چیزی ندیدیم چون. شما دستور دارید فقط کنترل کنید

  • نیما

   نه بابا...

  • iran

   تا حالا هر چی به ملت دادین چند برابر پولشو از مردم گرفتین

  • ناشناس

   کلان دلار مفت مال خودتون هست فقط بدبختی و گرونی و هرچی دوندگی و حسرت مال مردم شده

  • ناشناس

   حرفهای خنده داری بود

  • ناشناس

   مگه ارز هم داری که بخوای مفت بدی به کسی
   هر دلار شده هزار تومن خجالت هم نمی کشه اسمش رو گذاشته رییس بانک مرکزی

  • ناشناس

   دقیقا وقتی قیمت ارز در دولت شما دوبرابر شده میگویید هیچ مشکلی نداریم منظورتون چی هست ؟

  • ناشناس

   منظورش من و تو " مردم عادی " بود، نه خواص. آقازاده ها

  • ناشناس

   ارز مفت بمردم نمی‌دهیم این کلام حرف مفته این همان دلار۴۲۰۰ تومنه منت سر مردم نکذار؟؟!!!!!!

  • ناشناس

   شوخی خوبی نبود.....!

  • ناشناس

   هر عواملی همک باشه سرو تهش مربوط به خودتونه !

  • ناشناس

   معلوم شد که مدیریت ندارید سر کلاف از دست داده ای فقط ظلم به حقوق بگیر آن می شود

  • ناشناس

   بعللللللللللللله ارز مفت به مردم نمیدن ولی تا دلت بخواد به خوداشون میدنننننننننننننننننننن

  • ناشناس

   ارزتون ارزونی خودتون

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج