۱۳۸۳۰۹۷
۱۷ نظر
۱۸۹۶
۱۷ نظر
۱۸۹۶
پ

صدام در آخرین لحظات حیاتش چه گفت؟

یکی از محافظان که خشمگین بود آرامش صدام را بر هم زد. با فریاد گفت: «تو ما را نابود کردی. مردم را کشتی و باعث شدی در فقر زندگی کنیم.» صدام حسین هم به‌تندی جواب داد: «من بودم که شما را از فقر و بدبختی نجات دادم و دشمنان عراق، ایرانی‌ها و آمریکایی‌ها را نابود کردم.» مرد نقاب‌دار کلام صدام را برید و گفت: «لعنت خدا بر تو!»... طناب بر گردن او نشست. صدام با چشمانی گشاده‌تر از همیشه «اشهد» خواند و در آخرین کلماتش ایرانی‌ها و آمریکایی‌ها را لعنت کرد.

خبرآنلاین: یکی از محافظان که خشمگین بود آرامش صدام را بر هم زد. با فریاد گفت: «تو ما را نابود کردی. مردم را کشتی و باعث شدی در فقر زندگی کنیم.» صدام حسین هم به‌تندی جواب داد: «من بودم که شما را از فقر و بدبختی نجات دادم و دشمنان عراق، ایرانی‌ها و آمریکایی‌ها را نابود کردم.» مرد نقاب‌دار کلام صدام را برید و گفت: «لعنت خدا بر تو!»... طناب بر گردن او نشست. صدام با چشمانی گشاده‌تر از همیشه «اشهد» خواند و در آخرین کلماتش ایرانی‌ها و آمریکایی‌ها را لعنت کرد.

صدام در آخرین لحظات حیاتش چه گفت؟

ساعت ۶ و ۱۰ دقیقه‌ی صبح روز شنبه ۹ دی‌ماه ۱۳۸۵ در آخرین ساعات سال ۲۰۰۶ میلادی صدام حسین دیکتاتور عراق به دار مجازات آویخته می‌شود. این خبر را شبکه‌ی خبر ایران در ساعت ۱۲ و ۵۰ دقیقه‌ی همان روز با قطع ناگهانی بررسی عملکرد سفر ورزشکاران ایرانی در دوحه منتشر می‌کند و به جای آن تصویر به دار آویخته شدن صدام را نشان می‌دهد.

صدام پای چوبه‌ی دار

روزنامه‌ی اعتماد روز دوشنبه ۱۱ دی ۸۵ دو روز پس از اعدام صدام آخرین لحظات او را در پای چوبه‌ی دار این‌طور توصیف کرد: «صدام حسین قرآن در دست داشت که او را به ساختمان امنیت سابق واقع در «کاظمین» آوردند؛ جایی که در گذشته یکی از شکنجه‌گاه‌ها و اماکن اعدام شهروندان عراق بود. نیروهای ائتلاف ساعت ۵ صبح او را از کمپ کرایر در نزدیکی فرودگاه بغداد به این محل آورده بودند.

صدام حسین کلاه پشمی قدیمی‌اش را با پالتوی مشکی بلندی پوشیده بود تا در طول این سفر کوتاه شهری از سرما در امان باشد. مجریان حکم اعدام نیز نقاب‌های سیاهی بر صورت داشتند، اما با اولین کلماتی که رد و بدل شد، صدام فهمید مجریان اعدامش از شیعیان جنوب بغداد هستند. شیعیانی که از قربانیان رژیم بعث در زمان حکومت صدام بودند. ۱۱ نفری که در ساختمان حضور داشتند، می‌گفتند بوی متعفنی به مشام می‌رسید.

سرد بود و نور خیلی بدی هم داشت. کلاه و شال‌گردنش را برداشتند و او را به اتاق قاضی بردند و حکم قرائت شد. حکم را با صدای بلند خواندند و محکوم در حین آن به تمام دستوراتی که از اطرافیانش می‌شنید عمل می‌کرد. در اثنای آن اما صدام با صدای بلند فریاد می‌زد: «زنده‌باد مردم! زنده‌باد ملت عراق! زنده‌باد فلسطین!» فریادهای او تا پایان حکم ادامه داشت. ساعت به شش رسیده بود که صدام را به اتاق اعدام بردند. این بار صدام حسین آرامش داشت و ساکت بود. یکی از مسئولان ارشد رو به او کرد و پرسید که بعد از مرگش قرآن را به چه کسی بسپارند. صدام هم گفت آن را به البندر رئیس دادگاه انقلاب صدام که به‌زودی اعدام می‌شد، بدهند.

صدام در آخرین لحظات حیاتش چه گفت؟

لحظاتی بعد در اتاق سکوتی محض حاکم شد و تمام حاضران شروع به خواندن دعا کردند. حسین با صدایی بلند گفت: «صلوات بر محمد (ص) و خاندانش.» دو نفر از نگهبانان کناری هم اضافه کردند: «و سلامت باد پسرش، مقتدا... مقتدا... مقتدا.» صدام تا این را شنید شگفت‌زده شد و با لحنی زننده گفت: «مقتدا؟!» در همین حین موفق الربیعی مشاور امنیت ملی عراق از محکوم سوال کرد که آیا از گذشته‌اش پشیمان است و آیا از مرگ می‌ترسد؟ صدام با صدایی رسا گفت: «نه. من نظامی هستم و هیچ ترسی از مرگ ندارم. زندگی من در جهاد و جنگ سپری شده و مثل هرکس دیگری که در این راه قدم گذاشته ، هراسی از مرگ ندارم.» یکی از محافظان که خشمگین بود آرامش صدام را بر هم زد.

با فریاد گفت: «تو ما را نابود کردی. مردم را کشتی و باعث شدی در فقر زندگی کنیم.» صدام حسین هم به‌تندی جواب داد: «من بودم که شما را از فقر و بدبختی نجات دادم و دشمنان عراق، ایرانی‌ها و آمریکایی‌ها را نابود کردم.» مرد نقاب‌دار کلام صدام را برید و گفت: «لعنت خدا بر تو!» و صدام نیز همین نفرین را به او کرد. در این میان فارون از مسئولان ارشد پرونده‌ی صدام به محافظان تذکر داد که او هیچ‌گونه بی‌احترامی به حسین را تحمل نخواهد کرد. سپس محکوم به پای دار برده شد. بدون هیچ تقلایی. دستانش را باز کردند و بعد از پشت بستند. صدام هیچ اظهار ندامتی نمی‌کرد. سرش را بالا گرفته بود و ترسی از صورتش خوانده نمی‌شد.

می‌خواستند سر و صورت او را با چیزی بپوشانند که صدام نپذیرفت. بعد توصیه کردند که شالش را قبل از طناب بر گردن او ببندند تا آسان‌تر جان دهد که این بار صدام قبول کرد. طناب بر گردن او نشست. صدام با چشمانی گشاده‌تر از همیشه «اشهد» خواند و در آخرین کلماتش ایرانی‌ها و آمریکایی‌ها را لعنت کرد. راس ساعت ۶ و ۱۰ دقیقه‌ی صبح دریچه‌ی زیر پایش باز شد و صدام حسین به‌سرعت و تنها بعد از یک دقیقه جان سپرد. چون گره بزرگ طناب در جهت چپ گردن صدام قرار داشت، گردنش از ناحیه‌ی راست شکسته شد. جسد او ۹ دقیقه در بالای دار آویزان ماند.»

پ
برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن برترین ها را نصب کنید.

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتي 9/5 ميليون تومان

ویزیت و مشاوره رایگان
ظرفیت و مدت محدود
آموزش هوش مصنوعی

تا دیر نشده یاد بگیرین! الان دیگه همه با هوش مصنوعی مقاله و تحقیق می‌نویسن لوگو و پوستر طراحی میکنن
ویدئو و تیزر میسازن و … شروع یادگیری:

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

سایر رسانه ها

  نظر کاربران

  • ناشناس

   والا بیشتر از 10 بار صحنه کامل اعدام صدام رو دیدیم. صدام بعد از گفتن مقتدا، البته با خنده و گفتن شهادتین. هیچ چیز درمورد ایران و آمریکا نگفت

  • ایران بانو

   ان شالله قسمت همه مستکبران عالم

  • ناشناس

   لعنت خدا بر او و تمام ظالمان تاریخ

  • ناشناس

   لعنت برصدام

  • ناشناس

   توما را نابود کردی ،مردم ما را کشتی و باعث فقر ما شدی ،عجب حرفی !!!!!!

  • اندکی صبر سحر نزدیک است

   خدا رحمتش کنه

  • ناشناس

   خودش حمله کرد به ایران ، ایرانیا رو کشت تازه لعن هم میفرستاد لعنت به خودش

  • ناشناس

   لعنت به صدام و لعنت به هفت جد و ابادش

  • ناشناس

   علت حمله رو اصلا خبر داری

  • خسرو

   احسن گل گفتی

  • ناشناس

   سرنوشت همه دیکتاتور ها همینه
   قذافی ال رحم. الرحم. میگفت
   کتک میخورد
   دیرو. زود داره. سوخت و سوز نداره

  • صادق

   عاقبت جاه طلبی و ساده لوحی و امید به استعمارگران

  • ناشناس

   فیلم لحظه اعدامش اومده بیرون

  • ناشناس

   صدام و قلسطین عاشق هم بودن

  • سوخته دل

   الهی آمین

  • ناشناس

   آخرت دیکتاتور

  • سوخته دل

   انشاالله قسمت همه نامردان و سنگدلان

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج